اهمیت نماز در قرآن

اهمیت نماز در قرآن/ اهمیت نماز جماعت و نماز اول وقت

اهمیت نماز در قرآن, تحقیق اهمیت نماز, اهمیت نماز در روایات, اهمیت نماز چیست, اهمیت نماز در زندگی, اهمیت نماز در اسلام, انشا در مورد اهمیت نماز, اهمیت نماز برای کودکان, اهمیت نماز جماعت و نماز اول وقت و نماز صبح و نماز شب و نماز جمعه.

سؤال: لطفاً در خصوص ابعاد مختلف کلی نماز هم توضیحاتی مرحمت فرمایید؟ و اینکه آیا خود مسلمان می تواند تشخیص دهد که مثلاً فلان کار واجب تر از نماز است واگر برفرض انجام داد چه باید بکند؟

جواب:خداوند متعال بشر را بگونه ای آفریده است که برای ادامه زندگی شخصی خود که همراه با آسایش روحی وآرامش اعصاب باشد نیاز مبرم به ارتباط مداوم با خالق خود دارد وخود خداوند ومی داند تنها راهی که سعادت دنیا و آخرت بشر را تأمین کند چه راهی است.
از این رو نماز را با آداب وشرائط ویژه بر بندگانش واجب کرد وآثار و خواصی برای نماز برشمرد وفرمود: انّ الصلوه تنهی عن الفحشاء والمنکر.
نماز اگر با آداب وشرائط ویژه برگزار شود تأثیر خاص خودش را خواهد داشت وبه هر اندازه که با آداب وشرائط ظاهری وباطنی برگزار شود تأثیرش به همان اندازه خواهد بود . دردین مقدس اسلام اهمیت فراوانی برای این عبادت مخصوص قائل شده اند . برای نماز باجماعت کیفیت خاصی واثر مخصوص وثواب فوق العاده ای قائل شده اند . برای نماز اول وقت فضیلت خاصی ذکر کرده اند . برای نماز در مسجد در حرم ائمه باحضور قلب با لباس تمیز وبدن معطر وهمراه با انگشتر عقیق فضیلت فراوان واثر مخصوص ذکر شده ، در دنیا کسانی که معتقد به نماز وخصوصاً نماز اول وقت وباجماعت هستند از آرامش خاطر فراوانی برخوردارندنماز صورت فردی آثار سازندگی فراوانی در روح وجان آدمی باقی می گذارد. وبصورت جمعی آن نمود وحدت واقتدار و یکدلی مسلمانان است . نماز می تواند نردبان ترقی وپیشرفت انسان وتقرب به سوی خداوند شود همانگونه که در روایت می خوانیم : الصلوه قربانُ کُلّ تَقِی نماز وسیله تقرب هر انسان پرهیزگار به سوی خداوند است.
بی جهت نیست که روایت می گوید در قیامت اولین ایستگاه وتوقفگاه نماز است . اِن قُبِلَت قُبلَ ماسِواها وان رُدَّت رَدَّ ماسواها. اگر نماز مورد قبول واقع شد بقیه اعمال قابل بررسی است واگر نماز رد شد مهر بطلان بر اعمال دیگر زده می شود . لذا امام صادق علیه السلام در آخرین لحظات زندگی در جمع خویشان آخرین سفارشاتشان این بود که : شیعَتُنا. لا تنا ل شفاعَتُنا مَن ِاستخف بالصلوه . کسی که نماز را سبک بشمرد به شفاعت ما ائمه نخواهد رسید.
واما میزان اهمیت هر عبادتی تعیینش به دست شارع مقدس است ودرجه بندی اهمیت آن د رمحدوده وظائف واختیارات شارع مقدس قرار می گیرد البته مرساد اهمیت ذاتی عبادات است ولی یک عبادتی باتوجه به زمان ومکان خاص موقتاً اهمیت ویژه ای پیدا کند که تشخیص آن به دست حاکم اسلامی اعم از پیغمبر (ص) ویا امام معصوم ویا ولی امر مسلمین ومراجع بزرگوار اسلام است واگر کسی شخصاً چنین اعتقادی پیدا کرد ویا به آن عمل کرد در صورتی که مطابق با واقع ودستورات اسلامی نباشد باید توبه واستغفار کند.

اهمیت نماز در قرآن

در قرآن به هیچ عبادتی به اندازه نماز اهمیت داده نشده؛ تا جایی که بیش از یکصد آیه در مورد نماز و مسائل مربوط به آن نازل شده است. براساس آیات قرآن، این فریضه بر همه پیروان شرایع پیشین نیز واجب بوده و تمامی انبیاء بر آن انگشت تأکید نهاده اند. حال بجاست برخی از این آیات را مرور کنیم:
1-  دعای حضرت ابراهیم (علیه السلام) به پیشگاه خداوند: «رَبِّ اجْعَلْنی‏ مُقیمَ الصَّلاهِ وَ مِنْ ذُرِّیَّتی‏  1- ابراهیم، 40.
پروردگارا، مرا بر پا دارنده نماز قرار ده و از فرزندان من نیز.»
2- از قول حضرت ابراهیم (علیه السلام) چنین می خوانیم«: رَبَّنَا إِنِّی أَسْکَنْتُ مِنْ ذُرِّیَّتِی بِوَادٍ غَیْرِ ذِی زَرْعٍ عِنْدَ بَیْتِکَ الْمُحَرَّمِ رَبَّنَا لِیُقِیمُوا الصَّلَاهَ (ابراهیم،37.) پروردگارا! من {یکی } از فرزندانم را در دره ای بی کشت نزد خانه محترم تو سکونت دادم؛ پروردگارا! تا نماز را به پا دارند.»
3- در اولین وحی به حضرت موسی (علیه السلام)، نماز مورد تأکید قرار می گیرد:« وَأَنَا اخْتَرْتُکَ فَاسْتَمِعْ لِمَا یُوحَى إِنَّنِی أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِی وَأَقِمِ الصَّلَاهَ لِذِکْرِی (طه، 13و 14.)و من تو را برگزیده ام. پس بدان چه وحی می شود؛ گوش فراده. منم! من! خدایی که جز من خدایی نیست. پس مرا پرستش کن و به یاد من نماز برپا دار.»
4- حضرت عیسی (علیه السلام) در گهواره از نماز سخن می گوید«: إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتانِیَ الْکِتابَ وَ جَعَلَنی‏ نَبِیًّا وَ جَعَلَنی‏ مُبارَکاً أَیْنَ ما کُنْتُ وَ أَوْصانی‏ بِالصَّلاهِ وَ الزَّکاهِ ما دُمْتُ حَیًّا (مریم،30 و31.)منم بنده خدا! به من کتاب داده و مرا پیامبر قرار داده است و هر جا که باشم، مرا با برکت ساخته و تا زنده ام، به نماز و زکات سفارش کرده است.»
5- از جمله سفارش های حضرت لقمان به پسرش نماز است:« یَا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلَاهَ (لقمان، 17.) پسرم! نماز را برپا دار.»
6- به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز این گونه خطاب می شود: «اتْلُ مَا أُوحِیَ إِلَیْکَ مِنَ الْکِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاهَ إِنَّ الصَّلَاهَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ وَلَذِکْرُ اللَّهِ أَکْبَرُ (عنکبوت، 45. ) آنچه از کتاب به سوی تو وحی شده است، بخوان و نماز را برپا دار. نماز از کار زشت و ناپسند باز می دارد و قطعا یاد خدا بالاتر است.» (منبع: پاسخگویی آستان قدس رضوی)

 

دکمه بازگشت به بالا