شربت دکسترومتورفان پی برای چیست

آنچه در این مقاله می‌خوانید

فهرست مطالبدکسترومتورفان چیست؟نحوه مصرف این دارو و دوز مصرفی آندکسترومتورفان برای چیست؟شربت دکسترومتورفان برای کروناشربت دکسترومتورفان برای گلودردشربت دکسترومتورفان برای کودکانعوارض جانبی داروی دکسترومتورفانموارد احتیاط مصرف این داروتداخلات دارویی دکسترومتورفان با سایر دارو هاعلائم اوردوز با این داروراهنمای دکترتو برای مصرف دکسترومتورفانخلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید: می‌دانیم که یکی از بدترین تجربه‌هایی که یک فرد از بیماری میتواند داشته‌باشد، سرفه کردن است. برای بهبود سرفه کردن می‌توان از داروهایی مانند دکسترومتورفان استفاده کرد. شربت دکسترومتورفان از بهترین داروهای موثر و ضد سرفه است. سرکوب سرفه با برخی داروهای دیگر هم امکان‌پذیر است و هر کدام با مکانیسم مشخصی این کار را می‌کنند. مثلا در مورد دکسترومتورفان، این فرایند با تاثیر بر بصل‌النخاع انجام می‌شود. در صورتیکه…

فهرست مطالب

خلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید:

می‌دانیم که یکی از بدترین تجربه‌هایی که یک فرد از بیماری میتواند داشته‌باشد، سرفه کردن است. برای بهبود سرفه کردن می‌توان از داروهایی مانند دکسترومتورفان استفاده کرد. شربت دکسترومتورفان از بهترین داروهای موثر و ضد سرفه است. سرکوب سرفه با برخی داروهای دیگر هم امکان‌پذیر است و هر کدام با مکانیسم مشخصی این کار را می‌کنند. مثلا در مورد دکسترومتورفان، این فرایند با تاثیر بر بصل‌النخاع انجام می‌شود.

در صورتیکه به سرفه مبتلا شده‌اید و نمی‌دانید چرا این اتفاق افتاده‌است، می‌توانید با دریافت نوبت دکتر ریه از سایت نوبت‌دهی آنلاین دکترتو اولین و بهترین قدم را بردارید.

دکسترومتورفان چیست؟

نام تجاری؛

دکسترومتورفان به انگلیسی؛

دکسترومتورفان پی یک داروی سرکوب کننده ی سرفه در بیماری هایی مثل سرماخوردگی یا سینوزیت است که موجب عفونت راه های هوایی می شوند.

دکسترومتورفان برای درمان سرفه در بیماری هایی مانند سرماخوردگی و سینوزیت استفاده می شود اما در درمان سرفه ای ناشی از آسم، سیگار، آمفیزم کاربردی ندارد.

نحوه مصرف این دارو و دوز مصرفی آن

معمولا این دارو را هر ۱۲ – ۴ ساعت می توانید بر اساس نیاز خود مصرف کنید. این دارو را باید بر اساس تجویز پزشک و مشاوره با دکتر مصرف کنید.

فرم های داروی دکسترومتورفان

برای درمان سرفه در بزرگسالان معمولا  فرم شربت هر ۴ ساعت یا  هر ۶-۸ ساعت تجویز می شود.

نحوه مصرف داروی دکسترومتورفان چجوریه؟

برای جلوگیری از عوارض حتما مشاوره دارویی بگیر.

دکسترومتورفان برای چیست؟

از داروی دکسترومتورفان برای درمان سرفه استفاده می شود، که به صورت بدون نسخه هم در داروخانه ها در دسترس است. این دارو در درمان سرفه ای ناشی از آسم، سیگار، آمفیزم کاربردی ندارد.

شربت ضد سرفه دکسترومتورفان برای چیست؟

شربت دکسترومتورفان نوع خوراکی و مایع این دارو است که بیشترین کاربرد را در اشکال دارویی دکسترومتورفان دارد. شربت دکسترومتورفان نوعی داروی ضد سرفه است و برای سرماخوردگی، آنفلوانزا و حتی کرونا کاربرد دارد. مصرف این دارو معمولا به صورت ۳ تا ۴ بار در روز انجام می‌شود.

قسمت شربت دکسترومتورفان چقدر است؟

این دارو را می‌توان در قیمت‌های کم و مناسب از داروخانه‌ها دریافت کرد.

نحوه ی عملکرد داروی دکسترومتورفان

داروی دکسترومتورفان سرکوب کننده ی سیگنال هایی است که به مغز می روند و رفلاکس سرفه را تحریک می کنند. دکسترومتورفان یک آنالوگ کدئین (d-isome ) است و برخلاف I-isome اثر ضد درد یا مخدر ندارد. چون با گیرنده های اپیوئیدی کار نمی کند. این دارو به خوبی در دستگاه گوارش جذب می شود و بعد از ۲.۵ – ۶ ساعت به پیک خود در پلاسما می رسد. دکسترومتورفان یک پیش دارو است که در کبد توسط سیتوکروم P450 تجزیه می شود و متابولیت های فعال را به وجود می آورد که نام آن Dex opha است. این دارو به طور مستقیم بر گیرنده های اپیوئیدی اثر ندارد، پس نمی تواند عارضه های ناشی از آن را هم ایجاد کند. 

شربت دکسترومتورفان برای کرونا

براساس اعلام سایت “ساینس‌نیوز”، محققین دانشگاه کالیفرنیا در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که شربت سرفه “دکسترومتورفان” توان تکثیر ویروس کرونا و مرگ سلول‌ها را افزایش می‌دهد.

البته این مطالعه فعلاً روی سلول میمون بررسی شده و هنوز تاثیر آن بر انسان بررسی نشده است. به گفته “برایان شواچت” یکی از دانشمندانی که در جریان این تحقیقات بوده نتیجه این بررسی لزوماً به این معنی نیست که مردم کاملا مصرف شربت سرفه دکسترومتورفان را متوقف کنند، اما بهتر است در زمان شیوع ویروس کرونا و تا نتیجه نهایی تحقیقات در مصرف این دارو و داروهای مشابه که باعث افزایش تکثیر ویروس می شوند احتیاط کنند. در این زمینه بهتر است با دکتر ریه یا دکتر داخلی مشورت شود. برای مشاوره تلفنی با دکتر ریه می توانید از سایت دکترتو اقدام نمایید.

شربت دکسترومتورفان برای گلودرد

می‌دانیم که شربت دکسترومتورفان برای بیماری‌هایی که با سرفه های خشک همراه هستند کاربرد دارد. در واقع کاربرد اصلی دکسترومتورفان بر روی سرفه‌های خشک است. سرفه‌های خشک باعث آسیب رساندن به بافت گلو می‌شود. در صورتیکه سرفه‌های خشک متوقف شوند، گلودرد ناشی از آسیب دیدن گلو هم کاهش پیدا می‌کند. بنابراین شربت دکسترومتورفان به طور غیرمستقیم بر گلودرد ناشی از سرفه موثر است.

شربت دکسترومتورفان برای کودکان

این دارو را نباید برای کودکان زیر ۴ سال استفاده کنید. همیشه قبل از دادن داروهای سرفه یا سرماخوردگی به کودکان با پزشک اطلاع دهید زیرا این موارد می توانند برای کودک کشنده باشد. از طرفی به این نکته توجه کنید که یکی از بهترین درمان‌های سرفه‌های خشک، دکسترومتورفان است.

دکسترومتورفان را نباید برای کودکان زیر ۴ سال استفاده کنید.

مقدار مصرف شربت دکسترومتورفان در کودکان

برای کودکان می‌توان شربت دکسترومتورفان را به صورت روزانه مصرف کرد. البته این دارو را نمی‌توان در کودکان زیر ۴ سال استفاده کرد. توجه داشته‌باشید که برای کودکان زیر ۶ سال؛ می‌توان هر ۴ ساعت ۵ میلی‌گرم به آنها داد. اما این مقدار نباید بیشتر از ۶ بار در روز شود.

در کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال می‌توان ۱۰ میلی‌گرم در هر ۴ ساعت داد و برای کودکان بالای ۱۲ سال و بزرگسالان، مقدار مصرف، ۲۰ میلی گرم در هر ۴ ساعت است.

عوارض جانبی داروی دکسترومتورفان

مضرات شربت دکسترومتورفان در ادامه آورده‌شده‌اند.

اثر داروی دکسترومتورفان بر ارگان های مختلف

در ادامه به بررسی اثرات این دارو بر ارگان‌های محتلف می‌پردازیم.

سیستم عصبی مرکزی و محیطی

 در کل می توان گفت که این دارو بی خطر است اما می تواند تاثیراتی از قبیل افزایش تون ماهیچه ها، آتاکسی، سرکوب سیستم تنفسی، ایجاد اختلال های حرکتی، اختلال در حرکت صورت، توهم، گشادی مردمک ها بر سیستم عصبی به جا بگذارد. در صورت استفاده ی بیش از حد از این دارو فرد عارضه هایی مثل خستگی، سر درد،حس سبکی سر، از دست دادن آگاهی، کاهش توجه، آتاکسی را تجربه می کند.

بهترین روش درمان سرفه خشک برای تو چیه؟ 

پوست

این دارو می تواند باعث ایجاد کهیر های پیگمنتی یا پارگی های سطحی پوست شود. در بعضی از موارد حتی یک سری پلاک های قرمز در سطح پوست تشکیل شده است که با یک سری پیگمنت های پوستی محاصره شده اند.

عملکرد جنسی

گزارش هایی وجود داشته است که برخی از بیماران مرد بعد از استفاده از این دارو دچار نعوظ های مکرر شده اند، که ۷ روز بعد از قطع این دارو به حالت عادی بازگشته است.

سیستم ایمنی

در گاهی موارد نادر این دارو می تواند باعث ایجاد شوک آنافیلاکتیک و عارضه های ناشی از آن مثل ورم لب ها و صورت، تنگی نفس شود. این دارو باعث ایجاد برونکواسپاسم و یا آنژیوادم نمی شود.

موارد احتیاط مصرف این دارو

آلرژی

آسم و بیماری ریوی

دکسترومتورفان در بارداری

دکسترومتورفان در شیردهی

تداخلات دارویی دکسترومتورفان با سایر دارو ها

علائم اوردوز با این دارو

در صورتی که مقدار خیلی زیادی از این دارو را مصرف کردید به اورژانس زنگ بزنید علامت های اوردوز با این دارو عبارتند از :

راهنمای دکترتو برای مصرف دکسترومتورفان

دانستیم که سرفه می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. برای اینکه این دارو را برای درمان سرفه‌های خشک استفاده کنید باید از پیش مشاوره دارویی بگیرید. زیرا گاهی این دارو می تواند اثرات جبران‌ناپذیری بر ارگان‌های مختلف بدن می‌‌گذارد. فراموش نکنید که سرخود این دارو را مصرف نکنید، مخصوصا در ارتباط با کودکان و مصرف آن در آنها.

دکترتو حافظ سلامتی شماست!

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست.

پرسش‌های متداول

آیا شربت دکسترومتورفان خواب آور است؟

دکسترومتورفان می‌تواند بر روی هوشیاری اثر بگذارد و ایجاد گیجی و یا خواب آلودگی کند. در صورتیکه قرار است بعد از خوردن این شربت کارهایی انجام دهید که نیاز به هوشیاری داشته‌باشد، دست نگه دارید و با پزشک مشورت کنید.

شربت دکسترومتورفان برای چی خوبه؟

شربت دکسترومتورفان برای بیماری‌ها و شرایطی که در آن با سرفه مواجه می‌شوید، مفید است. مثلا در بیماری‌هایی مانند کرونا،‌ سرماخوردگی، آنفلوانزا میتوان از این دارو کمک گرفت و سرفه را بهبود بخشید.

شربت دکتسرومتورفان روی قرص تری فایک تاثیری دارد؟

در صورتیکه از قرص‌های پیشگیری از بارداری برای روش جلوگیری استفاده میکنید، حتما باید هر داروی دیگری که مصرف می‌کنید با پزشک خود در میان بگذارید. گاهی برخی از داروهای مصرفی بر روی میزان هورمون‌ها تاثیر می‌گذارند و از اثر آنها می‌کاهند. بنابراین باید با توصیه‌ی پزشک باشد.

شربت دکسترومتورفان هر چند ساعت باید خورده شود؟

شربت دکسترومتورفان را برای مصرف روزانه می‌توان هر ۶ ساعت یک بار و یا هر ۸ ساعت یکبار مصرف کرد. توجه داشته‌باشید که حداکثر دوز مجاز برای مصرف شربت دکسترومتورفان در افراد بزرگسال، حدود ۱۲۰ میلی‌گرم است. بنابراین نباید از یک اندازه بیشتر خورده شود.

پاسخ دادن لغو پاسخ

نام شما

دیدگاه شما *

12 دیدگاه ثبت شده

سلام من عفونت گوش دارم دکتربرام یک دوره قرص دکستروفان وبتاهیستین ولووفلوکساسین ۵۰۰نوشت خوردم دوباره رفتم دکترمیگه بازم گوشت عفونت داره میخام بدونم واقعاعفونت گوشم برطرف میشه دوباره همین قرصارونوشته

سلام دوست عزیز در صورت برزرف نشدن علایم با مشورت دکتر می توانید از شکل های دیگر دارویی مثل تزریق یا سرم استفاده کنید یا دار.و تغییر یابد سلامت باشید

سلام آیامیتوان درطول درمان، این دارو را با استیل سیستئین مصرف نمود، تداخلی ایجاد نمیشود؟؟

با استامینوفن تداخل داره؟

کاش خوب باشه این دارو.

پسرم سه سالشه و یک ماهه سرفه خشک داره عکس ریش عفونت ویروسی نشان داده و دکتر دکسترومتورفان تجویز کرده با توجه به محدودیت سنی این دارو مصرف آن مشکلی نداره؟

سلام دخترم ۷ساله هه خیلی تو شب سرفه می‌کرد اول کتوتیفن بهش دادم بعد از چند دقیقه شروع به استفراغ کرد بعد نیم ساعت دکسترومتروفان بهش دادم تا سرفه اش قطع بشه آیا مشکلی هه؟

دوست عزیز استفراغ به علت سرفه زیاد بوده و موردی نداره. علت سرفه ها میتونه به علت سرماخوردگی ویروسی و یا انفولانزا باشد که بهتره تحت نظر متخصص کودکان باشند. دکتر کودکان

آیا مصرف همزمان با داروی اکسپکتورانت برای درمان سرفه های زیاد ،مفید است؟

دوست عزیز اکسپکتورانت خط اور است و خلط را رقیق کرده تا خارج شود. دکسترومتورفان پی یک داروی سرکوب کننده ی سرفه در بیماری هایی مثل سرماخوردگی یا سینوزیت است که موجب عفونت راه های هوایی می شوند.

مبتلا به امیکرون شدم و دکتر اصرار دارن که دکسترومتورفان مصرف کنم ولی خبر دیدم درباره اینکه این دارو باعث تکثیر ویروس کرونا در بدن میشه خب حتی اگر این فرض و گمان هم باشه بهتر نیست دکترها برای احتیاط داروی دیگری تجویز کنند که خطر احتمالی نداشته باشه

سلام دوست عزیز دکسترومتورفان یک داروی سرکوب کننده ی سرفه در بیماری هایی مثل سرماخوردگی یا سینوزیت است که موجب عفونت راه های هوایی می شوند. این که باعث تکثیر ویروس کرونا در بدن میشه به هیچ عنوان صحت ندارد.

داروی دکسترومتورفان پی

کاربرد، مقدار و روش مصرف، عوارض جانبی و شرایط نگهداری دکسترومتورفان پی (Dex ome ho pha P, Dex ome ho pha Pseudoephed i e)

فهرست مطالب

نام تجاری

کاربرد

درمان علامتی سرفه‌های خشک و احتقان (گرفتگی بینی) ناشی از سرماخوردگی و آلرژی

اشکال دارویی

شربت

اطلاعات دارویی دکسترومتورفان پی

داروی دکسترومتورفان پی ترکیبی از دکسترومتورفان و پسودوافدرین است که در رفع حالات التهابی دستگاه فوقانی از جمله رینیت آلرژیک، التهاب حاد یا تحت حاد سینوس‌ها، خروسک، التهاب حاد گوارش میانی و التهاب نای و نایژه و نیز تسکین علامتی سرفه‌های خشک ناشی از گلودرد خفیف و تحریک ناشی از سرماخوردگی بکار می‌رود.

دکسترومتورفان با تأثیر بر روی مرکز سرفه در بصل النخاع، سرفه را سرکوب می‌کند و پسودوافدرین با تنگ کردن عروق بینی، تورم را در آن ناحیه کم می‌کند و تنفس را راحت‌تر می‌کند.

برای کسب اطلاعات لازم در مورد این دارو، شما می‌توانید به صورت آنلاین و ۲۴ ساعته با استفاده از اپلیکیشن و وب سایت پذیرش ۲۴، با متخصصان آنلاین ریه و آلرژی مشورت نمایید.

مقدار و روش مصرف داروی دکسترومتورفان پی

موارد منع مصرف داروی دکسترومتورفان پی

اگر شرایط یا بیماری‌های زیر را دارید، قبل از تجویز دکسترومتورفان پی، پزشک را از آن مطلع کنید:

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی دکسترومتورفان پی

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تأثیر داروها را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آنها شود. بنابراین برای مصرف این دارو، لیست تمام داروهایی که مصرف می‌کنید اعم از داروهای تجویزی و غیرتجویزی (گیاهی، مکمل و …) را با پزشکتان در میان بگذارید.

داروهایی که با دکسترومتورفان پی تداخل دارند، عبارتند از:

عوارض جانبی داروی دکسترومتورفان پی

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض نیز بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در صورت مشاهده هرگونه عارضه با پزشک خود مشورت نمایید.

عوارض جانبی دکسترومتورفان پی عبارتند از:

شرایط نگهداری داروی دکسترومتورفان پی

باتوجه به وضعیت کنونی پاندمی ویروس کرونا، در صورت عدم تمایل از مراجعه حضوری به متخصص ریه می‌توانید با مراجعه به وب سایت و یا اپلیکیشن پذیرش ۲۴، به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین، از طریق مشاوره تلفنی و متنی با مجرب‌ترین متخصصان آنلاین ریه و آلرژی، تلفنی و متنی مشاوره بگیرید.

منبع: h ps:www.pazi esh24.comblog

تفسیر آزمایش با هوش مصنوعی

دکسترومتورفان پی

هشدار

داروهای مهار کننده سرفه،خلط آورها،نرم کننده های مخاط و ضد احتقان بینی

داروهای تنفسی داروهای ضد سرفه

در کدام داروخانه موجود است؟

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف دکسترومتورفان پی

مکانیسم اثر دکسترومتورفان پی

فارماکوکینتیک دکسترومتورفان پی

عوارض جانبی دکسترومتورفان پی

تداخلات دارویی دکسترومتورفان پی

هشدار ها دکسترومتورفان پی

توصیه های دارویی دکسترومتورفان پی

دارو های هم گروه دکسترومتورفان پی

در شرایط خاص و نظارت ویژه پزشک قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

دکمه بازگشت به بالا