خانواده روتشیلد و ارز دیجیتال

آیا یهودی‌ها اقتصاد جهان را کنترل می‌کنند؟ نگاهی به تئوری‌های توطئه درباره بیت کوین

افراد زیادی معتقدند شرایط جهان آن‌طور که اغلب مردم فکر می‌کنند پیش‌ نمی‌رود، بلکه برنامه‌ریزی دقیقی برای همه اتفاقات وجود دارد؛ چیزی که از نظر علمی به آن «تئوری توطئه» گفته می‌شود. در یک کلام، می‌توان تئوری توطئه را عدم باور شکل ظاهری و رسمی اتفاقات سیاسی و اقتصادی و تاریخی دانست؛ باور نداشتن به آنچه به‌طور رسمی پذیرفته شده است. با اندکی دقت در فلسفه ایجاد فناوری‌های بدون نیاز به اعتماد و واسطه‌، همچون بیت کوین و بلاک چین، درمی‌یابیم که اغلب طرفداران جوامع ارزهای دیجیتال نیز به چیزی که از نظر رسمی و قانونی پذیرفته شده و مطرح می‌شود، شکاک یا بی‌اعتقاد هستند. درواقع، ایجاد سیستمی مالی که بدون نیاز به عرضه‌کننده و پشتیبان مرکزی کار کند، خود گواه مهمی بر ناباوری افراد نسبت به سازمان‌های مرکزی است که قدرت را در دست دارند. با این حال، خیلی‌ها همچنان عقیده دارند که همین بیت کوین هم شاهکار قدرت‌های متمرکز است.

اندرو فنتون (A d ew Fe o )، نویسنده فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، در مقاله‌ای که در مجله کوین تلگراف منتشر کرده است، ردپای تئوری‌های توطئه را در ایجاد و شکل‌گیری جوامع ارزهای دیجیتال بررسی می‌کند. او مطلب خود را با داستانی از وین آرمانی (Vi A ma i)، یکی از طرفداران تئوری‌های توطئه آغاز می‌کند.

در آوریل ۲۰۲۰ (فروردین)، وین آرمانی خانواده‌اش را جمع کرد و با آخرین پرواز (قبل از قرنطینه سراسری) خود را به یک جزیره ناشناخته در وسط اقیانوس آرام رساند.

این فعال حوزه ارزهای دیجیتال، در حساب توییتری خود، که ۱۴,۰۰۰ دنبال‌کننده دارد، بارها گفته است که از شیوع ویروس کرونا برای تحمیل «استبداد تمامیت‌خواه» در آمریکا استفاده خواهد شد. او می‌گوید:

تمامیت‌خواهی همیشه از یک وضعیت بحرانی آغاز می‌شود.

آرمانی مدیر ارشد اجرایی در کوین‌تکست (Coi Tex )، پلتفرمی برای انتقال ارز دیجیتال از طریق تلفن همراه، است. او نگران بود که بیان صریح دیدگاه‌ها و پیوندهایی که با صنعت ارزهای دیجیتال داشت باعث شود که «گشتاپو» او را «برباید»! آرمانی در حال حاضر، در سایپن (Saipa )، یکی از جزایر اقیانوس آرام، با ۵۰,۰۰۰ نفر جمعیت، زندگی می‌کند.

او با اشاره به فرار یهودی‌ها از آلمان پیش از شروع جنگ جهانی دوم، می‌گوید:

این پایان ماجرا نیست. توانایی ما برای سفر به‌شدت در حال محدود شدن است و شما دارید گرفتار می‌شوید. این دقیقاً به گذرگاه‌ها ختم می‌شود… جایی که افرادی را که نمی‌خواهند از صحنه روزگار محو می‌کنند. افرادی که در فهرست هستند.

بسیاری افراد در جامعه ارزهای دیجیتال درباره از بین رفتن آزادی‌های مدنی در طول شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی کرده‌اند، اما آرمانی پا را بسیار فراتر گذاشته است؛ هزار کیلومتر فراتر.

او خود را نه یک تئوری‌پرداز توطئه بلکه فقط کسی می‌داند که سعی دارد مفروضات جامعه را در مورد پول و قدرت به چالش بکشد. آرمانی می‌گوید وایت پیپر (مقاله معرفی) بیت کوین اغلب همان وسیله‌ای است که افراد را «بیدار» کرده و آماده یک سفر اکتشافی می‌کند. او اظهار می‌دارد:

من از تئوری‌های توطئه متنفر هستم. اصلاً احتیاجی به توطئه ندارید. تمام چیزی که لازم دارید انگیزه‌ای برای سنت‌شکنی است. جهان به‌شکلی خاص کار می‌کند. افراد فقط به‌نفع خودشان رفتار می‌کنند. همان‌طور که لرد آکتون می‌گوید، قدرت متمایل به فساد است و قدرتِ مطلق تماماً فاسد است. فکر می‌کنم کسانی که شما در جامعه ارزهای دیجیتال می‌بینید، افرادی هستند که مطالعات اقتصادی داشته‌اند… افرادی را می‌بینید که می‌دانند دولت و ملت چه معنایی دارند. این افراد به‌دنبال قدرت ملت هستند.

به‌نظر می‌رسد آرمانی در موضعی است که برخی آن را «سبک پارانویید (بدبین)» در سیاست آمریکایی می‌نامند. او یکی از طرفداران بزرگ نظریه‌پرداز انگلیسی توطئه، دیوید آیک (David Icke)، است و دو مرتبه نیز با او در برنامه خود در یوتیوب مصاحبه کرده است. او آیک را این‌گونه توصیف می‌کند:

۱۵ سال پیش که اتفاقی با آثار او آشنا شدم، آیک مرا بیدار کرد… طی ۳۰ سال گذشته، هر آنچه که دیوید گفته درست بوده است.

نظریات آیک

آیک بر این باور است که عده‌ای بیگانه‌ی خزنده و خونسرد جهان را اداره می‌کنند که از سیاره آلفا دراکونیس (Alpha D aco is) آمده‌اند و می‌توانند ظاهر خود را به‌شکل انسان تغییر دهند. یکی از این بیگانه‌ها به‌شکل «ملکه» درآمده است.

به‌گفته آرمانی، نظریات آیک «تکامل‌» یافته‌اند. اخیراً، به‌علت دامن‌زدن به تئوری‌های توطئه‌ای که ادعا می‌کردند اینترنت ۵G سبب شیوع ویروس کرونا است، حساب‌های فیس‌بوک و یوتیوب آیک مسدود شد.

کیلب چن (Caleb Che )، یکی دیگر از اعضای جامعه بیت کوین که طرفدار نظریات سنت‌شکنانه است، مسئولیت بازاریابیِ یکی از ارائه‌دهندگان محبوب *** را برعهده دارد. اگرچه چن در مورد بسیاری از تئوری‌های توطئه چندان قاطع و مطمئن نیست، اما هنوز بخشی از هر روزِ خود را به جستجو و بررسی مفصل تالارهای گفتگوی ردیت (Reddi ) درباره تئوری‌های توطئه می‌گذراند و به‌دنبال «توضیحات جایگزین» برای اتفاقات کنونی جهان است.

به‌‌گفته چن، او برای اولین بار در جامعه ارزهای دیجیتال با نظریه‌پردازان افراطی توطئه آشنا شد. چن اظهار داشت:

اولین جلسه‌ بیت کوینی که شرکت کردم در سال ۲۰۱۳ بود. بله، همانجا بود که کم‌کم با این افراد آشنا شدم. تا زمانی که در کنفرانس‌ها و گردهم‌آیی‌های بیت کوین شرکت نکرده بودم، هرگز کسی را ندیده بودم که باور نداشته باشد انسان واقعا بر کره‌ ماه فرود آمده است، یا اینکه به تئوری توطئه گِردنبودن زمین اعتقاد داشته باشد.

تئوری توطئه ۵G

به‌گفته کربی فرگوسن (Ki by Fe guso )، نویسنده و کارگردان مستند «این یک تئوری توطئه نیست» (This Is No A Co spi acy Theo y)، تفکر توطئه درون جامعه ارزهای دیجیتال اندیشه غالبی است، گرچه سفته‌بازی‌ها و حواشی این حوزه از مهم‌ترین دغدغه‌ها به شمار می‌روند. فرگوسن می‌گوید:

قطعاً نوعی خرده فرهنگ تئوری توطئه در این حوزه وجود دارد. حس می‌کنم ترکیبی از روحیه سنت‌شکنی و شک‌وتردید نسبت به رسانه‌ها در جامعه ارزهای دیجیتال وجود دارد.

این خُرده‌ فرهنگ به‌اندازه‌ای بزرگ هست که قابل مشاهده باشد.

تقریباً نیم میلیون نفر ویدیوی یوتیوب کریپتو چیکو (C yp o Chico) را تماشا کرده‌اند. این کاربر در این ویدیو توضیح می‌دهد که ارزهای دیجیتال تا چه اندازه با یک تئوری توطئه مربوط به شیوع بیماری کووید ۱۹، تحت عنوان «شیوع جهانی برنامه‌ریزی‌شده» مرتبط هستند.

اوقاتی که کاربر بیت کوین بن (Bi coi Be ) در یوتیوب و توییتر در حال تبلیغ برای بیت کوین نیست، مایل است در مورد تئوری کیواِنان (QA o ) مطلب بنویسد و به‌ اشتراک بگذارد. تئوری کیواِنان یک تئوری توطئه درباره دولتی پنهان در ایالات متحده است که قصد براندازی دولت ترامپ را دارد. نشریه واشنگتن پست (Washi g o Pos ) این ایده را این‌گونه توصیف می‌کند:

این دسیسه‌ای جهانی است از سوی منحرفان جنسی شیطان‌پرست که بر جهان حکم‌رانی می‌کنند.

حالا این تئوری توطئه ۵G که ظاهرا در حال حاضر، از هر هشت نفر، یک نفر به آن اعتقاد دارند، چیست؟ این تئوری می‌گوید: شیوع بیماری کووید ۱۹ مسئله‌ای ساختگی بود تا افراد در سرتاسر جهان از تاثیرات مخرب امواج ۵G غافل بمانند و بیل گیتس بتواند با واکسن‌هایش در بدن هر فرد یک ریزتراشه جای‌گذاری کند. کل این داستان ساخته و پرداخته ذهن یک کشیش طرفدار ارزهای دیجیتال از شهر کوچک لوتون در انگلستان است.

نشریه تراست‌نودز (T us odes) نیز که تخصصی روی ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند، طی ماه‌های اخیر بخش زیادی از مطالب خود را به تئوری‌های توطئه اختصاص داده است. از جمله تیترهای اخیر این نشریه «آمریکا در آستانه یک دیکتاتوری» بوده است و به این ایده می‌پردازد که قرنطینه درواقع راهی برای «سرکوب، به زنجیر کشیدن و بردگی بشریت» است.

این نشریه در یکی از مقالات منتخب سردبیر خود نوشت:

عجیب نیست که افراد دسته‌دسته به‌سمت نظریات الکس جونز (Alex Jo es) متمایل می‌شوند.

الکس جونز یکی از نظریه‌پردازان مشهور در زمینه تئوری‌های توطئه است.

تئوری‌های توطئه درباره ارزهای دیجیتال

اقدامات مشکوک افراد سودجو در فضای ارزهای دیجیتال یکی از دلایل تبدیل‌شدن این فضا به بستری مناسب برای تئوری‌های توطئه است. به‌عنوان مثال، نهنگ‌هایی وجود دارند که بازارها را دستکاری می‌کنند و به همین علت، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به‌طور مستمر از پذیرفتن صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین طفره می‌رود.

از سوی دیگر، اثبات شده است که تتر درواقع پشتیبانیِ یک به یک با دلار ایالات متحده ندارد؛ یعنی پشتوانه دلاریِ تتر کامل نیست. همچنین بسیاری از پروژه‌های این حوزه فقط داستان‌های پرآب‌وتابی هستند که ساخته شده‌اند تا سرمایه و دارایی سرمایه‌گذاران ساده‌لوح را به جیب بزنند. به‌علاوه، در مورد حواشی مرگ مدیرعامل صرافی کوآدریگا (Quad iga)، جرالد کاتن (Ge ald Co e )، شک و تردیدها زیاد است. پس از مرگ کاتن، صرافی کوآدریگا نتوانست به ۱۴۵ میلیون دلار ارز دیجیتال کاربران آن دسترسی پیدا کند و ماجرا تا سرحد انجام اقدامات قانونی برای نبش قبر کاتن پیش رفت.

تورستن هوفمن (To s e Hoffma )، فیلم‌سازی است که در مستند جدید خود کریپتوپیا (C yp opia)، تئوری توطئه‌ای را به تصویر می‌کشد که در خصوص بلاک‌استریم (Blocks eam)، شرکتی که کار اصلی توسعه بیت کوین را انجام می‌دهد، شکل گرفته بود. او اظهار داشت:

همیشه هر تئوری توطئه‌ای بر اساس نوعی از حقیقت شکل گرفته و واقعیتی درون آن نهفته است که باورش را ساده‌تر می‌کند.

افرادی در جامعه بیت کوین کش وجود دارند که واقعاً معتقد هستند اندازه محدود و اندک بلاک‌های بیت کوین کاری عمدی و بخشی از نقشه بزرگ‌تر بلاک‌استریم، برای اجبار افراد به استفاده از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری مانند شبکه لایتنینگ (Ligh i g) و لیکویید (Liquid)، است. به‌عنوان مثال، یکی از کاربران ردیت، به‌نام بیت اِلیِن (Bi Alie )، نوشت:

این تئوری توطئه نیست، بلکه خود توطئه است. بلاک‌استریم قصد دارد بیت کوین را فلج کند و به بانک‌ها اجازه دهد تا کنترل ما را به‌دست بگیرند. باید از خواب خرگوشی بیدار شوید!

همچنین، برخی در جامعه بیت کوین بر این باور هستند که راجر ور (Roge Ve )، حامی سابق بیت کوین و بنیان‌گذار بیت کوین کش، قصد دارد بیت کوین را نابود کند تا بتواند قیمت بیت کوین کش را افزایش دهد.

هوفمن تأیید می‌کند که بررسی عمیق و دقیقی روی این تئوری توطئه داشته و زمان بسیار زیادی را صرف بررسی «اطلاعات محرمانه» بلاک‌استریم کرده است، شرکتی که متهم به پرداخت رشوه به نهادهای مختلف برای بازکردن راه خود است. اما در نهایت، واقعیت بسیار معمولی‌تر و عادی‌تر از چیزی است که به‌نظر می‌رسد: این دو جامعه فقط دیدگاه‌های متفاوتی درباره مقیاس‌پذیری بلاک چین دارند. به‌گفته هوفمن، درواقع، جریان فقط بر سر یک پرسش است:

بیت کوین، پول دیجیتال است یا طلای دیجیتال؟ اگر به یکی از این دو اعتقاد داشته باشید، یعنی دو راه‌حل فنی متفاوت در نظر دارید.

طبق نظریه تیغ اوکام، برای هر اتفاق، ساده‌ترین حدس درباره علت آن، از همه به واقعیت نزدیک‌تر است. با این حال، این نظریه توضیح نمی‌دهد که افراد چگونه به نتیجه‌گیری‌های بسیار عجیب می‌رسند. مثلاً، یکی از کاربران ردیت با نام کاربری «ShadowOfHa bi ge »، اخیراً در مطلبی در بخش بیت کوین این سایت نوشت که بلاک‌استریم در واقع، متعلق به سازمان سی‌آی‌اِی (CIA) آمریکا است. این کاربر با لحنی بی‌تفاوت، گویی که همه از ماجرا آگاه هستند، نوشت:

سی‌آی‌اِی بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ در امور بیت کوین دخالت کرده است. همه این‌ها یک سری عملیات دولتی و تضادی است که به‌نفع دولت تمام می‌شود.

این کاربر برای نظر جنجالی خود ۱۲ رأی مثبت دریافت کرد.

این مطلب بر مبنای این نظریه شکل گرفته است که سی‌آی‌اِی بیت کوین را اختراع کرده است، نظریه‌ای که می‌گوید آژانس امنیت ملی (NSA) ایالات متحده الگوریتم هش SHA-256 را که بیت کوین از آن استفاده می‌کند ابداع کرده و ساتوشی ناکاموتو در زبان ژاپنی به‌معنای «سازمان اطلاعات مرکزی» است.

در جستجوی پاسخ

به‌گفته هوفمن، واقعا عجیب نیست که برخی از افراد در جامعه بیت کوین دیدگاه‌هایی سنت‌شکن دارند. او اظهار داشت:

بیت کوین از حاشیه شروع شد و شروع کرد به چالش کشیدن آنچه که معمول و مرسوم بود: قوانین اقتصادی، نظام سرمایه‌داری و همه چیز. درواقع، بیت کوین تمام جهان را به چالش کشید. بنابراین، این افراد مسائل دیگری را نیز در جامعه ما به چالش می‌کشند و این احتمالاً جایی است که این تئوری‌های توطئه جای خود را باز می‌کنند.

هر دو گروه طرفداران ارزهای دیجیتال و تئوری‌پردازان توطئه انگیزه‌های مشابهی دارند: هر دو گروه، خود را جنگجویانی می‌دانند که علیه طبقه فاسد مبارزه می‌کنند، چه این طبقه بانکدار‌ها باشند و چه سازمان‌های سرّی. هر دو گروه نسبت به سازمان‌ها مشکوک هستند و هنگامی که نوبت به‌ بیان ایده‌های چپ‌گرا می‌رسد، از همه روشنفکرتر هستند.

و با توجه به اینکه سیستم مالی به‌شدت مبهم و فوق‌العاده پیچیده است، احتمالاً عجیب نیست که برخی افراد در جستجوی حقیقت، به بیراهه بروند. به‌باور دیوید گولومبیا (David Golumbia)، نویسنده کتاب «سیاست بیت کوین: نرم‌افزار به‌عنوان افراط‌گرایی راست‌گرا» (The Poli ics of Bi coi : Sof wa e as Righ Wi g Ex emism)، پاسخ‌دادن به پرسش «پول چیست؟»، اصلاً ساده نیست. او می‌گوید:

سردرآوردن از آن کار آسانی نیست… حتی کارشناس‌ها نیز نمی‌توانند توضیح دقیق و کاملی ارائه دهند. به‌نظر من، بسیاری از افراد به‌دنبال توضیحی آسان هستند. آن‌ها چیزی می‌خواهند که برایشان معنی‌دار باشد. ما می‌خواهیم همه چیز ساده باشد و درک می‌کنم که وقتی واقعیت مطابق میل ما ساده نیست، چقدر می‌تواند ناامیدکننده باشد.

به‌عقیده گولومبیا، تئوری توطئه یک پاسخ ساده و تمیز برای پرسشی پیچیده است.

در همین راستا، راب ویجیلیون (Rob Viglio e)، بنیان‌گذار هوریزن (Ho ize ) نیز می‌گوید برخی افراد، خصوصاً طرفداران ارزهای دیجیتالِ حریم‌خصوصی محور (پرایوسی کوین‌هایی مانند مونرو)، به‌سمت ایده‌ها و سناریوهای بزرگ کشیده می‌شوند. او گفت:

فرضیه‌ای وجود دارد که می‌گوید پشت هر چیزی در جهان دست‌های پشت پرده در کار است. نیروهای بزرگ به‌دست برخی سازمان‌ها و افراد بالاتر هدایت می‌شوند… نیروهای بزرگ و مرموز عامل مسائل مختلف هستند. به‌نظر من، برخی افراد که وارد حوزه بیت کوین می‌شوند، این‌گونه فکر می‌کنند. شبیه به این‌که: ما داریم جهان را تغییر می‌دهیم. آن‌ها ایده‌های بزرگی در سر دارند و البته، ساده است که فکر کنید فرد یا سازمان خاصی پشت رویدادهای تصادفی هست.

پدیده‌ای مشابه در سایر بخش‌های دنیای اقتصاد دیده می‌شود. تحلیل‌گر اقتصادی، جاستین فاکس (Jus i Fox) نیز در نشریه تایم مگزین (Time Magazi e) در بخشی در خصوص یک منبع خبری مشکوک به‌نام زیرو هج (Ze o Hedge)، نوشت معامله‌گران وال‌استریت عاشق تئوری‌های توطئه هستند. حساب توییتری زیرو هج اخیراً به‌علت انتشار اخبار اشتباه در مورد شیوع ویروس کرونا، مسدود شد. فاکس می‌نویسد:

معامله‌گران وال استریت از جمله طرفداران سرسخت تئوری توطئه هستند. علت این امر اول این است که برخی تئوری‌های توطئه واقعا در بازار مالی اتفاق می‌افتد و دوم اینکه اگر دستاویزی در قالب یک تئوری نداشته باشید، در هیاهوی حرکات روزانه بازار کاملاً سردرگم می‌شوید.

نیمه تاریک فدرال رزرو

سازمان فدرال رزرو ایالات متحده یا همان بانک مرکزی آمریکا، مدت‌ها مورد سوءظن اهالی جامعه بیت کوین بوده است. این سازمان به پنج مقام دولتی که توسط مردم انتخاب نشده‌اند این قدرت را می‌دهد تا به‌شکلی کاملاً مختار و مصون از انتقاد، سیاست‌های دلار، ارز ذخیره‌ اصلی جهان، را تغییر دهند. همان‌طور که هوفمن اشاره می‌کند، کل این مفهوم عجیب است. او می‌گوید:

فدرال رزرو یک نهاد دولتی نیست، بلکه بانک‌های خصوصی مالک آن هستند. اگر این را به کسی که نمی‌داند بگویید، شبیه به یک تئوری توطئه به‌نظر می‌رسد.

ممکن است به نظر برسد که گروهی از توطئه‌گران در حال کاهش بهای ارز هستند و نقشه‌های مختلفی با نیت‌های خبیثانه‌ای در سر دارند. با این حال، ویجیلیون می‌گوید احتمال دارد سهواً و کورکورانه در اشتباه باشند و فقط اقداماتی بی‌هدف انجام می‌دهند، به امید اینکه به اقتصاد کمک شود.

ویجیلیون که برای پایان‌نامه دکترای خود اقدامات فدرال رزرو را مورد بررسی قرار داده بود، توضیح می‌دهد:

به جرأت می‌توانم بگویم که به‌نظر من، آن‌ها اصلاً نمی‌دانند چه می‌کنند.

هرچه افراد در کار «بانکداران حریص و طماع» دقیق‌تر شوند، احتمال اینکه به حقایق ناخوشایند برسند، بیشتر می‌شود. فرگوسن در این خصوص می‌گوید:

بسیاری از نظریاتی که علیه فدرال رزرو مطرح می‌شود، به تئوری‌های توطئه مربوط به یهود و خانواده روتشیلد (Ro hschilds) برمی‌گردد و همچنین پروتکل بزرگان صهیون و چیزهایی از این دست. اگر در مورد فدرال رزرو برایتان سؤالی پیش بیاید، مثلاً در مورد اینکه این همه پول از کجا می‌آیند و موارد دیگر، احتمالاً از نظریاتی سر در می‌آورید که یهودیان را مسبب تمام مشکلات و مسائل می‌داند.

خانواده روتشیلد، خانواده‌ای یهودی و اشرافی هستند که فعالیت‌های بانکداری خود را از قرن ۱۸ آغاز کردند. این خانواده موضوع بسیاری از تئوری‌های توطئه، در مورد کنترل ثروت و بانک‌های جهانی، بوده‌اند. پروتکل بزرگان صهیونیهود نیز یکی دیگر از تئوری‌ها است که رهبران یهودی را کنترل‌کننده اقتصاد و سیاست در جهان می‌داند.

حتی اگر بخواهیم خیلی وارد این قبیل نظریات نشویم، بازهم قطعاً مسائلی وجود دارند. مباحث مرتبط با معاملات ارزهای دیجیتال در انجمن آنلاین 8cha سرشار از نفرت علیه راست‌گرایی و تفکرات ضدیهود بود. این وب‌سایت هنگامی تعطیل شد که کاربران آن سه بار دست به کشتار جمعی با سلاح گرم زدند. البته، این پلتفرم بعداً به‌لطف فورک مونرو، لوکی (Loki)، و با عنوان 8ku دوباره در دارک‌نت راه‌اندازی شد.

نئونازی‌ها، ازجمله دانشمند علوم رایانه، اندرو آرنهایمر (A d ew Aue heime )، وب‌سایت استورم‌فرانت (S o mf o ) و وب‌سایت دیلی استورمر (Daily S o me )، نیز با اهدای بیت کوین تغذیه و پشتیبانی می‌شوند. چندی پیش، مرکز حقوقی فقر جنوبی (Sou he Pove y Law Ce e) با استناد به هویت پشت چند آدرس‌ بیت کوین روی وب‌سایت خود نوشت:

بسیاری از راست‌گراهای افراطی اولین پذیرندگان بیت کوین بودند… و بسیاری از صعود بهای این ارز دیجیتال سود بردند.

متعصب‌های طلای دیجیتال

گولومبیا قبلاً در وال‌استریت کار می‌کرد و چند سال پیش، هنگامی که بیت کوین تازه ظهور کرده بود، متوجه شد که پیش از این نیز تئوری‌های توطئه مشابه بسیاری را شنیده بوده است. او در این خصوص اظهار داشت:

آن‌ها بسیار شبیه به تئوری‌های توطئه‌ای بودند که من در مورد طلا می‌شنیدم.

شیفتگان متعصب طلا (gold bugs) همیشه ایده‌های جالبی داشته‌اند. برخی کاربران در دیکشنری اربن (U ba Dic io a y)، که واژه‌ها و اصطلاحات عامیانه را معنی می‌کند، اصطلاح «gold bug» را این‌گونه تعریف کرده‌اند:

مرتبط با پارانویا (بدگمانی افراطی)، تئوری‌های توطئه، طرفداران تئوری توطئه ماجرای ۱۱ سپتامبر، افرادی که به‌طور مداوم و افراطی در حال آمادگی برای مواقع اضطراری به‌جهت حفظ بقای خود هستند، مخالفان پرداخت مالیات، نژادپرست‌ها، یهودستیزها و راست‌گراهای افراطی. به‌عنوان مثال، از نظر یک شیفته و متعصب طلا، پول واقعی طلا است و پول کاغذی فیات هیچ ارزشی ندارد و کلاهبرداری است.

روایت‌های مختلف بیت کوین در مورد پول کمیاب، عرضه ثابت، محافظت از تورم، دستکاری در بازار و اختلال در کار چاپ پول فدرال رزرو، همگی را می‌توان به شیفتگان متعصب طلا هم ربط داد.

اوِرِت میلمن (Eve e Millma )، متخصص فلزات گرانبها در شرکت گینزویل کوینز (Gai esville Coi s)، شرکتی که در حال توسعه یک ارز دیجیتال با پشتوانه طلا است، بر این باور است که ایده «پول کمیاب» مستقیماً مربوط به یک بی‌اعتمادی ریشه‌ای به جهان اقتصاد است. میلمن می‌گوید:

چنین دیدگاهی از اساس ریشه در تئوری توطئه دارد. تئوری این است که فدرال رزرو در سال ۱۹۱۳ تأسیس شد تا کودتایی علیه سیستم صادق و بی‌مشکل پول مبتنی بر طلا باشد. بنابراین، کل فرض از ابتدا درگیر تئوری توطئه است. می‌توان گفت این مسئله راه سایر تئوری‌های توطئه را نیز برای شیفتگان افراطی طلا باز می‌کند. اگر شما باور کنید که در مورد چیزی ابتدایی، مانند نحوه کارکرد پول، به شما دروغ گفته شده است، به‌راحتی ممکن است بقیه مسائل دنیا را نیز زیر سؤال ببرید. همین احساسات موجب تحریک جامعه ارزهای دیجیتال می‌شود.

میلمن می‌گوید افکار مرتبط با کنترل جهان به‌دست یهود که بر بخشی، هر چند کوچک، از جوامع طلا و ارزهای دیجیتال حاکم است باعث سوق‌دادن این قبیل افکار و اندیشه‌ها به بخشی از گفتمان اصلی حوزه مالی می‌شود. به‌عقیده او، این خود می‌تواند تبدیل به پدیده‌ای واقعی و جدی شود. میلمن می‌گوید:

اگر به نظر برسد که کل جامعه سرمایه‌گذاری علیه شما کار می‌کند، تئوری‌های بزرگ‌تر توطئه نیز قدرت بیشتری پیدا می‌کنند و آن‌ها را راحت‌تر می‌پذیرید.

بیت کوین زاده پارانویا (بدگمانی افراطی) است

گولومبیا طرفدار بیت کوین نیست و در هر چیز، سناریوی توطئه می‌بیند، از مفهوم «واسطه‌»ها (که به‌گفته او یادآور عقاید مرتبط با قدرت یهودیان است) گرفته تا تنفر نسبت به فدرال رزرو. با این حال، او با اطمینان استدلال می‌کند که بیت کوین زاده پارانویا است و ریشه در تفکرات و دغدغه‌های سایفرپانک‌هایی دارند که معتقدند همیشه تحت‌نظر قدرت‌های بزرگ‌تر هستند. سایفرپانک (cyphe pu k) به فردی گفته می‌شود که عقیده دارد باید با رمزنگاری‌های قدرتمند و فناوری‌های تقویت حریم‌خصوصی، وضعیت اجتماعی و سیاسی را تغییر داد. فرگوسن در این خصوص اشاره می‌کند:

پارانویا در قلب منطق توطئه جای دارد.

گولومبیا در کتاب خود اشاره می‌کند فهرست ایمیل سایفرپانک (Cyphe pu ks Maili g Lis ) که بیت کوین هم با آن معرفی شد، مکانی برای رشد و گسترش عقایدی افراطی در جهت استفاده از کدنویسی و رمزنگاری برای افزایش حریم خصوصی و آزادی‌های فردی بود. تا سال ۱۹۹۴، ۷۰۰ سایفرپانک با استفاده از این گروه مجازی با یکدیگر در ارتباط بودند. ازجمله آن سایفرپانک‌ها می‌توان به بنیان‌گذار بلاک‌استریم (Blocks eam)، آدام بک (Adam Back)، فردی که با ساتوشی ناکاموتو مرتبط بود، هال فینی (Hal Fi ey)، خالق بیت گلد (Bi Gold)، نیک سابو (Nick Szabo) و حتی فردی که خود را ساتوشی می‌نامد، کریگ رایت (C aig W igh )، اشاره کرد.

سایفرپانک‌ها بیش از اندازه به حریم‌خصوصی آنلاین و نظارت دولت بر روابط خود اهمیت می‌دادند. این افراد رمزنگاری را ابزاری برای ایجاد فضایی عاری از نظارت قدرت‌ها می‌دیدند.

گولومبیا توضیح می‌دهد:

مشکلی که به‌طور مداوم با آن روبرو بودند پول بود. پرسش آن‌ها این بود که چطور می‌توانیم پول پرداخت کنیم، وقتی آن‌ها از کارت‌های اعتباری ما استفاده کرده و حساب‌های بانکی‌مان را ردیابی می‌کنند تا ببینند چه می‌کنیم؟ بهتر نیست که بدون واسطه، به یکدیگر پول بپردازیم و بدون اینکه ردیابی شویم پول با هم ردوبدل کنیم؟ بنابراین، آن‌ها از فناوری‌های رمزنگاری برای ایجاد ابزار متنوع مشابه با پول استفاده کردند.

گولومبیا در ادامه می‌گوید:

بیت کوین احتمالاً از پنج یا شش طرح و پروژه مشابه استفاده کرده تا ارزی را به‌وجود آورد که دولت نتواند آن را قانون‌گذاری یا متوقف کند.

از این نظر، فناوری و هدف بیت کوین براساس «سبک پارانوید (بدبین)» شکل گرفته است. هوریزن، بنیان‌گذار ویجیلیون، اشاره می‌کند که یکی از آن ۷۰۰ سایفرپانک، زوکو ویلکاس اوهرن (Zooko Wilcox O’Hea ) بود. او کسی بود که کوین خصوصی زی‌کش را ساخت و این کوین بعدها، فورکی به‌نام هوریزن پیدا کرد. ویجیلیون می‌گوید:

این فناوری‌ها تقریباً به‌طور مستقیم از دل جنبش سایفرپانک بیرون می‌آیند. ایده این است که قدرت‌های بزرگ ما را زیر نظر دارند، پس بیایید چیزی بسازیم که دیگر زیر نظر نباشیم.

جوزف هلر (Joseph Helle ) می‌گوید، حتی اگر نسبت بدگمانی و پارانویا به شما زده شود، بازهم به این معنا نیست که آن‌ها به‌دنبال شما نیستند. همان‌طور که ویجیلیون اشاره کرد:

شاید بزرگ‌ترین تئوری توطئه این ایده باشد که قدرت‌های بزرگ یا ناسا، هر آنچه انجام می‌دهیم را زیر نظر دارند. این مسئله، البته، دور از حقیقت نیست.

درخشش جامعه ارزهای دیجیتال

با وجود این که جامعه ارزهای دیجیتال کوچک و در اقلیت هستند، اما به قدری سروصدا و نفوذ دارند که بتوانند تئوری‌های توطئه مربوط به امواج ۵G را رسانه‌ای کنند. هوفمن اشاره می‌کند که بسیاری از طرفداران ارزهای دیجیتال، مدت‌ها پیش از رسانه‌های اصلی، اطلاعات درست مربوط به شیوع ویروس کرونا را ارائه می‌دادند و تحلیل می‌کردند. او می‌گوید:

اطلاعاتی که از برخی منابع خوب ارزهای دیجیتال می‌گیریم، بسیار بسیار بهتر و کامل‌تر از اطلاعات رسانه‌های اصلی است. اعضای جامعه ارزهای دیجیتال، به‌علت بی‌اعتمادی به مقام‌های دولتی از جمله خبرنگاران، خود امور را به‌دست می‌گیرند و اعتقاد دارند که می‌توانند گزارش‌گران بهتری باشند. آن‌ها معتقدند که نسبت به نشریه وال استریت ژورنال (Wall S ee Jou al) می‌توانند مدل بهتری از ویروس ارائه و خبرنامه خود را بهتر به‌روز کنند.

هوفمن بر این باور است که دیدگاه‌های غیرسنتی و تمایل به نگاهی فراتر از روایت پذیرفته‌شده، ازجمله نقاط قوت مهم در جامعه ارزهای دیجیتال است. او می‌گوید:

سرمایه‌گذارانی که باورهای متداول را زیر سؤال می‌برند، افرادی هستند که هر دهه متوجه چیزهایی می‌شوند که دیگران نمی‌توانند ببینند. در این صورت، شما احتمالا می‌توانید قوی سیاه (رویدادی غیرمعمول و پیش‌بینی‌نشده) را ببینید و راه‌حل ویژه‌ای برای مشکلی به‌کار بگیرید که دیگران حتی از آن خبر ندارند، مانند کاری که ساتوشی ۱۱ سال پیش کرد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقمند به تکنولوژی و ارز‌های دیجیتال به اشتراک بگذارید.

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

خانه – بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال – درباره ارتباط خانواده روتشیلد و ارزهای دیجیتال چه می‌دانید؟!

درباره ارتباط خانواده روتشیلد و ارزهای دیجیتال چه می‌دانید؟!

احتمالا نام خانواده روتشیلد (Ro hschild) را در میان افراد بسیار ثروتمند جهان شنیده‌اید.

شجره‌نامه خانواده روتشیلد از سال 1500 میلادی در آلمان قابل استناد است.

این خانواده آلمانی، از تبار یهودیان اشکنازی هستند که فعالیت مالی و بانکداری خود را از قرن 17 آغاز کردند.

این خانواده ثروتمند و مشهور، با روی کار آمدن ارزهای دیجیتال، کم‌کم پا به عرصه کریپتو گذاشته و در ارزهای دیجیتال نیز سرمایه‌گذاری چشمگیری انجام دادند.

در این مقاله قصد داریم تا درباره ارتباط خانواده روتشیلد و ارز دیجیتال صحبت کنیم.

تاریخچه‌‎ای از خانواده روتشیلد

خانواده روتشیلد که بعضی بصورت روتچیلد تلفظ می‌کنند، خانواده‌ای شناخته شده از کشور آلمان هستند که در اوایل قرن هجدهم، بانک‌های دولتی و سازمان‌های مالی را در اروپا تاسیس کردند.

این خانواده از پیشگامان ارائه سرمایه برای کسب و کار و تامین مالی پروژه‌هایی مانند راه آهن و کانال سوئز بودند.

امپراتوری روتشیلدها در دهه ی 1760، زمانی که مایر روتشیلد (Maye Amschel Ro hschild)، کسب و کار بانکداری خود را در فرانکفورت آلمان تاسیس کرد، شکل گرفت.

به تدریج و با همکاری  پنج پسر او، این تجارت خانوادگی در چندین کشور اروپایی گسترش یافت و در طول سال های 1815 تا 1914، بزرگترین بانک جهان، در کنترل روتشیلدها قرار داشت!

ارتباط خانواده روتشیلد و ارز دیجیتال

در جولای سال 2017، خبری مبنی بر علاقه خانواده روتشیلد به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال منتشر شد که سروصدای زیادی به همراه داشت.

همانطور که گفتیم؛ خانواده‌ روتشیلد در سال‌های گذشته، بر ثروت زیادی از دنیا کنترل داشتند؛ چراکه روتشیلدها با بانکداری، به عنوان یکی از راس‎های نظام جهانی، قدرت بسیار بالایی را در اختیار خود گرفته بودند.

اگرچه در حال حاضر اخبار زیادی از فعالیت‌های این خانواده به گوش نمی‌رسد؛ اما بر اساس آمار غیررسمی، ثروت خانواده روتشیلد، به چندین تریلیون دلار رسیده است.

حال اگر این فرضیه‌ها درست باشد؛ چنانچه خانواده روتشیلد کمتر از 10 درصد از ثروت خود را به بازار ارزهای دیجیتال اختصاص دهند، قطعا شاهد رشد بسیار بزرگی در بازار و همچنین سرعت توسعه خواهیم بود.

حتی زمانی که خبر ورود خانواده روتشیلد به حوزه ارزهای دیجیتال شنیده شد؛ عده‌ای معتقد بودند که مالک اصلی بیت‌کوین خانواده روتشیلد است که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو خود را به جامعه کریپتو معرفی کرده است.

البته لازم به ذکر است که تا کنون این خبر در حد شایعه باقی مانده و هیچ اطلاعات دقیقی از مالک اصلی بیت‌کوین در اختیار نیست.

علاوه بر این؛ حدود 30 سال پیش، مجله اکونومیست از ظهور یک ارز جهانی و نابود شدن تمام پول‌های فیات ( یورو، دلار، پوند و…) خبر داد که بر روی سکه‌ای که در تصویر وجود دارد، می‌توان سال 2018 را مشاهده کرد.

همچنین پول‌های آتش گرفته زیر پای عقاب موجود در تصویر، مربوط به کشورهای مختلف است. شایان ذکر است که این مجله مربوط به خانواده روتشیلد، از بزرگترین بانکداران جهان است.

بیشتر بخوانید: ثروتمندترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال چه کسانی هستند؟

همچنین؛ شرکت سرمایه‌گذاری روتشیلد که یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در جهان است، چندین بار در گزارش‌های مختلف، از خریداری سهام در صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل (G ayscale) خبر داد.

شرکت روتشیلد اولین بار در سال 2017 از خدمات گری اسکیل استفاده کرد، اما بعد از مدت کوتاهی موقعیت خود در صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین این شرکت را بست. این شرکت مجددا در سال 2019، اقدام به خرید سهم از این صندوق کرد.

به گزارش کوین دسک، تا پایان سال 2020، سهام روتشیلد در صندوق سرمایه‌گذاری بیت‌کوین گری اسکیل چیزی در حدود 975000 دلار بوده است.

البته درباره این شرکت سرمایه‌گذاری هم باید گوییم؛ عده‌ای معتقدند صرفا نام این شرکت روتشیلد است و این شرکت ارتباطی با خانواده روتشیلد ندارد.

یکی از کاربران توییتر با نام یان رانچر (Ya Ra che e) در سال 2017، با بازنشر خبری در توییتر مربوط به سرمایه‌گذاری این شرکت در صندوق گری ‌اسکیل، سعی در توضیح ارتباط نداشتن این شرکت با خاندان روتشیلد داشت. او نوشته بود: “نه آن روتشیلدی که شما فکر می‌کنید!”

سوالات متداول

خانواده روتشیلد، خانواده‌ای شناخته شده از کشور آلمان هستند که در اوایل قرن هجدهم، بانک‌های دولتی و سازمان‌های مالی را در اروپا تاسیس کردند. در سال‌های گذشته، خانواده‌ روتشیلد، بر ثروت زیادی از دنیا کنترل داشتند؛ چراکه روتشیلدها با بانکداری، به عنوان یکی از راس‌های نظام جهانی، قدرت بسیار بالایی در اختیار داشتند.

زمانی که خبر ورود خانواده روتشیلد به حوزه ارزهای دیجیتال شنیده شد؛ عده‌ای معتقد بودند که مالک اصلی بیت‌کوین خانواده روتشیلد است که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو خود را معرفی کرده است. اما تاکنون این شایعه تایید نشده و همچنان هویت مالک اصلی بیت‌کوین مشخص نیست.

حدود 30 سال پیش، مجله اکونومیست با انتشار تصویر یک عقاب و آتش کشیدن پول فیات کشورهای مختلف بر روی جلد مجله، از ظهور یک ارز جهانی و نابود شدن تمام پول‌های فیات ( یورو، دلار، پوند و…) خبر داد. به دلیل اینکه مجله اکونومیست مربوط به خانواده روتشیلد، از بزرگترین بانکداران جهان است، شایعه ایجاد یک ارز جهانی توسط این خانواده بیشتر شد.

سخن پایانی

خانواده روتشیلد از خانواده‌های بسیار ثروتمند در جهان هستند که با ورود خود به دنیای ارزهای دیجیتال، توجهات بسیاری را به سمت خود جلب کردند.

در این مقاله درباره خانواده روتشیلد و ارز دیجیتال و شایعاتی که درباره آن‌ها وجود دارد، صحبت کردیم.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

مرسده ولی زاده

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام *

ایمیل *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی

شرکت سرمایه‌گذاری روتشیلد یک‌چهارم کل سهام صندوق اتریوم گری‌اسکیل را خریداری کرد

شرکت سرمایه‌گذاری روتشیلد (Ro hschild) بیش از ۲۵۰,۰۰۰ سهم صندوق اتریوم گری‌اسکیل را خریداری کرده است. این شرکت همچنین ۸,۰۰۰ سهم نیز به سهام خود از صندوق بیت کوین گری اسکیل افزوده است. گفتنی است این شرکت هیچ ارتباطی با خاندان مشهور روتشیلد ندارد.

به گزارش کوین تلگراف و بر اساس اطلاعاتی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در تاریخ ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) منتشر کرده است، شرکت سرمایه‌گذاری روتشیلد که در شیکاگو مستقر است، ۲۶۵٬۳۰۲ سهام صندوق اتریوم گری اسکیل را خریداری کرده است.

این شرکت سرمایه‌گذاری همچنین به موجودی سهام خود در صندوق بیت کوین گری‌اسکیل افزوده است. آخرین اسنادی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار منتشر کرده نشان می‌دهد تعداد این سهام از ۳۰,۴۵۴ در ماه ژانویه (دی) به ۳۸,۳۴۶ عدد در این ماه افزایش پیدا کرده است.

شرکت سرمایه‌گذاری روتشیلد از سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) در حال انباشت سهام صندوق بیت کوین گری‌اسکیل است و آخرین گزارش منتشرشده نیز نشان می‌دهد اشتهای این شرکت برای سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال کاهش نیافته است. رایان آدامز (Rya Adams)، یکی از هواداران اتریوم و بنیان‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال میتوس کپیتال (My hos Capi al) و بنکلس (Ba kless)، با بازنشر خبر مربوط به اقدام اخیر شرکت روتشیلد در توییتر نوشت:

بیت کوین دروازه ورود به اتریوم است.

تاریخچه این شرکت کارگزاری به سال ۱۹۰۸ میلادی (۱۲۸۷ شمسی) برمی‌گردد و در مقایسه با شرکت‌های متعددی که طی ۱۲ ماه گذشته وارد حوزه ارزهای دیجیتال شده‌اند، سابقه نسبتاً طولانی‌تری دارد. یکی از گزارش‌های کمیسیون بورس و اوراق بهادار پیش از این نشان داده بود که این شرکت در ژوییه سال ۲۰۱۷ (تیر ۱۳۹۶) معادل ۲۱۰ هزار دلار از سهام صندوق بیت کوین گری اسکیل را در اختیار داشته است. در آن زمان قیمت بیت کوین حدود دو هزار دلار بود.

مونرو روتشیلد (Mo oe Ro hschild) و برادر همسرش ساموئل کرگِر (Samuel Ka ge ) که از بنیان‌گذاران این شرکت به‌حساب می‌آیند، ظاهراً ارتباط فامیلی با خاندان مشهور روتشیلد نداشته‌اند. با وجود آنکه روزنامه نیویورک‌تایمز در سال ۱۹۹۵ (۱۳۷۴) با انتشار مقاله‌ای این موضوع را روشن کرد اما این شباهت اسمی باعث سردرگمی جامعه ارزهای دیجیتال شد.

یکی از کاربران توییتر با نام یان رانچر (Ya Ra che e) در سال ۲۰۱۷ با بازنشر خبری در توییتر مربوط به سرمایه‌گذاری این شرکت در صندوق گری‌اسکیل، سعی در توضیح ارتباط نداشتن این شرکت با خاندان روتشیلد داشت. او نوشت:

نه آن روتشیلدی که شما فکر می‌کنید.

گری اسکیل شرکت مدیریت دارایی برجسته آمریکایی است که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت دارد. این شرکت تقریباً ۶۶۰ هزار بیت کوین در اختیار دارد که ۳٫۵ درصد از بیت کوین‌های در گردش را تشکیل می‌دهد.

این شرکت روز گذشته اعلام کرد که مجموع دارایی‌های تحت مدیریتش اکنون به ۵۰٫۶ میلیارد دلار رسیده است. ارزش صندوق اتریوم این شرکت اکنون به بیش از هفت میلیارد دلار رسیده و سهام آن حدود ۲۴ دلار معامله می‌شود. دارایی تحت مدیریت صندوق بیت کوین گری‌اسکیل نیز از ۴۱ میلیارد دلار عبور کرده است و سهام آن حدود ۵۹ دلار خرید و فروش می‌شود. این شرکت در توییتی که روز گذشته منتشر کرد نوشت:

به‌روزرسانی ۱۵ آوریل ۲۰۲۱: دارایی خالص تحت مدیریت، موجودی هر سهم و قیمت بازار هر سهم از محصولات سرمایه‌گذاری ما. مجموع دارایی تحت مدیریت: ۵۰٫۶ میلیارد دلار و متشکل از BTC، BCH، ETH ،ETC ،ZEN ،LTC ،XLM ،ZEC ،BAT ،LINK ،MANA ،FIL و LPT است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

درود بر شما! خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده‌، لطفا برای حمایت از ما آن را با دوستان علاقمند به تکنولوژی و ارز‌های دیجیتال به اشتراک بگذارید.

متاسفیم که این مطلب نتوانسته نظر شما را جلب کند. لطفا با نظرات و پیشنهادات‌ خود، ما را در بهبود همیشگی سایت یاری دهید.

دکمه بازگشت به بالا