مترو مشهد تا ساعت چند بازه

مترو مشهد

یکی از شهرهای پرجمعیت کشور ایران شهر مشهد محسوب می‌شود که این شهر اولین شهر مجهز شده به مترو در کشور ایران است. مترو مشهد دارای 5 خط بوده و جزء  بزرگ‌ و کامل‌ترین خطوط مترو در ایران شناخته می‌شود؛ اما در حال حاظر تمام خطوط مترو مشهد آماده استفاده نیستند. شرکت قطار شهر مشهد اعلام کرده که به زودی تمام خطوط مترو در شهر مشهد قابل استفاده برای افراد قرار می‌گیرید و افراد می‌توانند به راحتی در شهر مشهد رفت و آمد کنند. مردم با استفاده از مترو می‌توانند از ترافیک‌های  کلان شهر مشهد دور باشند و بدون دغدغه شلوغی و در کمترین زمان به مقصد دلخواه خودشان برسند.

نقشه مترو مشهد

شهر مشهد پایتخت مذهبی کشور ایران محسوب می‌شود که علاوه بر جمعیت زیاد خود هر ساله پذیرای گردشگران و زائران از سراسر دنیا برای بازدید از این شهر مقدس است. همین موضوع باعث افزایش جمعیت در این کلان شهر می‌شود. وجود حرم امام رضا (ع) و جاذبه‌های گردشگری فراوان مانند مسجد گوهرشاد، آرامگاه نادر شاه افشار، خانه توکلی، خانه داروغه، پارک ملی، پارک ملت، آرامگاه فردوسی و جنگل جیغ مشهد باعث ترغیب گردشگران برای سفر به شهر مشهد است. طبق آمار نشان داده شده شهر مشهد یک شهر پر جمعیت و پر رفت و آمد است. بنابراین رفت و آمد از هر نقطه به نقطه دیگر در این شهر بسیار زیاد خواهد بود. برای جلوگیری از ترافیک در کلان شهر مشهد و رفاه حال مسافران و افراد ساکن این شهر مترو مشهد تاسیس شد.‌ در حال حاظر مترو مشهد دارای 4 خط ریلی است و مسافران می‌توانند ار این خطوط استفاده کرده و به راحتی به شمال، جنوب، شرق و غرب شهر مشهد رفت و آمد داشته باشند.

خطوط فعال مترو مشهد

مترو مشهد از مترو تهران دارای خطوط کمتری است و دارای 5 خط بوده که در حال حاظر تنها خطوط فعال آن خط یک و خط دو هستند. این دو خط فعال مترو شهر مشهد در ایستگاه شریعتی که در میدان شریعتی شهر مشهد قرار دارد و نام دیگر آن تقی آباد است؛ تقاطع دارند. خط یک مترو شهر مشهد: طول این خط 24 کیلومتر است و شامل 24 ایستگاه می‌شود. این ایستگاه‌ها در حد فاصل فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد شهر مشهد و وکیل آباد قرار دارد. هر قطار بین زمان 54 تا 6 دقیقه با قطار بعدی یا قبلی خود در فاصله زمانی است و دلیل متغیر بودن فاصله زمانی قطارها با یکدیگر میزان شلوغی در روزهای تعطیل اعلام شده و هر خط مترو مشهد روزانه ظرفیت جابه‌جایی 170 هزار نفر را دارد. خط دو مترو شهر مشهد: طول این خط 14.5 کیلومتر است که 13.8 کیلومتر از این خط تا به حال بهره برداری شده و شامل 13 ایستگاه می‌شود. این ایستگاه‌ها در حد فاصل انتهای بلوار طبرسی شمالی و انتهای بلوار فکوری قرار دارد که هر قطار در خط دو مترو مشهد فاصله زمانی ده دقیقه‌ای با قطار بعدی و قبلی خود را دارد. در حال حاظر در خط دو مترو مشهد امکان جابه‌جایی روزانه 16 هزار مسافر برقرار است. از مزیت‌های خط دو مترو مشهد می‌توان به وجود پله برقی بین تمام طبقات، نوار هدایت نابینایان و سیستم اعلام حریق و خروج اضطراری اشاره نمود.

جدول خطوط فعال مترو مشهد

جاهای دیدنی مشهد – اگر قصد سفر به مشهد دارید با کلیلک بر روی لینک از دیدنی های این شهر مطلع شوید.

قیمت و هزینه بلیط مترو مشهد

شما با پرداخت پول نقد قادر به استفاده از این وسیله عمومی نخواهید بود. برای استفاده از متروی مشهد، مانند متروهای تهران و اصفهان، باید من کارت یا بلیط کاغذی تهیه کنید. استفاده از بلیت‌های شارژی نیز راحت‌تر و مقرون به صرفه‌تر است.  من کارت یک کارت قابل شارژ کردن است که شما برای خرید آن باید هزینه جداگانه بپردازید. استفاده از من کارت کار شما را بسیار آسان‌تر خواهد کرد به این دلیل که به یک‌باره آن را شارژ می‌کنید و نیاز نیست که شما هر بار در صف بلیط فروشی معتل شوید. شما می‌توانید این بلیط را از دستگاه TVM خریداری نمایید. شما همچنین با نصب نرم افزار شارژ من کارت قادر به شارژ کارت خود هستید تا در هنگام رفت و آمد مبلغ کمتری را برای رفت و آمد پرداخت کنید. همچنین من کارت علاوه بر مترو در هنگام سوار شدن بر اتوبوس نیز قابل استفاده بوده اما باید گفته شود که من کارت غیر قابل استرداد است. بلیط کاغذی که برای سوار شدن بر مترو وجود دارد اعتبار و تاریخ مصرف آن یک روزه دارد. قیمت بلیط متروی مشهد هر ساله کمی افزایش می‌یابد و در سال 1402، قیمت بلیط تک‌سفره مترو مشهد 2000 تومان و با استفاده از کارت مترو، هزینه هر سفر 1200 تومان است.

جاهای تفریحی مشهد – آشنایی با تفریحات مهیج و منحصر به فرد مشهد

ساعت کاری مترو مشهد

با توجه به اینکه در حال حاظر تنها خط یک و دو مترو مشهد در حال خدمات رسانی است و خط 3 و چهار مترو مشهد در دست احداث قرار دارد و این دو خط هنوز مشغول به کار نیستند؛ ساعت کاری خط یک و دو مترو مشهد در روزهای هفته از ساعت 6 صبح تا 22 شب است و در روزهای تعطیلات این مترو از ساعت 7 صبح تا 22 شب آماده خدمت رسانی است.

بهترین ایستگاه‌ های مترو برای بازدید از جاهای دیدنی مشهد

شهر مشهد مکان‌های دیدنی بسیار زیادی دارد همچنین تعداد بسیار زیادی گردشگر هر ساله به این شهر مذهبی سفر می‌کنند. بنابراین ازدحام و ترافیک در این شهر زیاد مشاهده می‌شود. افراد ساکن شهر مشهد یا مسافران برای دور بودن از ترافیک‌های سنگین می‌توانند از مترو مشهد استفاده کنند. مکان‌های دیدنی مشهد نظیر طرقبه، شاندیز، باغ وحش، رستوران پدیده شاندیز، شهربازی کوهستان و نمایشگاه بین‌المللی مشهد است که با استفاده از خط یک مترو قابل بازدید هستند و به راحتی می‌توان به آن‌ها رسید. مکان‌های دیگر مانند بازار زیست خاور، بازار هفده شهریور، پارک ملت، دانشگاه فردوسی، ترمینال و فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی با خط یک مترو مشهد امکان‌پذیر است. شما برای رفتن به حرم مطهر یا پارک کوهسنگی می‌توانید از خط دو مترو مشهد استفاده کنید.

ایستگاه‌ های نزدیک حرم مترو مشهد

یکی از مزیت‌های بسیار مهم که مترو شهر مشهد ایفا می‌کند جابه‌جایی زائرانی است که به زیارت امام رضا(ع) رفته‌اند. برای اشاره به ایستگاه‌هایی نزدیک حرم مترو مشهد می‌توانیم ایستگاه مترو بسیج که در خط یک مترو مشهد است را نام ببریم. همچنین ایستگاه شهدا نیز جزء ایستگاه‌های نزیک حرم است که در خط دو مترو قرار دارد. شما بلافاصله بعد از پیاده شدن از این دو ایستگاه نام برده قادر به دیدن گنبد و گلدسته حرم امام رضا (ع) خواهید بود.

تاریخچه مترو مشهد

با توجه به مطالعات و پژوهش‌های دانشگاه صنعتی شریف در رابطه با تعداد خط‌های مترو در شهر مشهد، این شهر به چهار خط مترو نیاز دارد که در حال حاظر دو خط فعال مترو را شامل می‌شود. خط یک مترو مشهد از وکیل آباد تا نخریسی کشیده شده که به فاز اول معروف است که در آذر ماه سال 1379 آغاز و در سال 1389 به پایان رسید. از این مسیر 10.5 کلیومتر آن زیر زمین و 8.5 کیلومتر آن هم سطح زمین است. فاز دوم خط مترو مشهد به فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد به طول 5 کیلومتر متصل شده است که در بهمن ماه سال 1394 با دو ایستگاه راه اندازی شد. خط دو مترو مشهد دارای دو فاز است که فاز اول آن دارای 7 ایستگاه از خیابان طبرسی تا میدان شهدا را شامل می‌شود که در سال 95 احداث شد و بقیه ایستگاه‌ها در مدت زمانی تا به امروز راه اندازی شده است. خط سه مترو مشهد که جنوب شهرقی شهر مشهد را به شمال غربی آن می‌رساند شامل ایستگاه‌هایی است که از شهرک ابوذر آغاز و به قاسم آباد ختم می‌شود و در آینده شهر مشهد بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

همه چیز درباره مشهد – بزرگترین شهر زیارتی ایران

کلام آخر

شهر مشهد از جمله شهرهایی است که به دلیل پر جمعیت بودن و همچنین توریستی بودن آن با مشکل ترافیک دست و پنجه نرم می‌کند که با احداث مترو در این شهر تردد مسافران و ساکنین شهر مشهد آسان‌تر شد. به دلیل همین ضرورت اولین مترو در کشور ایران در شهر مذهبی مشهد ساخته شده است. استقبال از مترو و رفع مشکل ترافیک در شهر مشهد سبب احداث مترو در دیگر کلان شهرهای ایران شد که امروزه شاهد خط‌های مترو در این شهرها هستیم.

lahzeakha .com ou ism-Guide-Full-i fo ma io 8421-مترو-مشهد

نقشه مترو مشهد ۱۴۰2، ساعت حرکت و راهنمای کامل تمام خط ها

آنچه در این مقاله می خوانید:

قطار شهری یا مترو در شهر مشهد از وسایل حمل و نقل عمومی به شمار می رود که دو خط فعال دارد و از ترافیک شهری جلوگیری می کند. همچنین در دسترسی به حرم مطهر و مکان های دیدنی‌ شهر، نقش بسیار مهمی دارد. در شهرهای بزرگ که جمعیت بالایی هم دارند، بزرگ ‌ترین مشکل مردم برای رفت‌ و‌آمد، وجود ترافیک شهری است. برای رفع این مشکل استفاده از وسایل نقلیه عمومی نقش بسزایی دارد. یکی از این وسایل برای رفت‌ و‌آمد عموم، مترو یا قطار شهری است. با ما همراه باشید تا با این وسیله حمل و نقل عمومی بیشتر آشنا شوید.

درباره مترو مشهد

شهر مشهد یکی از شهرهای پر ترافیک و شلوغ ایران به شمار می رود و برای جلوگیری از اتلاف وقت، لازم است که از وسایل نقلیه عمومی استفاده شود. به مجموعه قطار شهری مشهد، مترو مشهد گفته می شود. این شرکت، مسئولیت ساخت خطوط ریلی و شرکت بهره برداری قطار شهری، مسئولیت بهره برداری ترابری ریلی درون شهری مشهد را بر عهده دارد. محبوب ترین ایستگاه های آن، شریعتی و کشف رود است. با متروی مشهد ترافیک معنایی ندارد و در کم ترین زمان ممکن می توانید به مقصد برسید.

نقشه مترو مشهد

با مشاهده نقشه مترو مشهد 1402، می توان با محل تمامی ایستگاه های خطوط مترو آشنا شد. در واقع شما می توانید با کمک این نقشه، نزدیک ترین ایستگاه به مقصد خود را انتخاب نمایید. هر چند در سکوی هر ایستگاه و حتی داخل واگن ها هم می توانید نقشه خطوط مترو مشهد را ببینید. اما داشتن یک نسخه از نقشه، می تواند کار شما را آسان تر کند. بنابراین عکس نقشه مشهد را در گوشی خود ذخیره کنید تا در صورت لزوم از آن استفاده نمایید.

مترو، قطاری در زیرزمین است که سرعت بسیار بالایی دارد و در هر بار رفت‌وآمد تعداد زیادی مسافر جا به جا می کند. مترو بهترین گزینه برای کمتر شدن ترافیک در بعضی از شهرهای بزرگ ایران به شمار می رود. تعداد زیادی از زائران و مسافران داخلی و خارجی همه روزه به شهر مشهد می روند و ترجیح می دهند که از وسایل حمل ‌و نقل عمومی استفاده کنند. شهرداری شهر مشهد هم به منظور رفع مشکل ترافیک و جلوگیری از ازدحام شهری شروع به ساخت خط مترو کرده است. زائران و شهروندانی که در شهر مشهد هستند به سادگی این امکان را دارند با مترو به مکان های موردنظرشان بروند.

خطوط مترو در مشهد

این شهر دارای چهار خط مترو است که هم اکنون فقط خط یک و خط دو ساخته‌ شده و در حال فعالیت هستند. این دو خط در ایستگاه و میدان شریعتی مشهد قرار دارد. در ادامه به بررسی خطوط مترو مشهد می پردازیم:

خط یک مترو مشهد: وکیل آباد – فرودگاه شهید هاشمی نژاد

خط یک مترو در شهر مشهد که روی نقشه بالا با رنگ سبز نشان داده شد، طولی به اندازه 24 کیلومتر و 24 ایستگاه دارد. این ایستگاه‌ ها بین فرودگاه بین ‌المللی شهید هاشمی و وکیل‌ آباد قرار دارند. خط 1 مترو در میدان تقی آباد (ایستگاه شریعتی) با خط 2 مترو، ایستگاه مشترک دارد.

هر قطار بعد از مدت زمان 4 تا 6 به ایستگاه می رسد و این تغییر زمان به تعطیلات بستگی دارد. خط یک مترو در شهر مشهد در ساعت کاری، 170 هزار نفر را جا به جا می‌کند و هر 400 متر در یک پله خروج اضطراری قرار گرفته‌ است. ساعت کاری مترو مشهد در خط یک، از 6 صبح تا 10 شب است و در طول این مدت مسافران را در مسیر جا به جا می کند.

شما می توانید برای بازدید از جاهای دیدنی مشهد با مترو از خط یک و دو استفاده کنید. چنانچه قصد بازدید از طرقبه، شاندیز، باغ وحش مشهد، شهربازی کوهستان پارک و نمایشگاه بین المللی مشهد را دارید، می توانید به کمک خط یک مترو مشهد به مقصد برسید. همچنین می توانید با استفاده از این خط پارک ملت، دانشگاه فردوسی، بازار زیست خاور، بازار هفده شهریور، ترمینال و فرودگاه بروید. برای آشنایی با بهترین هتل های مشهد در نزدیکی حرم امام رضا، این مقاله را بخوانید.

خط دو مترو مشهد: انتهای طبرسی – رضا شهر

این خط مترو که به رنگ آبی در نقشه بالا مشخص شده، دارای طولی به اندازه 14 کیلومتر بوده که 13.8 کیلومتر از این خط به بهره برداری رسیده‌ است. خط دو مترو 13 ایستگاه دارد و این ایستگاه‌ ها در حد فاصل انتهای بلوار طبرسی شمالی و آخر بلوار فکوری قرار گرفته‌ اند. مدت زمان رسیدنِ هر قطار، ده دقیقه است. هم اکنون 12 ایستگاه از ایستگاه طبرسی و شهید کاوه در حال ساخت هستند. این خط همه روزه ظرفیت جابه ‌جایی 16 هزار نفر را دارد. ساعت کار مترو مشهد در خط دو، از 6 صبح تا 10 شب است. در ضمن، فاصله بین دو قطار در ایستگاه های این خطر، حدود 10 دقیقه تخمین زده می شود.

ایستگاه‌ های این خط بین همه طبقه ها پله برقی دارند، نوارهای هدایت نابینایان، سیستم تهویه، سیستم اعلام اطفای حریق و خروجی ضروری است. همچنین هر سکو نیز دارای 100 متر طول است. فاز اول خط 2 دارای شش ایستگاه است و از انتهای خیابان طبرسی تا میدان شهدا امتداد دارد. این فاز در سال 1395 به بهره برداری رسید. سپس تا سال 1398، بقیه ایستگاه ها تکمیل و راه اندازی شدند. از طریق خط دو می توانید به حرم مطهر و بوستان کوه سنگی بروید.

خط سه مترو مشهد: قاسم آباد – شهرک

خط 3 مترو مشهد که با رنگ قرمز روی نقشه مترو نمایش داده شده، یکی از مهم ترین خطوط این مترو در آینده به شمار می رود. این خط که حدود 28 کیلومتر طول دارد، جنوب شرق شهر را به شمال غرب متصل می کند. ساخت مسیر خط سه، از نیمه شعبان سال 1394 آغاز شد ولی هنوز به بهره برداری نرسیده است. خط سه دارای 24 ایستگاه است و از شهرک ابوذر تا الهیه و پایانه جدید اتوبوسرانی برون شهری غرب مشهد امتداد می یابد. 

این خط بعد از پایانه اتوبوسرانی در خیابان امام رضا، از چهار راه خسروی و چهار راه شهدا عبور می کند و به میدان شهدا می رسد. سپس تا میدان فردوسی امتداد پیدا می کند و از میدان جانباز عبور کرده و به بزرگراه امام علی می رسد. سرعت قطارهای خط سه مترو مشهد، بین 36 تا 80 کیلومتر در ساعت است. بنابراین، خط 3 می تواند در هر ساعت 20 هزار نفر را جا به جا کند.

خط چهار مترو مشهد: خواجه ربیع – شهرک شهید باهنر

خط 4 مترو مشهد که با رنگ نارنجی روی نقشه نمایش داده می شود، 17.5 کیلومتر طول دارد. این خط از بلوار حر به سمت خواجه ربیع در حال احداث است. حفاری خط چهار مترو در سال 1400 کلید خورد. از شش ایستگاهی که برای این خط در نظر گرفته شده، دو ایستگاه در شارستان و نزدیکی حرم مطهر قرار دارد. خط چهار که در میدان شهدا به خط دو مترو متصل می شود، از خواجه ربیع شروع می شود. سپس به سمت حرم مطهر می رود و از سمت بلوار مصلی به شهرک شهید رجایی، جاده سرخس و بلوار حر می رسد. از آنجایی که این خط از نزدیکی حرم امام رضا عبور می کند، در آینده بهترین دسترسی را برای زائران فراهم می آورد.

ساعات کار مترو مشهد

ساعت کاری مترو مشهد 1402 در هر دو خط، از ساعت  صبح تا 10 شب است. پایگاه خبر رسانی شهرداری مشهد گزارش داده که  خط 1 و خط 2 مترو در روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 5:30 تا 22 و در روزهای تعطیل از ساعت 7 تا 22 عمل سرویس دهی را انجام می دهند.

قیمت بلیط مترو در مشهد

استفاده از مترو مانند سایر وسایل نقلیه عمومی مقرون به صرفه است. شما این امکان را دارید که هزینه مترو را از طریق من کارت، بلیط و کد QR بپردازید. من کارت، کارتی است که شارژ می شود. قیمت من کارت مشهد 1402 حدود 15 هزار تومان است و می توانید تا سقف 50 هزار تومان آن را شارژ کنید. در واقع این کارت های قابل شارژ را می توانید با مبلغ دلخواه خریداری کنید و آن را مجدد شارژ نمایید. استفاده از آن آسان و سریع است و لزومی ندارد هر بار در صف منتظر بمانید تا بلیط تهیه کنید. این کارت برای استفاده در مترو و اتوبوس ‌رانی به‌ کار برده‌ می‌شود و غیرقابل ‌استرداد است. البته شما می توانید بلیط کاغذی QR را از باجه‌ بلیط فروشی ایستگاه‌ های مترو تهیه کنید. قیمت بلیط مترو در مشهد، هر سال نسبت به سال قبل اندکی افزایش می یابد. می توانید برای اطلاع از قیمت دقیق آن از باجه شارژ بلیط سوال کنید.

ایستگاه های نزدیک حرم مترو در مشهد

خطوط مترو در شهر مشهد نقش بسیار مهمی را در جابه‌ جایی زائران و شهروندان ایفا می ‌کند. ایستگاه‌ های نزدیک به حرم شامل ایستگاه بسیج در خط یک با فاصله 3.5 کیلومتر (حدود 11 دقیقه) و ایستگاه مترو شهدا در خط دو با فاصله 3.6 کیلومتر (حدود 12 دقیقه) هستند. شما به محض خروج از ایستگاه های مترو بسیج و شهدا، گنبد حرم امام رضا را خواهید دید.

تاریخچه مترو در مشهد

بر اساس مطالعاتی که توسط پژوهشکده ترابری در دانشگاه صنعتی شریف انجام شده، شهر مشهد به چهار خط مترو نیاز دارد. اما تا امروز، تنها دو خط به بهره برداری رسیده است.

خط یک مترو در شهر مشهد دارای طولی به اندازه 24 کیلومتر بوده و 24 ایستگاه در آن تعبیه شده‌است. ساخت فاز اول در این خط با طولی به اندازه 19 کیلومتر در آذر ماه سال 1379 شمسی شروع شد و در اسفند 1389 به بهره برداری رسید.

10.5 کیلومتر از این مسیر به شکل زیرزمینی و در تونلی با عمق کم و 8.5 کیلومتر از مسیر به شکل همسطح و فاز دوم این خط هم دارای طولی به اندازه پنج کیلومتر با دو ایستگاه جدید در بهمن 1394 ساخته شد. این خط به فرودگاه بین ‌المللی شهید هاشمی مشهد متصل شده است. خط دو مترو در شهر مشهد هم دارای طولی به اندازه 14.5 کیلومتر با 13 ایستگاه در دو فاز طراحی شده و فاز اول این خط نیز دارای هفت ایستگاه بوده که در سال 1395 به بهره ‌برداری رسیده است. بعد از آن تا سال 1398، بقیه ایستگاه‌ ها مرحله به مرحله کامل و راه ‌اندازی شدند.

نتیجه گیری

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. همانگونه که در بالا نیز اشاره کردیم مترو در مشهد می تواند یک فرصت خوب برای رها شدن از ترافیک باشد. خوشحال می شویم این مقاله را با دوستان خود به اشتراک گذاشته و نظرات و تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید.

. برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

دکمه بازگشت به بالا