عکس کیست دفع شده نی نی سایت

کیست دفع شده چجوریع

یه چیزی مث پوست مرغ ازم افتاد اینم بگم یه قرص داخلی واژن استفاده کردم طبیب بهم داده همش هی تیکه تیکه مث پوست مزغ میاد کسی تجربع داشته.؟پریودمم نامنظمخپه تنبلی تخمدان دارم

آندومتریوز چیست؟ آیا اندومتریوز سرطان است؟

انواع و علائم آندومتریوز، راه‌های کنترل و درمان آندومتریوز

فهرست مطالب

آندومتریوز چیست؟

و اما آندومتریوز چیست؟ آندومتریوز یک اختلال رحمی اغلب دردناک است که در طی آن بافتی مشابه بافت داخلی رحم شما (آندومتر)، شروع به رشد در خارج از رحم می‌کند. به‌همین‌دلیل، ممکن است تخمدان‌ها (آندومتریوز تخمدان)، لوله‌های فالوپ و بافت پوشاننده لگن را درگیر کند. پزشکان معتقدند که به ندرت بافتی شبیه به آندومتر در خارج از ناحیه‌ای که اندام‌های لگن در آن قرار دارند، پیدا می‌شود.

جالب است بدانید که در طی آندومتریوز، بافت خارج شده نیز با هر چرخه قاعدگی ضخیم و دچار تجزیه می‌شود. به‌همین‌دلیل است که خانم‌های مبتلا به این بیماری، خونریزی‌های شدیدی را تجربه می‌کنند. ازآنجایی‌که این بافت خارج رحمی راهی برای خروج از بدن شما ندارد، به دام می‌افتد.

وقتی تخمدان‌ها را درگیر می‌کند، ممکن است کیست‌هایی به نام کیست اندومتریوما یا کیست آندومتریوز ایجاد شوند. در ادامه در مورد علائم کیست اندومتریوز، درمان کیست آندومتریوز و درمان گیاهی کیست اندومتریوما صحبت خواهیم کرد.

نفوذ آندومتر به بافت پوشاننده لگن می‌تواند باعث چسبیدن بافت‌ها و اندام‌های لگن به یکدیگر شود. این مسئله معمولا روی کاهش قدرت باروری خانم موثر است. امروزه تحقیقات زیادی روی موضوع آندومتریوز و بارداری صورت گرفته است.

خوشبختانه در حال حاضر درمان‎های موثری برای انواع بیماری اندومتریوز وجود دارد. در ادامه این مطلب می‌توانید پاسخ ابهاماتی مانند ایا اندومتریوز باعث مرگ می‌شود؟ و ایا اندومتریوز سرطان است؟ را دریافت کنید.

علائم آندومتریوز چیست؟

در پاسخ به سوال اندومتریوز چیست چه علائمی دارد؟ باید بدانید که مهمترین علامت اولیه بیماری آندومتریوز درد لگن است که اغلب با دوره‌های قاعدگی همراه است. این درد ممکن است با گذشت زمان افزایش یابد. از دیگر علائم و نشانه‌های شایع اندومتریوز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

البته ممکن است علائم خستگی، اسهال، یبوست، نفخ یا حالت تهوع را نیز تجربه کنید (به ویژه در دوران قاعدگی). معمولا این‌ها علائم عود اندومتریوز در نظر گرفته می‌شوند. توصیه می‌کنیم علائم اندومتریوز را نادیده نگیرید چراکه با گذشت زمان مطمئنا شدت عوارض آن افزایش پیدا خواهد کرد.

متاسفانه علائم آندومتریوز گاهی اوقات با علائم سایر شرایطی که می‌توانند باعث درد لگن شوند، مانند بیماری التهابی لگن (PID) یا کیست تخمدان اشتباه گرفته می‌شوند.

حتی ممکن است این بیماری با سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) اشتباه گرفته شود. وضعیتی که باعث حملات اسهال، یبوست و گرفتگی شکم می‌شود. در مواردی IBS می‌تواند با آندومتریوز همراه شود که چنین شرایطی  روند تشخیص را پیچیده‌تر می‌کند. در اینجا می‌توانید تصاویری از اندومتریوز را مشاهده کنید.

علت بروز آندومتریوز چیست؟

اگرچه هنوز علت دقیق ابتلا به این بیماری مشخص نیست اما دلایل احتمالی آن شامل موارد زیر هستند:

انواع آندومتریوز

به طور کلی، برحسب محل استقرار سلول‎های آندومتر در خارج از رحم، سه نوع اصلی آندومتریوز وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

بهتر است بدانید که از نظر پزشکان، شدت درد شما ممکن است شاخص قابل اعتمادی برای بررسی وضعیت شما نباشد زیرا ممکن است اندومتریوز خفیف همراه با درد شدید را تجربه کنید یا ممکن است اندومتریوز پیشرفته با درد کم یا بدون درد داشته باشید.

اندومتریوز دارای چهار مرحله حداقلی، خفیف، در حد متوسط و شدید است. عوامل مختلفی مانند محل درگیری، تعداد، اندازه و عمق کاشت سلول‌های آندومتر می توانند باعث بروز یکی از این مراحل شوند.

 در اندومتریوز حداقلی، ضایعات یا زخم‌های کوچک و کاشت‌های سطحی آندومتر روی تخمدان شما وجود دارند. همچنین ممکن است التهاب در حفره لگن یا اطراف آن دیده شود.

آندومتریوز خفیف شامل ضایعات سبک و کاشت‌های سطحی آندومتر روی تخمدان و پوشش لگن است.

در اندومتریوز متوسط کاشت‌های عمیق آندومتر بر روی تخمدان و لگن مشاهده می‌شود. حتی ممکن است ضایعات بیشتری نیز وجود داشته باشند.

شدیدترین مرحله آندومتریوز شامل کاشت‌های عمیق بر روی لگن و تخمدان‌ها است. البته ممکن است ضایعاتی در لوله‌های فالوپ و روده شما نیز وجود داشته باشند.

فاکتورهای خطر شایع بیماری آندومتریوز

عوامل متعددی می‌توانند شما را بیشتر در معرض خطر ابتلا به آندومتریوز قرار دهند. فاکتورهای مانند:

آندومتریوز معمولاً چندین سال پس از شروع قاعدگی ایجاد می‌شود. علائم و نشانه‌های آن ممکن است با بارداری به طور موقت بهبود یابند و ممکن است با یائسگی به طور کامل از بین بروند. مگر اینکه در این دوره‌ها داروهای حاوی استروژن مصرف کنید.

عوارض احتمالی بیماری آندومتریوز

شما نباید آندومتریوز را نادیده بگیرید. در مواردی با گذشت زمان و عدم درمان به موقع، این بیماری منجر به ناباروری و سرطان تخمدان یا رحم شده است.

عارضه اصلی اندومتریوز اختلال در باروری است. تقریباً یک سوم تا نیمی از زنان مبتلا به آن برای بارداری مشکل دارند. برای باردار شدن، یک تخمک باید از تخمدان آزاد شود، از طریق لوله فالوپ عبور کند، توسط یک سلول اسپرم بارور شده و خود را به دیواره رحم متصل کند تا شروع به رشد کند. آندومتریوز ممکن است باعث انسداد لوله فالوپ شود و از اتصال تخمک و اسپرم جلوگیری کند.

با این وجود، بسیاری از افراد مبتلا به آندومتریوز خفیف تا متوسط ​​هنوز می‌توانند باردار شده و دوران بارداری را به پایان برسانند. بعضی اوقات پزشکان به افراد مبتلا به اندومتریوز توصیه می‎کنند که بچه‌دار شدن را به تعویق نیندازند زیرا ممکن است با گذشت زمان وضعیت بدتر شود.

متاسفانه سرطان تخمدان در افراد مبتلا به آندومتریوز بیشتر از حد انتظار رخ می‌دهد. اگرچه خطر ابتلا به سرطان تخمدان در ابتدای ابتلا بسیار کم است. به ندرت نوع دیگری از سرطان با نام آدنوکارسینوم مرتبط با آندومتریوز، می‎تواند بعداً در افرادی ‌که اندومتریوز داشته‌اند بروز کند.

نحوه صحیح تشخیص بیماری آندومتریوز

اصولا برای تشخیص اندومتریوز و سایر شرایطی‌که می‌توانند باعث درد لگن شوند، پزشک از شما می‌خواهد علائم خود را از جمله محل درد و زمان بروز آن را شرح دهید. پس از آن، آزمایش‌هایی که برای بررسی دقیق‌تر این بیماری انجام می‌شوند عبارتند از:

اصولا لاپاراسکوپی می‌تواند اطلاعاتی در مورد محل، وسعت و اندازه کاشت‌های سلولی آندومتر ارائه دهد. جراح شما ممکن است در این حین، نمونه‌برداری از بافت (بیوپسی) نیز برای آزمایش آسیب‌شناسی انجام دهد. خبر خوب این است که اغلب جراح می‎تواند ضایعات آندومتریوز را نیز در طول لاپاراسکوپی به طور کامل از بین ببرد.

آیا آندومتریوز درمان دارد؟

روش‎های درمانی اندومتریوز معمولاً شامل دارودرمانی یا جراحی است. رویکردی که شما و پزشکتان انتخاب می‌کنید بستگی به شدت علائم و نشانه‌های شما دارد و اینکه آیا شما باردار هستید یا خیر. اصولا پزشکان توصیه می‌کنند که ابتدا روش‌های درمانی محافظه‌کارانه را امتحان کنید و در صورت شکست درمان‌های اولیه، به سراغ جراحی بروید. در ادامه به روش‌های درمان قطعی آندومتریوز اشاره خواهیم کرد.

هورمون درمانی

داروهای هورمونی مانند قرص‌های ضد بارداری گاهی در کاهش یا از بین بردن درد آندومتریوز موثر هستند. افزایش و سقوط میزان هورمون‌ها در طول چرخه قاعدگی باعث ضخیم شدن، تجزیه و خونریزی کاشت‌های اندومتر می‌شود. داروهای هورمونی (مانند نوعی از امپول درمان اندومتریوز) ممکن است رشد بافت آندومتر را کند کرده و از کاشت جدید بافت آندومتر جلوگیری کنند.

داروهای ضد درد

در صورت عدم تصمیم‌گیری برای بارداری، پزشک ممکن است هورمون درمانی را همراه با مصرف مسکن‌ها توصیه کند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن برای تسکین دردهای قاعدگی دردناک ناشی از آندومتریوز موثر هستند.

جراحی‌های محافظه‌کارانه

اگر آندومتریوز دارید و در تلاش برای باردار شدن هستید، جراحی برداشتن کاشت‌های سلولی اندومتریوز با حفظ رحم و تخمدان‌ها ممکن است شانس موفقیت شما را افزایش دهد. اگرچه در اغلب موارد با جراحی لاپاراسکوپی (درمان جدید اندومتریوز) مشکل شما حل می‌شود اما اگر نیاز باشد، به جای آن جراحی باز شکمی انجام خواهد شد.

درمان‌های مربوط به باروری

ازآنجایی‌که آندومتریوز می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در بارداری شود، پزشک ممکن است درمان باروری را تحت نظر متخصص باروری توصیه کند. انواع درمان باروری از تحریک تخمدان‌ها برای تولید تخمک‌گذاری بیشتر تا لقاح آزمایشگاهی متغیر است. اینکه کدام درمان برای شما مناسب است بستگی به شرایط شخصی شما دارد.

هیسترکتومی با برداشتن تخمدان‌ها

اگرچه جراحی‎‌های برداشتن رحم (هیسترکتومی) و تخمدان (اوفورکتومی)، موثرترین روش‌های درمانی آندومتریوز هستند اما پزشکان معمولا ترجیح می‌دهند برای حفظ قدرت باروری خانم‌ها بیشتر روی برداشتن دقیق و کامل تمام بافت‎های اندومتریوز تمرکز کنند.

زیرا برداشتن تخمدان‌ها منجر به کمبود هورمون‌های تولید شده توسط آنها و یائسگی می‌شود. یائسگی زودرس خطر بیماری‌های قلبی و عروقی، برخی شرایط متابولیک و مرگ زودرس را به همراه دارد.

برداشتن رحم گاهی اوقات می‌تواند برای درمان علائم و نشانه‌های مرتبط با اندومتریوز، مانند خونریزی شدید در قاعدگی و قاعدگی‌های دردناک ناشی از گرفتگی رحم، در کسانی‌که نمی‌خواهند باردار شوند استفاده شود.

معمولا یافتن پزشکی که در کنار او احساس راحتی می‌کنید، در مدیریت و درمان آندومتریوز بسیار مهم است. حتما با پزشک خود در مورد روش جدید درمان آندومتریوز و داروی جدید اندومتریوز صحبت کنید. در مبحثی با عنوان درمان آندومتریوز نی نی سایت، به نکات بیشتری در این زمینه اشاره شده است.

انواع درمان‌های گیاهی آندومتریوز

امروزه تحقیقات زیادی بر روی موضوعات درمان اندومتریوز با سیر و دارچین و اندومتریوز انجام شده است. مشخص شده است که مصرف روزانه یک حبه سیر خام و تقریبا ۱۰ میلی‌گرم دارچین کمک زیادی به دفع کاشت‌های سلولی خارج رحمی آندومتر می‌کند. در کنار آن خوردن دمنوش‌های گیاهی زیر نیز بسیار موثر است:

درمان آندومتریوز با طب سنتی

طب سنتی برای درمان این بیماری معتقد به مصرف بیشتر غذاهای سودازا مانند میوه و سبزیجات است. در کنار آن می‌توانید هر شب زیر شکم خود را با روغن زنجبیل چرب کنید. بهتر است از سه روز قبل از قاعدگی تا سه روز بعد از آن مصرف دم کرده یک قاشق مرباخوری زنجبیل و بابونه را فراموش نکنید.

ضخامت اندومتر رحم

سوال بیمار:

باسلام من ازچندماه پیش خونریزی قاعدگیم تا۱۱ یا۱۲ روزطول میکشید،رفتم دکتربعدسونوضخامت رو۱۰ میلیمترتشخیص دادند وکورتاژ تشخیصی شدم دکترگفتندهورمونی هست وبایددوفاستون بخورم این ماه بعدازپریوددیگه پاک نشوم وهمچنان خونریزی دارم. به توصیه دکترال دی شبی ۲ تامیخورم که هنوزبندنیومده وقرصهادرحال اتمام هست بعداز۲۵ روزخونریزی دوباره سونودادم ضخامت ۱۲ میل هست چکاربایدبکنم.قرصهاروبرای ماه اینده هم ادامه بدم درصورت بندنیامدن خونریزی چه بایدکرد؟

سلام برای ضخامت آندومتر بهتره بگین در چه روزی ازسیکل انجام دادین، ضخامت ۱۰ معمولا  کورتاژ نمیشه اونم اگر در فاز ترشحی سیکل باشین بهتربوده با قرص کنترل میشد و خونریزی بعد از کورتاژ گواه این مورده اگر جواب پاتولوژی مشخص شده که مشکلی نیست قرص ال رو باید ادامه بدین  و قرص ترنسید و ویتامین کا اگر بند نیومد اطلاع بدبنکه برنامه ال دی رو براتون تغییر بدم

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن علائم و نشانه‎ هایی که ممکن است نشان‎دهنده آندومتریوز باشند، به پزشک مراجعه کنید. اصولا آندومتریوز یک بیماری چالش‌برانگیز است و تشخیص زودهنگام آن منجر به مدیریت بهتر علائم شما می‌شود. همچنین در صورت نیاز می‌توانید به متخصص انکولوژی زنان مراجعه کرده و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

اگر شرایط مراجعه حضوری را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از دکتر زنان آنلاین پذیرش ۲۴ مشاوره با دکتر آنلاین تلفنی و متنی بگیرید. مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره‌های بهترین دکتر برای درمان آندومتریوز استفاده کنید.

منبع: h ps:www.pazi esh24.comblog

تفسیر آزمایش با هوش مصنوعی

خواهش میکنم عکس از کیست دفع شده دارین بهم بدین

خودم یه چیز دفع کردم نمی‌دونم چیه 

توروخدا ????

دکمه بازگشت به بالا