آیت الله خامنه ای رساله ندارد احکام را از کجا بدست آوریم؟

وظیفه مقلّدین رهبری در استفاده از کتب فقهی

متن سوال: با توجه به اینکه رساله توضیح‎المسائل مقام معظم رهبری ـ دام ظله‎الشریف ـ در اختیار مقلدین ایشان نیست و سؤال‌های زیادی پیش می‎آید که پاسخ آن در کتاب استفتائات معظم‎له نوشته نشده مقلدین چه وظیفه‎ای دارند؟
مرجع تقلید: آیت الله خامنه ای (دام ظله العالی)

پاسخ (آیت الله خامنه ای (دام ظله العالی))
نوجوانان و جوانان عزیز می‎توانند در مسائل عمومی مورد نیاز خود، از رساله حضرت امام«قدس ره» استفاده نمایند و اگر حکم مسأله‎ای را در آن نیافتند استفتاء نمایند و همچنین مسائلی را که احتمال اختلاف بدهند.

 

سؤال2:‌ با توجه به استفتاء کتبی که در سال 77 از دفتر معظم‎له شده است، به مقلّدین خود اجازه داده‎اند که در مسائل خود ابتدا به رساله حضرت امام ـ رحمهالله ـ رجوع نموده و اگر پاسخ خود را نیافتند؛ استفتاء کتبی کنند. اکنون با عنایت به این که دو جلد از استفتائات مقام معظم رهبری – حفظه‎الله تعالی- به چاپ رسیده و در دسترس عموم قرار گرفته است، آیا حکم، همان است که قبلاً بیان شد یا این که ابتدا از اجوبه الاستفتاءات استفاده نموده و اگر مسأله‎ای را نیافتند به رساله امام خمینی ـ رحمهالله ـ مراجعه نمایند؟

پاسخ: می‎توانید به رساله اجوبه‎الاستفتائات و یا ترجمه‎ی آن مراجعه کنید و در مسائلی که علم به اختلاف فتوا ندارید به رساله حضرت امام(ره) مراجعه و یا به صورت کتبی و یا شفاهی استفتاء نمائید، بعضی از موارد اختلاف فتوا در کتاب راهنمای فتاوا مشخص شده است.

 

سؤال3: برای عرب زبان ها از مقلدین مقام معظم رهبری در اجوبه موضوعات(حیض، استحاضه و نفاس) به طور کامل اشاره نشده است،لطفا بفرمایید نظر مبارک ایشان را از چه مأخذی دریافت نمایند؟

پاسخ: ج ـ در مسائل مذکور عمل به تحریرالوسیله بلامانع است.

دکمه بازگشت به بالا