فواید نماز

فوایدی از نماز که باورتان نمی شود

فواید نماز برای سلامتی جسم و روح و افزایش طول عمر 

خواص بی نظیر و خارق العاده توصیه‌های دینی بارها و بارها ثابت شده است که تاثیر بسزایی در سلامت جسم و روان دارد در این میان فواید نماز نیز با آثار بسیار منحصر به فرد جای گرفته است. 

همیشه و در همه حال از اقامه نماز به عنوان یک وظیفه و رفتار دینی یاد شده است یک واجب الهی که در پنج وعده روزانه خداوند برای هر انسان مقرر فرموده است و با اهمیت ترین و مهم ترین اثزات آن دریافت رحمت بیکران خداوند و تقرب به اوست،که این فریضه واجب که از سوی خداوند بر انسان واجب شده است تاثیر بسیار زیادی بر تکامل فردی و اجتماعی و رشد او داشته و دارد و جالب اینجاست که امروزه با پیشرفته دانش بشری تحقیقات و بررسی‌ها نشان داده اند که رابطه ای بین نماز و سلامتی وجود دارد. 

علم پزشکی جهان در رابطه با نقش نماز و سلامت معنوی ، دینداری و دعا در سلامت روحی ، جسمی و روانی به درجاتی نایل شده است که در ادامه این مطلب خواندنی در دین و مذهب نمناک گوشه ای از این توفیق ات را در اختیارتان قرار می دهیم تا بدانید اقامه نماز چه تاثیرات شگفت انگیزی در سلامت یک انسان دارد. 

فواید عجیب نماز

فواید و اثرات شگفت انگیز اقامه نماز در جسم 

در حین نماز خواندن انجام یک سری حرکات واجب هستند که همین حرکات از بعد سلامت بسیار مفید هستند و از نظر پزشکی در بخش فواید نماز قرار می‌گیرند. 

فواید ایستادن در اقامه نماز 

حالت تعادلی بدن و قسمت مرکزی مخچه که مسئول کنترل حرکات و اعمال ارادی بدن است با ایستادن در نماز تقویت می‌شود و زمانی که چشم ها در حین نماز خیره و ثابت به یک نقطه می مانند نواقصی همچون نزدیک بینی رفع و بهبود می یابد هم چنین آرامش فکری متعادل با تمرکز در نماز جریان پیدا می‌کند.

 فواید رکوع در نماز 

ماهیچه‌های شکم ، دست ها ، ران‌ها ، ماهیچه ستون مهره‌ها ، گردن و ساق پا با رکوع کردن تقویت می‌شود و همچنین با حفظ دستگاه گوارش مانع بی اشتهایی و سوء هاضمه می‌شود.

فواید نماز بر روح فرد

فواید سجده در نماز 

مشکلات ستون فقرات گردن و کمر در بروز دیسک بسیار دخیل هستند بنابراین سجده باعث تقویت مهره‌های گردن شده و در درمان دیسک و مشکلات ذکر شده موثر می‌باشد. همچنین با سجده کردن جریان خون مغز افزایش پیدا کرده که این پروسه بالا رفتن قدرت درک و فهم و آرامش و همچنین زیبایی و طراوت را به دنبال دارد. 

فواید نشستن در نماز  

نشستن در حین نماز منجر به تقویت عضلات ران‌ها و پاها می‌شود و به نفخ معده روده و همچنین به بهبود فتق کمک شایانی می‌کند. 

ارتباط بارهای الکتریکی و میدان مغناطیس با نماز 

نکته جالبی که وجود دارد این است که در بسیاری از احادیث نقل شده است که آب وضو را از دست و صورت خود خشک نکنید چرا که از نظر پزشکی بدن خود به خود در مقابل سرمایی که احساس می‌کند حرارت را بالا برده تا بخش های خیس را خشک کند که همین تحریک ها منجر به باز شدن منافذ و ورود اکسیژن به عضلات زیر پوستی و بافت ها می‌شود که در نهایت نشاط و شادابی را به دنبال دارد.

بر اثر تحریکات الکتریکی و مغناطیسی بارهای الکتریکی زائد اطراف ما همانند نیروهای برق ، تلویزیون ، موبایل و سشوار تاثیر زیادی بر امواج مغزی می‌گذارند که این آثار در نواحی که بیشترین تحریکات عصبی را دارند خطرات جدی را باعث می‌شود.

که همین نواحی دقیقا اعضایی از جمله (صورت ، سر ، مچ دست ، دست و پا) هستند که در وضو شستشو می‌شود که بی خطر ترین و بهترین روش برای دفع این امواج زائد آب می‌باشد پس با وضو گرفتن می‌توانید باعث انتقال یافتن بار های ساکن از بدنتان به اطراف شوید. 

طبق تحقیقات انجام شده است پروفسور لای،DNA سلول های مغزی با امواج مغناطیسی خارجی آسیب زیادی می‌بینند و از طرفی در طول شبانه روز مغز با میدان‌های مغناطیسی بیرونی ناشی از نیروگاه‌ها ، امواج و از سمت دیگر میدان زمین مواجه می‌شود که شدیداً آسیب زا است بنابر این زمانی که انسان رو به قبله نماز می خواند به هنگام سجده میدان مغناطیسی زمین و بدن بر هم منطبق می‌شود و همانند رسانا منجر به دفع مواد الکتریسیته از سر به زمین می‌شود. 

فواید نماز بر سلامت روان

درمان افسردگی و اضطراب با خواندن نماز 

جالب است بدانید مرحله REM خواب افرادی که افسردگی و اضطراب دارند نسبت به افراد عادی بیشتر است یعنی در این مرحله زمان بیشتری سپری می‌کنند این اتفاق باعث می‌شود خواب های پریشان و آشفته ای ببینند و این افزایش تایم خواب REM در ساعات نزدیک به صبح اتفاق می افتد که از این رو بیدار شدن برای خواندن نماز صبح مانع ورود فرد به مرحله REM می‌شود و موجب کوتاه شدن آن و درمان اضطراب و افسردگی میشود.

ناگفته نماند کاهش مرحله REM خواب با درمان‌های دارویی رایج ضد افسردگی سه حلقه ای صورت می‌گیرد که این اتفاق با نماز خواندن نیز میسر میشود. 

تاثیر نماز بر کاهش فشار عصبی و استرس افزایش نشاط و شادابی 

سحرخیز بودن و بیدار شدن در ساعت سحرگاهی برای نماز صبح هورمون کورتیزول بالا افزایش داده و حالت سر مستی و شادی به فرد منتقل می‌کند که این اتفاق در زندگی روزمره نمازگزار بسیار تاثیر گذار است و در نهایت بدن را در برابر فشارهای روحی و روانی مقاوم می‌کنند این موضوع در مضامین عرفانی با عنوان اسرار سحر ذکر شده است. 

ترشح هورمون ملاتونین با بیداری برای نماز شب 

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دکتر مدحت الشامی‌پزشک مصری ، هیچ دارویی برای ترشح ملاتونین در شب و سحر نیاز نیست به جز انجام دعا و نیایش و دور شدن از معصیت ها که آرامش روحی و روانی را به دنبال دارد و به تبع سلامت جسم و روان تاثیرات مثبتی از آن می‌گیرند. 

5 تا 9 صبح بیشترین حالت اورژانسی بیماری قلبی اتفاق می افتد که با بیدار شدن برای نماز صبح و ترشح حداکثری ملاتونین از عوارض قلبی جلوگیری می‌شود.

جالب است بدانید ترشح ملاتونین در پیشگیری از سرطان‌های سینه و پروستات نقش بسزایی دارد بنابراین با بیداری برای نماز صبح و افزایش هورمون ملاتونین با اثرات فری رادیکال ها مقابله شده و از مشکلاتی همچون آلزایمر ، پارکینسون و پیری زودرس جلوگیری می‌شود. 

سلول های مغز و قدرت فکر و اندیشه با افزایش هورمون ملاتونین حفظ شده و توان گلبول های سفید در مکانیسم دفاعی بدن و در برابر تنگی عروق و کلسترول افزایش می یابد همچنین ترشح هورمون ملاتونین با بیدار شدن برای نماز شب و صبحگاهی منجر به حفظ سلول های چشم شده و عدسی یا کپسول چشم را از کدر شدن باز می دارد همچنان که امام صادق می فرماید:نماز شب دید انسان را زیاد می‌کند. 

با افزایش ترشح هورمون ملاتونین در نماز صبح ترشح آنکفالین‌ها و اندروفین‌ها نیز که مسئول ریلکسیشن بدن و تنظیم خواب هستند افزایش می یابد.حتی تاثیرات شگرف درمانی گاز اوزون و اثرات مفید درمانی آن در زمان طلوع خورشید بر قلب و عروق ، ریه و پوست و … از نظر علم پزشکی ثابت شده است و این مفیدترین خاصیت بیداری و عبادت در بین الطلوعین است چرا که این گاز از سطوح بالای آسمان در زمان طلوع خورشید به زمین می آید.

تاثیر نماز بر افسردگی

 حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان 

اکثر افراد موقع وضو گرفتن مقداری آب در دهان خود غرغره کرده و می‌شویند این اقدام کمک شایانی به بهبود و تقویت سلامت دهان و گلو می‌کند و همچنین این کار باعث کاهش خطرات عفونت های ویروسی شده و بوی بد دهان را از بین میبرد.  

بهبود جریان خون با نماز خواندن

انجام حرکات و حالات مخصوصی از جمله رکوع و سجده که در نماز خواندن ادا می‌شود جریان خون را در بدن تسهیل می‌کند و در حالی که بدن خود را رو به جلو خم می‌کنید تا پیشانی تان را به همه برسانید خون به قسمت های فوقانی بدن همچون گونه‌ها ، چشم ها و … جریان پیدا می‌کند. 

رابطه نماز خواندن با کاهش خشم 

همانطور که می دانید پرستش خداوند اصلی ترین هدف عبادت یا نماز است و هر عقل سلیمی‌به این واقف است که با خشونت و خشم نمی‌توان به آن دست یافت بنابراین پیش از اینکه کسی اقدام به نماز خواندن کند بایستی تدارکات و تدابیری همچون از بین بردن غضب و خشونت در ذهن و دل خود بیندیشد. 

افزایش مثبت اندیشی با نماز 

اکثر افرادی که مدام در حال نیایش و راز و نیاز هستند و با اصول صحیح آن را انجام می دهند به نوعی هدفمند تر از دیگر افراد هستند چرا که این احساس به آنها اجازه خوش بین بودن و مثبت اندیشی می دهد و آن‌ها دنیا را از دید مثبتی می نگرند. 

فواید نماز برای جسم

افزایش پشتکار با نماز خواندن 

یک مسلمان خوب و واقعی بدون شک نمی‌تواند یک انسان تنبلی باشد چرا که پنج وعده نماز واجب روزانه را که هر وعده رکعت های خاص خود را دارد پشتکار و همت بالایی می طلبد. 

تمرین مراقبه فردی و شخصی با نماز 

بهترین راه ممکن برای تمرین مراقبه شخصی نماز خواندن است. چرا که ممکن است در طول گذر زمان توجهتان به این جلب شود که غرق در اندیشه و تفکر هستید برای اینکه تغییر و تحول پیدا کنید و به انسان بهتری تبدیل شوید.

1. نماز شب، باعث نابودی گناهان در روز است.

2. نماز شب، سبب نور در قیامت است.

3. نماز شب، افتخار مؤمن در دنیا و آخرت است.

4. ثواب همه چیز در قرآن بیان شده به جز نماز شب، به خاطر زیادی ثواب آن.

5. نماز شب، خلوت با خداوند است.

6. نماز شب خوان در بهشت با اسبهای بالدار پرواز می کند.

7. بهشتیان به نماز شب خوان غبطه می خورند.

8. شریف ترین افراد امت پیامبر صلی الله علیه و آله نماز شب خوانان هستند.

9. شرافت هر فردی به قیام شبانه و شب زنده داری اوست.

10. خداوند به خاطر نماز شب خوانان، عذاب نازل نمی کند.

11. نُه صف از فرشتگان در پشت سر نماز شب خوان می ایستند

که به تعداد آنان خداوند به نماز شب خوان، مقام و درجه می دهد.

12. خداوند به نماز شب خوان، افتخار و مباهات می کند.

13. نماز شب موجب زوال وحشت قبر می شود.

14. نماز شب، نور در قبر است.

15. نماز شب، انیس و مونس در قبر است.

16. انسان با خواندن نماز شب جزو بهترین مردم می شود.

17. نماز شب موجب شادمانی مؤمن در دنیاست.

18. نماز شب، زینت آخرت است.

19. نماز شب، نسیم و رایحه ای است از خداوند به سوی مؤمن.

20. نماز شب، موجب صحت و سلامتی بدن است.

21. نماز شب، باعث رضایت پروردگار است.

22. نماز شب، سبب نزول رحمت خداوند است.

23. نماز شب، تمسک به اخلاق پیامبران و امامان است.

24. حضرت ابراهیم علیه السلام به خاطر نماز شب خواندن، خلیل خدا شد.

25. نماز شب، انسان را از انجام گناهان باز می دارد.

26. مغبون کسی است که نماز شب نخواند.

27. نماز شب، سبب نورانیت صورت می شود.

28. پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله : دو رکعت نماز خواندن در دل شب برای من از دنیا و مافیها بهتر و دوست داشتنی تر است.

29. نماز شب، سیره مستمره پیامبران و امامان و صالحان است.

30. نماز شب، بوی خوشی در نماز شب خوان به وجود می آورد که همه از معاشرت با او خوششان می آید.

31. شبهای بلند، بهار مؤمن است برای نماز شب خواندن و تهجد.

32. نماز شب، باعث وفور نعمت و برکت است.

33. نماز شب، سبب رفع فقر و ناداری است.

34. نماز شب، اخلاق نماز شب خوان را نیکو می کند.

35. نماز شب، دین و قرض نماز شب خوان را ادا می کند.

36. نماز شب، غم و اندوه را برطرف می کند.

37. نماز شب، نور چشم را زیاد می کند.

38. از خانه هایی که در آنها نماز شب خوانده می شود، نوری به اهل آسمان متصاعد می شود، همانند نوری که از ستارگان آسمان برای اهل زمین می تابد.

39. دروغ می گوید کسی که ادعا دارد نماز شب می خواند اما فقیر و گرسنه و نادار است.

40. نماز شب، ضامن روزی نماز شب خوان در روز است.

41. طولانی بودن وقوف در حال نماز وتر، موجب کوتاهی توقف در قیامت است.

42. نماز شب، قبر نماز شب خوان را تبدیل به باغی از باغ ها و نخلستان های بهشت می کند.

43. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله حضرت علی علیه السلام را مکررا سفارش به نماز شب می کردند.

44. کسی که برای نماز شب بلند شود و خانواده و بچه هایش را هم بلند کند و با هم نماز شب بخوانند، همه آنان جزو ذاکران خداوند نوشته می شوند.

45. نماز شب، باعث داخل شدن به بهشت می شود.

46. خداوند از نور خودش به نماز شب خوان می پوشاند.

47. نماز شب، سبب دوستی ملائکه و انبیا است.

48. نماز شب، سبب ناراحتی شیطان است.

49. نماز شب، باعث ازدیاد ایمان است.

50. نماز شب، موجب قبولی اعمال است.

51. نماز شب، سبب برکت رزق و روزی است.

52. نماز شب، باعث معرفت و شناخت خداوند است.

53. نماز شب، اسلحه مؤمن است بر ضد دشمنان (رزمندگان با نماز شب، بر دشمنانِ تا بن دندان مسلح، غالب و پیروز شدند).

54. نماز شب، شفیع نزد ملک الموت است.

55. نماز شب، سبب اجابت دعاست.

56. نماز شب، سبب راحتی جان کندن است.

57. نماز شب، چراغ و فرشِ قبر است.

58. نماز شب، جواب نکیر و منکر در قبر است.

59. نماز شب، سایه بالای سر انسان در قیامت است.

60. نماز شب، تاجی است بر سر انسان در قیامت.

61. نماز شب، لباسی است بر بدن انسان در قیامت.

62. نماز شب، نوری است در جلو پای نماز شب خوان در قیامت.

63. نماز شب، ساتری است بین نماز شب خوان و سایر مردم در قیامت.

64. نماز شب، دلیل و حجت مؤمن است در پیشگاه پروردگارش.

65. نماز شب، باعث سنگینی میزان اعمال انسان است در قیامت.

66. نماز شب، سبب عبور از پل صراط است.

67. نماز شب، کلید درب های بهشت است.

68. نماز شب، باعث رهایی از آتش جهنّم است.

69. نماز شب، موجب طولانی شدن عمر است.

70. نماز شب، سبب گشایش و وسعت زندگی است.

71. به فرموده امام صادق علیه السلام : نماز شب خوان، جزو شیعیان ماست.

72. نماز شب، به انسان عزّت و آبرو می دهد (و قرب و منزلت او را نزد مردم بالا می برد).

73. بهترین قیام ها، قیام برای نماز شب است.

74. بهترین بیتوته ها و شب زنده داری ها، مشغول شدن به نماز

در دل شب است.

75. خداوند در بهشت بر نماز شب خوانان تجلّی می کند و پاداش آنها را خودش می دهد.

فصل چهارم: بالاترین و عالی ترین فضایل و برکات نماز شب

دکمه بازگشت به بالا