آیا یهودیان و مسیحیان نماز می خوانند؟

آیا یهودیان و مسیحیان نماز می خوانند؟ نماز یهودی ها و مسیحیان چگونه است؟

کلمات کلیدی: چگونگی نماز خواندن مسیحی ها, متن نماز مسیحیان, کیفیت نماز در مسیحیت, نماز مسیحیت, قبله مسیحیان کجاست, چگونگی خواندن نماز در ادیان مختلف, نماز پادشاه در مسیحیت, نماز و روزه در دین یهود.

پرسش: آیا یهودیان و مسیحیان نماز می خوانند ؟

پاسخ: خداوند متعال خطاب به حضرت موسی(ع ) می فرماید: «إنّنی أنا اللَّه لآ إلـهَ إلاّ أنا فاعبدنی و أقم الصّلوه لذکری; (طه ،14) من «الله» هستم ، معبودی جز من نیست ; مرا پرستش کن و نماز را برای یاد من به پادار .»

همچنین قرآن کریم به نقل از حضرت عیسی(ع ) می فرماید: «و جعلنِی مبارَکًا أینَ ما کُنتُ و أوصَنی بالصّلوه و الزَّکوه مادُمتُ حیًّا; (مریم ، 31) و مرا وجودی پر برکت قرار داده ، در هر کجا باشم ، و ]خداوند[ مرا به نماز و زکات توصیه کرده مادامی که زنده ام .»

از این آیات شریف روشن می شود که نماز در مکتب دو پیامبر بزرگ الهی ـ موسی و عیسی(علیهما السلام ) وجود داشته و تمام پیامبران به این فریضه بزرگ و با اهمیت اشاره و توصیه کرده اند; چنان که درباره حضرت شعیب (ع ) آمده است : «قالوا یاشعیب أصلوتکَ تأمرک أن نَّترک ما یعبد ءابآؤنآ; (هود ، 87) گفتند: «ای شعیب ! آیا نمازت به تو دستور می دهد که آنچه را پدرانمان می پرستیدند ، ترک کنیم .. . .»

اما باید توجه داشت که آنچه امروزه ، پیروان حضرت موسی(ع ) (یهودیان ) و پیروان حضرت عیسی(ع ) (مسیحیان ) به عنوان نیایش در کلیسا و کنیسه به جای می آورند ، با مناسکی که به وسیله این پیامبران الهی آورده شده بود ، بسیار متفاوت است ; زیرا آیین و کتاب های آسمانی این دو پیامبر الهی دچار تحریف و دستخوش انحرافات پیروان آنها شده است .1 دوست عزیز از آنجا که بیان چگونگی عبادت یهودیان و مسیحیان و بیان آنچه به عنوان دعا می خوانند گمراه کننده بود از نقل آن خودداری شد .

1. ر.ک: تفسیر نمونه آیت‏اللّه‏ مکارم شیرازی و دیگران، ج 14، ص 163 و 164، نشر دارالکتب.

منبع: نرم افزار پرسمان قرآنی

دکمه بازگشت به بالا