خدا کجاست؟

 

سوال: خدا کجاست؟ لطفا آیات و روایات در مورد اینکه خدا کجاست بیان کنید.

مکالمه دو جنین در شکم مادر :

🔸اولی: تو به زندگی بعد زایمان اعتقاد داری؟

🔹دومی: آره حتما. یه جایی هست که می تونیم راه بریم شاید با دهن چیزی بخوریم

🔸اولی: امکان نداره!
ما با جفت تغذیه می شیم. طنابشم انقد کوتاهه که به بیرون نمی رسه. اصلا اگه دنیای دیگه هم هست چرا کسی تاحالا از اونجا نیومده بهمون نشونه بده.

🔹دومی: شاید مادرمونم ببینیم

🔸اولی: مگه تو به مامان اعتقاد داری؟ اگه هست پس چرا نمی بینیمش

🔹دومی: به نظرم مامان همه جا هست. دور تا دورمونه.

🔸اولی: من مامانو نمیبینم پس وجود نداره.

🔹دومی: اگه ساکتِ ساکت باشی صداشو میشنوی و اگه خوب دقت کنی حضورشو حس میکنی…

این مکالمه چقدر آشناس!

تا حالا بودنِ خدا رو اینطوری به همین سادگی حس نکرده بودیم

خدا کجاست؟

نخست دلیل مکان نداشتن خداوند را با کلامی از امام علی(علیه السلام) بیان می‌‌کنیم. آن‌حضرت می‌‌فرماید: «تحقیقاً خداى عزّ و جلّ، مکان و ظرف را براى موجودات آفرید، پس نمى‌‏تواند خودش داراى ظرف و مکان باشد، و خداوند بزرگ‌‌تر از آن است که مکانى بتواند او را در بر گیرد و او در هر مکانى هست بدون آن‌که با آن مکان تماسّ داشته باشد، و یا در مجاورت آن قرار گیرد. علم خداوند به تمام موجوداتى که در مکان‌‌ها قرار دارند، احاطه دارد و هیچ یک از آن موجودات از تدبیر و اراده خداوند خالى نیستند».[الإرشاد فی معرفه حجج الله على العباد، ج‏1، ص 201]

و همچنین جاثلیق از امیرالمومنین امام علی علیه السلام پرسید: به من بگو خدا کجاست ؟!

حضرت علی (ع) بیان داشت: خدا اینجاست، خدا اینجاست، خدا اینجاست، او در بالا و پایین وجود دارد، بر ما محیط است، با ماهست و خود فرموده : «هیچ رازی را سه نفر باهم نمی گویند، مگر اینکه خدا چهارمی آنهاست، و نه پنج نفرمگر اینکه خدا ششمی آنهاست، نه کمتر و نه بیشترآن جز اینکه آنان هر جا باشند، خدا با آنهاست، آن گاه روز قیامت از اعمالی که (همه) انجام داده اند، آگاه است وخبر خواهد داد، زیرا خداوند به هر کاری توانا است »(سوره مجادله، آیه 7).

کرسی هم ، بر آسمانهاوزمین احاطه دارد، و «نگهداری آنها (برای خداوند) هیچگونه زحمتی ندارد، زیرا او دانای بزرگوار، و توانای با عظمت است »(سوره بقره، آیه 255).

آنهایی هم که «عرش » را حمل می کنند، علمایی (انبیاء) هستند که خداوند علم خویش را بر آنان افزوده است، و آنان بیش این چهار گروه (که روز قیامت هر گروهی دو نفر می شوند) (مجمع البیان، ج 10، ص 246) نیستند، که خداوند آنان را در ملکوت (عالم فرشتگان) خویش آفریده و آن ملکوت جایی است که خداوند آن را به برگزیدگان نشان داده، و هم چنین به ابراهیم خلیل (ع) نمایانده و فرموده است: « هم چنین، ما به ابراهیم ملکوت و باطن آسمانها و زمین را ارائه دادیم، تا به مقام اهل یقین برسد»(سوره انعام، آیه 75.).

بنابراین، حاملان عرش الهی چگونه می توانند، آن را حمل کنند، در حالی که باحیات الهی دلهای آنان حیات می یابد؟ و با نور الهی آنان به معرفت حق، هدایت می یابند؟

جاثلیق باشنیدن این مطالب متوجه یاران خود شد، و گفت: بخداسوگند، این مرد حق است، و با عنایت خداوند، از زبان مسیح (ع) و پیامبران (ع) واوصیا سخن می گوید.

گرفتن آدرس خدا از آیات قرآن

آیات بسیاری از قرآن بر مکان نداشتن خداوند دلالت دارند که به برخی از آن اشاره می‌‌کنیم.

1. «و هر جا باشید او با شما است».«وَ هُوَ مَعَکُمْ أَیْنَ ما کُنْتُمْ»، حدید، 4.

2. «مشرق و مغرب، از آن خدا است! و به هر سو رو کنید، خدا آن جا است! خداوند بى‌‏نیاز و دانا است».«وَ لِلَّهِ الْمَشْرِقُ وَ الْمَغْرِبُ فَأَیْنَما تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجْهُ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ واسِعٌ عَلیمٌ»، بقره، 115.

3. «و ما به او از رگ قلبش نزدیک‌تریم».«وَ نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَریدِ»، ق، 16.

با توجه به این‌که این احکام را خداوند در مورد تمام انسان‌‌ها فرمود و در همه جا با انسان هست در فضا و زمین، کوه و دشت و … و در تمام جهت‌‌ها وجود دارد و نسبت به همه از رگشان به خودشان نزدیک‌‌تر است، بر این اساس، خداوند نمی‌‌تواند مکان داشته باشد.

روشن است که مکان نداشتن خداوند منافات ندارد که خداوند در همه جا حاضر باشد و علم او به تمام موجودات احاطه داشته باشد.[5]

2 دیدگاه ، نظر شما چیه؟

  1. از زاویه جالبی به این موضوع نگاه کردید. به نظرم نزدیک ترین تشبیه به خداوند مقوله زمان است که دیده نمیشود لمس نمیشود ولی در همه جا حاضر است. جایی را لمس نمیکند فضایی را اشغال نمیکند ولی بر همه جا محیط است و تاثیرش را بر همه چیز بر جا میگذارد. البته میدونم خدا خودش خالق زمان است جهت تشبیه این مثال رو زدم.

دکمه بازگشت به بالا