فیلم سینمایی روز هشتم ایرانی

فیلم کوتاه

روز هشتم (۱۳۸۸)

The Eigh h Day

روز هشتم جشنواره فجر چهل و یکم در سینما رسانه ؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها ( عکس)

هشتمین روز از چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، چهارشنبه ۱۹ بهمن، با نمایش فیلم‌ «های‌پاور» به کارگردانی هادی محمدپور و «اتاقک گلی» به کارگردانی محمد عسگری در پردیس سینما گالری ملت؛ کاخ رسانه جشنواره برگزار شد. بعد از نمایش هر فیلم عوامل آن در نشست خبری به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دادند.

های پاورکارگردان: هادی محمدپور بازیگران: اتابک نادری، فرزاد حسنی، علیرام نورایی، سپیده خداوردی، مهرداد ضیایی

این فیلم داستان نقش پدافند هوایی ارتش در عملیات والفجر هشت و طرح ابتکاری شهید منصور ستاری است. ماجرای فیلم های‌پاور به عنوان یک اتفاق مهم در تاریخ معاصر ایران مطرح است که کمتر به آن پرداخته شده است و انتظار می‌ ر‌فت فیلمی در تراز آن اتفاق تاریخی ساخته شود اما از آنجایی که در سینمای ایران به حداقل ها هم رضایت داده ایم در نهایت با یک فیلم متوسط طرف هستیم که با درک سختی های تولید آن اثر بدی نشده است.

(امتیاز ۱.۵ از ۵)

اتاقک گلی کارگردان: محمد عسگری بازیگران: تورج الوند، آناهیتا افشار، فریدون حامدی، تینو صالحی، هادی شیخ الاسلامی

فیلم یک داستان عاشقانه در سال ۱۳۶۷ و در روزهای عملیات مرصاد است. فیلم در همه وجوه یک قدم بزرگ برای کارگردانی که کار اول سینمایی خود را ساخته است محسوب می شود حتی اگر آن کارگردان سالها دستیار مجید مجیدی و رضامیرکریمی باشد. شروع فیلم و ورود مخاطب به جهان فیلم خیلی خوب درآمده و در ادامه با شخصیت پردازی بجا و اتفاقاتی که زندگی شخصیت اول فیلم را تحت تاثیر قرار می دهد فیلم ما را به موقعیت دیگری پرتاب می کند. در مجموع اگر از برخی موارد بگذریم، با یک فیلم استاندارد و قابل احترام در جشنواره امسال مواجه هستیم.

(امتیاز ۲.۵ از ۵)

حاشیه‌های روز هشتم در سینما رسانه

* سازندگان فیلم «های‌پاور» درباره برخی انتقادها از مسلح نبودن هواپیمای این فیلم جنگی‌ به هزینه‌های بالای استفاده از تجهیزات نظامی اشاره کردند ، از جمله یک باک بنزین که بیش از ۱۰۰ میلیون خرج دارد.

* فیلم دفاع مقدسی «های پاور» به کارگردانی هادی محمدپور و تهیه‌کنندگی مهدی عظیمی و ابادز جوکار در پردیس سینمایی ملت به نمایش درآمد و تعدادی از عوامل و بازیگران از جمله فرزاد حسنی در نشست مطبوعاتی آن شرکت‌ کردند.

* محمدپور درباره نخستین تجربه فیلمسازی خود گفت: ابتدا خواهش می‌کنم در یک پستی در فضای مجازی از مردم بخواهید که برای امشب که هوا سرد است به مردم شهر من خوی حواس‌شان باشد و کمک کنند. او ادامه داد: کار در محیط امنیتی و ساخت فیلم درباره موضوع یا شخصیتی که قبلاً فیلمی از او ساخته شده خیلی سخت بود ولی من راضی هستم چون خدا و تهیه‌کننده‌ها می‌دانند که ما چطور کار کردیم. 

* شایان مهر نویسنده هم درباره این فیلم کفت: من کار را سفارش گرفتم و بیش از آنکه یک روایت پرتره باشد تاریخی است و اینطور نبود که محوریت بر شهید ستاری باشد. در واقع بخشی از تاریخ از یک زاویه دید روایت شد. من کارم این است و سفارش میگیرم و می‌نویسم.

* اتابک نادری بازیگر اصلی این فیلم هم با اشاره به اینکه سر صحنه فیلمبرداری بوده و چون تکلیف بود خود را به کنفرانس‌ مطبوعاتی رسانده، گفت: شنیدم که بعضی حرف از درو کردن جوایز می‌زنند ولی جایزه و رتبه هیچ گاه برای من سرنوشت ساز نبوده و تئاتر و سینما و بازیگری خانه من است. برهمین اساس معتقدم اگر هم دلخور باشیم خانه را ترک نمیکنیم. او افزود: همچنین به عنوان فرزند آذربایجان می‌گویم که ما در شرایط حادی هستیم و با هموطنان خود که در سرمای جانسوز، بی‌پناه هستند ابراز همدردی می‌کنم. از همه خیرین و استادم پرویز پرستویی که در منطقه است و مردم را تنها نگذاشتند تشکر می‌کنم. 

* فرزاد حسنی هم با اشاره به حضور خودش در جایگاه مجری نشست‌های جشنواره فیلم فجر بیان کرد:همیشه وقتی بحث دفاع مقدس بوده من بدون هیچ حرفی پذیرفته‌ام، حتی اگر کارم کمتر از این چیزی باشد که در «های پاور» بود.

* کارگردان این فیلم در ادامه در پاسخ به اینکه چرا هواپیمای جنگی در فیلم مسلح نبود گفت: شما حتما نظامی هستید چون مخاطب عام متوجه مسلح نبودن هواپیما و نداشتن موشک نمیشوند. همین که هواپیما با یک باک بنزین ۱۲۰ میلیونی را برای ما بلند کردند کار بزرگی بود.

* نویسنده و طراح جلوه‌های ویژه هم در این خصوص گفتند که چون سربازی نرفته بودند خیلی به این جریان مسلط نبودند و وقت کمی هم داشتند تا بخواهند در جلوه‌های ویژه برای هواپیما موشک بگذارند. 

* این جمله آنها با شوخی فرزاد حسنی مواجه شد که گفت، مشت فراری دور هم جمع شده‌اند. او همچنین اضافه کرد که شاگرد استاد سمندریان و تارخ بوده و بازیگری برایش تفنن نیست. وی درباره دلیل حضورش در این نشست در شرایطی که بازیگران زیادی در آن شرکت نکردند گفت: سالیان سال در جشنواره و در این نشست‌ها خدمت خبرنگاران بودم و حالا که فیلم دارم، وظیفه داشتم که دست بسته جلوی شما پاسخگو باشم.

* در بخشی  دیگر کارگردان فیلم در پرسشی انتقادی به کیفیت فیلم و اینکه آیا فیلم برای سینما ساخته شده یا تلویزیون؟ گفت: آقای جوکار عضو پرسنل شهید ستاری بودند، آیا کسی میداند این شهید چند کیلو وزن داشته؟ این نکته را از این جهت گفتم که بگویم ما سعی کردیم با جزییات دقیق کار کنیم. در این چند روز خداییش هم بازخورد مثبت گرفتیم و هم بازخورد منفی اما مسئله اینجاست که کار من الآن با «منصور» مقایسه می‌شود و در آن فیلم گریمی از این شهید تصویر شده که کار مرا سخت کرد. من براساس آرشیو و عکس‌هایی که از دوران سرهنگی شهید ستاری و ۶۴ سالگی‌اش داشتیم عمل کردم و نمره قبولی به خودم می‌دهم. 

* سازندگان فیلم «اتاقک گلی» با اشاره به اینکه در حین ساخت فیلم در برخی مناطق به دلایل امنیتی با محدودیت‌هایی روبرو بودند بیان کردند که برخی ایرادهای فیلم بخاطر شرایط خاص و همزمانی با التهابات اخیر کشور بود بنابراین موارد غلوآمیز فیلم اصلاح خواهد شد.

* در سانس دوم هشتمین روز جشنواره فیلم فجر، ۱۹ بهمن‌ماه در سینمای رسانه فیلم دفاع مقدسی «اتاقک گلی» به کارگردانی محمدعلی عسگری به نمایش درآمد و نشست مطبوعاتی آن هم با حضور کارگردان و نیز داود صبوری تهیه‌کننده،  پدرام کریمی نویسنده، حسن نجفی مدیر جلوه‌های ویژه بصری، محسن خدابخشی طراح صحنه و فاطمه صفری طراح لباس برگزار شد. 

* عسگری، کارگردان فیلم درباره حضور بازیگرانی که چهره‌ نبودند، با اشاره به بازی تورج الوند که پیش تر او را در فیلم «نگهبان شب»‌ رضا میرکریمی معرفی کرده بود گفت: اعتقاد دارم فیلم خوب را مجموعه‌ای از عوامل تشکیل می‌دهند. ترجیح دادم از بازیگرانی استفاده کنم که چهره شناخته شده‌ای در سینما نباشند. علی رغم اینکه که الوند قبلا کار کرده و حتی آناهیتا افشار هم همینطور بود. برخی از بازیگران هم به دلیل شباهت به برخی شهدا از میان بازیگران تئاتر انتخاب شدند.

* او در جواب به انتقادی درباره نمایش صحنه‌های خشن در فیلم عنوان کرد: مگر می‌شود خشونت را در جنگ نشان نداد؟ اگر این اتفاق نیفتد، خشونت جنگ درنمی‌آید. فکر می‌کنم اگر خشونت به میزان کافی نباشد، اصلا فیلم باورپذیر نمی‌شود.این کارگردان در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره برخی ایرادهای فیلم توضیح داد: ما در برهه‌‍ای از التهابات کشور قرار گرفتیم که محدودیت‌هایی برای تولید فیلم داشتیم و برخی از ایرادها مثل شلیک گلوله را خودمان می‌دانستیم. اگر جایی غلوآمیز بوده، اصلاح می‌کنم.

* پدرام کریمی در بخشی از نشست درباره اینکه چقدر فیلمنامه با واقعیت عملیات مرصاد نزدیک بوده است، گفت: سعی کردیم به واقعیت عملیات مرصاد وفادار باشیم. سعید غلامعلی رجبی همان ابتدای ماجرا در واقعیت شهید می‌شوند ولی ما دوست داشتیم به ایشان بیشتر بپردازیم. او همچنین با بیان اینکه علاوه بر فعالیت در حوزه اجرا، در فیلمنامه‌نویسی نیز فعالیت دارد با لحنی همراه با شوخی بیان کرد: کار اصلی من فیلمنامه‌نویسی است که البته براساس رشته‌ام باید نمایشنامه‌نویس باشم اما چون پول ندارد سمت سینما آمده‌ام وگرنه حوزه اصلی‌تر کاری من اجراست.

* به گزارش ستاد خبری جشنواره، تهیه‌کننده فیلم در ادامه در پاسخ به سوالی درباره سهم مشارکت نهادها در فیلم گفت: یک فیلم اجتماعی در حداقلی‌ترین شرایط با یک تک بازیگر کمتر از ۱۵ میلیارد تومان تمام نمی‌شود. من یک قرارداد ناهار و شام با ۴۵ هزار تومان بستم اما ظرف سه ماه ۹۵ هزار تومان شد. در فیلم‌های دفاع مقدسی به دلیل فضای معنوی نیاز داردکه هزینه‌ها به درستی صورت گیرد. من تمام تلاشم را کردم که از ظرفیت استان کرمانشاه بهره بگیرم. به جرات می‌توانم بگویم این پروداکشن، در نقطه مرزی کشور، با حدود ۷۵ دستگاه ادوات جنگی در تاریخ دفاع مقدس بی‌سابقه است. همچنین این ارزان ترین فیلمی بوده است که من ساخته‌ام. من این کار را با لطف موزه دفاع مقدس که زیرمجموعه بنیاد حفظ آثار است، شروع کردم. بعد دوستان گفتند که باید مشارکت بیاورم. بنیاد روایت فتح ادوات مختلفی را در اختیار ما گذاشت و من هم از آن‌ها خواهش کردم که از ما پول نگیرند.

* صبوری درباره تابلویی که در نشست خبری به نمایش گذاشته شد، هم بیان کرد: من با این تابلو به نهادها می‌رفتم و با تصویری که به نوعی از واقعیت در آن وجود دارد، سعی داشتم برای ساخت فیلم کمک بگیرم. با این تابلو چهار ماه در نهادها چرخیدم.

دکمه بازگشت به بالا