سگ سیاه افسردگی

سگ سیاه افسردگی

افسردگی اصولا با نشستن در اتاق تاریک و داشتن چهره غمگین همراه نیست؛ گاهی اوقات افسردگی چهره شاد و خندان دارد و با علائم بیرونی که شخص از خود نشان می دهد، به راحتی نمی توان آن را تشخیص داد.

با قرار گرفتن در شرایط پراضطراب و پرتنش در موقعیت های خاص در برخی از رویدادهای مهم زندگی هم می تواند باعث ایجاد یا تشدید افسردگی در فرد شود. افسردگی در پاییز و زمستان بیشتر از سایر فصل هاست. با شاخت درست و آگاهی ار آن می توانیم کنترل بیشتری بر روی افسردگی داشته باشیم.

افسردگی، از مهم ترین دلایل به وجود آمدن اختلالات و آسیب های اجتماعی به حساب می‌آید. با ما در ادامه همراه باشید تا درباره سگ سیاه افسردگی بیشتر بدانیم و منشا آن را شناسایی نماییم.

سگ سیاه افسردگی چیست؟

در این زمان فعالیت روزانه فرد کاهش پیدا می کند و ظاهری درهم و عبوس دارد، این طور به نظر می رسد که همیشه در حال فکر کردن به موضوع خاصی است و هیچ توجهی به دنیای اطراف خود ندارد. همیشه با یک نگاه سرد و خیره کننده به اطراف خود نگاه می کند؛ اگر از این شخص سوالی پرسیده شود با کندی جواب میدهد و در بسیاری از مواقع جواب دادن مکث می کند و صحبت کزدنش همیشه آرام و بریده بریده است.

چگونه سگ سیاه افسردگی را بشناسیم؟

مدام در حال کندن پوستش است، لب های خود را گاز میگیرد، ظاهری ژولیده دارد و به ظاهر و لباس هایش هیچ اهمیتی نمی دهد و نسبت به تغذیه و خورد و خوراک خود اهمیت نمی دهد و نسبت به بهداشت خود بی توجه است.

شاید در جمعی شاد باشند و بخندند، اما در اون زمان هم یاس و ناامیدی در چهره شان دیده می شود.

بیشتر بخوانیم : ” افسردگی نامرئی “

سگ سیاه افسردگی و حضورش در زندگی باعث چه چیزایی می شود؟

اولین قدم برای شکست دادن سگ سیاه افسردگی، کمک گرفتن از مشاوره افسردگی و متخصصین است. برای همه افراد مشکل و چالش وجود دارد پس باید باورها و دیدمون رو تغییر دهیم و تلاش کنیم احساسات خود را صادقانه با دیگران در میان بگذاریم و اجازه ورود افکار منفی را ندهیم و ورزش منظم داشته باشیم.

این موضوع را به یاد داشته باشید که کمک خواستن برای شکست سگ سیاه افسردگی مایه خجالت و شرم ساری نیست.

افسردگی چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

گفته می شود که افسردگی از هر 13 بزرگسال 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد، اگرچه بسیاری از آنها به دنبال درمان نیستند. افسردگی بیشتر بر افرادی تأثیر می گذارد که تغییرات عمده ای را تجربه می کنند، مانند رسیدن به بزرگسالی، ترک یا شروع کار و شغل، یا از دست دادن یکی از عزیزان. افسردگی همچنین بر افرادی که سیستم حمایتی محکمی ندارند تأثیر می‌گذارد و ممکن است در میان افرادی که شکست‌های قابل توجهی را در روابط خانوادگی یا دوستانه تجربه کرده‌اند شایع‌تر باشد. (مرکز تخصصی مشاوره شغلی)

به نظر نمی رسد افسردگی عوامل خطر خاصی بر اساس وضعیت اجتماعی، اقتصادی، نژاد یا مذهب داشته باشد، زیرا افراد در هر سن و زمینه ای می توانند علائم افسردگی را تجربه کنند. در کل، افسردگی نیاز به مقداری درمان دارد و هرگز نباید به طور کامل در خانه تشخیص داده یا درمان شود.

منشاء سگ سیاه افسردگی

گفته می‌شود که این اصطلاح از وینستون چرچیل سرچشمه گرفته است، که اغلب از او نقل می‌کنند که به یک «سگ سیاه» اشاره می‌کند، وقتی که احساس می‌کرد بی‌انگیزه، بی‌ذوق است، گفته می شود که سگ سیاه منشأ مالیخولیا نیز بوده است.

با گذشت زمان، “سگ سیاه” به عنوان نمادی برای چرچیل رشد کرد و بسیاری از آماتورها و متخصصان سلامت روان به این اصطلاح و رفتارهای مربوط به آن به عنوان شاخصی از سلامت روان ضعیف چرچیل اشاره کردند، از افسردگی گرفته تا اختلال دوقطبی. اگرچه شواهد قطعی دال بر ابتلای وینستون چرچیل به بیماری روانی از هر نوع وجود ندارد.

افسردگی چند نوع دارد؟

افسردگی انواع مختلفی دارد. هر یک از انواع آن، به دلایل مختلف و با و علائمی خاص ایجاد می شوند. با این حال باید بدانید تمامی مدل های افسردگی با کمک یک مشاور مناسب قابل درمان اند. انواع افسردگی عبارت اند از:

افسرده خویی (افسردگی مداوم یا دیس تایمی)

افسرده خویی که علاوه بر دونام ذکر شده به آن، مزمن هم می گویند، یکی از انواع افسردگی است. البته عده ای باور دارند که این نوع از افسردگی جزو اختلالات شخصیتی محسوب می شود. با این حال راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های ذهنی DSM-5 آن را به عنوان یکی از دسته بندی های افسردگی انتخاب کرده است. برای تشخیص این نوع افسردگی در افراد به حداقل دو سال زمان نیاز است. یعنی بیمار حداقل 2 سال باید تمام علائم این نوع افسردگی را از خود نشان دهد تا روان درمانگرها وجود افسرده خویی در او را تایید کنند. البته این مقدار برای افراد زیر 18 یک سال است.

افرادی که به افسرده خویی دچار شده اند، تصور می کنند مدلشان اینطور است و آن را بیماری نمی دانند. اما لازم است با پزشک خود دراین باره صحبت کنند تا از شرایط روحی و روانی خود مطمئن شوند.

افسردگی اساسی

افسردگی اساسی نیز یکی از انواع افسردگی است که افراد به آن دچار می شوند. علائم این نوع افسردگی شامل موارد زیر می شود و افرادی که حداقل 5 مورد از آن ها را داشته باشند، باید به روان درمانگر مراجعه کنند.

افسردگی فصلی

افسردگی فصلی یک نوع افسردگی اساسی است و در فصل های خاصی از سال اتفاق میفتد. برای مثال بیمار در فصل زمستان و پاییز علائم مختلف افسردگی را از خود نشان می دهند. برای مثال خلق و خوی آن ها در زمستان بد می شود. اما در فصل های بهار و تابستان اینطور نیستند. طبق برآوردهایی که انجام شده بیشتر افرادی که افسردگی فصلی دارند در فصل سرما به این مشکل دچار می شوند. البته نشانه های افسردگی فصلی و اساسی تقریبا یکسان است با این تفاوت که علائم افسردگی فصلی در بعضی از فصل های سال خود را نشان می دهد.

مهم ترین علائم افسردگی فصلی زمستانی عبارت اند از:

علائم افسردگی فصلی مخصوص تابستانی

افسردگی پیش از قائدگی

شاید تصور کنید افسردگی پیش از قائدگی همان سندروم پیش از قائدگی است، اما اینطور نیست. زیرا علائم افسردگی بسیار سنگین تر از سندروم پیش از قائدگی است و از طرفی هم در همه افراد رخ نمی دهد. افرادی که دچار افسردگی پیش از قائدگی هستند، یک هفته قبل از عادات ماهانه خود علائم آن را نشان می دهند. این علائم در ابتدای شروع قائدگی بیشتر می شود اما بعد از پایان قائدگی علائم کم و کمتر می شوند. مهم ترین علائم این افسردگی موارد زیر است:

افسردگی موقعیتی

افسردگی موقعیتی یک نوع واکنش احساسی به تغییرات مختلفی است که در زندگی رخ می دهد. این نوع افسردگی در اصل یک اختلال سازگاری است زیرا افرادی که در شرایط آن هستند نمی توانند خود را با موقعیت های مختلف زندگی وقف دهند.

نتایج مطالعات پژوهشگران نشان می دهد، حدود 11.5 درصد از بزرگسالان و به خصوص جوانان این نوع از اختلال را در زندگی خود تجربه می کنند. نکته دیگر اینکه زمانی علائم موجود در یک فرد را به عنوان افسردگی موقعیتی تشخیص می دهند، که بر اثر مشکل دیگری به وجود نیامده باشد. همچنین علائم آن تا شش ماه بعد نباید از بین برود.  مهم ترین علائم این افسردگی عبارت است از:

افسردگی پس از زایمان

به صورت کلی همه خانم هایی که باردارند، بعد از زایمان خود تا 5 روز احساس ناخوشایندی دارند. حال اگر این حس تا دو هفته بعد از زایمان از بین نرود، احتمالا فرد دچار افسردگی بعد از زایمان شده است. متاسفانه این نوع افسردگی وارد زندگی فرد شده . بر تمام ابعاد آن تاثیر می گذارد. مهم ترین علائم این افسردگی عبارت است از:

در این میان عواملی هستند که می توانند نشانه های افسردگی پس از زایمان را تشدید کنند. این عوامل عبارت اند از:

*متاسفانه از هر 9 زنی که زایمان می کند، یک نفر به افسردگی دچار می شود. برای حل این مشکل ابتدا با پزشک زنان مشورت کنید.

راهکارهای مناسب برای جلوگیری از بروز افسردگی

برای جلوگیری از بروز افسردگی، به چند مورد توجه ویژه داشته باشید.

اهمیت دادن به کیفیت خواب

برای داشتن سلامت جسمامی و روحی مناسب، باید به کیفیت خواب خود اهمیت دهید. باید بدانید افسردگی با کم خوابی ارتباط مستقیم دارد. به صورت کلی همه افراد حداقل به 8 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. شما می توانید با انجام مدیتیشن قبل از خواب و با کاهش کافئین و استفاده ا تشک مناسب، کیفیت خواب خود را بالا ببرید.

رژیم غذایی مناسب

یکی دیگر از عواملی که می تواند برای پیشگیری از افسردگی مفید باشد، رژیم غذایی مناسب است. یک رژیم غذایی سالم از انواع میوه ها و سبزیجات، چای سبز، سویا، غلات، ماهی و غیره تشکیل شده است.

ورزش کردن

ورزش با ترشح هورمون شادی می تواند از بروز افسردگی جلوگیری کند. البته اگر همین حالا افسردگی دارید، شروع ورزش برایتان سخت است اما در ادامه متوجه تاثیرات زیاد آن می شوید. برای ورزش کردن نیازی به باشگاه رفتن ندارید. می توانید در خانه برقصید با دوچرخه سواری کنید.

پرداختن به کارهای مورد علاقه تان

یک فعالیت خاص که عاشقش هستید را انتخاب کنید و به آن بپردازید. با انجام این دسته از فعالیت ها، می توانید استرس خود را کاهش داده و بیشتر احساس شادی کنید. به این صورت کم کم افسردگی شما برطرف می شود.

آیا کودکان هم دچار افسردگی می شوند؟

نه تنها کودکان دچار افسردگی می شوند، بلکه پژوهش ها نشان داده، نوزادان خردسال هم افسردگی را تجربه می کنند!  البته مشکل اینجاست که تشخیص افسردگی در کودک کار راحتی نیست. یعنی والدین بدون مشاوره کودک نمی توانند به درستی تشخیص دهند که فرزند کودکشان دچار افسردگی شده است یا خیر. البته بعضی نشانه هایی وجود دارد که می گوید کودک افسرده است. این نشانه ها عبارت اند از:

نشانه های جسمانی

علائم شناختی

علائم احساسی

علائم رفتاری

ارتباط افسردگی با طلاق

روان درمانگرهایی که در زمینه برگزاری مشاوره طلاق تبحر دارند، اعلام کردند میزان رضایت از زندگی زوج هایی که به افسردگی دچار شده اند بسیار پایین است. زوج های افسرده به دلیل علائم و عدم علاقه ای که به زندگی دارند، به راحتی از یکدگیر جدا می شوند.

به همین دلیل است که اکثر مشاوران پیشنهاد می کنند زوج ها در جلسات مشاوره قبل از ازدواج شرکت کنند. زیرا مشاوران در این جلسات به خوبی تمام ابعاد زندگی زوج ها را بررسی می کنند و در صورت وجود مشکلی راهکار مفید را برای آن ها می دهند. برای مثال اگر یکی از زوجین افسردگی داشته باشد، مشاور تمرینات لازم در این رابطه را به او یاد می دهد. حتی او را نزد متخصصان رده بالاتر نیز می فرستد و حتی در صورت وجود شرایط وخیم، زوج ها را از ازدواج با یکدیگر منصرف می کند.

افسردگی چگونه درمان می شود؟

گزینه های درمانی زیادی برای افسردگی وجود دارد. به طور معمول، اولین نوع درمان، گفتاردرمانی است. گفتار درمانی یک درمان رایج برای افسردگی است، زیرا به بیماران این امکان را می دهد تا آنچه را که تجربه می کنند توصیف کنند و تجربیات و نیازهای خود را بهتر درک کنند. گفتار درمانی نیز احتمالاً منبع تشخیص است، زیرا بسیاری از درمانگران ترجیح می دهند قبل از تعیین یک تشخیص دقیق به بیمار، همه احتمالات را از بین ببرند. گفتار درمانی شامل رفتار درمانی شناختی است که به دنبال بازیابی الگوهای تفکر ناسالم یا غیرمولد برای بهبود سلامت روان است. شما می توانید برای تمامی مشکلات به وجود آمده ناشی از افسردگی مشاوره های لازم برای آن مانند مشاوره فردی، زوج درمانی و… را در کلینیک پیروزی انجام دهید تا متخصصین ما بتوانند به شما در جهت بهبود وضعیت فعلیتان کمک نمایند.

درمان آنلاین به طور فزاینده ای محبوب شده است و تحقیقات نشان می دهد که می تواند نقش مهمی در کاهش علائم افسردگی داشته باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که درمان آنلاین حتی مؤثرتر از جلسات حضوری سنتی بود، به طوری که 100 درصد شرکت‌کنندگان در گروه آنلاین سه ماه پس از درمان کاهش علائم را نشان دادند.

مرکز مشاوره کلینیک روانشناسی پیروزی با گرد آوری کادری متخصص و مجرب این امکان را فراهم کرده تا هم به صورت حضوری و هم به صورت تلفنی از خدمات این مرکز استفاده کنید.

در صورتی که تمایل دارید از خدمات روانشناسی برخوردار شوید با مراجعه به صفحه تماس با ما اقدام به رزرو زمان مراجعه نمایید.

سگ سیاه افسردگی!

حسن محرابی؛ پژوهشگر در روزنامه سازندگی نوشت:  افسردگی مشکل مهمی است که بخش قابل توجهی از هر جامعه‌ای می‌توانند درگیر آن شوند و متأسفانه در جامعه ما نسبت به این مشکل شناخت کافی وجود ندارد. علاوه‌بر آن به‌رغم امکان به وجود آمدن تخریب‌های مختلفی که ناشی از این بیماری است؛ به دلیل آنکه شناخت افسردگی مشکل است، نسبت به این بیماری کم‌توجهی می‌شود، مگر آنکه رویدادی رخ دهد که از جنبه خبری جذابیت داشته باشد؛ مثلا خودکشی یک کارگردان مشهور می‌تواند هشداری باشد که افسردگی در جامعه گسترش یافته و می‌تواند تبعات سنگینی برای حتی افراد برجسته جامعه در حد خودکشی به دنبال داشته باشد.

علائم افسردگی

افسردگی ممکن است به‌طور مکرر یا حتی تنها یک بار در طول زندگی فرد رخ دهد، اما افراد افسرده معمولاً چندین دوره دارند. در طول این دوره‌ها، علائم بیشتر طی روز و تقریباً هر روز رخ می‌دهد و ممکن است شامل موارد زیر باشد: احساس غم، اشک، پوچی، طغیان، خشم، تحریک‌پذیری یا ناامیدی (حتی بر سر مسائل کوچک)، از دست دادن علاقه یا لذت در اکثر یا تمام فعالیت‌های عادی مانند سرگرمی‌ها یا ورزش، اختلالات خواب (بی‌خوابی یا خواب زیاد)، خستگی و کمبود انرژی.

با بروز افسردگی حتی کار‌های مستمری که افراد انجام می‌دهند، دچار مشکل می‌شود. کاهش اشتها و کاهش وزن با افزایش میل به غذا و افزایش وزن، اضطراب بی قراری، کند شدن تفکر، صحبت کردن یا حرکات اضافی و غیر ازادی بدن، احساس بی‌ارزشی یا گناه هم‌چنین تأکید بر شکست‌های گذشته یا سرزنش خود در مورد آنچه قبلاً انجام داده است؛ در نتیجه افراد افسرده در تصمیم‌گیری و به خاطر سپردن چیز‌ها مشکل پیدا می‌کنند.

از این رو مکرر افکار در مورد مرگ، خودکشی یا اقدام به خودکشی برای‌شان پیش می‌آید. افراد افسرده به‌طور کلی احساس بدبختی یا ناراحتی می‌کنند بدون این‌که واقعاً دلیل آن را بدانند. تمایل دارند به جای بیرون رفتن برای معاشرت با انجام کار‌های جدید؛ بیشتر در خانه بمانند که در انزوا افکار منفی با شدت بیشتری اوج می‌گیرد.

مشکل درمان

مشکل بعدی در مورد افسردگی از این مرحله به وجود می‌آید که اغلب افراد نمی‌پذیرند که افسرده هستند. تلفی بیشتر افراد از قبول کلمه افسردگی به نوعی فحش و ناسزاست! حال آن‌که افسردگی هم یک نوع بیماری است مثل سرماخوردگی؛ البته نوعی بیماری که آثار تخریبی بسیار وحشتناک‌تری از مثلاً یک سرماخوردگی درمان‌نشده بر جای می‌گذارد. افراد افسرده در اکثر کشور‌ها به پزشک متخصص در حوزه سلامت و روان مراجعه می‌کنند، اما در کشور ما مراجعه به روان‌پزشک هم نوعی افت کلاس! محسوب شده و البته دلایل دیگری هم دارد.

یکی از افراد می‌گفت مهم‌ترین دلیل افسردگی من بی‌پولی است؛ آن وقت باید به یک روان‌پزشک مراجعه کنم که برای پرداخت ویزیت او هم پول ندارم! هم‌چنین باید اشاره کرد که درمان‌های روان‌شناختی و دارویی برای افسردگی وجود دارد. با این حال در کشور‌های با درآمد کم و متوسط، خدمات درمانی و حمایتی مناسب و در دسترس برای افسردگی اغلب وجود ندارد یا توسعه نیافته است. تخمین زده می‌شود که بیش از ۷۵ درصد از افراد مبتلا به اختلالات روانی در این کشور‌ها درمان نمی‌شوند.

در سطح جهانی تخمین زده می‌شود که ۵ درصد از بزرگ‌سالان از این اختلال رنج می‌برند. در بیشتر کشور‌های دنیا خطر افسردگی اغلب در نوجوانان از ۲۰ یا ۳۰ سالگی شروع می‌شود، اما این رقم برای جامعه ما پایین‌تر آمده و ممکن است در هر سنی رخ دهد. در جامعه ما زنان بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند؛ البته این آمار ممکن است تا حدی به این دلیل باشد که زنان بیشتر به دنبال درمان هستند.

افسردگی اگر درمان نشود، اغلب موجب می‌شود شرایط فرد بدتر شود و منجر به بروز مشکلات عاطفی، رفتاری و سلامتی شده که بر زندگی افراد تأثیر می‌گذارد. هم‌چنین اشاره به این نکته نیز ضرورت دارد که افسردگی می‌تواند در خانواده تکثیر شود؛ بدین معنی که اگر یکی از اعضای خانواده مبتلا به افسردگی یا اختلال خلقی باشد، این موضوع می‌تواند به ابتلا به افسردگی را نزد دیگر اعضای خانواده افزایش دهد.

طب کال چیست؟

در طب کال سوالات و شبهه های شما در تمام زمینه های پزشکی و سلامت فقط توسط پزشکان و متخصصین حوزه سلامت که مورد تایید وزارت بهداشت و درمان می باشند پاسخ داده می شود.

جواب ها بصورت منحصر به فرد و صرفا برای مشاوره درخواستی شما می باشد. این اپلیکیشن به هیچ عنوان جایگزینی برای ویزیت پزشکی حضوری نیست و نباید به عنوان جایگزین آن استفاده گردد. پزشک شما تنها منبع مورد اعتماد جهت تشخیص و درمان بیماری‌های احتمالی شما است. هدف ما این است که سوالات شما با بهترین کیفیت توسط پزشکان طب کال پاسخ داده شود و به این ترتیب از انجام ویزیت‌هایی که مورد نیاز نیستند و مستلزم صرف وقت و هزینه هستند اجتناب شود.

بدیهی است که درصورت نیاز به ویزیت حضوری شما توسط پزشکان طب کال و یا سایر پزشکان محترم این مساله به شما یادآوری خواهد شد و مسولیت مراجعه به پزشک مورد نظر و یا سایر پزشک ها جهت پیگیری، معالجه و یا سایر اقدامات مرتبط بر عهده شما می باشد.

دکمه بازگشت به بالا