قانون جدید گواهینامه پایه دو

فهرست مطالب

گواهینامه پایه دو چیست؟

رانندگان که اتومبیل‌هایی که ظرفیت نهایی آن ۱۵ نفر و اتومبیل‌هایی که وزن حداکثر ۳۵۰ کیلوگرم دارند. اگر قرار باشد سرویس مدرسه برانید؛ اگر قرار باشد خودروی آموزشی برانید، برای تمامی ماشین‌های دولتی مانند آتش نشانی و آمبولانس و ماشین‌های باربر مانند کامیونت و وانت و سواری برای تمامی این موارد اگر راننده شمایید که می‌بایست گواهینامه پایه دو داشته باشید.

شرایط جدید گرفتن گواهینامه پایه دو چیست؟

اول آنکه مسلما باید گواهینامه پایه سه داشته باشید. دوم آنکه ۶ ماه هم از زمان پایان اعتبار گواهینامه شما باقی مانده باشد. سوم که اگر ۱۸ سالگی گواهینامه گرفته‌ای باید دست کم پنج سالی گذشته باشد یعنی باید حداقل ۲۳ سال داشته باشد. سایر شرایط مانند گواهینامه پایه سه است.

اگر برای ثبت نام گواهینامه پایه دو می‌روید باید چه مدارکی همراه داشته باشید؟

کارت ملی لازم است و کپی آن، شناسنامه لازم است و کپی از تمام صفحات آن؛ ۸ عدد عکس ۳ در ۴ لازم است! تمام رخ، زمینه روشن، لباس تیره و تجدید چاپ هم نشده باشد. عینک نداشته باشد، بدون کلاه باشد، لباس نظامی هم تنتان نباشد، کراوات هم نزده باشید، استفاد از کلاه گیس بلامانع است!

اما در بخش توضیحات پزشکی باید به تاس بودن سرتان اشاره کنید! برای روحانیون و اتباع خارجی لباس روحانیت و کراوات مشکلی ندارد و فقط گردی صورت باید پیدا باشد. برای بانوان هم باید حجاب کامل باشد و گردی صورت پیدا باشد.

تا به اینجا اگر که عملا عکس و شناسنامه و کارت ملی مدارک عمومی است که باید همراه داشته باشید اما مدارک اختصاصی‌تر شامل  اصل مدرک گواهی نامه پایه سه و اگر گواهینامه پایه ۱ دارید که باید اصل این مدرک را نیز همراه خود بیاورید. سایر گواهینامه‌ها مانند گواهی جرثقیل و موتور و … نیز اگر دارید اصل مدرک لازم است.

هزینه دریافت گواهینامه پایه دو چقدر است؟

۱٫ هزینه آموزش تئوری رانندگی پایه دو = ۴۰۰ هزار تومان

۲٫ هزینه کلاس های عملی رانندگی پایه دو = ۷۰۰ هزار تومان

۳٫ هزینه چشم پزشکی = ۶۵ هزار تومان

۴٫ هزینه کتاب آیین نامه رانندگی پایه ۲ = ۲۰ هزار تومان

۵٫ هزینه گواهی و تست عدم اعتیاد = ۴۸ هزار تومان

۶٫ هزینه فیش های مربوطه = ۴۵ هزار تومان

در مجموع هزینه کل ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ تا ۱٫۴۵۰٫۰۰۰ (حداقل و حداکثر) می باشد .

آیا هزینه‌های تمام آموزشگاه‌ها ثابت است؟

خیر، هزینه‌ها اندکی تفاوت دارد و بسته به کیفیت خدماتی که ارائه می‌شود کم و زیاد خواهد شد. هزینه جزوه یا کتاب، آزمون‌های آزمایشی یا کلاس‌ها خاص ممکن است هزینه را کم و زیاد کند. پیش از آنکه هر اقدامی انجام دهید بهتر است از چند آموزشگاه هزینه‌ها را بپرسید.

آیا شرط سنی برای اخذ گواهینامه پایه دو اجباری است؟

بله، شما می‌بایست بالای حداقل ۲۳ سال سن داشته باشید و زودتر از این سن نمی‌توانید ثبت نام کنید.

آیا داشتن گواهی نامه پایه ۳ برای اخذ گواهی نامه پایه ۲ اجباری است؟

بله، بدون داشتن گواهینامه پایه اجازه ثبت نام به شما نخواهند داد و نکته مهم‌تر آنکه نه تنها باید گواهینامه پایه ۳ داشته باشید بلکه ۶ ماه از اعتبار آن  باقی مانده باشد.

برای قبولی در آزمون آیین نامه پایه دو چه راهی سریعتر است؟

برای آزمون‌های تئوری بهترین راه آن است که شما سوالات آزمون را پیش از آزمون به صورت نمونه سوال در اختیار داشته باشید و آزمون‌های آزمایشی و شبیه ساز آزمون آیین نامه را در وب‌سایت‌های آموزش رانندگی شرکت کرده باشید تا استرس آزمون کاهش یابد و از شیوه طرح سوال اطلاع حاصل کنید.

دوستان توجه داشته باشید امکان تغییر هزینه های اخذ گواهینامه پایه ۲ وجود دارد، قبل از ثبت نام از آموزشگاه رانندگی اطلاع کسب نمایید. نمونه سوالات آیین نامه رانندگی پایه دوم آزمون آیین نامه رانندگی

دوستان توجه داشته باشید امکان تغییر هزینه های اخذ گواهینامه پایه ۲ وجود دارد، قبل از ثبت نام از آموزشگاه رانندگی اطلاع کسب نمایید.

سوالات متداول:

تفاوت گواهینامه پایه ۱ و ۲ در چیست ؟

گواهینامه پایه ۱ مخصوص افرادی است که قصد رانندگی با ماشینهای سنگین مانند تریلی و کمپرسی ها را دارند. گواهینامه پایه ۲ نیز برای راندن خودروهای نیمه سنگین، مانند ونها و مینی بوسها لازم است.

راه حل قبولی در آزمون آیین نامه پایه ۲ چیست؟

برای قبولی تضمینی در آزمون پایه ۲ توصیه می کنیم مجموعه کاملی از سوالات پایه ۲ را تهیه کرده و مطالعه نمایید. همچنین برای درک بیشتر مفاهیم از شبیه سازها و آموزشهای تصویری برای قبولی می توانید بهره ببرید.

شرایط خاصی برای گواهینامه پایه دو لازم است؟

بله موارد زیر هنگام گرفتن گواهینامه پایه دو حتما لازم می باشد:

مطالب مرتبط

آموزش فوت و فن رانندگی در جاده

رفع استرس در امتحان رانندگی سال ۱۴۰۲

اشتباهات متداول در رانندگی【 آزمون عملی سال ۱۴۰۲】

محدودیت رانندگی گواهینامه پایه سوم

گواهینامه پایه دو چیست مراحل دریافت گواهینامه پایه دو

گواهینامه پایه دو، نوعی از گواهینامه رانندگی است که برای خودروهایی با ظرفیت خاص، مثل ون و مینی‌بوس صادر می‌شود و با دریافت آن می‌توانید با این مدل ماشین‌ها رانندگی کرده و حمل و نقل و جابه‌جایی مسافر را انجام دهید. برای اینکه بتوانید متقاضی دریافت این نوع از گواهینامه باشید، نیاز به شرایط و مدارکی دارید، که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

شرایط گرفتن گواهینامه پایه دو چیست؟

برای اینکه بتوانید برای دریافت گواهینامه پایه دو ثبت‌نام کنید، باید قبل از دریافت آن و پیش از اینکه هرگونه هزینه‌ای انجام دهید و اقدام به تهیه مدارک کنید، شرایطی داشته باشید که شامل موارد زیر است:

برای پیگیری صدور گواهینامه خود می‌توانید به صورت آنلاین از طریق آیتول اقدام کنید و گواهینامه رانندگی خود را با جزئیات کامل صدور و ارسال آن مشاهده کرده و همچنین از مدت اعتبار و شماره گواهینامه خود نیز باخبر شوید. همچنین بارکد پستی گواهینامه شما در نتایج استعلام نشان داده می‌شود و خیلی راحت و سریع می‌توانید وضعیت صدور گواهینامه خود را از وبسایت یا اپلیکیشن آیتول پیگیری کنید.

برای ثبت ‌نام گواهینامه پایه دو چه مدارکی نیاز است؟

وقتی از شرایط دریافت گواهینامه پایه دو اطمینان حاصل پیدا کردید، باید مدارک مورد نیاز را فراهم کرده و با این مدارک اقدام به ثبت‌نام برای دریافت گواهینامه پایه دو کنید. مدارکی که نیاز دارید، شامل موارد زیر است:

برای استعلام نمره منفی گواهینامه های دیگر خود نیز می‌توانید به صورت آنلاین، همانطور که قبلتر اشاره کردیم، اقدام کنید.

هزینه دریافت گواهینامه پایه دو چقدر است؟

اگر بخواهیم در مورد هزینه‌ها به صورت مجزا بگوییم، شامل هزینه‌‎های زیر می‌شود:

در کل، نهایتا بین ۴ میلیون و ۲۰۰ تا ۴ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان برای شما هزینه می‌شود. برای هزینه‌های دقیق‌تر می‌توانید از چند آموزشگاه پرس‌جو کنید، به این علت که ممکن است هزینه‌ها به علت کیفیت جزوه و آموزش کمی متغیر باشد.

این نکته را بدانید که وقتی گواهینامه خود را دریافت کردید و خواستید خودرویی را تهیه کنید، یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه کنید، پیگیری کارت ماشین است، به این دلیل که بدون آن نمی‌توانید ثابت کنید که این ماشین متعلق به شماست.

آموزشگاه‌های پایه دو در تهران کدامند؟

آموزشگاه شرکت واحد آدرس: جنت آباد، انتهای بعثت شماره تماس: ۴۴۴۴۶۰۲۰-۰۲۱

آموزشگاه ناوبران آدرس: خیابان امام خمینی، جاده کارخانه انرژی شماره تماس: ۵۶۵۲۸۱۱۲-۰۲۱

آموزشگاه یاوران نظم آدرس: انتهای همت غرب، جنب دانشگاه علوم انتظامی امین، مجتمع پردیس غدیر شماره تماس: ۴۸۹۳۱۳۵۳ (گویا) – ۴۸۹۳۱۳۵۴ (کاربران) – ۴۸۹۳۱۳۵۵ (مدیریت)

نحوه ثبت نام گواهینامه پایه دو به چه صورت است؟

افرادی که شرایط قانونی برای دریافت گواهینامه پایه دو را دارند و مدارک لازم را نیز تهیه کردند، با پرداخت هزینه‌های قانونی می‌توانند اقدام به ثبت‌نام گواهینامه کنند که در ادامه بیشتر درمورد آن توضیح خواهیم داد.

در ابتدا، باید مشخصات خود را برای ثبت‌نام در یکی از آموزشگاه‌های مجاز رانندگی اعلام کرده و نامه‌های مربوط به آزمایش و معاینات را دریافت کنید. پس از انجام معاینات و مشخص شدن نتایج و همچنین دریافت جواب آزمایش‌ها، باید نامه‌ها و پاسخ آزمایشات را تحویل آموزشگاه بدهید.

پس از آن، ساعت کلاس‌های تئوری آیین‌نامه را مشخص کنید و در ساعات مشخص شده، در کلاس‌ها حاضر شوید. بعد از آنکه این دوره به پایان رسید، آزمون مقدماتی و اصلی تئوری از متقاضی گرفته خواهد شد که در صورت کسب حداقل نمره، به مرحله عملی آموزش وارد می‌شوید.

بعد از آنکه دوره عملی هم تمام شد، آموزشگاه مجددا یک آزمون مقدماتی عملی از شما خواهد گرفت و در صورت قبولی، طبق نظر مربی و تایید آمادگی شما برای حضور در آزمون اصلی، کاردکس برایتان صادر می‌شود. در مرحله پایانی، در آزمون عملی اصلی شرکت می‌کنید که در صورت قبولی و اخذ حداقل نمره موردنیاز، واجد شرایط برای دریافت گواهینامه پایه دو خواهید شد.

چرا داشتن گواهینامه پایه دو مهم است؟

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا دریافت گواهینامه شرایط و مراحل سختی دارد؟ به این علت که اگر شرایط خاصی برای دریافت آن وجود نداشته باشد، میزان تصادفات بالا می‌رود. همچنین درصورت نداشتن گواهینامه در قانون جدید تصادف بدون گواهینامه مطابق با ماده ۷۲۳ قانون تعزیرات اسلامی: “هر کس بدون گواهینامه رسمی اقدام به رانندگی و یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است، بنماید و همچنین هرکس که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد به رانندگی وسائل مزبور مبادرت ورزد، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.”

گواهینامه پایه ۲ چه تفاوتی با گواهینامه پایه ۳ دارد؟

تفاوت این دو گواهینامه‌های در نوع کاربری آن‌هاست. کاربرد گواهینامه پایه ۲ برای رانندگانی است که می‌خواهند با خودروهای نیمه‌سنگین مانند مینی‌بوس، آمبولانس، ون و . . . رانندگی کنند و گواهینامه پایه ۳ برای آن دسته از رانندگانی بوده که قصد رانندگی با خودروهای سبکی مثل ۲۰۶ ، پراید و… را دارند. هیچ کدام از این گواهینامه‌ها برای رانندگی با ماشینی در دسته دیگر قابل استفاده نیست.

آیا گواهینامه ب ۱ (پایه ۳ ) قابل تبدیل به پایه ۲ است؟

بله؛ گواهینامه پایه ۳ قابل تبدیل به پایه ۲ است، ولی شرایطی دارد، اول اینکه باید دو سال از دریافت گواهینامه پایه ۳ گذشته باشد، همچنین راننده باید ۲۱ سال تمام داشته باشد. در ادامه به مدارکی که برای تبدیل نیاز است اشاره می‌کنیم:

استعلام انواع مدارک خودرو با آیتول

از طریق اپلیکیشن و یا وبسایت آیتول می‌توانید انواع مدارک خود مثل گواهینامه و نمره منفی آن، وضعیت کارت و سند خودرو و پلاک‌های فعال را استعلام بگیرید. همچنین از طریق سامانه آیتول مواردی مثل پرداخت بدهی و عوارض، پرداخت مالیات خودرو، طرح ترافیک، معاینه فنی و تعویض پلاک و همچنین خرید انواع بیمه قابل انجام است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این خدمات گسترده خودرویی می‌توانید با پشتیبانی ما به شماره ۰۲۱۸۹۵۱۸۰۱۰ در تماس باشید.

دکمه بازگشت به بالا