کلداکس برای چیست

آنچه در این مقاله می‌خوانید

فهرست مطالبقرص کلداکس چیست؟نحوه مصرف قرص کلداکسقرص کلداکس برای چیست؟مقدار مصرف قرص کلداکسخواص قرص کلداکسعوارض قرص کلداکس احتیاط‌ها و هشدارها در مورد مصرف کلداکسعلائم اوردوز کلداکسنتیجه‌گیری و راهنمای مراجعه به پزشک خلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید: احتمالا نام کلداکس به گوش شما رسیده‌است و حتی بارها از آن استعمال کرده‌اید. کلداکس یکی از معروف‌ترین قرص‌های مصرفی در بازار است و معمولا زمانی‌که فرد به سرماخوردگی دچار می‌شود، از این قرص استفاده می‌کند. بسیاری از ما روزانه و یا در موقعیت‌های مختلف از قرص‌های متنوعی چون کلداکس، فاموتیدین، سرترالین و یا ناپروکسن استفاده می‌کنیم. بدون اینکه بدانیم مواد تشکیل‌دهنده‌ی آنها چه هستند و هر کدام چه اثری بر بدن ما می‌گذارند. هنگامی که سرما می‌خوریم، بدن ما…

فهرست مطالب

خلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید:

احتمالا نام کلداکس به گوش شما رسیده‌است و حتی بارها از آن استعمال کرده‌اید. کلداکس یکی از معروف‌ترین قرص‌های مصرفی در بازار است و معمولا زمانی‌که فرد به سرماخوردگی دچار می‌شود، از این قرص استفاده می‌کند. بسیاری از ما روزانه و یا در موقعیت‌های مختلف از قرص‌های متنوعی چون کلداکس، فاموتیدین، سرترالین و یا ناپروکسن استفاده می‌کنیم. بدون اینکه بدانیم مواد تشکیل‌دهنده‌ی آنها چه هستند و هر کدام چه اثری بر بدن ما می‌گذارند.

هنگامی که سرما می‌خوریم، بدن ما دچار علامت‌ها و نشانه‌های مختلفی می‌شود. برای رفع و یا کاهش این علائم، استراحت و استفاده از داروهای بدون نسخه از انتخاب‌های معمول بیماران هستند. بهتر است بدانیم که مصرف داروهای بدون نسخه عوارض بسیاری دارند و البته ممکن است با بسیاری از داروهای مصرفی مصرف‌کننده تداخل دارویی داشته باشند. برای پیشگیری از چنین مشکلاتی باید اطلاعات کافی از داروی مصرفی داشته باشیم. درصورتی‌که با اطلاعات ناقص دارو مصرف کنیم، ممکن است خطرات جبران‌ناپذیری گریبان‌گیر ما شود.

یکی از داروهایی که این بار در دکترتو به معرفی و شناخت کامل آن می‌پردازیم کلداکس است. در این مقاله با مطالب متنوعی راجع به این دارو آشنا خواهید شد. همچنین در کنار کلداکس، به‌طور مختصر درباره‌ی سرماخوردگی هم خواهید خواند. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بهتر است قبل از اقدام به مصرف این دارو از مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید تا با نحوه صحیح مصرف این دارو، عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن اشنا شوید.

قرص کلداکس چیست؟

کلداکس یکی از داروهای مصرفی قوی و مؤثر در دوره‌ی سرماخوردگی است. این قرص، یکی از قرص‌های ترکیبی موجود در بازار است که انواع مختلفی از آن در دسترس است. این قرص نیازی به تجویز پزشک ندارد و از داروهای در دسترس است. همان‌طور که می‌دانید بهتر است قبل از مصرف هر دارویی برای سرماخوردگی با پزشک عمومی خود مشورت کنید. در غیر این صورت، دستورالعمل دارو را با دقت مطالعه کنید.

کلداکس ترکیبی است از استامینوفن، آنتی‌هیستامین و فنیل افرین و میزان آنها در هر ترکیب به نوع قرص مصرفی بستگی دارد. بله درست است! همان‌طور که گفته شد، کلداکس انواع مختلفی دارد. قرص ضد سرماخوردگی کلداکس به دو نوع کلداکس شب و روز تقسیم می‌شود. کلداکس همچنین نوع خاصی از قرص کلداکس برای سینوس و آلرژی دارد.

ترکیبات موجود در قرص روز این دارو عبارت‌اند از: ۵۰۰ میلی‌گرم استامینوفن ۵ میلی‌گرم فنیل افرین هیدروکلراید ۱۵ میلی‌گرم دکسترومتورفان هیدروبروماید و ترکیبات موجود در قرص شب این دارو شامل ۵۰۰ میلی‌گرم استامینوفن ۵ میلی‌گرم فنیل افرین هیدروکلراید ۱۵ میلی‌گرم دکسترومتورفان هیدروبروماید و ۲ میلی‌گرم کلرفنیرامین مالئات هستند. همان‌طور که می‌بینید تفاوت‌اندکی در هر دو نوع قرص وجود دارد که به‌علت اختلاف فعالیت‌های روز و شب است.

ترکیبات قرص کلداکس

این دارو برای کاهش علائم سرماخوردگی استفاده می‌شود. ترکیبات موجود در قرص کلداکس شب و روز، قرص کلداکس سینوس و آلرژی و قرص کلداکس آنفولانزا می‌تواند شامل یکی از انواع زیر باشد؛

اشکال دارویی کلداکس

داروی کلداکس یک داروی ترکیبی برای درمان سرماخوردگی است که به شکل قرص در بازار موجود است. این دارو شباهت بسیاری به کلد استاپ (cold s op) دارد. آیا برای شما هم سؤال پیش آمده است که آیا کلداکس همان کلداستاپ است؟ باید بگوییم که خیر هر دوی این داروها از ترکیبات مشابه ساخته‌شده‌اند و تفاوت آنها تنها در میزان ترکیبات سازنده است. البته گاهی هم از ترکیبات مختلف با اثرهای مشابه در آنها استفاده می‌شود، مثلا کلد استاپ حاوی سودوافردین و کلداکس دارای فنیل افرین است.

ترکیبات مشابه دیگری با نام‌های کلداستاپ، کلداکس، اگزاکلد، سوپر کلد، تاکی‌فلودک، ادالت کلد و بیولنول کلد در بازار موجودند. تفاوت آنها در این است که گاه نوع ترکیبات آنها فرق می‌کند، مثلا در بیولنول کلد روزانه به‌جای کلرفنیرامین از دکسترومتورفان که ضدسرفه است، استفاده شده‌است و گاه میزان ترکیبات متغیر است، مثلا در بیولنول کلد فورت شبانه به‌جای ۳۲۵ میلی‌گرم استامینوفن از ۵۰۰ میلی‌گرم استامینوفن استفاده شده‌است.

کلداکس نوعی ادالت کلد (ADULT COLD) که با نام‌های مختلف و گاهی تفاوت اندک در ترکیبات در بازار دارویی قابل تهیه کردن است. خود قرص کلداکس مصارف مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم. متناسب با اینکه برای کدام قصد و هدف دارویی بخواهیم از کلداکس استفاده کنیم، به ترکیبات آن چیزی کم و یا اضافه می‌شود.

نام‌های رایج قرص کلداکس یا ادالت کلد

ادالت کلد و کلداکس را با نام‌های زیر می‌بینیم؛

خرید قرص کلداکس

برای خرید قرص کلداکس نیازی به نسخه‌ی پزشک ندارید. فقط در زمان مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید و مشاوره‌ی دارویی بگیرید.

قیمت قرص کلداکس در داروخانه

قیمت یک ورق قرص کلداکس در داروخانه، بسته به نوعی که آن را تهیه می‌کنید، متفاوت است. اما قیمت این دارو از ۱۰ هزار تومان تا ۱۵ هزار تومان متفاوت است.

نحوه مصرف قرص کلداکس

درباره‌ی نحوه مصرف کلداکس به این نکات توجه کنید؛

برای اطلاع از شرایط مصرف، نحوه مصرف، عوارض دارویی و تداخلات دارویی کلداکس بهتر است با متخصص عفونی مشورت کنید. در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص عفونی آشنا شوید، به‌صورت تلفنی و یا آنلاین با آنها مشورت کنید یا برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

نحوه مصرف داروی کلداکس چجوریه؟

برای جلوگیری از عوارض حتما مشاوره دارویی بگیر.

قرص کلداکس برای چیست؟

با مصرف این دارو در زمان سرماخوردگی، علائم بیماری را تخفیف می‌دهید و تحمل دوره‌ی بیماری برای شما راحت‌تر خواهد بود. این دارو از دسته‌ی داروهای مسکن است و درد و ناخوشی حین بیماری را کاهش می‌دهد. همچنین آنتی‌هیستامین موجود در آن، آبریزش بینی را کمتر می‌کند و گرفتگی بینی را از بین می‌برد.

کلداکس از داروهای سرماخوردگی بزرگسالان است. مصرف قرص کلداکس در بارداری و و مصرف قرص کلداکس در شیردهی باید تحت نظر پزشک باشد و مادران باید هنگام سرماخوردگی، سرخود به مصرف آن نپردازند.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، هر دو دارو از استامینوفن و آنتی‌هیستامین تشکیل شده‌اند و در واقع شما با خوردن یک قرص، از تأثیرات چند دارو بهره‌مند می‌شوید.

مقدار مصرف قرص کلداکس

کلداکس ۵۰۰ را معمولا پزشکان با یک روتین همیشگی تجویز می‌کنند. قرص سرماخوردگی کلداکس برای بزرگسالان هر ۸ ساعت یک بار تجویز می‌شود. توجه داشته‌باشید که اگر فعالیت‌های روزانه‌ی شما با خواب‌آور بودن داروی کلداکس مختل شود، می‌توانید از قرص کلداکس شب و روز استفاده کنید که هنگام انجام فعالیت‌های روزانه خوابتان نگیرد.

کلداکس را چند ساعت یک‌بار بخورم؟

برای افرادی که بالای دوازده سال سن دارند توصیه می‌شود که برای درمان سرماخوردگی با کلداکس هر چهار تا شش ساعت یک یا دو عدد قرص مصرف شود. البته باید بدانید که حداکثر تعداد قرصی که یک فرد در روز می‌تواند بخورد، هشت عدد است. مصرف بیش از حد این قرص می‌تواند سبب مسمویت شود و مشکلات جدی به بار بیاورد.

همچنان تأکید می‌کنیم که میزان مصرف این قرص و نحوه‌ی مصرف آن بهتر است توسط پزشک و با تجویز او مشخص گردد. با اینکه این قرص نیازی به نسخه ندارد، اما می‌تواند به سلامت شما آسیب جدی وارد کند.

تب داری؟ فکر می‌کنی سرما خوردی؟ همین الان مشاوره بگیر.

انواع قرص کلداکس

کلداکس به سه شکل در اختیار مصرف‌کنندگان وجود دارد؛

۱. کلداکس شب و روز

کلداکس روز یک قرص زرد رنگ و دیگری یک قرص آبی رنگ است. ترکیبات قرص روز فاقد آنتی‌هیستامین است زیرا آنتی هیستامین موجود در قرص کلداکس خواب‌آور است. قرص شب محدودیتی برای ترکیب خواب‌آور ندارد و دارای آنتی‌هیستامین هم است.

۲. کلداکس سینوس و آلرژی

در این نوع قرص، دیفن هیدرامین هم وجود دارد که برای آلرژی و سینوس مفید است. این دارو برای کسانی مناسب است که علائم آلرژیک از خود نشان می‌دهند و سینوس‌های آنان به‌علت آلرژی گرفته شده‌است.

۳. کلداکس آنفولانزا

ترکیبات این نوع از قرص کلداکس شامل استامینوفن و فنیل افرین هستند.

در نهایت تمامی داروهای فوق برای کاهش علائم سرماخوردگی به کار برده می‌شوند. هنگامی که به سرماخوردگی مبتلا می‌شوید، ابتدا علائم اولیه را احساس می‌کنید. این علائم عبارت‌اند از گلو درد و بی‌حالی نسبت به مواقع عادی. معمولا ۱۲ تا ۲۴ ساعت درگیر این علائم خواهید بود و سپس شروع به تجربه‌ی علائم پیک یا شدید می‌کنید. این علائم می‌توانند آبریزش یا گرفتگی بینیبینی، عطسه، چشمان قرمز و خیس، تب خفیف و درد و سرفه باشند.

بعد از آن به مراتب علائم دیررس بروز می‌کنند. معمولا برای ۳ تا ۵ روز دیگر بینی شما گرفته خواهد بود و ممکن است ترشحات بینی شما به سبز یا زرد تغییر رنگ دهد. این نشان‌دهنده‌ی این است که بدن شما در حال جنگیدن با عفونت است. در برخی موارد سرفه می‌تواند تا هفته‌ها ادامه پیدا کند. مصرف قرص‌های کلداکس و کلد استاپ به شما کمک می‌کند این علائم را به‌طرز چشمگیری کاهش دهید.

مکانیسم عمل داروی کلداکس چیست؟

برای اینکه بدانیم این قرص چگونه عمل می‌کند، باید راجع به مکانیسم اثر ترکیبات آن بدانیم. استامینوفن که ترکیب غالب این داروست، یک مسکن است که درد را کم می‌کند و در عین حال کاهش‌دهنده‌ی تب است. فنیل افرین یک دکانژستانت است. دکانژستانت‌ها با تنگ‌کردن مویرگ‌ها جریان خون را به آنها کم می‌کنند. این مورد در مویرگ‌های بینی عمل می‌کند. هنگامی که عروق بینی گشاد می‌شوند، گرفتگی و آبریزش در آن رخ می‌دهد. ترکیب اینها با هم برای درمان سردرد، تب، بدن درد، آبریزش بینی، سینوس‌های گرفته در اثر آلرژی و سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می‌شود.

خواص قرص کلداکس

قرص کلداکس ۵۰۰ و یا کپسول کلداکس دارای خواص بسیار است. به علت ترکیبی بودن داروی کلداکس، می‌توانیم اثرات مثبت بسیاری را در آن مشاهده کنیم. در ادامه به خواص قرص کلداکس می‌پردازیم؛

قرص کلداکس برای کرونا

از قرص سرماخوردگی کلداکس برای درمان علائم سرماخوردگی کرونا استفاده می‌شود. همچنین می‌دانیم که ترکیبات کلداکس حاوی استامینوفن و حتی دیفن هیدرامین است. استامینوفن از دسته داروهایی است که در روند درمانی کرونا برای بیمار تجویز می‌شود. این دارو هم تسکین دهنده و هم ضد التهاب است. بنابراین کلداکس و کرونا در کنار هم دیده می‌شوند.

کلداکس برای زن شیرده

در صورتی که شیر می‌دهید، بهتر است از کلداکس استفاده نکنید. در این قرص ترکیباتی وجود دارد که بهتر است وارد شیر نشود.

کلداکس برای بارداری

در صورت بارداری و یا شیردهی، حتما به پزشک اطلاع دهید تا از نحوه‌ی مصرف آن آگاه شوید.

قرص کلداکس برای خواب

برخی از انواع قرص کلداکس خاصیت خواب آور دارد و این به علت وجون مواد آنتی هستیامین و آنتی کولینرژیک در آن است. درصورتیکه به خواب نیاز داشته‌باشید، نباید از این دارو برای خواب استفاده کنید. انتخاب‌های بهتری برای خواب هست که از جمله‌ی آنها می‌توان به دیفن هیدرامین اشاره کرد.

عوارض قرص کلداکس

هر دارویی می‌تواند باعث ایجاد و بروز عوارضی جانبی شود. هرچند برخی افراد عوارض جانبی را تجربی نمی‌کنند و یا آن را بسیار خفیف احساس می‌کنند. درصورتی‌که هر کدام از عوارض زیر طولانی‌مدت بر جای ماندند و ایجاد ناراحتی و مشکل کردند، به پزشک عمومی اطلاع دهید؛

این‌ها تنها علائم و عوارضی نیستند که ممکن است با آنها مواجه شوید. درصورتی‌که هر علامت خاص و جالب توجهی داشتید، با پزشک خود در جریان بگذارید.

عوارض خطرناک مصرف قرص کلداکس

با وجود اینکه نادر است اما برخی افراد با مصرف کلداکس دچار عوارض جانبی شدیدی می‌شوند. اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید، بالافاصله با دکتر خود تماس بگیرید و یا به اولین مرکز درمانی مراجعه کنید:

به محض دیدن هر کدام از این علائم به‌هیچ‌عنوان نباید وقت را تلف کنید و به‌سرعت از متخصصین کمک بگیرید. درصورتی‌که علائم آلرژیک همچون سوزش، خارش، قرمزی، تورم و تنگی نفس را دیدید، به‌طور اورژانسی به پزشک مراجعه کنید.

eadmo e li k=”h ps:doc o e o.comblogتفاوت-آلرژی-با-سرماخوردگی” i le=”تفاوت سرماخوردگی و آلرژی چیست؟” eadmo e_ ex =”بیشتر بخوانید:”

احتیاط‌ها و هشدارها در مورد مصرف کلداکس

به نکات زیر توجه کنید؛

درصورتی‌که هر یک از مشکلات زیر را دارید، با پزشک خود در میان بگذارید و ترجیحا داروی خود را تغییر دهید؛

تداخلات دارویی کلداکس

این دارو با الکل و مهارکننده‌های MAO شدیدا تداخل دارد. آگاهانه این داروها را مصرف کنید.

علائم اوردوز کلداکس

بلی درست است! امکان اوردوز با کلداکس وجود دارد و این به‌علت استامینوفن موجود در آن است. اما علائم اوردوز با این دارو خود را چگونه نشان می‌دهند؟ این مسئله را در بسیاری افراد که از کلداکس برای خودکشی استفاده کرده‌اند می‌بینیم. آنها با مصرف زیاد کلداکس به قصد خودکشی دچار اوردوز با آن می‌شوند. علائم اوردوز یا استامینوفن عبارت‌اند از:

نتیجه‌گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

کلداکس یکی از داروهای سرماخوردگی و یکی از پرمصرف‌ترین داروهای امروزه بازار ایران است. دارویی که بعضی‌ها مثل نقل و نبات آن را می‌خورند. احتمالا با آمدن فصل سرما مجددا به سراغ این دارو خواهید رفت، پس خواندن این مطلب می‌تواند کمک‌کننده باشد. درست است که این دارو بدون نسخه به فروش می‌رسد اما بهتر است برای تهیه آن با پزشک عمومی مشورت کنید.

کلداکس در شکل‌های مختلفی وجود دارد، رایج‌ترین شکل آن قرص شب و روز است که از نظر داشتن ترکیبات آنتی‌هیستامین با هم تفاوت دارند. دیگر انواع این دارو برای آلرژی و آنفولانزا طراحی شده‌اند که از نظر ترکیبات یا دوز هر عنصر کمی با هم تفاوت دارند. کلداکس با ترکیباتی که دارد باعث بهترشدن علائم سرماخوردگی می‌شود. بهتر است این دارو را هر ۴ تا ۶ ساعت مصرف کنید و بیشتر از ۸ قرص هم در روز مصرف نکنید، چون ممکن است علائم مسمومیت و اوردوز با این دارو را مشاهده کنید.

این دارو برای بزرگسالان بالای ۱۲ سال طراحی شده‌است. اگر بخواهید از این دارو برای افراد زیر دوازده سال استفاده کنید حتما باید با پزشک عمومی یا متخصص اطفال مشورت کنید. اگر در مورد مصرف این دارو سؤالاتی را دارید و نیاز به مشاوره دارید، پیشنهاد ما دریافت مشاوره از بهترین پزشکان عمومی کشور در دکترتو است. شما برای این کار می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی دکترتو استفاده کنید. همچنین می‌توانید از پزشک موردنظرتان نوبت اینترنتی بگیرید.

دکترتو مراقب سلامت شماست!

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست.

پرسش‌های متداول

قرص کلداکس برای چی خوبه؟

قرص کلداکس ۵۰۰ برای درمان سرماخوردگی، کرونا، آنفولانزا، آلرژی و سینوس مناسب است و می‌تواند علائم این بیماری‌ها را بهبود ببخشد.

آیا کلداکس برای سردرد خوب است؟

بله. کلداکس حاوی استامینوفن است که نوعی مسکن NSAID محسوب می‌شود و درد را تسکین می‌دهد.

خودکشی با قرص کلداکس ممکن است؟

ازآنجایی‌که مقادیر زیادی استامینوفن در این قرص موجود است، خطر اوردوز و مرگ با مصرف بیش‌از‌حد مجاز امکان‌پذیر است.

فاراکلد همان کلداکس است؟

خیر، توجه داشته باشید که قرص‌های ضدسرماخوردگی، همگی از ترکیبات هم‌جنس (نه ضرورتا مشابه) تشکیل شده‌اند. ممکن است در نوع و میزان ترکیب به‌کاربرده‌شده تفاوت‌هایی باشد.

آیا از کلداکس می‌توان برای درمان کرونا استفاده کرد؟ قرص کلداکس برای کرونا خوبه؟

یکی از داروهای تجویزی در دوره‌ی بیماری کرونا کلداکس است. این دارو با تخفیف علائم سرماخوردگی در کرونا، وضعیت بیمار را بهبود می‌بخشد.

قرص کلداکس برای کودکان مناسب است؟

به‌علت عوارضی که کلداکس دارد، این دارو برای کودکان زیر 12 سال توصیه نمی‌شود. در این زمینه بهتر است با پزشک مشورت کنید و در صورت موافقت آن را مصرف کنید.

می‌توان قرص کلداکس در شیردهی مصرف کرد؟

این دارو وارد شیر مادر می‌شود و بهتر است قبل از مصرف آن با پزشک مشورت شود.

قرص کلداکس خواب آور است؟

عموما در ترکیب قرص کلداکس آنتی‌هیستامین وجود دارد که خواب‌آور است. اما قرص روز کلداکس فاقد آنتی‌هیستامین است و خواب‌آور نیست.

کلداکس برای گلودرد خوب است؟

کلداکس داروی استامینافن است که دارویی ضد درد است و برخی از انواع آن دیفن هیدرامین دارند که باز هم برای درمان گلودرد مناسب است. در کل می‌توان گفت بله قرص کلداکس برای گلودرد خوب است و به‌صورت‌کلی علائم سرماخوردگی را تسکین می‌دهد.

قرص کلداکس سینوس و آلرژی برای چیست؟

از قرص سرماخوردگی کلداکس برای درمان علائم سینوس و آلرژی استفاده می‌شود. این قرص حاوی ترکیبات آنتی هیستامین و ضد التهاب است و علائم حساسیت و آلرژی را بهبود می‌بخشد.

پاسخ دادن لغو پاسخ

نام شما

دیدگاه شما *

40 دیدگاه ثبت شده

اغتشاش شعور در توضیحات قرص کلداکس به چه معناست ؟

اغتشاش شعور در توضیحات قرص کلداکس یعنی چه ؟

????

ازاین دارو خیلب راضی هستم بسیار تسکین دهنده درد شد و الان دربهبودی کامل به سرمیبرم

من خیلی در تابستان سرما می خورم .همیشه شربت زوفا عسلی و کلداکس می خورم .زود خوب می شوم.اکتوفن اکسترا هم می خورم .البته طبق دستور پزشک داخلی .از تمام پزشکان دلسوز ایران ممنون هستم .

آیا کلداکس سینوس با پنی سیلین ک تقریبا یکروز قبل زده شده مغایرت داره، من دیروز پنی سیلین تزریق کردم الان تبم بالای ۳۸ هستش ، آیا مصرف کلداکس میتونه موثر باشه

سلام برا پایین آوردن تب ،بین دودوز مصرف کلداکس میشه ژلوفن استفاده کرد؟

ممنونم از اطلاعات خوبتون موفق باشید

من ۱۱ سالمه چند روزه کلداکس مصرف میکنم چون بدون تجویز دکتره خطرناکه یا نه ؟

سلام من سرماخورده بودم و امروز یک قرص کلداکس خوردم و شب معده درد داشتم و دیگه نخوردم مشکلی نداره صبح دوباره کلداکس بخورم؟

سلام دوست عزیز بهتره قرص را با آب فراوان با معده پر مصرف کنید. در صورت ادامه داشتن درد به متخصص گوارش مراجعه کنید. پزشک متخصص گوارش

من ۱۲ ساله ام هست وسرماخوردگی دارم بینیم هم میگیره ویکم صدام گرفته وسوزش گلو دارم میتونم کلداکس بخورم روزی چند تا

سلام دوست عزیز این قرص را با دستور پزشک می تونید روزی سه عدد مصرف کنید. بهتره برای معاینه به پزشک عمومی مراجعه کنید.

سلام فرق کلداکس و کلداستاپ چیه؟

دوست عزیز این دو قرص در ترکیبات تفاوتی ندارند و با دو اسم و شرکت تولیدی متفاوت می باشند.

سلام خیلی مطلب خوبی بود ممنونم خانم فاطمه خرم‌ آبادی

داروی کلداکس (کلد استاپ)

کاربرد، مقدار و روش مصرف، عوارض جانبی و شرایط نگهداری کلداکس (کلد استاپ) (Coldax(Cold S op

فهرست مطالب

نام تجاری

کاربرد

کاهش علائم سرماخوردگی

اشکال دارویی

قرص

اطلاعات دارویی کلداکس (کلد استاپ)

داروی کلداکس، نسل جدید داروهای سرما خوردگی است که حاوی استامینوفن، فنیل افرین و آنتی هیستامین می‌باشد. این دارو معمولاً برای بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای کاهش علائم سرماخوردگی نظیر آبریزش از چشم و بینی، عطسه، سرفه، تب، احتقان بینی، درد و احساس کوفتگی در بدن استفاده می‌شود.

قرص‌های کلداکس به سه دسته تقسیم می‌شوند:

این نوع کلداکس شامل استامینوفن، فنیل افرین و دیفن هیدرامین می‌باشد.

کلداکس روز شامل: استامینوفن، فنیل افرین و دکسترومتورفان است که جهت جلوگیری از خواب آلودگی، در ترکیبات این دارو، آنتی هیستامین وجود ندارد.

کلداکس شب شامل: استامینوفن، فنیل افرین، دکسترومتورفان و کلفنیرامین مالئات است.

این نوع کلداکس شامل استامینوفن و فنیل افرین است و در طول روز موجب احساس خواب آلودگی در فرد نمی‌شود.

هرکدام از ترکیبات به کار رفته در این دارو دارای اثرات مشخصی هستند. استامینوفن باعث کاهش تب می‌شود و یک مسکن است. فنیل افرین یکی از مؤثرترین ضد احتقان‌های بینی است، دیفن هیدرامین ضد حساسیت بوده و دکسترومتورفان نیز یک داروی ضد سرفه می‌باشد.

توجه: داروی کلداکس (Coldax) و داروی کلد استاپ (Cold s op) دارای ترکیبات مشابه از یک گروه و با عملکرد مشابه هستند. این دو دارو تفاوتی با یکدیگر ندارند و از مواد تشکیل دهنده یکسانی همچون استامینوفن و آنتی هیستامین تولید شده‌اند. تنها تفاوت میان این دو دارو میزان ترکیبات آنهاست. همچنین گاهی در ترکیبات این دو دارو به جای یک ماده از ماده دیگری استفاده شده است اما باز هم ماهیت کلی این دو دارو یکسان است. به عنوان مثال در ترکیب داروی کلد استاپ به جای فنیل افرین از پسودوافدرین استفاده شده است که آن نیز یک ضد احتقان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دارو می‌توانید به صورت آنلاین و ۲۴ ساعته با پزشک آنلاین عمومی مشورت نمایید.

مقدار و روش مصرف داروی کلداکس (کلد استاپ)

موارد منع مصرف داروی کلداکس (کلد استاپ)

قبل از تجویز دارو، پزشک را در صورت وجود موارد زیر مطلع کنید:

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی کلداکس (کلد استاپ)

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تأثیر داروها را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آنها شود. بنابراین برای مصرف این دارو، لیست تمام داروهایی که مصرف می‌کنید اعم از داروهای تجویزی و غیرتجویزی (گیاهی، مکمل و …) را با پزشکتان در میان بگذارید.

از جمله داروهایی که با داروی کلداکس (کلد استاپ) تداخل دارند، عبارتند از:

در مورد تداخلات دارویی داروی کلداکس یا داروی کلد استاپ می‌توانید به صورت ۲۴ ساعته، سؤالات خود را از پزشک متخصص آنلاین داروساز بپرسید.

عوارض جانبی داروی کلداکس (کلد استاپ)

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض نیز بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز هریک از عوارض زیر با مصرف کلداکس در اسرع وقت با پزشک معالج مشورت نمایید.

از جمله عوارض داروی کلد استاپ عبارتند از:

شرایط نگهداری داروی کلداکس (کلد استاپ)

باتوجه به وضعیت کنونی پاندمی ویروس کرونا، در صورت عدم تمایل به مراجعه حضوری می‌توانید با مراجعه به وب سایت و یا اپلیکیشن پذیرش ۲۴، به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین، از طریق مشاوره تلفنی و متنی با مجرب‌ترین پزشکان آنلاین عمومی، تلفنی و متنی مشاوره بگیرید.

منبع: h ps:www.pazi esh24.comblog

تفسیر آزمایش با هوش مصنوعی

علت، کنترل و درمان انواع تب در کودکان و نوزادان

برای کنترل تب و سرماخوردگی در کودکان چه کارهایی می‌توان انجام داد؟ در این مطلب مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام تب کردن کودکان انجام داد را بررسی خواهیم کرد.

علائم و نشانه های کرونا – تفاوت سرماخوردگی و کرونا

سرفه، سوزش گلو و آبریزش بینی هم در سرماخوردگی، هم در عفونت کرونا دیده می‌شود اما تب بیشتر از آن که علامت ناشی از سرماخوردگی باشد شاهدی بر وجود عفونت کروناست. در این نوشتار سایر شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو بیماری را بررسی می‌کنیم.

تفاوت‌ها و شباهت‌های ویروس کرونا و آنفلوانزا

آیا تفاوت‌ها و شباهت‌های بین عفونت با ویروس کرونا و آنفلوانزا را می‌دانیم؟ با افزایش شیوع کرونا، پیشنهاد می‌کنیم، این مقاله را مطالعه بفرمایید.

دکمه بازگشت به بالا