سوالات جلسه اول آشنایی

سوالات جلسه اول آشنایی؛ 10 سوال عالی که باید در اولین قرار بپرسید 

سوالات جلسه اول آشنایی چیست؟ وقتی به “اولین قرار ملاقات” فکر می کنید، می ترسید یا لبخند می زنید؟ قرارهای اول می‌تواند ناخوشایند، اعصاب خوردکن، هیجان‌انگیز، فاجعه‌آمیز، فوق‌العاده و… باشد. بخش بزرگی از این تمایز، اولین برداشتی است که هر یک از شما به هم می‌دهید و اینکه شما و طرف مقابل چقدر خوب با هم ارتباط برقرار می‌کنید.

همه ما می دانیم که اگر می خواهید در اولین برخورد مثبت و بدون تنش بمانید، بهتر است از موضوعاتی مانند مذهب، سیاست و مواردی از این قبیل اجتناب کنید. بنابراین در حالی که از روی یک میز به یکدیگر خیره شده اید یا روی نیمکتی بیرون یک کافی شاپ نشسته اید یا منتظر شروع فیلمتان در سینما هستید،

چه چیزهایی را باید از طرف مقابل بپرسید؟ سوالات جلسه اول آشنایی چیست؟ در بخش از فارسیرو لیستی از 10 سوالات جلسه اول آشنایی را برای شما آورده ایم. پس اگر جلسه اول آشنایی را در پیش دارید و نمی دانید چه سوالاتی بپرسید با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: نکات مهم و سوالات جلسه اول خواستگاری؛ از مکان برگزاری تا سوال های مهم

آنچه در ادامه می‌خوانید

10 سوالات جلسه اول آشنایی

سوالات جلسه اول آشنایی چیست؟ در اولین قرار ملاقات چی بپرسیم؟ در زیر ۱۰ سوال برای شما آورده ایم تا اولین قرار ملاقات خود را به خوبی سپری کنید:

سوالات جلسه اول آشنایی “درمورد علایق و سرگرمی های خود بگویید؟”

ممکن است بدیهی باشد، اما ساده ترین راه برای برقراری ارتباط با کسی این است که او را مجبور کنید درباره خودش صحبت کند. در مورد سرگرمی‌ها، علایق‌شان بپرسید… آیا از فعالیت‌هایی مانند ورزش، نقاشی، گذراندن وقت در بیرون، خواندن کتاب یا رقصیدن لذت می‌برند؟ شاید کاری را پیدا کنید که هر دو از انجام آن لذت می برید و اگر گفتگوها به خوبی پیش برود، می تواند ایده ای برای قرار دیگری در آینده باشد.

      2.سوالات جلسه اول آشنایی، “چند حقایق جالب و اتفاقی درباره شما؟”

یافتن چیزهای جالب در مورد شخص، که ممکن است در مکالمه معمولی مطرح نشود، راهی سرگرم کننده برای شناختن آنها است. شما به تازگی در مورد سرگرمی های آنها شنیده اید، حالا بپرسید که آیا تا به حال کاری دیوانه وار یا غیرعادی انجام داده اند، مانند حضور در تلویزیون.

      3.سوالات جلسه اول آشنایی “چیزی که می خواهید یاد بگیرید یا آرزو می کنید در آن بهتر بودید چیست؟”

این یک نوع سوال بسیار گسترده است، “امیدها و رویاهای شما چیست؟” پرسیدن اینکه آیا چیز خاصی وجود دارد که می‌خواهند یاد بگیرند یا تمرین کنند، این موضوع را وارد سطح جدیدی می‌کند.

سوالات جلسه اول آشنایی، “آیا ترجیح می دهید …؟”

“ترجیح می دهی…؟” این جور سوالات راه حل خوبی هستند، به خصوص در اولین قرار ملاقات. آنها سؤالات بزرگی را ایجاد می کنند، می توانند توسط هر دوی شما پاسخ داده شوند، و می توانند به همان اندازه که می خواهید سطحی، عمیق یا احمقانه باشند. آیا ترجیح می دهید … به ساحل بروید یا کوه؟ تا آخر عمر چیزی جز قهوه یا نوشابه ننوشید؟ در یک ترن هوایی گیر کنید یا به طرز وحشتناکی در یک پارک بزرگ گم شوید؟

بیشتر بخوانید: بهترین زمان مدیتیشن و مراقبه برای تاثیرگذاری بیشتر کی است؟

سوالات جلسه اول آشنایی، “فرد شوخی هستید؟”

اگر کسی بتواند چیزی را به اشتراک بگذارد که باعث خنده او شده است، به سرعت نگاهی اجمالی به شوخ طبعی او خواهید داشت. بعلاوه، قهقهه زدن با هم در یک “شوخی” راه دیگری برای شکستن یخ است و به شما کمک می کند با طرف مقابل احساس راحتی کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین سن ازدواج برای دختر و پسر چه سنی است؟

        6. سوالات جلسه اول آشنایی،  “چیزی که شما را آزار می دهد؟”

در مورد چیزهایی که اعصاب شما را خراب می کند صحبت کنید. از تاریخ بپرسید چه روزی آزاردهنده ترین روز او بوده است؟ آیا آنها عموماً آرام و راحت هستند، یا تمایل به تنش و استرس دارند؟ حتما بپرسید از چه چیزهایی اذیت می شوند. شاید از چیزهایی آزار ببینند که برای شما عجیب باشد.

سوالات جلسه اول آشنایی، ” شرم آورترین چیزی که برای شما اتفاق افتاده چیست؟”

ببینید آیا آنها راحت هستند که برخی از به یاد ماندنی ترین لحظات شرم آور خود را به اشتراک بگذارند. صحبت در مورد لحظات ناخوشایند ما نشان دهنده فروتنی، آسیب پذیری و حس شوخ طبعی است. با پرسیدن این سوال می توانید متوجه برخی مرزها و خط قرمزهای طرف مقابل خود نیز شوید. زیرا متوجه می شوید چه چیزهایی برای او شرم آور است.

       8. سوالات جلسه اول آشنایی، “مکان مورد علاقه شما روی زمین کجاست؟”

آیا آنها یک مقصد تعطیلات مورد علاقه دارند؟ آیا آنها  یک مسیر پیاده روی جالب می شناسند که در پشت رودخانه پنهان شده است؟ آیا آنها مکانی مخفی دارند که بتوانند برای استراحت و فرار از دنیا به آنجا بروند؟ این سؤالات از دیگران نگاهی اجمالی به ما می‌دهد و متوجه می شویم آیا فرد اهل سفر و گشت و گذار است یا نه؟ برای تعطیلات خود ترجیح می دهد در خانه باشد یا به گشت و گذار برود؟ بیشتر به چه مکان هایی علاقه دارد؟ و…

سوالات جلسه اول آشنایی”افراد خاص در زندگی شما چه کسانی هستند؟”

از طرف مقابل خود بخواهید در مورد خواهر و برادر، بهترین دوستان، پدربزرگ و مادربزرگ یا حتی حیوانات خانگیش صحبت کند. یک راه خوب برای دیدن شخصیت یک نفر این است که به نحوه صحبت آنها در مورد دیگران توجه کنید. این سوال همچنین به شما نشان می‌دهد که چه افرادی بیشترین تأثیر را در زندگی او داشته‌اند و چه کسی به آن‌ها کمک کرده تا به فردی که امروز هستند تبدیل شوند.

خیلی زیباست که به کسی گوش کنی که کسی را که دوستش دارد توصیف می کند. یکی از چیزهای مورد علاقه من در این دنیا تماشای آن نور کوچک است که در چشمان کسی وقتی داستانی در مورد یک دوست یا یکی از عزیزانش تعریف می کند، می درخشد. با این سوال می توانید متوجه شوید طرف مقابلتان دیگران را چطور می بیند و چرا برخی افراد را دوست دارد، توقع او از دیگران چیست؟

       10. سوالات جلسه اول آشنایی، “چیزی که به آن افتخار می کنید؟”

همه فروتنی به کنار – آیا آنها به دستاوردهای خود افتخار می کنند؟ آیا به محض اطلاع از ترفیع جدید با مادرشان تماس می گیرند؟ از آنها بپرسید که چه تصمیماتی گرفته اند که واقعاً از آن خوشحال هستند. از آنها بپرسید آخرین باری که جایزه برده اند کی بوده است. این به شما کمک می کند تا برخی از چیزهایی را که واقعاً برای آنها ارزش قائل هستند و برخی از چیزهایی را که برای آنها سخت تلاش کرده اند تعیین کنید.

بیشتر بخوانید: نکاتی که قبل از ازدواج با مرد مطلقه باید به آن ها توجه کنید

کلام آخر

در این مطلب سوالات اولین جلسه آشنایی را برای شما بیان کردیم. این سؤالات قطعاً به شما کمک می کند تا شروع کنید. اینها چند راه عالی برای راحت شدن با یک نفر و نشان دادن نوع ارتباط شما با او هستند. این را بدانید، تا زمانی که نپرسی هیچوقت نمیفهمی! پس حتما سوالات مهم خود را آماده کنید و بپرسید تا به خوبی طرف مقابل خود را بشناسید.

منبع: joi o elove

سوالات متداول

آیا در اولین جلسه آشنایی در مورد سیاست حرف بزنیم؟

از آنجایی که بحث های سیاسی معمولا با تنش همراه هستند اگر می خواهید جلسه اول خود را بدون تنش بگذرانید پیشنهاد می کنیم از سوالات سیاسی بپرهیزید.

بهترین مکان برای اولین جلسه آشنایی چه مکانی است؟

کافی شاپ ها، رستوران ها و پارک ها برای اولین جلسه آشنایی مکان های مناسبی هستند.

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

میانگین 3 5. تعداد 5

اولین نفری باش که رای میده!

سوالات آشنایی قبل از ازدواج صحبت های اولیه آشنایی

در مورد سوالات آشنایی قبل از ازدواج یک مقاله مفصل نوشته ایم که شما می توانید آن را مطالعه کنید. اما اگر بخواهیم به طور خلاصه به آن بپردازیم دسته بندی سوالات اینگونه خواهد بود:

سوالات شخصی

این دسته از سوالات دقیقا همانند یک فرم ثبت نام می باشند که به احتمال زیاد شما همه جواب ها را حفظ هستید!

سوالات اعتقادی

در جلسه اول آشنایی به شما گفتیم که وارد مسائل جنجالی نشوید. ولی اینجا بحث کاملا متفاوت است و باید بدانید که اختلاف نظرتان چقدر است.

سوالات اجتماعی

پرسیدن نظر شخص مقابل در مورد مسائل مختلف اجتماعی به عنوان سوالات اولین جلسه آشنایی کمی بی ادبانه است و توصیه می کنم این کار را نکنید. ولی در جلسه خواستگاری لازم است نظر او را در مورد عنوان موقعیت های اجتماعی همانند ارتباط با فامیل، دوستان، همکاران و … را بدانید.

به یاد داشته باشید فرقی نمی کند که جلسه آشنایی شما یا خانواده هایتان است. مهم این است که سعی کنید در جلسه اول بیشتر روی نکات مثبت تمرکز کنید و سعی کنید روز خاطره انگیری را برای خودتان بسازید. البته این بدین معنا نیست که دروغ بگویید و یک چهره دروغین از خودتان بسازید. بلکه به این معناست که سعی کنید نقاط قوت خودتان را به خوبی نشان دهید.

همیشه باید سعی کنید که بهترین تاثیر را بگذارید ولی این موضوع ضامن گرفتن جواب مثبت نیست. ولی به قرارهای اول به چشم یک تجربه نگاه کنید هرچقدر تجربه بیشتری داشته باشید، مهارتهای شما نیز بیشتر خواهد شد.

سوالات برای آشنایی دختر و پسر

جلسه اول آشنایی کجا برویم؟

بهترین مکان برای قرار اول یک کافه آرام است. البته سینما و یا جاهای تفریحی هم گزینه بدی نیستند

چه سوالاتی در جلسه اول نپرسیم؟

سوالات شخصی و یا سوالات در مورد میزان درآمد و عقاید شخصی در جلسه اول آشنایی نباید پرسیده شوند

در جلسه اول آشنایی خانواده ها چطوری اعتماد به نفس داشته باشیم؟

حرف هایی که می خواهید در جلسه خواستگاری بگویید را قبل از خواستگاری حتما چند بار تمرین کنید تا بتوانید روان صحبت کنید. در این صورت اعتماد به نفس شما نیز بیشتر می شود.

در قسمت بالا به شما گفیتم که در جلسه اول آشنایی چه سوالاتی را نباید پرسید. حالا در جلسه اول خواستگاری قضیه کاملا متفاوت است. اگر از من بپرسید که در جلسه اول خواستگاری چی بپرسیم؟ دقیقا آن چیزهایی به شما خواهم گفت که در جلسه اول آشنایی به شما توصیه کردم نپرسید.

جلسات آشنایی قبل از ازدواج

جلسه آشنایی قبل ازدواج در دو موقعیت متفاوت قابل بررسی هست. یکی جلسه آشنایی دختر و پسر و دیگری جلسه آشنایی خانواده ها. در این پست قصد داریم تا هر مورد را به طور کامل برای شما بررسی کنیم تا بتوانید دید خوبی نسبت به آشنایی قبل از ازدواج داشته باشید.

جلسه آشنایی دختر و پسر

اولین جلسه آشنایی مطمئنا بهترین جلسه نیست و همین موضوع باعث شده است که خیلی از افراد در اولین جلسه آشنایی مشکلات بزرگی داشته باشند و به حدی افتضاح باشند که یک روز خیلی بد را رقم بزنند. درست است که کلا جلسات اول به خوبی پیش نمی رود اما شما می توانید کاری کنید که این قرار بهتر باشد. باید چندین فاکتور را در این زمینه در نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین تاثیر را در اولین جلسه آشنایی داشته باشید.

1. انتخاب مکان مناسب

در جلسه اول آشنایی با دختر باید بدانید که یک مکان مناسب انتخاب کنید. اگر نمی دانید که او از چه نوع فعالیت هایی و یا چه مکان هایی خوشش می آید بهتر است که یک مکان آرام و صمیمی را انتخاب کنید. اکثر اوقات انتخاب یک کافی شاپ می تواند بهترین انتخاب باشد. ولی به یاد داشته باشید که کافه ای مناسب انتخاب کنید و از کافه های عجیب و غریب با تم خاص دوری کنید! البته اگر آدم زرنگی باشید و از سلایق او با خبر نباشید می دانید که قرار اول اگر موقع شام باشد و یا به سینما بروید فرصت کمتری برای صحبت کردن دارید و اگر از علایق هم خبر نداشته باشید می توانید از این شرایط به عنوان یک امتیاز مثبت استفاده کنید.

2. مکالمه فعالی باید داشته باشید

طبیعی است که باز کردن سر صحبت در جلسه اول کار سختی باشد زیرا شما شخص مقابلتان را خیلی کم می شناسید و از علایق او خبر ندارید. با این حال وقتی که قرار می گذارید باید با یکدیگر صحبت کنید. حرف های اول آشنایی بسیار مهم هستند زیرا بر اساس علم روانشناسی برای افراد برداشت از شخصیت هر کس تغییر نخواهد کرد. بنابراین باید برای این سوال« برای آشنایی چه سوالاتی بپرسیم؟» سوالات خوبی داشته باشید. خوشبختانه علم روانشناسی راهکارها و نکات خیلی خوبی برای این موضوع بیان کرده است که می توانید قسمتی از آن ها را در ادامه بخوانید:

3. از سوالات خیلی شخصی بپرهیزید

شما هنوز یکدیگر را به طور کامل نمی شناسید و آنقدری هم با یکدیگر راحت نیستید. پس قرار نیست که وارد خیلی از مسائل جزئی شوید. مطمئن باشید که اگر سوالات خیلی شخصی بپرسید در ذهن طرف مقابل کاملا به دور از ادب تلقی می شود. اگر می خواهید سوالی بپرسید چیزهایی بپرسید که شخص مقابل مجبور به دروغگویی نشود. به طور مثال از او شغلش را بپرسید ولی درآمدش را خیر.

4. از سوالات جنجالی دوری کنید

از نمونه سوال های اول آشنایی که نباید پرسیده شوند، سوال هایی هستند که هر شخص امکان دارد نظر و عقیده خاصی داشته باشد. بگذارید با یک مثال توضیح دهم. مثلا وقتی در مورد حقوق زنان از او سوالی می کنید ممکن است با یکدیگر هم عقیده نباشید و همین موضوع باعث می شود که از چشم او بیفتید. سوالات سیاسی و یا سوال در مورد معضلات اجتماعی در اول آشنایی هیچ جایی ندارند.

5. سوال در مورد گذشته اش

از دسته سوالات آشنایی دختر و پسر که باید پرسیده شوند سوال در مورد گذشته است. ولی به یاد داشته باشید که در این زمینه جزئیات را از او نخواهید. بهتر است که فقط سوالات کلی از او بپرسید و ورود به جزئیات را به انتخاب خودش بگذارید.

در جلسه آشنایی چگونه رفتار کنیم؟

خب تا به این جای کار به این سوال که در قرار اول چه سوالاتی بپرسیم پاسخ دادیم. اما همین مورد ضامن داشتن یک قرار موفق نیست و باید موارد بعدی را نیز رعایت کنید.

1. زبان بدن را هیچوقت فراموش نکنید

درست است که کلاماتی که به کار می برید بسیار مهم هستند ولی باید در نظر داشته باشید زبان بدن نیز بسیار مهم است. همانطور که با خود می اندیشید که در جلسه اول آشنایی چه سوالاتی بپرسیم باید به نحوه جواب دادنتان هم فکر کنید. فرض کنید طرف مقابل دارد از شما در مورد شغلتان سوال می کند. اگر شما خیلی ساده و سطحی بخواهید پاسخ دهید و هیچگونه علاقه ای از خودتان نشان ندهید، قاعدتا این قرار یک قرار کسل کننده خواهد بود. باید به خوبی بتوانید احساسات خودتان را بیان کنید و مطئن باشید راهی بهتر از زبان بدن برای این کار وجود ندارد.

2. هیجان داشته باشید

در قسمت های قبلی به این سوال که «درقرار اول چه سوالاتی بپرسیم؟» و چه طوری باید به سوال ها جواب دهید پاسخ دادیم. در این قسمت می خواهیم بگوییم که در مقابل جواب هایی که به شما می دهد باید چکار کنید. یک قانون در روانشناسی وجود دارد که می گوید اگر می خواهید که جذاب به نظر برسید باید به طرف مقابل نشان دهید که برای شما جذاب است. پس وقتی که سوالی از او می پرسید باید علاقه خودتان را برای شنیدن جوابش نشان دهید. در این صورت او خواهد فهمید که شما به او علاقه مند هستید و ترقیب خواهد شد که به سوالات شما جواب دهد.

3. غر نزنید!

قرار نیست در قرار اول همه چیز به خوبی پیش برود. شما باید احتمال بروز حوادث مختلف را در نظر داشته باشید. امکان دارد که در آن روز باران بگیرد و شما هیچ چتری به همراه نداشته باشید. یکی از آداب جلسه اول آشنایی این است که در مورد هر چیز غر نزنید. به جای آن سعی کنید که هر چیزی را از دید مثبت نگاه کنید. وقتی باران می بارد لذت ببرید، هیچ نیازی ندارد که از چیزی بنالید. اگر به رستوران می روید و غذای باب میل شما نیست نیازی نیست همان لحظه شکایت کنید. به جای آن به این نکته اشاره کنید که از بودن با آن شخص لذت می برید. به یاد داشته باشید اولین آشنایی برای ازدواج شما دو نفر باید با خاطرات خوب سپری شود.

درست است که هر رابطه ای به ازدواج ختم نمی شود ولی شما باید آن روی سکه را هم ببینید. یعنی احتمال ختم شدن به ازدواج نیز وجود دارد. ممکن است جلسه اول آشنایی شما، اولین آشنایی برای ازدواج باشد.

جلسه آشنایی خانواده ها

تا به اینجا تعدادی از نکات اولین جلسه آشنایی دختر و پسر را برای شما گفتیم. اما اگر همه چیز به خوبی پیش رفت و رابطه شما جدی تر شد چه خواهید کرد؟ وقتی که رابطه بین دو نفر جدی تر می شود صحبت خانواده ها نیز به میان می آید. پس از به دست آمدن شناخت و آشنایی قبل از خواستگاری و تماس برای خواستگاری نوبت به اولین جلسه آشنایی خانواده ها می رسد.

جلسه آشنایی خانواده ها قبل از خواستگاری

اگر جلسه خواستگاری را آن جلسه ای که داماد با دست گل و شیرینی به همراه خانواده اش به خانه دختر می رود در نظر بگیریم، بعضی از خانواده ها تمایل دارند که یک جلسه آشنایی قبل از خواستگاری داشته باشند. معمولا در این جلسه فقط خانم ها شرکت می کنند و با یکدیگر صحبت هایی دارند ولی این موضوع بحث ما این جلسه نیست و ما می خواهیم در مورد جلسه اول آشنایی خواستگاری یعنی جلسه ای که آقا داماد کت و شلوار پوشیده و با دست گل و شیرینی به همراه خانواده اش به خانواده دختر می رود صحبت کنیم.

جلسه اول خواستگاری بسیار مهم است زیرا در حقیقت جلسه اول آشنایی با پسر برای خانواده دختر می باشد( شما قبلا با دختر مورد نظرتان آشنا شده اید و در جلسه پیش از خاستگاری خانواده شما با خانواده دختر دیدار داشته است). بنابراین باید بدانید رفتار و حرکات شما کاملا زیر ذره بین هست. بنابراین باید لباس مرتبی بپوشید و ظاهری آراسته داشته باشید. درست است که شما دختر مورد نظرتان را می شناسید ولی نباید با او جلوی خانواده اش راحت صحبت کنید جوری که انگار ده سال است او را می شناسید.

در جلسه آشنایی چه بگوییم؟

همانطور که بارها گفته شده است و از نظر علم روانشناسی نیز بسیار مهم است، برخورد اول می تواند ضامن گرفتن جواب مثبت باشد. اگر بخواهید از دید تکنیک های تاثیرگذاری بر روی افراد نگاه کنید متوجه خواهید شد که آدم های با اعتماد به نفس تاثیر بسزایی بر روی دیگران می گذارند. بنابراین سعی کنید که قبل از رفتن به خواستگاری حرف هایی را که می خواهید بزنید چند بار با خودتان مرور کنید. اینگونه احتمال دست پاچه شدن شما کمتر می شود و شما هم اعتماد به نفس بیشتری دارید.

رد خواستگار در جلسه آشنایی

رد خواستگار در جلسه آشنا شدن خاستگاری شاید به نظر تصمیم درستی باشد. اگر برای شما خواستگاری بیاید و در جلسه اول به شناخت نرسید، او را رد میکنید یا ادامه میدهید تا به شناخت برسید؟ رد خواستگار در جلسه آشنا شدن خاستگاری منطقی به نظر میرسد. چون که این شخص از نظر شما با معیار های شما سازگار نیست و نمیتواند با شما زندگی کند.

اگر با رعایت همه جوانب این تصمیم را گرفتید مانعی ندارد، ولی اگر هنوز به این جمع بندی نرسیدید کمی باید تامل کنید. جواب رد به خواستگار باید به صورت محترمانه صورت گیرد. خانواده خواستگار کننده هم برای خود از شخصیت و جایگاه برخوردار است. نباید این شان و منزلت خدشه دار بشود. اگر در جلسه اول و یا حتی جلسات بعدی امکان به تفاهم رسیدن است، جواب رد دادن را به تاخیر بیندازید. شاید با حرف زدن با هم بتوانید به جمع بندی بهتر برسید.

سوالات متداول

جلسه آشنایی چیست و چگونه برگزار میشود؟

جلسه خاستگاری به جلسه ایی گفته میشود، که مردو زنی که قصد ازدواج با هم را دارند، به منظور صحبت مستقیم و چگونگی مراتب هماهنگی برای ادامه دار بودند روند آشنایی با هم برگزار میکنند. زن و مرد مهمترین رکن های این جلسه هستند.

دومین جلسه آشنا شدن خاستگاری به چه صورت برگزار میشود؟

دومین جلسه خاستگاری برای تکمیل کردن اطلاعات در مورد هم است. اگر در جلسه اول خاستگاری همه چیز به خوبی پیش رفت و دو طرف از این روند و از همدیگر راضی بودند، باید برای جلسه بعد قراری بگذارند.

آیا صرف خواستگاری رفتن برای طرفین تعهد ایجاد میکند؟

خواستگاری هیچ تعهدی برای طرفین ایجاد نمیکند. یعنی هر دو طرف میتوانند از جلسه بعدی دیگر رفت و آمدی نکنند. فقط عقد دو طرف میتواند تعهد آورباشد.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

برای مشاوره در زمینه سوالات آشنایی قبل از ازدواج صحبت های اولیه آشنایی

از مشاورین مشاوره خانواده و روانشناسی آویژهاز سراسر کشور

با ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگیرید

مطالب مرتبط با این نوشته:

۲۰ نکته برای پیدا کردن یک شوهر خوب

مشکلات ازدواج با مرد خسیس نشانه های مردان خسیس چیست؟

ازدواج با فرد وسواسی 8 راهکار برای مدیریت چالش های زندگی با افرادی وسواسی

سوالات آشنایی قبل ازدواج (۱۲ مهمترین سوال برای جلسه اول)

خوشبختانه وضعیت ازدواج در ایران در اکثر مناطق مانند گذشته نیست. در گذشته دختر و پسر چندان نمی‌توانستند از یکدیگر شناخت پیدا کنند. ازدواج آن‌ها به‌شکل سنتی و بدون اختیارشان صورت می‌گرفت. در حال حاضر اما شرایط بسیار متفاوت شده‌است.

دختر و پسر می‌توانند قبل از ازدواج و پیش از رسمی‌شدن رابطه، با یکدیگر آشنا شوند و شناختی نسبی از هم پیدا کنند. در این نوشتار برای‌تان خواهیم گفت که در اولین قرار و در روزهای آشنایی قبل از ازدواج بهتر است چه سوالاتی را از یکدیگر بپرسید.

سؤالات مهم آشنایی قبل از ازدواج

در نظر داشته باشید که پرسش‌هایی که در ادامه می‌آیند شامل مهم‌ترین پرسش‌های آشنایی قبل از ازدواج هستند و هر یک از این پرسش‌ها می توانند خود شامل چندین پرسش دیگر هم باشند:

1. چرا می‌خواهید ازدواج کنید؟

شاید مهم‌ترین سوالی که باید در اولین قرار و در روزهای آشنایی قبل از ازدواج از طرف مقابل بپرسید این باشد که چرا می‌خواهید ازدواج کنید؟

دلیل یا دلایلی که طرف مقابل برای تمایل‌اش به ازدواج می‌آورد می‌توانند برای آشنا شدنِ بیشترِ شما با دایره‌ی افکار او مفید باشند.

2. چه برنامه‌ای برای آینده دارید؟

فکر می‌کنم یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که هم مرد از زن و هم زن از مرد باید بپرسد، همین پرسش در مورد برنامه‌ریزی آینده است. هم دو باید بدانند که طرف مقابل‌شان برای آینده چه برنامه‌ای دارد.

فرض کنید خانم از سال‌ها پیش برنامه‌ریزی کرده که در کنکور دکتری قبول شود و برای تحصیل در مقطع دکتری به یکی از دانشگاه‌های تهران یا شهری غیر از شهر شما برود. اگر قبل از ازدواج چنین موضوعی با آقا هماهنگ نشود، ممکن است این موضوع بعد از ازدواج به مشکلاتی جدی منتهی شود.

این قضیه برای مرد هم می‌تواند اتفاق بیفتد و در این زمینه تفاوت چندانی وجود ندارد. مهم این است که برنامه‌های آینده با یکدیگر در میان گذاشته شوند تا هر دو بدانند که آیا برنامه‌های‌شان در تضادی جدی با هم هستند یا خیر.

3. چقدر به آزادی فردی اهمیت می‌دهید؟

منظور از آزادی فردی در اینجا آزادی از نظرگاه سیاسی یا فلسفی نیست، بلکه منظور آزادی مرد یا زن است. برخی مردان به آزادی فردی برای همسر خود اعتقاد ندارند.

در نگاه آن‌ها زنان نباید هر زمان که خواستند به مسافرت بروند، مهمان دعوت کنند، تحصیل کنند، شغل داشته باشند و موارد این قبیل. در برخی موارد هم دیده شده که زنان به آزادی مردان اعتقادی نداشته‌اند و آن‌ها را در تنگنا قرار داده‌اند.

آن‌چه که در ارتباط با این پرسش اهمیت دارد این است که در قرارهای آشنایی قبل از ازدواج به‌طور کامل عقیده‌ی زن و مرد در مورد آزادی همسر و حساسیت‌شان به برخی موضوعات مورد بحث قرار گیرد.

4. چقدر درآمد دارید؟

این پرسش معمولاً از سوی خانم‌ها از آقایان پرسیده می‌شود، اما می‌تواند پرسشی دو طرفه باشد. در قرارهای آشنایی قبل از ازدواج ضروری است که وضعیت درآمد و پرسش‌هایی که به آن ارتباط دارند بررسی شوند. فرض کنید خانم هیچ درآمدی ندارد و در آینده هم قرار نیست شاغل شود و بنابراین قرار است آقا مخارج زندگی را تأمین کند. باز هم فرض کنید که هم آقا و هم خانم مشکلی با آن که فقط آقا مخارج زندگی را تأمین کند ندارند، اما در این بین یک سری پرسش اساسی وجود دارند:

البته که پرسش اصلی همان میزان درآمد خانم و آقا است، اما پرسش‌های زیادی هم در این میان وجود دارند که فقط به چند مورد از آن‌ها در بالا اشاره شد.

سعی کنید مسائل مالی را بسیار جدی بگیرید و در جلسات آشنایی قبل از ازدواج به‌طور مفصل و بدون تعارف و پوشاندن واقعیت در باب آن‌ها بحث کنید.

5. اجتماعی هستید یا غیراجتماعی؟

این هم پرسشی ضروری برای قرارهای آشنایی قبل از ازدواج است. این سوال را قبل از خواستگاری، هم خانم از آقا و هم آقا از خانم باید بپرسد. در بسیاری از موارد، وقتی یکی از طرفین اجتماعی است و دیگری غیراجتماعی مشکلات متعددی بروز می‌کنند.

فرض کنید آقا اجتماعی است و خانم غیراجتماعی. در چنین شرایطی آقا مدام به‌دنبال مهمانی‌رفتن، مهمانی‌گرفتن، سفر رفتن و موارد این قبیل است و برعکس خانم هیچ تمایلی به این کارها ندارد. چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر یکی از این دو از موضع خود کوتاه نیاید، قطعاً اختلاف و بحث پیش خواهد آمد و به‌دنبال آن‌ها نارضایتی از زندگی.

چه بهتر که در جلسات آشنایی قبل از ازدواج در مورد این موارد سوال شود و در صورت امکان توافق شود تا در آینده مشکل حادی از این بابت به وجود نیاید.

حتما بخوانید: معیارهای ازدواج موفق چیست؟ (راهنمای کامل انتخاب همسر)

6. گذشته برای شما مهم است؟

این هم پرسشی اساسی برای جلسات آشنایی قبل از ازدواج است. پرسش اصلی این نیست که در گذشته‌ی خانم یا آقا چه اتفاقی افتاده، بلکه پرسش اصلی این است که آیا گذشته‌ی خانم یا آقا برای طرف مقابل مهم است یا خیر. اگر پاسخ «خیر» باشد، که دیگر اهمیتی ندارد که در گذشته چه اتفاقاتی افتاده، اما اگر پاسخ «مثبت» باشد، شرایطی متفاوت پیش می‌آید.

باید دید پاسخ هر دو طرف به پرسش مثبت است یا فقط یک طرف. اگر هر دو طرف پاسخ‌شان مثبت باشد، پس هر دو نباید مشکلی با گفتن گذشته‌ی خود به دیگری داشته باشند، اما اگر فقط یک طرف پاسخ مثبت دهد و در واقع فقط یک طرف گذشته‌ی طرف مقابل برای‌اش مهم باشد، باید به توافق برسند که آیا طرف مقابل مایل به گفتن جزئیات گذشته‌ی زندگی‌اش هست یا خیر؟

در کل بهتر است در مورد گذشته‌ی طرف مقابل چندان سخت‌گیر نباشید و تا جای امکان به جزئیات وارد نشوید، خصوصاً افراد حساس باید تا جای امکان طرف مقابل را سوال‌پیچ نکنند.

بیشتر بخوانید: بررسی صفر تا صد روابط قبل از ازدواج

7. از لحاظ روانی و جسمی سالم هستید؟

این سوال هم بسیار مهم است. قرار است یک عمر با هم زندگی کنید و بدیهی است که باید از وضعیت جسم و روان همسرتان اطلاع داشته باشید. مهم نیست که سلامتی روحی و سلامت جسمی طرف‌مقابل‌تان چقدر است، بلکه آن‌چه که بسیار مهم است این است که اگر بیماری‌ای هم وجود دارد از آن اطلاع داشته باشید.

هر گونه پنهان کاری در مورد مشکلات جسمی به ضرر هر دو فرد بوده و ممکن است در آینده اختلافاتی را ایجاد کند. در مورد مشکلات روحی و روانی نیز می توان از خدمات مشاوره ازدواج استفاده کرد و در صورت تایید آن ها تصمیم به ازدواج گرفت.

8. سرد هستید یا گرم؟

میزان تمایل به برقراری رابطه‌ی جنسی نیز از آن مسائل مهم است که باید در جلسات آشنایی قبل از ازدواج در موردشان بحث کرد. درصد عمده‌ای از طلاق‌هایی که در کشور ثبت می‌شوند مستقیم یا غیرمستقیم به مشکلات جنسی مربوط می‌شوند.

لازم است در جلسات آشنایی قبل از ازدواج در مورد نیاز به رابطه‌ی جنسی پرسش شود. هم خانم و هم آقا باید بگویند که تا چه حد به رابطه‌ی جنسی نیاز دارند؟ دوست دارند در هر هفته یا هر ماه چند بار رابطه‌ی جنسی برقرار کنند؟ آیا می‌توانند سر کمیت و کیفیت رابطه‌ی جنسی با هم سازگار شوند؟

بدیهی است که اگر یکی از طرفین از لحاظ میل جنسی جزو افراد گرم باشد و دیگری جزو افراد سرد مشکلاتی به وجود خواهد آمد، پس تا جای امکان باید این مسئله حل‌وفصل شود.

9. مذهبی هستید؟

منظور از مذهبی‌بودن، اعتقاد داشتن به مبانی دین نیست، بلکه منظور شدت مذهبی‌بودن است. قطعاً همه‌ی جامعه نماز شب نمی‌خوانند، همه افراد جامعه هر شب یا حتی هفته‌ای 1 بار به مسجد نمی‌روند، همه‌ی جامعه حساسیت‌های شدید مذهبی ندارند، اما برخی دیگر این کارها را انجام می‌دهند.

مسئله این است که خانم و آقا باید در این زمینه‌ها تا حدی با هم سازگار باشند. کسی که مذهبی شدید است، احتمال بسیار زیاد نمی‌تواند با کسی که مبانی دین را چندان رعایت نمی‌کند ازدواجی موفق داشته باشد و همین است که مذهبی‌بودن یا نبودن را به یکی از مهم‌ترین سوالات آشنایی قبل از ازدواج تبدیل کرده است.

بیشتر بخوانید: سوالات دوران نامزدی

10. به خانواده‌ی پدری‌تان وابسته هستید؟

وابسته‌بودن به خانواده‌ی پدری یا مادری یکی دیگر از مسائل مهمی است که در جلسات آشنایی قبل از ازدواج باید مشخص شوند.

اگر خانم یا آقا به‌شدت به مادر یا پدر یا هر دو وابسته باشند و درعوض طرف مقابل راضی به این وابستگی نباشد، قطعاً مشکلاتی پیش خواهند آمد. اگر آقا یا خانم عادت داشته باشد که در طی هفته بارها به منزل پدری برود یا بارها آن‌ها را به خانه‌ی خود دعوت کند و طرف مقابل چنین وضعی نداشته باشد احتمالاً دچار نارضایتی از زندگی خواهد شد.

11. چه علایقی دارید؟

علایق هر فرد می‌توانند بخشی از دایره‌ی افکار او را نشان دهند، بنابراین اگر از علایق طرف مقابل بپرسید، قطعاً می‌توانید با کلیت فکر او آشنا شوید. بهتر است که در این زمینه زن و مرد تا حدی با یکدیگر سازگار باشند، اما ضروری نیست که این سازگاری کامل و تمام باشد، حتی اشتراک 50 درصدی هم در این زمینه کافی است.

12. چه دیدگاهی نسبت به بچه‌دار شدن دارید؟

سوال در مورد بچه‌دار شدن، یکی دیگر از سوالات مهم قرار اول و جلسات آشنایی قبل از ازدواج است. سوال اصلی این است که دیدگاه طرف مقابل نسبت به بچه‌دار شدن چیست؟ این سوال یک سری سوال فرعی هم در پی دارد از جمله:

این موارد فقط بخشی از سوالات ضروری اولین قرار یا اولین قرارها برای آشنایی قبل از ازدواج هستند.

کلی پرسش ریز و درشت دیگر می‌توانید از یکدیگر بپرسید، اما قطعاً پرسش‌هایی که در بالا فهرست شدند اساسی هستند و حتی اگر یک یا چند تا از آن‌ها برای شما اهمیتی نداشته باشند، ممکن است برای طرف مقابل بسیار مهم باشند، پس تحت هیچ شرایطی نباید از پرسیدن آن‌ها ابایی داشته باشید.

چرا آشنایی قبل از ازدواج به این اندازه مهم است؟

بسیاری از پدرومادرها و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها بدون آشنایی قبل از ازدواج توانسته‌اند زندگی مشترک تشکیل دهند و اتفاقاً خیلی هم خوب زندگی کنند، پس چرا ما باید این همه به آشنایی قبل از ازدواج اهمیت دهیم؟

این پرسشی است که ممکن است در ذهن درصدی از جوانان وجود داشته باشد، اما واقعیت این است که پدرها و مادرها و پدر‌بزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در شرایطی متفاوت از شرایط کنونی زندگی کرده‌اند.

نخست آن که «طلاق» در گذشته چندان کار ساده‌ای نبود (از لحاظ تبعات اجتماعی)، اما در حال حاضر ساده‌تر از قبل شده‌است. کمتر کسی از تبعات اجتماعی طلاق هراس دارد، اما در گذشته بسیاری از خانم‌ها به‌خاطر صحبت‌های دوست، آشنا، فامیل و جامعه از طلاق‌گرفتن اجتناب می‌کردند و بنابراین مجبور به تحمل شرایط می‌شدند. البته گاهی این شرایط برای مردان هم وجود داشته و دارد.

دوم آن که در گذشته تحمل زن و مرد بیشتر از زمان حاضر بود. البته منظور کلی است، وگرنه قطعاً زنان و مردانی هستند که تحمل‌شان در حال حاضر بیشتر از تحمل زنان و مردان گذشته باشد.

سوم آن که توقعات جوانان امروزی بسیار بیشتر از توقعات جوانان گذشته است و همین است که در بسیاری از موارد موجبات نارضایتی از زندگی و به‌دنبال آن جدایی را فراهم آورده است.

موارد دیگری هم وجود دارد و خلاصه اوضاع و شرایط کلی ازدواج در دنیای امروز متفاوت از مثلاً 20، 30، 40، 50 و 100 سال گذشته است، بنابراین ضروری است که قبل از ازدواج بسیاری از موارد بررسی شوند و زن و مرد در باب آن‌ها به گفت‌وگو بنشینند و به توافق برسند.

البته منظور از آشنایی قبل از ازدواج بیشتر آشنایی رسمی است و نه آشنایی در چارچوب رابطه‌ی دوستی که معمولاً (البته نه همیشه) نمی‌توان روی آن حساب کرد.

سخن آخر

سوالات مهم جلسات آشنایی قبل از ازدواج را در این نوشتار به همراه یکدیگر مرور کردیم. اگر ازدواج کرده‌اید و در این زمینه تجربه دارید، لطف کنید و تجربیات‌تان را با ما و کاربران شادیما در میان بگذارید.

حتما بخوانید: لیست سوالات جلسه خواستگاری

دکمه بازگشت به بالا