برای معده درد چی بخوریم

درمان‌ خانگی معده درد و توصیه‌ های طب سنتی برای درد معده

روش های گیاهی و خانگی درمان معده درد چه هستند؟

فهرست مطالب

درمان خانگی معده درد چگونه است؟

درد معده یکی از ناراحتی‌های متداول است که تقریبا تمام افراد آن را تجربه کرده‌اند. آزاردهندگی درد معده به حدی است که اغلب افراد درگیر با بروز درد از داروهای گیاهی یا درمان خانگی معده درد استفاده کنند. این شیوه‌ها جایگزین مناسبی برای استفاده از داروهای شیمیایی هستند و می‌توانند درد را به خوبی کنترل کنند.

یکی از راه‌های کنترل معده درد اصلاح شیوه‌ی خوابیدن است. وقتی بعد از غذا خوردن بدن در حالت افقی قرار می‌گیرد، اسید معده به سمت دهان برمی‌گردد و موجب سوزش سر دل می‌شود. برای جلوگیری از معده درد باید چند ساعت بعد از غذا خوردن از دراز کشیدن اجتناب شود. در صورت اجبار برای خوابیدن یا دراز کشیدن وضعیت بدن باید به گونه‌ای باشد که سر و گردن بالاتر از بدن با زاویه‌ی ۳۰ درجه قرار بگیرد.

درمان خانگی معده درد با زنجبیل

زنجبیل درمان قطعی معده درد  است و می‌تواند سوء هاضمه را کنترل کند. ماده‌ی شیمیایی به نام شوگولاس جینرولاس در زنجبیل موجود است که قادر است حرکات انقباضی معده را کنترل کند. به این ترتیب غذاهایی که موجب سوء هاضمه و معده درد می‌شوند سریع‌تر از طریق معده منتقل می‌شوند.

در شیوه‌ی استفاده از زنجبیل هیچ محدودیتی وجود ندارد و به شکل‌های مختلف می‌توان آن را استفاده کرد. مثلاً می‌توانید روزانه کمی زنجبیل تازه بخورید یا پودر آن را داخل غذاها استفاده کنید. استفاده از چای زنجبیل نیز ساده و بسیار کاربردی است. برای تهیه‌ی دمنوش زنجبیل باید کمی زنجبیل را داخل قوری آب جوش بریزد و به مدت نیم ساعت روی حرارت بگذارید تا دم بکشد.

گفتگوی آنلاین با متخصص گوارش

درمان خانگی معده درد با نعنا

نعنا گیاهی دارویی موثر است که علاوه بر درمان معده درد می‌توان اسهال، استفراغ و اسپاسم‌های عضلانی روده و سوء هاضمه را کنترل کند. این گیاه حاوی ماده‌ای موثر به نام منتول است که موجب ایجاد این خواص دارویی می‌شود. به این ترتیب می‌توانید از انواع ترکیبات نعنا برای پاکسازی معده و تقویت آن استفاده کنید.

راحت‌ترین شیوه‌ی استفاده از نعنا درس کردن دمنوش نعنا است. تهیه‌ی دمنوش نعنا مشابه سایر دمنوش‌ها است. باید مقداری نعنا را داخل قوری آب جوش بریزید و آن را دم کنید. انداختن تکه‌ای نبات یا دانه‌ی هل داخل دمنوش نعنا درد معده را کمتر می‌کند. علاوه بر این می‌توانید برگ نعنا را به صورت تازه در کنار سبزیجات دیگر هم استفاده کنید و اصلاً نگران این نباشید که برگ نعنای خام ممکن است درد معده را تشدید کند.

مکیدن آب نبات نعنایی یا همان قرص نعنایی نیز به تسکین درد معده و رفع سوء هاضمه کمک زیادی می‌کند.

درمان خانگی معده درد با کمپرس گرم

برای درمان معده درد شدید می‌توانید از کمپرس گرم استفاده کنید. این کار باعث می‌شود در اثر گرما جریان خون در معده بیشتر شود و رگ‌های خونی منبسط شوند به این ترتیب درد کاهش می‌یابد. پس زمانی که معده درد دارید و به دنبال درمان خانگی معده درد هستید می‌توانید دوش آب گرم بگیرید یا اینکه یک کیسه‌‌ی آب گرم یا حوله‌ی داغ را به مدت ۲۰ دقیقه روی معده قرار دهید.

کسانی که مبتلا به معده درد هستند برای تغییر سبک زندگی سالم حتماً باید مصرف سیگار و الکل را کنار بگذارند. سیگار علاوه بر تحریک گلو موجب آسیب به معده می‌شود و حتی در افرادی که مبتلا به زخم معده هستند موجب تشدید زخم و ایجاد دردهای آزاردهنده می‌شود.

الکل نیز به دلیل ترکیبات پیچیده دیر هضم است و در فرایند هضم ممکن است معده را دچار آسیب کند.

کسانی که معده درد دارند باید از مصرف برخی غذاهای دیر هضم اجتناب کنند. به عنوان مثال غذاهای سرخ شده، چرب، خامه‌ای یا شور درد معده را تشدید می‌کنند.

درمان خانگی معده درد با لیمو

مخلوط آب لیمو و جوش شیرین ناراحتی‌های گوارشی و درد معده را از بین می‌برد. این ترکیب اسید کربنیک تولید می‌کند و گاز و سوء هاضمه را کنترل می‌کند. همچنین ترکیبات اسیدی موجود در آب لیمو هضم و جذب چربی و الکل را بیشتر می‌کند و با خنثی کردن اسیدهای صفراوی اسیدیته‌ی معده را کاهش می‌دهد.

برای استفاده یک قاشق غذاخوری آب لیمو تازه را با یک قاشق چایخوری جوش شیرین ترکیب کنید و آن را بنوشید.

درمان خانگی معده درد با دارچین

دارچین حاوی چندین آنتی اکسیدان است که هضم غذا را سریع‌تر می‌کند و از درد و آسیب معده می‌کاهد. همچنین با مصرف دارچین سوزش سر دل و سوء هاضمه کم می‌شود. ترکیب پودر دارچین به صورت ادویه در غذاها یا استفاده از چای دارچین برای درمان خانگی معده درد مفید است. همچنین برای تقویت معده در طب سنتی بسیار توصیه می‌شود.

البته در صورتی که فرد با مصرف روزانه‌ی دارچین احساس ناراحتی کند یا دچار یبوست شود می‌تواند میزان مصرف را به دو یا سه بار در روز کاهش دهد.

درمان خانگی معده درد با میخک

میخک یکی از گیاهان موثر برای کاهش درد معده است. میخک ترشحات معده را زیاد می‌کند و منجر به کاهش گاز آن می‌شود. همچنین در افرادی که اسهال و استفراغ دارند استفاده از میخک بیماری را رفع می‌کند. ترکیب میخک پودر شده با با یک قاشق غذاخوری عسل و استفاده‌ی ان قبل از خواب درمان قطعی معده درد است. همچنین با توجه به این‌که میخک تاثیر منفی در بارداری ندارد می‌تواند به عنوان درمان خانگی معده درد در اوایل بارداری استفاده شود. یکی دیگر از شیوه‌های استفاده از میخک تهیه‌ی دمنوش میخک است. می‌توانید چند عدد میخک را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و روی آن به مدت ۱۵ دقیقه یک نعلبکی بگذارید.

درصورتی‌که از درمان خانگی معده درد در بارداری استفاده کردید و بهبودی در درد مشاهده نکردید می‌توانید با با ویزیت آنلاین طب سنتی در وب سایت پذیرش ۲۴ بیماری خود را درمان کنید. خدمات مشاوره‌ی این وب سایت به صورت شبانه روزی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

درمان خانگی معده درد با زیره

زیره یکی از گیاهان موثر در درمان خانگی معده درد شدید است. زیره حاوی مواد فعال است و باعث کاهش سوء هاضمه، اسید معده، گاز معده و کاهش التهاب روده می‌شود. با توجه به تاثیر ضد میکروبی که زیره دارد برای درمان معده درد بعد از مشروب می‌تواند مفید باشد. برای استفاده کردن از زیره می‌توانید از پودر زیره داخل غذاها استفاده کنید. یا اینکه دمنوش زیره را تهیه کنید و روزانه به صورت جرعه جرعه از آن بنوشید. حتی می‌توانید به صورت روزانه از عرق زیره هم استفاده کنید.

یکی از میوه‌های موثر در درمان معده درد و تنظیم حرکات روده و رفع یبوست انجیر است. انجیر ترکیباتی دارد که ملین است و سوء هاضمه را کم می‌کند. علاوه بر استفاده از میوه‌ی انجیر از برگ آن هم در درمان معده درد می‌توان استفاده کرد. تهیه‌ی چای از برگ درخت انجیر و استفاده‌ی روزانه از آن به خصوص برای مادران ماردار که اغلب با یبوست درگیر هستند بسیار مناسب و کاربردی است. استفاده از انجیر فقط برای کسانی ممنوع است که اسهال دارند.

درمان خانگی معده درد با عرقیات گیاهی

عرقیات عصاره‌ای از گیاهان دارویی هستند که در درمان بیماری‌های مختلف کاربرد دارند. برخی از افراد بر اثر استفاده از داروهای مختلف دچار معده درد می‌شوند. درمان خانگی معده درد بر اثر مصرف دارو با استفاده‌ی روزانه از عرقیات گیاهی امکان‌پذیر است. در این رابطه می توانید با متخصص طب سنتی مشورت کنید.

عرق بومادران برای درمان خانگی معده درد

گل بومادران حاوی فلاونوئیدها، پلی فنول، لاکتون، تان و رزین است و می‌تواند میزان اسید معده تولید شده را کاهش می‌دهد. این کار را با تاثیر بر روی عصب واگ معده انجام می‌شود و با کم کردن اسید معده سوزش سر دل را از بین می‌برد. عرق بومادران یکی از مناسب‌ترین درمان‌ خانگی معده درد بعد از غذا خوردن است که برای افراد قابل استفاده است و محدودیتی ندارد. علاوه بر عرق بومادران می‌توان از برگ تازه‌ی این گیاه به صورت خام در سالاد استفاده کرد. در صورتی که معده درد تداوم یافت، توصیه میکنیم به دکتر دل درد مراجعه کنید.

عرق ریحان برای درمان خانگی معده درد

ریحان یکی از کیاهان دارویی است که اشتها را افزایش می‌دهد و باعث بهبود گوارش می‌شود. اوژنول ترکیب گیاهی موثر در گیاه ریحان است که که باعث کاهش اسید معده می‌شود. همچنین اسید لینوئیک موجود در ریحان خاصیت ضد التهابی دارد و می‌تواند ناراحتی معده را از بین ببرد.

علاوه بر استفاده از عرق ریحان برای درمان خانگی معده درد می‌توان از ریحان خشک شده داخل غذاها استفاده کرد. حتی اگر می‌خواهید بدانید چه دمنوشی برای معده درد خوبه؟ ما دمنوش برگ ریحان را به شما پیشنهاد می‌کنیم. طرز تهیه‌ی این دمنوش هم بسیار ساده و مانند انواع دمنوش‌های دیگر است.

روش‌های درمان خانگی معده درد با عسل

درمان معده درد با عسل یک شیوه‌ی طبیعی و خانگی است که هیچ عارضه‌ای به همراه ندارد. اگر غذاهای چرب و سرخ شده به میزان زیادی مصرف می‌کنید یا این‌که عادت‌هایی مانند سیگار کشیدن یا نوشیدن مشروب دارید می‌توانید با عسل معده درد را درمان کنید. شیوه‌های مختلفی برای استفاده از عسل وجود دارد.

روش اول: ترکیب عسل و دارچین

یک قاشق چایخوری از عسل و دارچین را با هم ترکیب کنید و قبل از هر وعده‌ی غذایی بخورید. این کار باعث کم شدن اسید معده و درمان سوءهاضمه می‌شود.

روش دوم: ترکیب عسل و آب جوش

یک قاشق چایخوری عسل را داخل یک لیوان آب جوش یا چای داغ بریزید و قبل از غذا بنوشید این کار باعث می‌شود اسیدیته‌ی معده کم شود و از رفلاکس معده جلوگیری شود. به همین دلیل درمان با عسل به کسانی که اغلب اوقات ترش کردن معده را تجربه می‌کنند توصیه می‌شود.

روش سوم: جوشانده‌ی عسل و دارچین

جوشانده‌ی عسل و دارچین یکی از موثرترین درمان‌ها برای زخم معده است. برای تهیه‌ی آن باید انجیر را بجوشایند و با عسل ترکیب کنید. این ترکیب را به صورت ناشتا هم می‌توانید استفاده کنید. حتی برای اثربخشی بیشتر هنگام تهیه‌ی جوشانده می‌توانید چند عدد برگ کاسنی را به آن اضافه کنید.

درمان خانگی معده درد با سیر

سیر یکی از موثرترین داروهای گیاهی است که  از آن برای درمان بیماری‌های مختلف مانند کاهش کلسترول و چربی و فشار خون استفاده می‌شود. حتی سیر به دلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد می‌تواند عملکرد بدن را تقویت کند و از بروز سرطان معده  و ناراحتی‌های معده جلوگیری می‌کند.

اما ممکن است در برخی افراد درد معده را تشدید کند. به همین جهت توصیه می‌شود اگر با مصرف سیر، درد معده تشدید شد دیگر از آن استفاده نکنید. همچنین درصورت مصرف سیر با معده‌ی خالی باید آن را به شیوه‌ی خاص مصرف کنید. به طور مثال باید سیر خام را له کنید و پیش از صبحانه مصرف کنید یا این‌که با سیر خرد شده چای دم کنید و آن را بنوشید.

مزیت درمان خانگی معده درد چیست؟

 معده درد به علت رژیم غذایی نامناسب یا سبک زندگی نادرست ایجاد می‌شود. به همین دلیل ممکن است در برخی افراد مصرف داروی شیمیایی معده درد را تشدید کند. اما درمان خانگی معده درد با مواد غذایی طبیعی و داروهای گیاهی عارضه‌ای به همراه ندارد. همچنین این مواد در دسترس هستند و به راحتی تهیه می‌شوند و قیمت بالایی ندارند.

روش‌های عملی موثر در طب سنتی برای رفع درد معده

برخی از محبوب‌ترین روش‌های درمان سنگینی معده در طب سنتی برای رفع ناراحتی معده و سوءهاضمه عبارتند از:

انواع مواد غذایی موثر برای درمان درد معده در طب سنتی

متخصصان طب سنتی متوجه شده‌اند که مصرف مواد غذایی زیر کمک زیادی به درمان زخم معده با طب سنتی، درمان معده درد عصبی طب سنتی یا حتی درمان زخم معده کودکان در طب سنتی می‌کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

ناراحتی معده و سوء هاضمه عارضه‌ی خطرناک و نگران کننده‌ای نیست و معمولاً بعد از چند ساعت از بین می‌رود. اما درصورتی‌که

بروز کند باید هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص گوارش مراجعه شود. پذیرش ۲۴ یک وب سایت آنلاین است که امکان ارتباط شما را با دکتر آنلاین طب سنتی فراهم می‌کند. در این شیوه شما نیاز به مراجعه‌ی حضوری ندارید و به صورت غیر حضوری با کمترین هزینه و صرف کمترین وقت می‌توانید مشکلات و بیماری‌های خود را درمان کنید.

گفتگوی آنلاین با متخصص طب سنتی

برای راحتی کاربران امکان استفاده از اپلیکیشن پذیرش ۲۴ بر روی گوشی‌های هوشمند نیز فراهم شده است.

منبع: h ps:www.pazi esh24.comblog

تفسیر آزمایش با هوش مصنوعی

درمان درد معده با 7 روش اثبات شده؛ معرفی موثرترین ماده‌های غذایی برای معده درد

با بهترین روش‌های درمان خانگی درد معده و موثرترین رژیم غذایی برای رفع سوزش معده آشنا شوید.

دکمه بازگشت به بالا