قرص مترونیدازول 500

مترونیدازول 500 میلی گرم

فهرست مطالب

مترونیدازول یک داروی نیتروایمیدازول ضد تک یاخته است و داروی انتخابی برای درمان آمیبیاز خارج روده‌ای است این دارو تروفوزوئیت‌ها ( ولی نه کیست‌ها) E His oli ica را نابود می‌کند. تاثیر آن بر انگل‌های روده‌ای قابل اعتماد نبوده ولذا برای اطمینان از حذف عفونت باید به همراه یک آمیب‌کش روده‌ای به کار رود. مترونیدازول طور موثر موجب ریشه کنی عفونت‌ها در بافت‌های روده‌ای و خارج روده‌ای می‌گردد.

فعالیت ضد‌باکتریائی قوی علیه بی‌هوازی‌ها -از جمله کلستریدیوم و باکتروئید نیز دارد و داروی انتخابی برای درمان ژیاردیا وتریکومونا است. مترونیدازول به صورت انتخابی توسط باکتری‌های بی‌هوازی و برخی تک یاخته‌های حساس برداشت می‌شود. و به دنبال برداشت توسط باکتری‌های بی‌هوازی، در اثر واکنش با فرودوکسین احیا شده، به صورت غیر آنزیمی احیا می‌شود. محصول این فرایند احیا تشکیل مواد سمی برای سلول بی‌هوازی بوده و امکان تجمع انتخابی آنها در باکتری‌های بی‌هوازی فراهم می‌شود.

در صورت نیاز به درمان بیماری‌های عفونی می‌توانید از سرویس بیماری‌های عفونی در سایت ایزو ویزیت استفاده نمایید.

ورود متابولیت‌های مترونیدازول به داخل ملکول DNA، باعث ناپایداری آنها می‌شود. این اثر تنها زمانی رخ می‌دهد که مترونیدازول به صورت نسبی احیا شده باشد و از آنجائی که فرایند احیای مترونیدازول معمولا تنها در سلول‌های بی‌هوازی اتفاق می‌افتد، تاثیر نسبتا ناچیزی بر روی سلول‌های انسان یا باکتری‌های هوازی دارد.

موارد مصرف

– مترونیدازول برای درمان عفونت‌های بی‌هوازی یا مختلط درون شکمی ( در ترکیب با سایر داروهای موثر بر ارگانیسم های هوازی )، واژینیت (تریکوموناها، واژینوزباکتریائی) عفونت ناشی از کلستریدیوم دیفیسیل و آبسه مغزی به کار می‌رود.

موارد منع مصرف

– مترونیدازول اگر چه در برخی حیوانات تراتوژن است، داده‌های مربوط به تراتوژن بودن مترونیدازول متناقض هستند، لذا بهتر است تجویز مترونیدازول در زنان باردار و شیرده پرهیز شود.

مقدار مصرف

طبق دستور پزشک مصرف شود. دوزهای تجویزی برای کودکان کم‌تر است و به سن یا وزن کودک بستگی دارد.

عوارض جانبی

– تهوع، سردرد، خشکی دهان یا احساس طعم فلزی شایع هستند.عوارض جانبی ناشایع عبارتند از:- استفراغ، اسهال، استئوماتیت و در صورت مصرف طولانی مدت نوروپاتی محیطی، بی خوابی ضعف سرگیجه، برفک دهان، بثورات جلدی، سوزش ادرار، ادرار تیره، گز گز انتهاها ونوتروپنی، مصرف دارو با غذا موجب کاهش عوارض گوارشی می‌گردد.پانکراتیت وعوارض شدید:- CNS(اتاکسی، انسفالوپاتی، تشنج )نادر هستند.- در بیماران دچار بیماری دستگاه عصبی مرکزی، باید دارو را با احتیاط تجویز نمود.- مترونیدازول یک اثر شبه دی سولفیرام دارد و باید بیماران را راهنمائی کرد که از مصرف الکل پرهیز کنند.- گزارش شده است که مترونیدازول موجب تشدید اثر ضدانعقادی‌های کومادینی می‌گردد.- فنوباربیتال و فنی‌توئین ممکن است موجب تسریع در حذف دارو شوند در حالیکه سایمتیدین ممکن است کلیرانس پلاسمائی را کاهش دهد.- تجویز همزمان با داروی با Ap e avi ریسک واکنشهای شبه دی سولفیرام را افزایش می‌دهد.

تداخلات دارویی

بعضی از محصولاتی که ممکن است با داروی مترونیدازول تداخل ایجاد کنند عبارت‌اند از:- محصولات حاوی الکل شربت سرفه، شربت سرماخوردگی و افترشیو-محصولات حاوی پروپیلن گلیکول- محلول لوپیناویر و ریتوناویر- لیتیوم

لطفا دقت کنید

– داروی مترونیدازول ممکن است موجب گیجی، ناهوشیاری و تاری دید شما بشود. الکل و ماری‌جوانا این حالات را تشدید می‌کند، لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هشیاری دارند تا زمانی که در هشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید.- مصرف داروی مترونیدازول ممکن است روی نتیجه‌ بعضی از آزمایش‌های پزشکی خاص اثر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که همه‌ کارکنان و پزشک‌های آزمایشگاه در جریان استفاده‌ شما از داروی مترونیدازول قرار گرفته باشند.- در صورت مصرف داروی مترونیدازول داروی دی سولفیرام مصرف نکنید. در صورتی که کم‌تر از دو هفته از مصرف داروی دی سولفیرام می‌گذرد نیز داروی مترونیدازول را استفاده نفرمایید.- اگر چه آنتی‌بیوتیک‌ها با داروهای هورمونی جلوگیری از بارداری از جمله قرص‌ها، پچ‌ها و حلقه‌ها تداخل ایجاد نمی‌کنند، اما بعضی از آن‌ها مانند ریفامپین و ریفابوتین می‌توانند اثربخشی محصولات جلوگیری از بارداری را کاهش دهند، که این موضوع می‌تواند منجر به بارداری ناخواسته شود. در صورتی که از محصولات هورمونی جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنید برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود صحبت کنید.

اشتراک گذاری

آنچه در این مقاله می‌خوانید

فهرست مطالبمترونیدازول چیست و چه کاربردی دارد؟طریقه مصرف داروی مترونیدازول و دوز مصرفینکاتی در مورد طریقه استفاده از کرم موضعی و ژل واژینال مترونیدازولمترونیدازول را در درمان چه بیماری‌هایی می‌توان استفاده کرد؟مترونیدازول در درمان کرونا چه نقشی دارد؟عوارض جانبی مصرف داروی مترونیدازولموارد احتیاط مصرف داروی مترونیدازولتداخلات دارویی مترونیدازول با داروهای دیگرعلائم اوردوز مصرف داروی مترونیدازولراهنمای مراجعه به پزشک عفونیخلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید: مترونیدازول چیست و چه کاربردی دارد؟ نام رایج دارو: نام تجاری دارو: داروی مترونیدازول آنتی بیوتیکی است که با باکتری‌ها مقابله می‌کند و برای درمان انواع مختلف عفونت‌ها استفاده می‌شود. این ماده متعلق به دسته‌ای از آنتی بیوتیک‌ها است که به نام نیتروایمیدازول شناخته می‌شوند. این دارو با جلوگیری از رشد باکتری‌ها و…

فهرست مطالب

خلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید:

مترونیدازول چیست و چه کاربردی دارد؟

نام رایج دارو:

نام تجاری دارو:

داروی مترونیدازول آنتی بیوتیکی است که با باکتری‌ها مقابله می‌کند و برای درمان انواع مختلف عفونت‌ها استفاده می‌شود. این ماده متعلق به دسته‌ای از آنتی بیوتیک‌ها است که به نام نیتروایمیدازول شناخته می‌شوند. این دارو با جلوگیری از رشد باکتری‌ها و پروتوزوا ها کار می‌کند. این آنتی بیوتیک فقط عفونت‌های باکتریایی را درمان می‌کند و در درمان عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا ننقشی ندارد. مترونیدازول برای درمان عفونت‌های باکتریایی واژن، معده، روده، کبد، پوست، مفاصل، مغز، قلب و دستگاه تنفسی استفاده می‌شود.

مترونیدازول موضعی نیز به شکل کرم و ژل وجود دارد که برای درمان روزانه (یک بیماری پوستی) استفاده می‌شود. همچنین ژل واژینال مترونیدازول برای درمان عفونت‌های باکتریایی واژن نیز قابل استفاده است. توجه داشته باشید که مترونیدازول عفونت‌های قارچی واژن را درمان نمی‌کند.

مترونیدازول فقط عفونت‌های باکتریایی را درمان می‌کند و در درمان عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا نقشی ندارد.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص عفونی در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

نحوه‌ی عملکرد داروی مترونیدازول

داروی مترونیدازول با متوقف کردن رشد انواع باکتری‌ها و انگل‌ها کار می‌کند. داروی مترونیدازول تنها روی رشد عفونت‌های باکتریایی و انگلی تاثیر می‌گذارد. این دارو برای درمان عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده نمی‌شود.

مترونیدازول ممکن است به همراه داروهای دیگری برای درمان زخم‌های معده و روده‌ی ناشی از رشد باکتری (هلیکوباکتر پیلوری) استفاده شود.

طریقه مصرف داروی مترونیدازول و دوز مصرفی

اگر در طول روز نیاز به مصرف چند دوز مترونیدازول دارید، بهتر است فاصله‌ی زمانی بین دوزها را به طور مساوی تقسیم کنید.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص عفونی در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

آیا معده درد از عوارض داروی مترونیدازول است؟

همین حالا مشاوره دارویی بگیر!

نکات مهم طریقه مصرف: 

۱:  در برخی بیمارانی که تحت درمان با مترونیدازول هستند، تشنج و سایر ناهنجاری‌های سیستم عصبی گزارش شده است. این دارو در بیماران مبتلا به صرع یا کسانی که دچار تشنج می‌شوند باید با احتیاط مصرف شود. در صورت مشاهده‌ی هرگونه علائم عصبی مانند تشنج، سردرد، تغییرات بینایی، ضعف، بی حسی یا گزگز باید سریعا مصرف مترونیدازول را متوقف کنید.

۲: رایج‌ترین عارضه‌ی قرص مترونیدازول احساس طعم فلز در دهان است. برای بسیاری افراد، این طعم بد، نه فقط در هنگام بلعیدن دارو بلکه در طول دوره‌ی درمان نیز ادامه دارد.

۳: تغییر رنگ ادرار به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز و نارنجی هنگام مصرف مترونیدازول می‌تواند عجیب باشد. اما نگران نباشید. این تغییر رنگ به دلیل متابولیت مترونیدازول ایجاد می‌شود که وقتی در بدن تجزیه می‌شود و از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. رنگ ادرار، یک یا دو روز پس از قطع درمان به حالت طبیعی باز می‌گردد.

۴: مصرف داروی مترونیدازول ممکن است روی نتیجه‌ی بعضی از آزمایش‌های پزشکی خاص اثر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که همه‌ی کارکنان و پزشک‌های آزمایشگاه در جریان استفاده‌ی شما از داروی مترونیدازول قرار گرفته باشند.

۵: داروی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

۶: در صورتی که شما برای ابتلا به عفونت خاصی مانند تریکوموناس واژینالیس درمان می‌شوید، لازم است شریک جنسی شما هم برای جلوگیری از ابتلا به عفونت تحت درمان قرار بگیرد. در طول درمان به خاطر ابتلا به این گونه عفونت‌ها از برقراری نزدیکی جنسی اجتناب کرده یا همیشه از کاندوم استفاده کنید.

۷: داروی مترونیدازول برای وضعیت فعلی بیماری شما تجویز شده است. به طور خودسرانه و برای درمان عفونت‌های دیگر از آن استفاده نکنید مگر این‌که توسط پزشک تجویز شده باشد.

۸: در صورتی که داروی مترونیدازول را برای مدت طولانی مصرف می‌کنید آزمایش‌های پزشکی مانند شمارش کامل خون باید در حین مصرف این دارو انجام شود. در تمامی جلسات پزشکی و آزمایشگاهی خود حاضر شوید. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود مشورت کنید.

نکاتی در مورد طریقه استفاده از کرم موضعی و ژل واژینال مترونیدازول

هنگام استفاده از کرم یا ژل مترونیدازول برای درمان روزانه، باید ۲ بار در روز و به مدت ۲ ماه از آن استفاده کنید. حتی گاهی ممکن است دوره ی درمان بیش‌تر طول بکشد. 

اگر از کرم یا ژل برای درمان عفونت پوستی یا زخم آلوده استفاده می‌کنید، باید آن را روزی ۲ تا ۳ بار استفاده کنید.

نحوه‌ی استفاده از کرم موضعی مترونیدازول

نحوه‌ی استفاده از ژل واژینال مترونیدازول

مترونیدازول را در درمان چه بیماری‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

به طور کلی متخصص داخلی مترونیدازول را برای درمان عفونت‌های انگلی دستگاه گوارش از جمله عفونت‌های ژیاردیا در روده‌ی کوچک، انواع آمیبیازیس (روده‌ای و خارج روده‌ای) تجویز می کند. همچنین مترونیدازول به تنهایی یا در ترکیب با آنتی بیوتیک‌های دیگر در درمان آبسه‌ ناشی از باکتری‌های بی هوازی استفاده می‌شود. درمان عفونت‌های حاد دندانپزشکی، عفونت هلیکوباکتر پیلوری در معده، پریتونیت، عفونت‌های زخم، عفونت مفصلی، بیماری التهابی لگن، واژینوز باکتریال و عفونت‌های تریکوموناس واژن از دیگر کاربردهای درمانی مترونیدازول هستند. در زیر به بررسی بیماری‌های گفته شده می‌پردازیم.

۱: ژیاردیازیس

عفونت ژیاردیا یک عفونت روده‌ای است. عفونت ژیاردیا (ژیاردیازیس) یکی از مهم‌ترین بیماری‌های منتقله از راه آب است. این انگل از طریق غذا و تماس شخص با دیگری، قابل انتقال است. مترونیدازول در درمان ژیاردیازیس قابل استفاده است.

علائم و نشانه‌های ژیاردیازیس ۱ تا ۳ هفته پس از مواجهه با انگل ظاهر می‌شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۲: آمیبیازیس

آمیبیازیس یک عفونت انگلی روده است که توسط تک یاخته‌ای به نام انتاموبا هیستولایتیکا ایجاد می‌شود. آمیبیازیس بیش‌تر در کشورهای گرمسیری دیده می‌شود. این انگل از طریق آب و غذای آلوده و تماس مستقیم با مدفوع وارد بدن می‌شود.

آمیبیازیس دو فرم روده‌ای و خارج روده‌ای دارد. وقتی کیست‌های انگل وارد روده‌ی بزرگ می‌شوند، به درون دیواره‌ی روده‌ی بزرگ منتقل می‌شوند. این امر باعث اسهال خونی، کولیت و تخریب بافت روده می‌شود. در نتیجه فرد آلوده، با انتشار کیست‌های انگل از طریق مدفوع آلوده، بیماری را گسترش می‌دهد.

علائم آمیبیازیس، ۱ تا ۴ هفته پس از بلع کیست‌های انگل ظاهر می‌شوند. انگل می‌تواند دیواره‌ی روده را تخریب کند و باعث اسهال خونی آمیبی شود. سپس انگل وارد جریان خون شده و به اندام‌های داخلی مختلفی مانند کبد، قلب، ریه‌ها و مغز می‌رود و باعث آبسه، عفونت، بیماری شدید و حتی مرگ شود. درمان آمیبیازیس به مدت ۵ تا ۱۰ روز و با استفاده از مترونیدازول امکان پذیر است.

افرادی که بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به آمیبیازیس قرار دارند عبارتند از:

درمان آمیبیازیس به مدت ۵ تا ۱۰ روز و با استفاده از مترونیدازول امکان پذیر است.

۳: عفونت‌های حاد دندانپزشکی

عفونت حاد دندان به طور معمول هنگامی رخ می‌دهد که باکتری‌ها به پالپ دندان (عصب) حمله کرده و به بافت‌های اطراف دندان نیز گسترش می‌یابند. آبسه‌های موضعی دندان به برش جراحی و خروج محتویات آبسه و درمان ریشه پاسخ خوبی می‌دهند. در صورت خفیف بودن علائم، آنتی بیوتیک‌هایی مانند مترونیدازول در درمان عفونت‌های دندانی نقش دارند. در نتیجه در صورت تشخیص دکتر دندانپزشک، می توانید از مترونیدازول برای درمان عفونت دندان استفاده کنید.

۴: عفونت هلیکوباکتر پیلوری

عفونت هلیکوباکتر پیلوری (H.pylo i) هنگامی اتفاق می‌افتد که هلیکوباکتر پیلوری معده را آلوده کند. عفونت هلیکوباکترپیلوری یکی از علل شایع زخم معده است که در بیش از نیمی از مردم جهان وجود دارد. هلیکوباکتر پیلوری اغلب در کودکی وارد بدن می‌شود و در دوران زندگی کاملا ریشه کن نمی‌شود. زندگی در شرایط بهداشتی نامناسب، عدم دسترسی به منبع آب تمیز، زندگی در کشورهای در حال توسعه و زندگی با فردی که به عفونت H.pylo i مبتلا است، فرد را در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌دهد. هلیکوباکتر پیلوری با مترونیدازول (به عنوان بخشی از درمان ترکیبی) قابل درمان است. درمان ۷ تا ۱۴ روز باید ادامه داشته باشد.

از علائم هلیکوباکترپیلوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اگر عفونت هلیکوباکتر پیلوری درمان نشود می‌تواند باعث التهاب پوشش معده، زخم معده و در نهایت سرطان معده شود.

هلیکوباکتر پیلوری با مترونیدازول (به عنوان بخشی از درمان ترکیبی) قابل درمان است. درمان ۷ تا ۱۴ روز باید ادامه داشته باشد.

۵: پریتونیت

پریتونیت به معنای التهاب صفاق است. صفاق، غشایی است که دیواره‌ی داخلی شکم را می‌پوشاند و اندام‌های داخل شکم را در جای خود حفظ می‌کند. پریتونیت به دلیل عفونت باکتریایی یا قارچی ایجاد می‌شود و دو نوع دارد:

از شایع‌ترین علل پریتونیت می‌توان به دیالیز صفاقی، پارگی آپاندیس، زخم معده، سوراخ شدن روده‌ی بزرگ، پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده، دیورتیکولیت و ضربه به شکم اشاره کرد.

علائم و نشانه‌های پریتونیت عبارتند از:

مترونیدازول به عنوان خط اول درمان پریتونیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص عفونی در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

۶: عفونت پوستی 

عفونت پوستی یا سلولیت یک عفونت عمیق در پوست است که توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شود. سلولیت اغلب روی دست‌ و پاها تاثیر می‌گذارد، اما در اطراف چشم، دهان، مقعد یا شکم نیز ایجاد شود. سلولیت معمولا پس از نوعی آسیب به پوست از جمله ضربه یا جراحی ایجاد می‌شود. پس از از بین رفتن یکپارچگی پوست، باکتری‌ها می‌توانند وارد شوند و باعث عفونت شوند. مترونیدازول در درمان سلولیت نقش مهمی دارد.

علائم رایج سلولیت عبارتند از:

۷: عفونت مفصلی

میکروب‌هایی که باعث عفونت مفصلی می‌شوند، می‌تواند از از طریق جریان خون یا مستقیما از طریق آسیب نافذ وارد مفصل شوند. زانوها بیش‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرند، اما لگن، شانه‌ها و سایر مفاصل نیز می‌توانند درگیر شوند. عفونت مفصلی می‌تواند به سرعت و به شدت به غضروف و استخوان مفصل آسیب برساند، بنابراین درمان سریع بسیار مهم است. درمان شامل تخلیه‌ی مفصل با سوزن یا جراحی است. آنتی بیوتیک‌هایی مانند مترونیدازول نیز برای درمان عفونت مفصلی مورد نیاز هستند.

۸: بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID) به معنای عفونت اندام‌های تولید مثل زنان است. بیماری التهابی لگن اغلب در مواقعی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های مقاربتی از طریق واژن به رحم، لوله‌های رحمی یا تخمدان منتقل شوند.

علائم و نشانه‌های بیماری التهابی لگن ممکن است خفیف باشد و تشخیص آن کمی دشوار است. برخی از زنان هیچگاه علائم و نشانه‌ای ندارند. موارد از علائم بیماری التهابی لگن هستند:

اگر بیماری التهابی لگن درمان نشود، ممکن است باعث آسیب دائمی به دستگاه تولید مثل شود. حاملگی خارج رحمی، ناباروری، درد مزمن لگنی و آبسه‌ی تخمدان، از عوارض عدم درمان به موقع این بیماری است. یکی از راه‌های درمان، استفاده از آنتی بیوتیک‌هایی مانند مترونیدازول است.

۹: واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی نوعی التهاب واژن است که در اثر رشد بیش از حد باکتری‌ها در واژن ایجاد می‌شود و تعادل طبیعی باکتری‌های واژن را بر هم می‌زند. درمان واژینوز باکتریایی با استفاده از مترونیدازول و به صورت یک دوز ۲ گرمی تنها برای یک روز یا ۴۰۰ میلی گرم ۲ بار در روز به مدت ۷ روز، صورت می‌گیرد.

بسیاری از زنان مبتلا به واژینوز باکتریایی هیچ علائم و نشانه‌ای ندارند.علائم واژینوز باکتریایی ممکن است شامل موراد زیر باشد:

از علائم خطر ابتلا به واژینوز باکتریایی می‌توان به داشتن چندین شریک جنسی یا یک شریک جنسی جدید، دوش واژن (شستشوی واژن با آب یا ماده‌ی پاک کننده) و کمبود طبیعی باکتری لاکتوباسیل در واژن، اشاره کرد.

واژینوز باکتریایی می‌تواند باعث تولد زودرس در زنان باردار، افزایش خطر ابتلا به سایر عفونت‌های مقاربتی، افزایش خطر عفونت پس از جراحی زنان و بیماری التهابی لگن (PID) شود.

درمان واژینوز باکتریایی مترونیدازول، به صورت یک دوز ۲ گرمی تنها برای یک روز یا ۴۰۰ میلی گرم ۲ بار در روز به مدت ۷ روز، صورت می‌گیرد.

برای درمان عفونت واژن مترونیدازول بخورم یا نخورم؟ از دکتر بپرس!

۱۰: تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یک عفونت مقاربتی (STI) است که بسیار رایج می‌باشد. عامل این بیماری تریکوموناس است. عوامل خطری که فرد را بیش‌تر در معرض ابتلا به تریکومونیازیس قرار می‌دهند شامل داشتن شرکای جنسی متعدد، عدم استفاده از کاندوم در رابطه‌ی جنسی، ابتلای قبلی به تریکومونیازیس و سابقه‌ی ابتلا به دیگر بیماری‌های مقاربتی است.

این بیماری با استفاده از مترونیدازول درمان می‌شود که دوره‌ی درمان ۵ تا ۷ روز است. در مواردی که احتمال عفونت مجدد وجود دارد، شریک جنسی نیز باید همزمان درمان شود.

شایع‌ترین علائم تریکومونیازیس در میان زنان عبارتند از:

شایع‌ترین علائم تریکومونیازیس در مردان عبارتند از:

برای اطلاعات بیشتر در مورد این دارو بهتر است از سرویس مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید.

مترونیدازول در درمان کرونا چه نقشی دارد؟

همان طور که گفته شد، مترونیدازول آنتی بیوتیکی است که برای درمان بیماری هایی که باکتری ها در بروز آن ها نقش دارند، کاربرد دارد. اما چرا این دارو در نسخه ی بیماران مبتلا به کرونا به وفور دیده می شود؟

به نظر می رسد به دلیل تضعیف سیستم ایمنی به وسیله ویروس کرونا، ریه ها مستعد ابتلا به عفونت های باکتریایی نیز هستند. مترونیدازول از بروز عفونت باکتریایی در کنار عفونت ویروسی، جلوگیری می کند. در برخی از نسخه ها، مترونیدازول به صورت ترکیبی با دیگر داروها در تعدیل علائم کرونا به کار می رود.

در خصوص طریقه مصرف مترونیدازول در درمان کرونا؛ حتما از مشاورین کرونا در سایت دکترتو مشورت بگیرید.

عوارض جانبی مصرف داروی مترونیدازول

در صورتی که پزشک داروی مترونیدازول را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. هم‌چنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی مترونیدازول را مصرف کرده‌اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند.

عوارض جانبی شایع:

در صورتی که هر کدام از این علائم برای مدت طولانی ادامه داشت یا وخیم‌تر شد به پزشک خود یا دکتر داروخانه اطلاع دهید.

نکته ی مهم: مصرف داروی مترونیدازول ممکن است باعث تیره شدن رنگ ادرار شود. این علامت بی‌ضرر است و پس از قطع درمان توسط داروی مترونیدازول ناپدید خواهد شد.

عوارض جانبی جدی:

در صورتی که عوارض جانبی خطرناکی مانند نشانه‌های عفونت جدید مانند گلودرد مداوم و تب، کبود شدگی و خون‌ریزی آسان، درد معده و شکم و دفع ادرار دردناک را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی بسیار جدی مانند:

در صورت تجربه موارد بالا به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

نکته ی مهم: استفاده از داروی مترونیدازول برای مدت طولانی یا در دوره‌های مکرر ممکن است باعث برفک دهان یا عفونت مخمری جدید شود. در صورتی که تکه‌های سفیدی را در دهان خود مشاهده کردید یا تجربه‌ی تغییر در ترشحات واژینال را داشتید یا با هر گونه علامت جدیدی مواجه شدید با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی نادر:

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی مترونیدازول نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی‌ای مثل موارد زیر را تجربه کردید به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

با توجه به این که لیست عوارض کامل نیست ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص عفونی در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

موارد احتیاط مصرف داروی مترونیدازول

پیش از مصرف داروی مترونیدازول در صورتی که به این دارو یا به سایر آنتی‌بیوتیک‌ها مانند تینیدازول حساسیت دارید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. داروی مترونیدازول ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با دکتر داروخانه مشورت کنید.

سابقه پزشکی:

قبل از استفاده از داروی مترونیدازول تمام سوابق پزشکی خود را به اطلاع پزشک یا دکتر داروخانه برسانید؛ از جمله:

عملکرد کبد و داروی مترونیدازول:

افراد مبتلا به اختلالات ژنتیکی نادر مانند سندرم کوکاین در صورت مصرف داروی مترونیدازول ممکن است به طور جدی در معرض ابتلا به بیماری‌های کبدی باشند. درباره‌ی منافع و مضرات استفاده از داروی مترونیدازول با پزشک خود مشورت کنید. در صورت استفاده از داروی مترونیدازول پزشک عملکرد کبد شما را تحت نظر خواهد داشت. اگر طی درمان با داروی مترونیدازول علائم بیماری‌های کبدی مانند حالت تهوع، استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد شدید معده یا شکم، زرد شدن چشم‌ها، زرد شدن پوست و ادرار تیره رنگ را مشاهده کردید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

همان طور که قبلا نیز گفته شد، در صورت عدم نیاز به مصرف آنتی بیوتیک، مصرف خودسرانه‌ی آن خطر ابتلا به عفونت مجدد و مقاومت در برابر آنتی بیوتیک را افزایش می‌دهد. مصرف مترونیدازول را بدون نظر پزشک قطع نکنید. اگر مصرف این دارو را خیلی زود متوقف کنید، ممکن است عفونت به شکل شدیدتری عود کند.

تداخلات دارویی مترونیدازول با نوشیدنی‌های الکلی

مترونیدازول در بارداری

مترونیدازول در شیردهی

مترونیدازول در افراد مبتلا به بیماری کلیوی

کلیه‌ها به پاکسازی داروی مترونیدازول از بدن کمک می‌کنند. در صورت ابتلا به بیماری کلیوی شدید، کلیه‌ها ممکن است این دارو را با سرعت کم‌تری دفع کنند. در نتیجه میزان داروی مترونیدازول در بدن افزایش می‌یابد و خطر ایجاد عوارض جانبی افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی، پزشک ممکن است دوز مترونیدازول را کاهش دهد یا دفعات مصرف دارو را کم‌تر کند.

مترونیدازول در افراد مسن

کلیه‌ها و کبد افراد مسن، ممکن است در اثر افزایش سن مانند گذشته کار نکند. این موضوع می‌تواند باعث شود که بدن این افراد داروها را کندتر متابولیزه کند. در نتیجه، مقدار بیش‌تری از دارو برای مدت طولانی‌تری در بدن باقی می‌ماند. این تجمع دارو در بدن، خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش می‌دهد.

تداخلات دارویی مترونیدازول با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی مترونیدازول را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن نیست، لذا لیست همه‌ی داروهای مصرفی‌تان را با پزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید و بدون صلاح‌دید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی مترونیدازول نفرمایید.

بعضی از محصولاتی که ممکن است با داروی مترونیدازول تداخل ایجاد کنند عبارت‌اند از:

نکات بسیار مهم: 

۱: در صورت مصرف داروی مترونیدازول داروی دی سولفیرام مصرف نکنید. در صورتی که کم‌تر از دو هفته از مصرف داروی دی سولفیرام می‌گذرد نیز داروی مترونیدازول را استفاده نفرمایید.

۲: اگر چه آنتی‌بیوتیک‌ها با داروهای هورمونی جلوگیری از بارداری از جمله قرص‌ها، پچ‌ها و حلقه‌ها تداخل ایجاد نمی‌کنند، اما بعضی از آن‌ها مانند ریفامپین و ریفابوتین می‌توانند اثربخشی محصولات جلوگیری از بارداری را کاهش دهند، که این موضوع می‌تواند منجر به بارداری ناخواسته شود. در صورتی که از محصولات هورمونی جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنید برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود صحبت کنید.

علائم اوردوز مصرف داروی مترونیدازول

اگر فردی بیش از اندازه از داروی مترونیدازول استفاده کرده بود و دچار علائمی مانند بی‌هوش شدن یا مشکل در تنفس شد به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

راهنمای مراجعه به پزشک عفونی

برای نوبت‌گیری از بهترین پزشکان عفونی به وبسایت دکترتو مراجعه کنید. آزیترومایسین از آنتی بیوتیک هایی است که نباید سرخود مصرف شود. در صورتی که لازم است با پزشکان عمومی یا عفونی مشورت کنید. مشاوره تلفنی با دکتر عفونی در سامانه دکترتو برای شما فراهم شده است.

بهترین دکتر عفونی در تهران

بهترین دکتر عفونی در شیراز

بهترین دکتر عفونی در اصفهان

بهترین دکتر عفونی در تبریز

دکترتو مراقب سلامت شماست!

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست.

پرسش‌های متداول

در صورتی که فراموش کردید یک وعده مترونیدازول مصرف کنید، چه باید کرد؟

اگر دوز مصرفی داروی مترونیدازول را فراموش کردید در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید نیازی به مصرف دو برابر داروی مترونیدازول نیست؛ فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

نگهداری صحیح داروی مترونیدازول چگونه است؟

برای نگهداری صحیح داروی مترونیدازول آن را در دمای اتاق و به دور از نور، حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان نگه‌داری کنید. همچنین دارو را در حمام نگه‌داری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

پاسخ دادن لغو پاسخ

نام شما

دیدگاه شما *

381 دیدگاه ثبت شده

ببخشید بعد از قطع کردن دارو خوب شدید؟چون من هم دارم این دارو رو مصرف میکنم و ۲روزه سرفه میکنم

قرص مترانیدازول کلا قرص بدی با عوارض هستش.دکتر واسه زخم و عفونت رحم من داده فقط کبدم چربه مشکل ایجاد نمیکنه؟ گرید۳ هست

سلام همراه گرامی خیر مشکلی ندارد

این دارو باعث ایجاد خارش هم میشه من دو روز خوردم و بدنم خارش شدید گرفت قطع کردم

سلام همراه گرامی ممکنه دچار عوارض دارویی شده باشین

سلام ، من دو روزه برای عفونت دندان از این قرص مصرف میکنم ولی انگار یک آلوی بزرگ توی گلوی من گیر کرده که نه بالا میاد نه پایین میره ، وقتی دراز میکشم نمیتونم نفس بکشم ، من برای صرع قرص کاربامازپین هم مصرف میکنم و الان متوجه شدم مترونیدازول جدا از عوارضی که داره با چند دارو هم تداخل داره ، من نمیدونم چرا بعضی دکترها با وجود اینکه همه چیز رو براشون توضیح میدی باز هم بدون فکر برای خودشون تجویز میکنن

سلام ،من با مصرف این قرص که هر۱۲ ساعت ۲ عدد قرص مترانیدازول مصرف کردم اززمان شروع مصرف قرص حالت تهوع وتلخی خیلی بددهان وبی حالی دارم ،خیلی ازیت میشم چیکار کنم عفونت معده دارم.

سلام بهتره در خصوص مصرف این دارو با توجه به عوارض جانبی اش؛ با دکترتون مشورت کنید تا داروی دیگری رو جایگزین کنند

من با مصرف مترونیدازول حتی برای دو روز هم تبخال میزنم و مجبور میشم قطع کنم اگه قطع نکنم مجبکر میشم ۱۰۰ تا آسکلویر ۱۰۰۰میلی بخورم.چرا اینطوری میشه.من به آنتی بیوتیکای دیگه مث پنی سیلین و سفالکسینم حساسیت دارم و حتی آموکسی سیلین.نظر شما چیه در این مورد میشه راهنمایی کنید ممنونم.

چه جالب نظری ندارم

من سردرد شدید میگیرم غیر قابل تحمله یعنی داروی جایگزین داره البته با عوارض کمتر

سلام همراه گرامی برای جایگزینی دارو، لازمه به متخصص داخلی مراجعه کنین تا با توجه به بیماریتون داروی مناسب براتون شروع بشه: لیست متخصصین داخلی

سلام من این قرص مصرف کردم ٢ روزه ، دقیقا عوارضش توضیح داده .. سفت شدن گردن لرزش تب گلو درد تغییر رنک ادرار گیجى بى حوصله شدن …… به نظرم من داروى دیگرى باید جایگزینش شه ، منم فک کردم کرونا گرفتم ولى ازمایش دادم منفى بود .

من به میترونیدازول حساسیت دارم.دهانم خشک می شود ودرصحبت کردن دچار مشکل میگردم. چه آنتی بیوتیک دیگری جایگزین آن کنم؟

دارویی بسیار مزخرف من همه عوارضش رو گرفتم و خیلی بدتر شدم

سلام همراه گرامی متاسفانه برخی افراد دچار عوارض دارویی می شن که لازمه داروی مناسب دیگه ای براشون تجویز بشه

من با مصرف مترونیدازول ۲۵۰خارش گلو و سرفه های خشک مخصوصا در شب رو داشتم، ک همش حس میکردم کرونا گرفتم بعدش ک خوب فکر کردم دیدم از عوارض این دارو هست لطفا تحریک گلو رو هم لحاظ کنید ک شبه ای برای مردم بوجود نیاد.

منم همینزور

سلام دقیقا دو روزه دارم میخورم خارش گلو گرفتم فک کردم کرونا گرفتم

خداخیرت بده منم دو روز مصرف کردم این دارو رو گلو درد گرفتم و سرفه فکر میکردم کرونا گرفتم مرسی اطلاع دادین

منم از زمانی استفاده میکنم همینجور

من به خاطر خارش گلو و یکم عفونت دندان مصرف کردم به نظرت این خارش گلو از کرونا نباشه؟

سلام همراه گرامی برای تشخیص ابتلا به کرونا لازمه به متخصص داخلی مراجعه کنین تا سایر علامت هاتون رو هم مورد بررسی قرار بدن: لیست متخصصین داخلی

من اولین باره که این دارو رو مصرف میکنم . با مصرف مترونیدازول افسردگی بهم دست میده

سلام دوست عزیز مترونیدازول باعث افسردگی نمی‌شه و احتمالا بروز افسردگی در شما علت دیگه‌ای داره.

سلام وقت بخیر من برای هلکوباکتری مترونیندازول و آموکسی۵۰۰رو دو وعده هر بار دو عدد مصرف میکنم،اما روز دوم سر درد گرفتم از صبح تا شب ، باید قطع کنم مترو نیندازول رو؟

سلام دوست عزیز می‌تونین از یک مسکن ساده مثل استامینوفن برای رفع علائمتون استفاده کنین. در صورت ادامه‌ی عوارض، لازمه که دارو رو قطع کنین.

سلام من بامصرف این دارو تمام بدنم کهیر میزنه جایگزینش چی میتونم استفاده کنم

سلام همراه گرامی جایگزینی دارو با توجه به بیماری‌ زمینه‌ای هس که تشخیص داده شده.

سلام دکتر با دیدن جواب ازمایش تشخیص انگل در روده دادن، و واسم مترونیدازول ۵۰۰ به مدت ۲ هفته ، روزی ۲ عدد تجویز کردن، ایا این دارو واسه انگل کارایی خوبی داره؟

سلام همراه گرامی بله تجویز صحیح بوده.

من حالت شدید تهوع گرفتم با خوردن مترونیدازول. چکار کنم ؟؟؟

سلام همراه گرامی می تونین همراه با مترونیدازول یک قرص ضدتهوع مثل اندانسترون مصرف کنین

باسلام من با خوردن یک قرص که برای دندونم دادن متوجه خارش شدید در بدن بخصوص کف و انگشتاای دستم شدم. قباا هم کهیر رو گردنم زده بود ولی بین این دو مورد چند سالی بدون عارضه بود. ممکنه راهنمایی بفرمایید

سلام همراه گرامی ممکنه با این دارو حساسیت داشته باشین. برای تغییر دارو با پزشکتون مشورت کنین.

من هم گلوم ورم کرده و سرفه میکنم هم چشمم درد میکنه و هم دستام میخاره و درد میکنه مخصوصا شبا. آخرای دوره ی درمانم هست لازمه بازم به پزشک مراجعه کنم؟

سلام همراه گرامی لازمه برای تغییر دارو با پزشکتون مشورت کنین.

من یمدته از این دارو استفاده میکنم،وقتی که میخوام بخوابم یه مزه ای مثل آهن میده دهنم،و تا میخوام بخوام یهویی بدنم شروع به لرزش بعدش احساس تنگی نفس و تپش قلب میگیرم بخاطر عفونت دندونم این دارو و آموکسی سیلین مصرف میکنم تاره فهمیدم که عوارض این قرص بچده که این اتفاق ها برام افتاده اگه کسی مثل من همچین اتفاقی براش می افته نترسه نه از استرس و نه مشکل قلبی داره از عوارض همین قرصه

سلام دوست عزیز ممنون از به اشتراک گذاشتن تجربه‌هاتون

سلام این انگل داخل روده یاشکم ازبین میبره؟

سلام دوست گرامی مترونیدازول برای درمان عفونت باکتریایی دستگاه گوارشی استفاده می‌شه. برای درمان انگل دستگاه گوارشی از داروهایی مثل مبندازول یا آلبندازول استفاده می‌شه.

مترونیدازول باعث تیره شدن مدفوع نیز میشود

دکمه بازگشت به بالا