سگ هاسگی

اطلاعات کامل در مورد سگ هاسکی (نگهداری، غذا و…) قیمت

نژاد هاسکی اوایل دهه نود میلادی به آلاسکا برده شد. هاسکی یک اسم کلی برای تعدادی از نژادهاست که به عنوان سگ‌های سورتمه‌کش مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سگ در واقع در مناطق شمالی کره زمین مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ اما حالا به عنوان سگ دست‌آموز نیز وارد منازل مردم شده‌اند.

در اصل اسم هاسکی توسط اروپایی‌ها از اسکی متمایز شده است، این نام را اسکیموها بر روی سگ‌های سورتمه‌کش خود گذاشته بودند. اسکیموها از این حیوان برای حمل و نقل استفاده می‌کردند. زادگاه اصلی هاسکی چوکچی در شرق سیبری است. زمانی که مردم خیلی به دنبال طلا بودند این سگ به آلاسکا برده شد و از آنجا به کانادا و ایالات متحده راه پیدا کرد.

در آن زمان از هاسکی سیبریایی و ساموید به عنوان تنها سگ های سورتمه‌کش استفاده می‌شد و با کمک سگ‌های هاسکی مشکلات عدیده‌ای از ساکنان برطرف می‌شد از جمله نقل و انتقال انسان‌ها، انتقال بار و انتقال نامه‌های فوری.

سگ های هاسکی از دهه ۱۹۳۰ در ارتش آمریکا در عملیاتی که در مناطق سردسیر انجام می‌گیرد، مورد بهره برداری قرار می‌گیرند که عمده‌ترین عملکرد هاسکی تجسس برای یافتن گم شدگان است.

معرفی سگ هاسکی

هاسکی سیبریایی (به زبان روسی سگ سیبریایی) سگی با ابعاد متوسط (وزن نر ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم، وزن ماده ۱۶ تا ۲۳ کیلوگرم، ارتفاع نر ۵۳ تا ۶۰ سانتیمتر و ارتفاع ماده ۵۱ تا ۵۶ سانتیمتر)، با پوشش خارجی بسیار فشرده، به عنوان یک سگ کار که از شرق سیبری آمده اند، شناخته می‌شوند که از نظر ژنتیکی دنباله سگ های نژاد اشپیتز می‌باشند. از نظر ظاهری پوشش فشرده، دم زیبای پرپشت، فرم بادامی و رنگ زیبای چشم ها، سر مثلثی و گوش های ایستاده کاملا جلب توجه می‌کند. رنگ پوشش از مشکی تا سفید متغیر است.

انواع گونه های هاسکی

گاهی نژاد مالاموت با هاسکی ترکیب می‌شوند هاسکی چشم آبی اصیل تر است و باید گفت قیمت بیشتری هم دارد البته آبی روشن و آبی تیره هم دارد که متخصصان بهتر تشخیص می‌دهند به شما هم پیشنهاد می‌کنیم در صورت خرید از مراکز معتبر و یا افراد مورد اطمینان تهیه کنید.

هاسکی آلاسکایین هم همان سیبریایی است و به آلاسکا برده شده و در آن منطقه رشد یافته و بسیار شبیه نمونه اصلی است از نظر ظاهر اندازه این دو و خط های روی چهره و همینطور برخی رفتار ها تفاوت دارند. نژاد آلاسکایی روی چهره خط ندارد و اغلب سگ گله هستند و یا سورتمه کش همچنین بیشتر این سگ ها به رنگ خاکستری و سفید هستند و چشم هایشان اغلب تیره است.

گوش های هاسکی حالت مثلثی و تیز دارد مثل بقیه نژاد های سیبری رنگ چشمشان آبی است و چشم ها با دورنگ نیز دیده شده. موهای بین پنجه هاسکی باعث سهولت در راه رفتن روی برف و یخ می‌شود. لایه پایینی این موها زمخت و زبر قسمت بیرونی نرم و لطیف است. گفته می‌شود هاسکی تحمل دمای ۶۰- درجه را به راحتی دارد.

هاسکی سگی بازیگوش است ولی در عین حال آرام. سگ باهوشیست، اجتماعی و دوست داشتنی و همینطور با محبت. با اینکه بسیار پرانرژی است به خصوص در تولگی، ولی سگ فرمان برداری است و به خوبی می‌تواند با کودکان رابطه برقرار کند. خیلی کم پارس می‌کند در نتیجه به عنوان یک نگهبان در نظر نگیرید.

زود مطالب را یاد می‌گیرد ولی باید با صبر و متانت آموزشش بدهیدچون بعضی وقت ها می‌تواند لجبازی کند. وقتی بیکار است زود حوصله‌اش سر می‌رود و دوست ندارد تنها بماند و نمود این مسئله خرابکاریهایش موقع تنهایی است پس اگر مدت طولانی از خانه بیرون می‌روید یا با خودتان ببریدش و یا یک جفت یا هم بازی برایش پیدا کنید. هاسکی نسبت به آن چیزی که به نظر می‌رسد به غذای کمتری احتیاج دارد سعی کنید.

آموزشش را از سنین پایین شروع کنید تا با سایر حیوانات مشکلی نداشته باشد. هاسکی از سگ هایی است که بخوبی می‌توان آن را آموزش داد ولی برای آموزش آنها باید از چهار ماهگی اقدام نمود.

برخلاف چیزی که بسیاری فکر می‌کنند سگ هاسکی را می‌توانید در آپارتمان نگهداری کنید به شرطی که به خوبی آموزشش داده باشید و وقت کافی برای گردشش بگذارید، دلیل خرابکاریهایش این است که انرژی‌اش خالی نشده پس سعی کنید روزی دو ساعت به بیرون ببریدش تا خانه تان را ویران نکند. بنابراین اگر وقت کافی ندارید به عنوان یک سگ آپارتمانی روی این گزینه خط بکشید.

درگذشته از هاسکی به عنوان نگهبان خانه و یا سگ گله استفاده می‌شد هاسکی سگ قدرتمندی است و دربرابر سرما بسیار مقاوم است این نکته را باید به شما بگوییم که اگر برای اولین بار است که نگهداری از سگی را می‌خواهید شروع کنید هاسکی مناسب شما نمی باشد مگر اینکه از تولگی مراقبت از هاسکی را شروع کنید.

ساختار بدن هاسکی، این نژاد را به یک سگ خاص تبدیل کرده، به طوری که طبق نظر سنجی‌ها هاسکی جزو محبوب‌ترین نژادهای سگ در میان سگ‌های پرطرفدار مثل روتوایلر، سن برنارد، دوبرمن، نیو فاندلند قرار گرفته است.

با اینکه هاسکی سگی آرام است؛ اما در صورت آموزش صحیح به خوبی می‌تواند نقش یک بادیگارد را داشته باشد. همانطور که می‌دانید در گذشته این سگ به عنوان یک سگ سورتمه‌کش مورد استفاده بوده و این ناشی از قدرت، سرعت و هوش و زکاوتش می‌باشد تا بتواند مسیرهای طولانی را با موانع بسیار بپیماید.

توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که در هاسکی بیماری دیسپلازی بسیار شایع می‌باشد (برای آشنایی بیشتر با ???? بیماری دیسپلازی در سگها، اینجا کلیک کنید) مشکلات مفصل لگنی رانی در کمتر از ۲% از آنها رخ می‌دهد ولی این موضوع مانع از انجام معاینات لازمه نمی‌شود.

نمونه‌هایی از هاسکی که در مسابقات سورتمه‌کشی و یا حمل بار مورد استفاده قرار می‌گیرند بیشتر دچار مشکلات گوارشی و مشکلات تنفسی می‌شوند. بنابراین به جد توصیه می‌کنیم برای تهیه این سگ به فروشنده‌های معتبر مراجعه بفرمایید و یا با یک متخصص در این حوزه مشورت کنید.

معمولترین گونه‌های مختلف هاسکی (سبیرین آلاسکای مالاموت)

هاسکی ما میبینیم معمولا به دو گونه مختلف تقسیم‌بندی می‌شود:

اولی هاسکی سیبرین (معروفتر است)

دومی هاسکی آلاسکای (اصالت سگ هاسکی سیبریایی است اما بعدها به آلاسکا هم برده شد)

تفاوت هاسکی سیبرین با هاسکی آلاسکای

گونه آلاسکایی سگ هاسکی بیشتر به عنوان یک سگ کاری شناخته شده و اغلب سورتمه‌کش است. این که بتوانید گونه سیبریایی هاسکی را از آلاسکایی تشخیص دهید کار آسانی نیست، اما در حالت کلی می‌توان این ویژگی را به هاسکی آلاسکایی نسبت داد که رنگ سرش کاملا سفید و یک دست است این در حالیست که هاسکی سیبریایی بین چشمهایش طرح ها و خطوط زیبایی دیده می‌شود و همینطور خطوط دور چشمش که علامت خلوص نژاد  هاسکی است و در قیمت آن هم تاثیرگذار است.

همینطور ارتفاع کمر هاسکی آلاسکایی یک مقدار بلندتر از هاسکی سیبرین است و کمی لاغر تر هم می‌باشد. رنگ چشم سیبرین اکثرا آبی و یا تلفیقی از آبی و قهوه‌ای است، ولی در گونه آلاسکایی اغلب رنگ چشمشان تیره است. هم هاسکی سیبرین و هم آلاسکایی در سازمان ثبت نژاد سگ‌ها به ثبت رسیده‌اند ولی گونه ترکیبی این دو هم دیده شده که تشخیص آن بسیار مشکل است.

ظاهر و بدن هاسکی

ارگونومی بدن این سگ به صورت کشیده است و در بین پاهایش موهایی وجود دارد پوزه و صورتش کشیده و همانطور که گفتیم گوش‌های مثلثی دارد. این نژاد رنگ‌های زیادی دارد، معروفترین آن ترکیب سیاه و سفید است ولی رنگ های سیاه کامل و یا سفید کامل، طوسی و سفید، قرمز و سفید و یا نارنجی و سفید نیز وجود دارد، معمولا رنگ پنجه و پاها سفید است. شکل ظاهری هاسکی سیبریایی بسیار شبیه به مالاموت آلاسکایی است و البته هر دو شبیه به اشپیتز هستند.

چشم و بینی سگ هاسکی

چشم‌های این نژاد به دو رنگ آبی و یا قهوه‌ای است اما هتروکرومیا که به چشمان دو رنگ اشاره دارد در این سگ بسیار دیده می‌شود (یکی از چشم های به رنگ آبی و دیگری قهوه‌ای). در برخی از موارد هاسکی سیبرین اختلال “بینی برفی” دیده می‌شود، که از ارزش و قیمت حیوان کم می‌کند. بینی هاسکی در غالب موارد به صورت نقطه نقطه یا صاف و مسطح است.

و در کنار کشیدگی پوزه، حالتی مثلثی به سر می‌دهد. نوک بینی از مشکی تا سفید رنگ دیده می‌شود. چشم آنها بیشتر آبی تیره، آبی روشن، بلوطی و یا قهوه‌ای است. بعضی مواقع یک چشم آبی و دیگری قهوه‌ای است. در برخی نمونه‌ها حتی یک چشم به چند رنگ دیده می‌شود.

مو و پوشش هاسکی

به غیر از فصل‌هایی که ریزش مو که سالی دوبار است نیاز به آراستن ندارد. پیشنهاد می‌کنیم به وسیله شانه فلزی مخصوص برس بکشید. در فصل‌های گرم سعی کنید از کولر استفاده کنید تا کلافه نشود. هاسکی سیبریایی پوشش ضخیم تری نسبت به سایرین دارد و البته رنگ بسیار متنوع‌تری در پوشش خارجی در این نژاد یافت می‌شود.

پوشش خارجی به صورت دو لایه است که لایه ضخیم‌تر و متراکم‌تر در زیر و لایه نازک تر که جلای بیشتری دارد در رو قرار گرفته است. این پوشش به راحتی سرمای تا ۶۰ درجه سانتی گراد زیر صفر زمستان‌های سیبری را تحمل می‌کند و البته در تابستان‌ها هم منعکس کننده بسیار خوبی برای گرما است. پوشش خارجی این نژاد نیاز به برس زدن مرتب دارد.

محیط نگهداری هاسکی

پیشنهاد ما برای نگهداری این سگ محیطی بزرگ است و اگر خارج از خانه است دور این محیط را نرده‌هایی بلند بکشید که با عمق خوبی در زمین فرو رفته باشد، چرا که هاسکی به کندن زمین علاقه زیادی دارد. سگ‌های هاسکی بسیار فعال و پر انرژی هستند و تحمل آنها در مقابل سرما بسیار عالی است به صورتی که سرمای زمستانی نواحی شرقی سیبری که از سخت‌ترین زمستان‌های کره خاکی می‌باشد را به راحتی تحمل می‌کنند.

علاقه بسیار زیادی به بازی کردن به خصوص بازی کردن با توپ دارند. حالات روحی صاحبشان را بسیار خوب درک کرده و با او همراهی می‌کنند. با بچه‌ها هم به راحتی کنار می‌آیند و همانطور که گفتیم کمی هم بازیگوش هستند.

قیمت هاسکی

به طور کلی باید انتظار داشته باشید که بین ۳ تا ۱۲ میلیون تومان بپردازید. براساس تحقیقات، متوسط ​​قیمت هاسکی فروخته شده چیزی حدود ۵ میلیون تومان است. این درحالیست که هزینه سگهایی با شجره برتر حتی بیشتر هم خواهد بود. برای یک سگ با اصالت بالا و دارای نژادهای نژادی استثنایی، قیمت از ۲۰ میلیون تومان شروع می‌شود و می تواند به ۱۵۰ میلیون تومان هم برسد.

بیماری‌های هاسکی

هر سگی مشکلات خاص خود را دارد هاسکی هم از این قاعده مستثنی نیست، از بیماری‌هایی که در هاسکی دیده شده می‌توان به مشکلات کپل، مریضی‌های چشم مثل آب مروارید و ورم پوست که ناشی از کمبود روی است اشاره کرد ولی در حالت کلی سگ سالمی است.

طول عمر هاسکی

نهایت عمر هاسکی بین ۱۲ تا ۱۵ سال است. بعضی از آنها بیماری‌هایی از قبیل صرع، مشکلات چشمی، مثل آب مروارید و یا مشکلات شبکیه را از خود نشان می‌دهند.

تغذیه و نگهداری هاسکی

غذای خوب با حجم مناسب، محیط نگهداری بزرگ با قابلیت دویدن، دوری از گرمای بالا از مهمترین مسائلی است که بایستی در نگهداری از سگ هاسکی مد نظر داشت. پیاده‌روی روزانه مسئله بسیار مهمی است، چون این سگ به شدت بازیگوش است. در مورد غذای هاسکی می‌توانید از غذاهای مخصوص تجاری که انواع گیاهی و گوشتی را دارد استفاده کنید و تعادل را بین این دو برقرار کنید.

قیمت هاسکی

به طور کلی، باید انتظار داشته باشید که بین ۵ تا ۸ میلیون تومان برای سرپرستی یا خرید یک توله هاسکی بپردازید. میانگین قیمت هاسکی فروخته شده حدود ۶ میلیون تومان است. هاسکی های با شجره نامه اصیل تر قیمت بالاتری خواهد داشت. برای یک سگ با کیفیت بالا با نژادهای استثنایی انتظار ۸ تا ۱۲ میلیون تومان هم داشته باشید. معمولا تفاوت قیمت زیادی بین توله هاسکی نر و ماده وجود ندارد.

نگهداری از سگ هاسکی در آپارتمان کار بسیار دشواری است. شما برای مراقبت از او و کنترل هیجاناتش نیاز به وقت زیادی دارید. این نژاد در طول روز نیاز به دویدن دارد تا از بازیگوشیش در خانه کمتر شود.

مطالعات دی ان ای نشان می دهد که هاسکی هزاران سال پیش نژادش به گرگ ها باز می گردد و توسط انسان اهلی شده است.

هاسکی ها معمولا دوست دارند هیجانات خود را بروز دهند. این هیجانات گاهی در جویدن اشیا پدیدار می شود. این نژاد همچین علاقه زیادی به لیس زدن دارد. همچنین این نژاد به دلیل انرژی زیادش خیلی دوست دارد بالا و پایین بپرد.

خصوصیات سگ هاسکی

هاسکی نامی است که برای چند نژاد از سگ استفاده می شود. محل زندگی این نژاد از سگ بیشتر در سیبری و قسمت های شمالی کره ی زمین است و عموماً سگ های سورتمه کش هستند. برخی، هاسکی را به دلیل شباهتش با نژاد سگ گرگی اشتباه می گیرند. این سگ ها در میان انسان ها جذابیت و محبوبیت زیادی پیدا کرده اند و بسیار زیبا هستند. از این رو سگ های هاسکی تربیت شده و خانگی، طرفداران بسیاری پیدا کرده اند. طول عمر این سگ ده الی بیست سال است.

خصوصیات ظاهری سگ هاسکی

این سگ ها پوستی ضخیم و پرمو دارند و به رنگ های مختلفی مثل طوسی و سفید، مشکی و سفید، نارنجی و سفید، طلایی و سفید و حتی به طور یکدست سفید و کاملا سیاه نیز هستند. چشمان هاسکی آبی تیره و روشن، مشکی و قهوه ای یا تابه تا است. گوش هاسکی مثلثی، نوک تیز و روبه بالاست و نوع سیبریایی آن دارای خطوطی روی صورتش است. پوزه ی آنها شبیه به پوزه ی گرگ و دم آنها پر مو و پرپشت است. آنها در میان پنجه هایشان مو دارند که دلیل این ویژگی محل زندگی آنهاست تا به راحتی بتوانند روی یخ ها بدوند.

جدول خصوصیات سگ هاسکی

قبل از خرید سگ هاسکی باید با خصوصیات آن آشنا شوید. سگ هاسکی که به زبان روسی به آن سگ سیبریایی گفته می شود، سگی است که ابعاد متوسطی و وزنی بین 16 الی 27 کیلوگرم دارد که نوع ماده آن با نر وزن های متفاوتی دارند. این نژاد سگ از نظر ژنتیکی دنباله نژاد سگ اشپیتز است و از نظر ظاهری پوشش فشرده، دم بسیار زیبا و پر پشت، فرم بادامی شکل، رنگ زیبای چشم، سر مثلثی، گوش های ایستاده ای دارد. رنگ پوشش این نژاد از سگ نیز از مدل مشکی تا سفید متغیر است. سگ های هاسکی جزء سگ های باهوش و در عین حال دوست داشتنی و بازیگوش، ولی فرمانبردار است. این سگ به خوبی مطالب را یاد می گیرد ولی برای یادگیری آن ها باید از سنین پایین چون چهار ماهگی اقدام کرد. اگر برای اولین بار می خواهید از سگی نگهداری کنید توصیه ما به شما این است که ابتدا این نژاد را بشناسید و خصوصیات آن را به طور کامل بدانید و از متخصصان کمک بگیرید. ما در ادامه جدول مشخصات این نژاد سگ را برایتان قرار دادیم ولی شما هم می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را از جانب آن ها دریافت کنید.

خصوصیات رفتاری سگ هاسکی

هاسکی ها سگ های پرانرژی و پر نشاطی هستند. آنها قدرتمند و کاری و با استعداد هستند البته علاوه براین خلقیات، خلق بسیار بازیگوشی هم دارند و اگر به مدت طولانی در خانه تنها بمانند، شروع به خرابکاری و به هم ریختن خانه شما میکنند. محل مناسب نگهداری هاسکی، خانه های بزرگ با حیاطی بزرگ است تا بتواند به خوبی بدود، بازی کند و انرژی اش را تخلیه کند. سگ هاسکی اجتماعی و خوش خلق است. با کودکان مهربان است و اگر در سنین تولگی اجتماعی شود با دیگر حیوانات خانگی مشکلی ندارد. البته با افراد غریبه بی دلیل میانه خوبی ندارد و واق واق می کند. به سرعت حوصله اش سر می رود و از بیکاری و تنهایی بدش می آید. بهتر است ساعتی در روز آن را به بیرون و پارک ببرید. داشتن همبازی هم می تواند او را سرگرم کند. هاسکی سر به راه است اما می تواند بسیار لجباز و سرکش باشد و آموزش و تربیت را به خصوص در تولگی سخت کند. اگر قصد خرید توله هاسکی دارید حتما به همراه آن عروسک جویدنی هم بخرید.

سگ هاسکی را دقیق بشناسید آخرین بروزترین اطلاعات تکمیلی

3 سال پیش

سیبرین هاسکی را دقیق تر بیشناسم

سیبرین هاسکی یا هاسکی سیبری سگی زیبا با پوشش موی ضخیم است. که موی پوشاننده بدن او رنگ‌ها و خط و خطوط مختلفی دارد. سگ هاسکی چشم‌های آبی یا چند رنگ و همچنین حالت صورت او که انگار ماسک به صورت زده است به ظاهر جذاب این نژاد سگ، که ریشه در منطقه سیبری دارد، افزوده است.

پی بردن به این که چرا بسیاری از افراد شیفته این سگ گرگ ‌نمای اهل سیبری هستند کار آسانی است اما باید این نکته را در نظر داشت که سگ هاسکی ورزشکار و باهوش برای کسانی که اولین بار است می‌خواهند صاحب سگ شوند، سگی مستقل و چالش برانگیز به حساب می‌آید.

علاوه بر این، سگ‌ های هاسکی سریع به چاک می‌زنند و فرار می‌کنند و به همین دلیل نیاز به حیاطی است که دور آن حصار کشیده شده باشد و حصارها درون زمین فرو رفته و محکم باشند تا هاسکی فرار نکند.

سگ هاسکی با آن نگاه‌های گیرا و استعداد شگفت‌انگیز خود توانسته الهام بخش آثار بسیاری از افراد از جمله هنرمندان، نویسندگان و فیلم‌سازان باشد.

این سگ کاری که اندازه‌ای متوسط دارد، قوی و ورزشکار است. سیبرین هاسکی ابتدا به عنوان سگ سورتمه استفاده می شده است – و هنوز هم بعضی از آن ها برای همین قابلیتشان استفاده می‌شوند – هاسکی ها سگ های جالبی هستند – و توانایی آن ها در یادگیری متحیر کننده است.

بسیاری از افراد عاشق طبیعت وحشی و همچنین مغرور بودن هاسکی‌ها می شوند. اما دقیقاً از خصوصیات نژادی این سگ آگاه نیستند. این نژاد برای همه افراد مناسب نیست. زیبایی این سگ بسیاری از افراد را وسوسه می کند تا سگ هاسکی را بخرند. در حالی که از خصوصیات سخت و دشوار آن آگاه نیستند؛ خصوصیاتی که موجب شده سیبرین هاسکی ها به دلیل رهاسازی بیشترین تعداد را در پناهگاه های حیوانات داشته باشند.

افزایش تعداد این نژاد از سگ ها موجب شده تا تعداد آن‌ها در فارم های نگهداری توله سگ‌ها و همچنین نزد پرورش دهندگان سگ ها زیاد شود. پرورش دهندگانی که نمی‌توانند به درستی آن‌ها را پرورش و تربیت کنند. این موضوع بر روی این نژاد سگ تاثیری نامطلوب دارد و باعث رایج شدن بسیاری از ویژگی های منفی در سگ های بد پرورش شده می شود. از جمله ویژگی هایی که در سیبرین هاسکی‌ها طبیعی نیستند.

اگر به دنبال ویژگی‌های مثبت در رفتارهای سگ هاسکی هستید. قطعاً این نژاد برای شما جذاب خواهد بود. هاسکی ها باهوش و مستقل هستند. نسبت به همه محبت دارند اما به توجه مداوم نیز نیاز ندارند. این سگ ها به خشونت مشهور نیستند. و به طور کلی در خانه‌هایی که چند سگ وجود دارد مشکلی ایجاد نمی‌کنند. با کودکان رفتار خوبی دارند و هر کسی را در خانه پذیرا هستند – بله حتی غریبه‌ها و مزاحم‌ها را.

با این حال، این نژاد معمولاً کمتر ذهن خود را درگیر یادگیری می کند که کمتر کارهای مورد پسند شما را انجام دهند و بیش از حد خود را مشتاق به این نشان نمی دهد که مورد قبول صاحبشان واقع شود. چقدر شماها مغرورید آخر. یاد دادن به سگ‌های هاسکی کار بسیار دشواری است. در نتیجه کسانی که اولین بار است می خواهند سگ داشته باشند و یا فردی ترسو و خجالتی هستند، باید به دنبال نژادهای دیگری باشند.

عاشقان نژاد هاسکی

هاسکی‌ها با صاحب‌های شجاع و تجربه ‌داری که قانون برای آن‌ها می‌گذارند و ثبات دارند بهتر کنار می‌آیند. هاسکی‌ها نیز مانند همه نژادهای دیگر نیاز دارند تا برای مطیع بودن آموزش ببینند. اما به نظر می‌رسد که بر خلاف دیگر سگ‌ها این استعداد را دارند که فرق میان خانه و کلاس را تشخیص دهند – هاسکی‌ها در کلاس بسیار خوب و دوست‌داشتنی رفتار می کنند در حالی که در خانه نسبت به فرمان‌های صاحبشان بی اعتنا هستند.

بیشترین احتیاطی که باید در مورد سیبرین هاسکی‌ها در نظر داشت شهرت آن‌ها به فرار است. این نژاد سگ هر زمان که فرصت را مناسب ببیند فرار می‌کند. متاسفانه به همین دلیل تاکنون هاسکی‌های زیادی یا گم شده‌اند و یا تصادف کرده و آسیب دیده‌اند. کسانی که صاحب سیبرین هاسکی هستند باید به طور مرتب حیاط خانه را نگاه کنند تا مطمئن شوند که هیچ راه فراری وجود ندارد و همچنین اطراف حیاط خانه را فنس‌هایی بکشند که در زمین فرو رفته و محکم باشد.

اگر چه سیبرین هاسکی‌ها ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را کمی سرسخت کرده است. اما همچنان یک نژاد فوق‌العاده به حساب می‌آیند. دوست‌داران این نژاد سرزنده، ذات شگفت‌انگیز آن را پذیرفته‌اند. اگر به هاسکی‌ها به درستی آموزش داده شود و از آن‌ها مراقبت شود. می‌توان از آن‌ها یک همراه فوق‌العاده برای خانواده ساخت.

نکات مهم نژاد سگ هاسکی

سیبرین هاسکی‌ها بر اساس آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنند، معمولاً ریزش موی کمی دارند. به جز زمان‌هایی از سال که موریزی دارند، یعنی میزان زیادی از موهای آن‌ها به یک‌باره می‌ریزد. این ریزش مو تقریباً دو بار در سال، و اگر در آب و هوای گرم‌تر باشید بیشتر از دو بار، اتفاق می‌افتد. در طول مدت مو ریزی، هاسکی به مدت سه هفته ریزش موی شدید پیدا می‌کند.

سیبرین هاسکی‌ها برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند اما بعضی از آن‌ها اگر به درستی آموزش داده شوند و فعالیت هم داشته باشند، در آپارتمان هم می‌توانند نگهداری شوند.

دوباره باز یادآوربشیم، سیبرین هاسکی‌ها فرارکنندگان مشهوری هستند. و ویژگی به چاک زدن و ناپدید شدن آن‌ها معروف است. آن‌ها می‌توانند از روی فنس‌ها و حصارها بپرند، زنجیرها را پاره کنند، قلاده را باز کنند و راه‌های دیگری برای فرار پیدا کنند. هاسکی‌ها باید در حیاطی با حصارهای بلند نگهداری شوند و فنس نیز باید تا چند متر داخل زمین نصب شده باشد تا هاسکی نتواند با حفر کردن زمین فرار کند. سیبرین هاسکی‌ها هم در خانه و هم بیرون از خانه می‌توانند بسیار شیطون و خرابکار باشند.

این نژاد اگر در خانه رها باشد، می تواند خانه را خراب کند و آسیب‌های جدی به منزلتان وارد آورد. هاسکی‌ها بیرون از خانه عاشق کندن زمین هستند و حیاط خانه و باغچه‌های گل را به راحتی حفاری می‌کنند. اگر جایی از حیاط را به او اختصاص دهید که بتواند آن را بکند و حفاری کند هم او خوشحال‌تر است و هم شما.

اگرچه سیبرین هاسکی‌ها از زوزه کشیدن لذت می‌برند اما به ندرت پیش می‌آید که واق بزند و اگر کسی به خانه شما بیاید با پارس کردن علامت نمی‌دهند. به همین دلیل سیبرین هاسکی‌ها نژاد مناسبی برای نگهبانی نیستند.

نکته قابل توجه در مورد هاسکی‌ها این است که آن‌ها بدون این که از سوی سارقین تهدید شوند به آن‌ها در سرقت کمک می‌کنند. سیبرین هاسکی‌ها برای صاحبان تازه‌کار یا افراد ترسو و خجالتی مناسب نیستند. آن‌ها صاحبی قوی می‌خواهند که جایگاه بالای خود را در خانه حفظ کند.

هاسکی‌ها از سن کم نیاز به آموزش فرمان‌پذیری دارند. و نژادی سرسخت و لجوج در یادگیری می‌باشند. سیبرین هاسکی‌ها به شدت کنجکاو هستند و زمانی که می‌خواهند چیز جدیدی را کشف کنند ممکن است آسیب ببینند یا گم شوند.

سیبرین هاسکی‌ها را می‌توان با صفت مهربان و خوش قلب بودن توصیف کرد. به طور کلی، با کودکان رابطه خوبی دارند اما با وجود این هم هرگز نباید کودکان خردسال را با هیچ نژادی از سگ‌ها در خانه تنها گذاشت. هاسکی‌ها همچنین با سایر افراد نیز به خوبی کنار می‌آیند و در خانه‌هایی که چند سگ دارند هم مشکلی به وجود نمی‌آورند.

سیبرین هاسکی‌ها در گذشته برای زنده ماندن به غذای بسیار کمی نیاز داشتند. این موضوع در هاسکی‌ها امروزی نیز صادق است و آن ها نیازی به میزان بالای کالری در روز ندارند. این نکته اهمیت بسیار زیادی دارد که از پرورش دهنده‌ای معتبر که هاسکی را گرفته‌اید در مورد میزان غذای مورد نیاز او بپرسید و به توصیه‌های او نیز گوش کنید.

هاسکی‌ها را نمی‌توان بدون قلاده برای قدم زدن بیرون برد زیرا ممکن است فرار کنند و یا به دنبال حیوانات کوچک‌تر بدوند.سیبرین هاسکی‌ها به دلیل ظاهر زیبایشان یکی از نژادهایی هستند که توسط بسیاری از افراد به اشتباه خریداری ‌می‌شوند.

بسیاری از افراد به خلقیات این نژاد و عادت‌های رفتاری آن توجه نمی‌کنند و اغلب با یک سگ سرکش، و البته زیبا، مواجه می‌شوند. به دلیل آگاه نبودن صاحبان این نژاد، بسیاری از سیبرین هاسکی‌ها یا گم می‌شوند، یا کشته می‌شوند. و یا به پناهگاه‌های حیوانات ارجاع داده می‌شوند.

خرید سگ هاسکی

اگر تصمیم دارید یک سیبرین هاسکی بخرید، حتماً زمان زیادی را بگذارید تا در مورد این نژاد اطلاعات به دست آورید. با پرورش دهندگان سیبرین هاسکی صحبت کنید یا به پناهگاه سگ‌ها بروید و از نزدیک آن ها را ببینید. در مورد آن‌ها کتاب بخوانید، با کسانی که هاسکی دارند صحبت کنید و در صورت امکان برای مدت کوتاهی از یک هاسکی مراقبت کنید. اگر بعد از تمام تجربه‌هایی که کسب کردید، احساس کردید که می‌خواهید سیبرین هاسکی داشته باشید، وقت بگذارید تا در مورد این که می‌خواهید یک هاسکی نجات داده شده را به سرپرستی بگیرید یا یک توله هاسکی تصمیم‌گیری کنید. شما میتوانید به قسمت واگذاری سگ چارپا رجوع کنید برای این کار واگذاری های چارپا گاهی به اندازه یک ربع سگی گذاشته میشود و برایش سرپرست پیدا میشود سپس مورد حذف میشود پس ناامید نشوید چندین روز سعی نمایید و سایت را چک کنید.

به توصیه‌های پرورش دهنده هاسکی توجه کنید و به یاد داشته باشید که این سگ زیبا زندگی شما را به یک ماجراجویی تبدیل خواهد کرد و همیشه بهترین گزینه برای همه افراد نیست.

برای آن که سگی سالم داشته باشید، هرگز از پرورش‌دهنده بی‌مسئولیت، کنل  یا فارم‌های سگ و یا پت‌شاپ‌های ناشناس توله خریداری نکنید. به دنبال پرورش‌دهنده سرشناسی باشید که سگ‌های پرورشی خود را آزمایش کند و مطمئن شود که از نظر ژنتیکی بیماری ندارند و بیماری‌های ژنتیکی به توله‌ها منتقل نمی‌شود و خلق و خوی خوبی دارند. مسئله شجره بسیار مهم است.

تاریخچه سیبرین هاسکی

تصور بر این است که سیبرین هاسکی‌ها از قبیله چوکچی، یکی از عشایر سیبری، آمده باشند. تاریخچه نژاد سیبرین هاسکی نسبتاً ناشناخته است اما آزمایش‌های دی ان ای نشان می‌دهد که این نژاد یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ است. همان‌طور که می‌دانیم قبیله چوکچی از سگ‌ها به عنوان وسیله حمل و نقل سریع استفاده می‌کردند و با هاسکی‌ها به عنوان سگ خانوادگی تعامل داشتند.

هاسکی‌ها اغلب با کودکان میخوابیدند و مانند رختخوابی گرم و راحت برای آن‌ها به حساب می‌آمدند.در سال 1908 سیبرین هاسکی به آلاسکا برده شد و در دوران تب طلا در آن جا به عنوان سگ سورتمه استفاده می‌شد. از هاسکی‌ها در مسابقات سورتمه 408 مایلی  All-Alaska Sweeps akes در آلاسکا استفاده می‌شد و حتی امروز نیز به عنوان یکی از رقبای فعال در مسابقات Sweeps akes حضور دارد.

یافته‌های ثبت شده نشان می‌دهد که آخرین  سیبرین هاسکی در سال 1930 از سیبری خارج شد، یعنی زمانی که مرزهای سیبری توسط دولت شوروی بسته شد.  این نژاد در آمریکای شمالی به پیشرفت خود ادامه داد. سگ‌های سورتمه‌ای چوکچی اگر چه نسبت به سگ‌های سیبرین ابتدایی کمی تغییر پیدا کرده‌اند اما همچنان همان ویژگی‌های شگفت‌انگیز را دارند.

در سال 1938 موسسه آمریکایی سیبرین موسوم به Sibe ia Club of Ame ica تاسیس شد و موسسه آمریکایی سگ‌ها (Ame ica Ke el Club) در سال 1930 و موسسه کانادایی سگ‌ها (Ca adia Ke el Club) در سال 1939 سیبرین هاسکی را به عنوان نژادی رسمی شناختند.

اندازه سیبرین هاسکی

قد یک هاسکی نر سیبرین بین 53 تا 60 سانتی‌متر و قد هاسکی مادّه بین 51 تا 56 سانتی‌متر است. وزن هاسکی نر بین 20 تا 27 کیلوگرم و هاسکی مادّه بین 16 تا 23 کیلوگرم است.

ویژگی‌های شخصیتی هاسکی

سیبرین هاسکی‌ها سگ‌هایی اجتماعی و گروهی هستند. و نیاز به صاحبی دارند که نقش رهبر گروه را داشته باشد. نیاز به آلفا دارند. این ویژگی صاحبشان باعث می‌شود که آموزش‌پذیری آن‌ها آسان شود. و سگ نیز احترام بیشتری به صاحب خود بگذارد اما اگر دیدید که هاسکی در کار گروهی خواست عبور از محدودیت‌هایش را امتحان کند و گهگاهی کنترل گروه را به دست بگیرد تعجب نکنید.

زمانی که این رفتار از سوی هاسکی مشاهده شد، خودتان را تحت فشار خواسته او قرار ندهید. خود را به عنوان رهبر به او ثابت کنید – البته نه با قلدری یا کتک زدن سگ بلکه با تاکید واضح و محکم بر قوانین اولیه.

این که به سگتان یاد بدهید که منتظر زمان غذا خوردن بماند بهترین راه برای نشان دادن نقش رهبریتان است. در این صورت هاسکی شما را به عنوان صاحب و نگهدارنده همه منابع ارزشمند از جمله غذا، تشویقی، اسباب بازی و دیگر وسایلش می‌بیند.

این نژاد پر انرژی می‌تواند هم در خانه و هم در خارج از خانه خرابکاری‌هایی کند، به خصوص زمانی که حوصله‌اش سر رفته باشد یا فعالیت مناسب نداشته باشد. اگر در خانه تنها بمانند، خانه را ویران می‌کنند، حتی یک نمونه سگ هاسکی سیبرین هم بوده که دیوار سیمانی را جویده است!

هاسکی‌ها باغچه‌های گل و زمین را حفاری می‌کنند اما می‌توانند آموزش ببینند که فقط نقطه‌ای خاص از زمین را بکنند و حفاری کنند. هم برای شما و هم برای هاسکی بهتر است که به جای آن که عادت حفر کردن زمین را از او بگیرید، به او آموزش دهید که نقطه‌‌ای خاص را حفر کند.

با همه این‌ها، هاسکی سگی دوست‌داشتنی با ذاتی بدجنس و بازیگوش است. همچنین این نژاد سگ‌ها اجتماعی هستند و دوست دارند که استعدادهایشان را به دیگران نشان دهند.

سیبرین هاسکی واق نمی‌کند – که این خبر خوبی است! اما خبر بد این که آن‌ها عاشق زوزه کشیدن هستند که این برای همسایه‌یتان بسیار آزاردهنده است. اگر سیبرین هاسکیتان به درستی تربیت نشده باشد و به خوبی فعالیت نداشته باشد، این سگ حیوان خانگی خوبی برای آپارتمان‌نشین‌ها به حساب نمی‌آید.

یک نکته دیگر آن که اگر چه هاسکی‌ها به دلیل مهربان و دوست‌داشتنی بودن نظر همه را به خود جلب می‌کند اما سگ نگهبان خوبی نیستند. متاسفانه، این نژاد سگ به غریبه‌ها از جمله دزدها مضنون نمی‌شود. در واقع هاسکی‌ها عاشق همه آدم‌ها هستند.

خلق و خو و رفتار هیچ‌گاه در خلأ شکل نمی‌گیرند بلکه به عوامل زیادی از جمله وراثت، آموزش و اجتماعی شدن بستگی دارند. توله سگ‌هایی که خلق و خو و رفتارهای‌های خوبی دارند کنجکاو و بازیگوش هستند و دوست دارند که به انسان‌ها نزدیک شوند و به آغوش آن‌ها بروند. توله سگ را با اخلاقی میانه‌رو پروش دهید، یعنی نه سگی باشد که سایر حیوانات را بزند و نه سگی که در گوشه‌ای پنهان شود. برای این تربیت سگ اگر خودتان فرصت ندارید از مربی سگ بهره ببرید.

همیشه سعی کنید حداقل یکی از والدین توله را از نزدیک ببینید و بعد آن را به سرپرستی بگیرید – اغلب مادر توله برای دیدن از نزدیک در دسترس است – به این ترتیب مطمئن شوید که خلق و خوی خوبی دارد و می‌توانید با او راحت باشید. دیدن خواهر یا برادرهای توله و یا دیگر بستگان پدر و مادر توله نیز برای پی بردن به این که او در بزرگسالی چگونه خواهد بود نیز امکان پذیر است.

در سیبرین هاسکی‌ها مانند همه سگ‌های دیگر نیاز است تا خیلی زود و زمانی که کم سن و سال هستند در معرض ملاقات با افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربه‌های گوناگون قرار بگیرند. اجتماعی شدن کمک می‌کند تا توله سیبرین هاسکی سگی پخته و خوب تربیت شده بار بیاید.

ثبت نام او در یک مهدکودک مخصوص توله سگ‌ها می‌تواند شروع بسیار خوبی برای او باشد. دعوت کردن از مهمان‌ها برای دیدن او و بردن او به پارک‌ها و مغازه‌های شلوغی که امکان ورود سگ ها به آن ها وجود دارد و همچنین ملاقات گهگاه با همسایه به او کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی به دست آورد.

وضعیت سلامت سگ‌ سیبرین هاسکی

به طور کلی هاسکی‌ها سگ‌ها سالم و سلامتی هستند اما مانند همه نژادهای دیگر در معرض برخی از مشکلات سلامتی و بیماری‌ها قرار دارند. البته همه هاسکی‌ها قرار نیست به همه یا به بعضی از بیماری‌ها دچار شوند اما بهرحال اگر می‌خواهید از این نژاد مراقبت کنید، باید در مورد این بیماری‌ها آگاه باشید.

اگر در حال خرید یک توله هستید، یک پرورش‌دهنده تخصصی پیدا کنید که بتواند گواهی استاندارد سلامت پدر و مادر توله را به شما نشان دهد. گواهی سلامت اثبات می‌کند که سگ آزمایش شده است و از بیماری‌های خاص در امان است.

در مورد هاسکی‌ها باید گواهی سلامت از سوی بنیاد ارتوپد برای حیوانات (OFA) برای دیسپلازی لگن (با نمره مناسب یا خوب)، دیسپلازی آرنج، کم‌کاری تیرویید و بیماری فن ویلبراند صادر شده باشد؛ برای کمبود پلاکت خون باید از دانشگاه اُبرن گواهی صادر شده باشد و بنیاد ثبت سلامت چشم سگ‌ها (CERF) گواهی می‌کند که چشم‌های سگ نرمال است.

می توانید با مراجعه به سایت OFA به آدرس offa.o g از سلامت سگ اطمینان حاصل کنید. البته ممکن است بعضی موارد در ایران رویاپردازی باشد اما چارپا شاهد میباشد بعضی پرورش دهندگان در سطح جهانی کار میکنند.

مشکلات سلامتی هاسکی ها

آب مروارید: آب مروارید نوعی حالت تاری و کدری روی عدسی چشم است که موجب می‌شود قوه بینایی با مشکل مواجه شود. چشم (های) سگ ظاهراً کدر و تیره می شود. آب مروارید معمولاً در سنین بالا اتفاق می‌افتد و گاهی با عمل جراحی برداشته می‌شود تا بینایی سگ بهبود پیدا کند.

دیستروفی قرنیه: این مشکل، قرنیه یا قسمت خارجی شفاف قدام چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نوعی تاری است که تجمع چربی‌ها در ناحیه قرنیه باعث به وجود آمدن آن شده‌اند. این مشکل معمولاً در سگ های جوان بالغ دیده می‌شود و بیشتر سگ‌های مادّه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای این مشکل درمان خاصی وجود ندارد اما ظاهراً هیچ مشکلی برای بینایی سگ ایجاد نمی‌کند.

آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA): این بیماری یک اختلال مخرب چشم است که معمولاً باعث کوری سگ و از کار افتادن گیرنده‌های نوری پشت چشم می‌شود. آتروفی پیشرونده شبکه از سال‌ها قبل از آن که سگ علائم کوری را از خود بروز دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه سگ‌ها می‌توانند از حواس دیگر خود استفاده کنند تا نابینایی را جبران کنند و یک سگ نابینا می‌تواند زندگی شاد و خوبی داشته باشد. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که وسایل خانه را زیاد جابجا نکنید. پرورش‌دهندگان سرشناس سگ هر سال گواهی سلامت چشم از چشم‌پزشک حیوانات می‌گیرند و سگ‌هایی با این بیماری را پرورش نمی‌دهند.

نگهداری و مراقبت از سگ سیبرین هاسکی

سیبرین هاسکی‌ها نیاز دارند که 30 الی 60 دقیقه در روز فعالیت کنند تا بی‌حوصله نشوند. آن‌‌ها همراهی عالی برای دویدن هستند اما نباید در هوای گرم زیاد فعالیت کنند. جالب این که این نژاد فقط به یک حیاط کوچک (اما ایمن) نیاز دارد تا انرژی خود را تخلیه کند.

نکته آخر: سیبرین هاسکی‌ها برای خوشحال بودن به کار کردن و فعالیت نیاز دارند. فقط کافی است با پیاده روی کردن یا دیگر ورزش‌های خارج از خانه زندگی فعالانه خود را ادامه دهید تا سگ سیبرین هاسکی شما سلامت، شاد و به دور از هر گونه مشکلی باشد.

همانطور که پیش‌تر گفتیم، آموزش برای این نژاد ضروری است و شاید نیاز داشته باشید که در دوره‌های آموزش پیشرفته فرمانبری سرمایه‌گذاری بیشتری داشته باشید. این کار می‌تواند برای بسیاری از صاحب‌ها و مربیان این نژاد دشوار باشد زیرا سیبرین هاسکی نژاد بسیار باهوشی است و می‌تواند فرق بین خانه و کلاس را تشخیص دهد.

آن‌ها در کلاس آموزشی عالی رفتار می‌کنند و تمامی دستورالعمل‌ها و فرمان‌ها را دنبال می‌کنند اما در خانه به همان حالت سگ لجوجی تبدیل می‌شوند که دل شما را می‌ربایند. این رفتار واقعاً آزاردهنده خواهد بود اما متوجه خواهید شد که با صبوری، زمان گذاشتن و کمی از خود گذشتگیتان این لجاجت هاسکی از بین خواهد رفت.

باکس سگ یکی از ابزارهای آموزشی بسیار مهم است که اغلب پرورش دهندگان آن را پیشنهاد می‌کنند. این وسیله سگ و توله سگ را ایمن نگه می‌دارد و برای آن‌ها پناهگاهی امن به حساب می‌آید که وقتی احساس ناراحتی یا خستگی می‌کنند به درون آن بروند. از باکس هرگز نباید برای تنبیه استفاده کرد.

آموزش با قلاده نیز یکی از آموزش‌های ضروری است زیرا سیبرین هاسکی‌ها هرگز نباید در محیط‌هایی که حصارکشی نشده‌اند بدون قلاده حرکت کنند. آن‌ها عاشق دویدن هستند و بدون این که تصور کنند چقدر از شما دور شده‌اند، می‌دوند.

اگر سیبرین هاسکی تصمیم بگیرد که موجودی را دنبال کند یا به سادگی دوست داشته باشد که بدود به راحتی این سگتان را گم خواهید کرد و از دست خواهید داد. سیبرین هاسکی‌ها سرعت بالایی در دنبال کردن طعمه دارند و این دلیل دیگری است که باید در زمان قدم زدن قلاده او را حتماً ببندید.

غذا و تغذیه سیبرین هاسکی

میزان غذای پیشنهادی به صورات روزانه: 1.5 تا 2 لیوان غذای خشک سگ با کیفیت بالا در دو وعده.

در مورد غذا باید گفت که وقتی زمان غذا خوردن سیبرین هاسکی می‌شود، این نژاد به مقدار نسبتاً کمی غذا نسبت به اندازه خود می‌خورد. این ویژگی هاسکی‌ها به نژاد اولیه آن‌ها بازمی‌گردد، زیرا چوکچی‌ها این سگ‌ها را این گونه پرورش داده بودند که بار سبکی را با سرعت بالا و برای فواصل طولانی در دمای پایین هوا و با کمترین مقدار غذای ممکن بروند.

نکته: میزان غذای مصرفی سگتان به اندازه، سن، ابعاد بدن، سوخت و ساز و میزان فعالیت او بستگی دارد. سگ‌ها درست مانند انسان‌ها مستقل هستند و همه آن‌ها به یک مقدار غذا نیاز ندارند. بدیهی است که یک سگ فعال بیشتر از یک سگ تنبل به غذا نیاز داشته باشد. کیفیت غذای سگ که خریداری می‌کنید نیز اهمیت دارد – هر چه کیفیت غذا بهتر باشد، بیشتر مواد مغذی به بدن سگ می‌رساند و مقدار کمی از آن هم سگ را سیر خواهد کرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه هاسکی، به راهنمای خرید غذای مناسب، تغذیه توله سگ و تغذیه سگ بالغ در سایت چارپا مراجعه نمایید.

ریزش و رنگ موی سگ هاسکی، اصلاح سگ و پیرایش آن

اگر سگ سیبرین هاسکی دارید، باید اطمینان حاصل کنید جاروی برقیتان قوی باشد. و به خوبی کار کند و همچنین به صورت مرتب برای آرایشگاه او وقت بگیرید. لایه زیرین پوشش بدن این سگ موهایی با اندازه متوسط هستند. لایه رویین پوشش او صاف است و لایه زیرین آن نرم و حجیم است.

در نتیجه انتظار موهای زیاد و همچنین موریزی زیاد از سگ هاسکی را داشته باشید، به خصوص در طول فصل‌های بهار و پاییز که موریزی آن‌ها بیشتر می‌شود. با این حال، نگهداری و مراقبت از این نژاد نسبتاً آسان است. سیبرین هاسکی‌هایی که در دمای خنک زندگی می‌کنند، ریزش موی کمتری نسبت به هاسکی‌هایی دارند که در دمای گرمتر زندگی می‌کنند. اگر در طول سال یک بار در هفته و در طول فصل موریزی هر روز موهای هاسکی را برس بزنید و گروم کنید می‌توانید مانع از گره خوردن موها و ریختن بیش از حد آن‌ها روی وسایلتان شوید.

هاسکی‌ها رنگ و طرح‌های مختلفی دارند، از مشکی گرفته تا کاملاً سفید با لکه‌های رنگی روی بدن که رنگ‌های قرمز و مسی دارد. چشم‌های هاسکی می‌تواند قهوه‌ای، آبی یا ترکیبی از این دو رنگ باشد. صورت آن‌ها که انگار با ماسک پوشانده شده است ظاهر چشم‌هایشان را بیشتر جلوه می‌دهد.

بهداشت سگ هاسکی

سیبرین هاسکی‌ها سگ‌های تمیزی هستند و برای تمیز کردن خود وقت می‌گذارند – درست مانند گربه ‌ها. آن‌ها عموماً بوی خاص سگ‌ها را نمی‌دهند و به ندرت نیاز به حمام رفتن پیدا می‌کنند. مگر آن که در چیز بدبویی به کند و کاو پرداخته باشند. یا با پریدن در آب بدنشان چسبنده شده باشد. زمانی که وقت حمام رفتن رسید، شامپوی مخصوص سگ و با کیفیت بالا پیدا کنید که فرمول تولید آن به گونه‌ای باشد که روغن‌های طبیعی پوست و پوشش سگ حفظ شود.

حداقل دو یا سه بار در هفته دندان‌های هاسکی را مسواک بزنید تا جرم‌هایی را که روی دندان‌ها شکل گرفته و باکتری‌هایی را که بین آن‌ها لانه کرده‌اند از بین ببرید. اگر می‌خواهید که سگتان از بیماری‌های لثه و بوی بد دهان در امان باشد، بهتر است که هر روز دندان‌های او را مسواک بزنید.

اگر سگ هاسکی به صورت طبیعی ناخن‌هایش را نمی‌ساید، یک یا دو بار در ماه ناخن‌های او را کوتاه کنید. تا به صورت دردناکی نشکند و یا مشکلات دیگری به وجود نیاید. اگر صدای تق تق کردن ناخن‌های او را روی زمین می‌شنوید، یعنی بلند شده‌اند.

ناخن‌های پای سگ دارای رگ‌های خونی است و اگر آن‌ها را از انتها بگیرید باعث خونریزی انگشت‌های او می‌شوید – و سگ نیز در دفعات بعدی زمانی که ناخن‌گیر را ببیند با شما برای گرفتن ناخن‌هایش همکاری نمی‌کند. در نتیجه اگر در گرفتن ناخن‌های سگ حرفه‌ای نیستید، از دامپزشک یا آرایشگر سگ بخواهید تا آن‌ها را کوتاه کند. و یا برای این کار آموزش ببینید.

گوش‌های سگ نیز باید هر هفته چک شود و ببینید که قرمز نشده باشد یا بوی بد، که نشانه عفونت است، ندهد. زمانی که گوش‌های سگتان را بررسی می‌کنید، با یک پنبه آغشته به مایع پاک کننده گوش با pH ملایم و متعادل آن‌ها را تمیز کنید تا مانع از بروز عفونت شوید. هیچ چیزی وارد کانال گوش سگ نکنید و فقط قسمت خارجی آن را تمیز کنید.

هاسکی را از زمانی که توله است با برس شدن و مورد معاینه قرار گرفتن عادت دهید. پاهای او را مرتب دست بزنید – سگ‌ها پاهای حساس به لمس کردن دارند- و داخل دهان او را نگاه کنید. پیرایش و تمیز کردن را برای او به تجربه‌ای مثبت تبدیل کنید. که با جایزه و تشویقی همراه است؛ به این ترتیب بعدها و زمانی که بالغ شد معاینه دامپزشک و سایر لمس کردن‌ها و بررسی‌ها برای او آسان می‌شود.

بعد از آرایشگاه و کوتاه کردن موهای سگ هاسکی، او را بررسی کنید تا زخم، جوش یا دیگر علائم عفونت مانند قرمزی، حساسیت یا التهاب روی پوست، داخل بینی، دهان و چشم و همچنین روی پاهای او وجود نداشته باشد. چشم‌ها باید شفاف باشند و هیچ گونه قرمزی یا ترشحی نداشته باشند. معاینه هفتگی شما کمک می‌کند تا مشکلات سلامت سگ را خیلی زود تشخیص دهید.

رابطه سگ هاسکی با کودکان و سایر حیوانات خانگی

هاسکی‌ها حیوانات خانگی خوبی برای خانه‌هایی هستند که کودک دارند. آن‌ها کودکان را به خوبی تحمل می‌کنند. اما، مانند همه سگ‌های دیگر، باید زمانی که در اطراف کودک هستند بر آن‌ها نظارت داشت.

همیشه به فرزندتان یاد دهید که چگونه به سگ‌ها نزدیک شوند. و چطور به آن‌ها دست بزنند و همیشه در همه تعاملاتی که بین سگ و کودک خردسال وجود دارد حضور داشته باشید و نظارت کنید تا مانع از گاز گرفتن کودک توسط سگ یا کندن دم یا گوش سگ توسط کودک شوید.

به فرزندتان یاد دهید که زمانی که یک سگ در حال غذا خوردن است هرگز و هرگز و هرکز! به او نزدیک نشود یا غذای سگ را از او دور نکند. سگ را نیز هیچ‌گاه بدون نظارت داشتن کسی با کودک تنها نگذارید.

سیبرین هاسکی‌ها با سایر سگ‌ها هم سازش دارند. اما این موضوع اهمیت دارد که توله را از ابتدا به کلاس‌های اجتماعی‌‌سازی ببرید. این کلاس‌ها آن‌ها را با دیگر سگ‌ها و انسان‌ها آشنا می‌کند، اگرچه هاسکی‌ها به طور ذاتی نسبت به غریبه‌ها بسیار مهربان هستند. اجتماعی‌سازی به سگ می‌آموزد که چگونه رفتار کند و با دیگر سگ‌ها و صاحبان آن‌ها آشنا شود. برای خودتان هم وقت بگذارید . کلاس  سگ آموزش و رفتار با سگ را شرکت کنید یا حداقل مطالعه نمایید.

تاریخچه سگ هاسکی را فراموش نکنید. شرایط سخت سیبری نژاد این سگ را به گونه‌ای بار آورده که با قدرت به دنبال شکار برود زیرا در سیبری یافتن غذا اغلب کار دشواری بوده است. در نتیجه، بسیاری از هاسکی‌های امروزی غریزه دنبال کردن طعمه را دارند و به دنبال حیوان‌های کوچک مانند سنجاب، خرگوش و گربه می‌روند. بعضی از هاسکی‌ها در خانه‌هایی با چندین حیوان خانگی دیگر رشد می‌کنند و شکوفا می‌شوند، به خصوص زمانی که از دوران تولگی با حیوانات خانگی دیگر بزرگ می‌شوند.

هاسکی‌های نجات یافته و پناه داده شده

بسیاری از افراد اغلب بدون آن که بدانند که دارند صاحب چه سگی می‌شوند سگ هاسکی‌ را خریداری می‌کند. هاسکی‌هایی زیادی هستند که در انتظار به سرپرستی گرفته شدن یا  پرورشگاه هستند. تعداد زیادی هاسکی‌های پناه یافته و نجات داده شده وجود دارد که در این جا لیست آن‌ها را نیاورده‌ایم.

اگر هاسکی نجات یافته‌ای را در منطقه مورد نظرتان در لیست مشاهده نمی‌کنید، با حامیان سگ ها و یا پشتیبانی چارپا برای راهنمایی تماس بگیرید. تا آن‌ها برای پیدا کردن آن شما را راهنمایی کنند. و یا از پرورش دهندگان معتبر که در سایت میتوانید پیدا کنید به محل آنها بروید بازدید کنید، مدارک لازم را بخواهید پدر و مادر را بررسی کنید. سپس سگی را خریداری کنید که موارد ذکر شده را رعایت کرده باشید. و به یاد داشته باشید این سگ را به هیچ عنوان اگر در منطقه گرمسیر زندگی میکنید به سرپرستی نگیرید.

دکمه بازگشت به بالا