انحرافات اجتماعی در جامعه و راههای جلوگیری از آن

انحرافات اجتماعی و راههای جلوگیری از آن

کلمات کلیدی: انحرافات اجتماعی چیست؟ انحرافات اجتماعی در ایران, انحرافات اجتماعی زنان و جوانان و نوجوانان, انحرافات اجتماعی از دیدگاه قرآن.

متن سوال: لطفاً نظرتان را در مورد اینکه چگونه می توانیم از انحرافات جامعه و همچنین انحراف خود در اجتماع جلوگیری کنیم ، بیان کنید . با توجه به اینکه جامعه امروزی و بخصوص محیط دبیرستان ما در انسان تأثیرات بدی می گذارد ؟ (لازمه ایمان چیست ؟)

متن پاسخ: مسأله انحرافات اجتماعی و ترویج فساد و فحشا، و فسق و فجور در بین اجتماع از طرف افراد فاسد مطلبی است که همواره از بدو آفرینش انسان بوده و هست و انبیای عظام علیهم ‏السلام و اولیای الهی همیشه با فاسدان زمان خود درگیر بودند. بعد از رسالت خاتم پیامبران، حضرت محمد صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله دشمنان اسلام نیز در محیط‏ های مختلف، و با استفاده از پیشرفته‏ ترین ابزارهای تبلیغی همواره سعی در منحرف کردن مسلمانان داشته‏اند که نمونه روشن آن فریب کاری‏های معاویه و یزید است. که به شهادت حضرت علی علیه ‏السلام و امام حسین علیه‏ السلام منجر شد.

مقابله با انحرافات اجتماعی در قرآن

قرآن کریم برای مبارزه و مقابله و پیشگیری و جلوگیری از این تهاجم، برنامه‏ های جامع و عملی را ارائه داده که نمونه‏ای از آن چنین است:

1. شناخت خدا و اطاعت از او؛ چنان‏که قرآن می‏فرماید: “و أن اعبدونی هـذا صرط مّستقیم؛ (یس، 61) و اینکه مرا بپرستید. این راه راست است.”

2. تقویت باورهای دینی: قرآن می‏فرماید: “قل أندعوا مِن دون اللّه ما لاینفعنا و لایضرّنا؛ (انعام، 71) بگو: آیا به جای خدا چیزی را بخوانیم که نه سودی به ما می‏رساند و نه زیانی؟.” بنابراین، به هیچ بهایی نباید در باورهای دینی‏مان تردید کنیم و از آنها دست برداریم.

3. به‏ پا داشتن نماز و احیای این فرهنگ در جامعه و مراقبت در اوقات نمازهای پنجگانه؛ چنان‏که قرآن فرمود: “إنّ الصّلوه تنهی عن الفحشآء و المنکر؛ (عنکبوت، 45) نماز از کار زشت و ناپسند باز می‏دارد”.

4. اجرای فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر و احیای آن در جامعه و فضای دبیرستان؛ “و یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و أولـئِک هم المفلحون؛ (آل‏عمران، 104) [مردم را] به نیکی دعوت کنند و به کار شایسته وادارند و از زشتی باز دارند، و آنان همان رستگارانند.”1

ب) از جمله لوازم ایمان می‏توان به موارد ذیل اشاره کرد.

1. عمل صالح: توجه قرآن به مسأله عمل‏صالح و تأثیر آن در پرورش نسل صالح، بسیار مشهود و چشم‏گیر است؛ چرا که در قرآن کریم فقط عمل‏صالح هشتادوهفت بار به صورت‏های گوناگون مانند “العمل الصالح” “عَمِلَ صالحا” و… وارد شده است، و این می‏رساند که عنایت اسلام به مسأله “عمل صالح” کمتر از عنایت آن بر “ایمان” نیست؛ زیرا عمل صالح، نشانه وجود ایمان در دل‏ها و مایه تجلی و درخشش آن در قلمرو زندگی است، و ایمان بدون “عمل” و انجام مسؤولیت، مثل درخت بی‏برگ است که فقط به درد سوختن می‏خورد؛ همچنین عمل صالح نسبت به ایمان، به منزله تنه و شاخه، به ریشه آن است که هر یک در دیگری اثر متقابل دارد و وجود هر یک، مایه تکامل دیگری است و آسیب پذیری یکی، موجب آسیب پذیری دیگری نیز هست. در هر موردی که قرآن از عمل سخن گفته، به طور صریح و یا کنایه ایمان به خدا را هم مطرح و یادآوری شده است که عمل صالح در صورتی پذیرفته می‏شود که درخت عمل از آب زلال ایمان به “اللّه‏” سیراب شود؛ چنان‏که قرآن می‏فرماید: “مَن ءامَن باللّه و الیوم الأخر و عمل صـلحًا فلهم أجرهم عند ربّهم و لاخوف علیهم و لاهم یحزنون؛ (بقره، 62) آن کس که به خدا و سرای دیگر ایمان بیاورد و عمل نیک انجام دهد”.2

2. لازمه ایمان به خدا، ایمان به رسول خدا نیز هست. در قرآن کریم، در ضمن آیاتی وجوب اطاعت خدا و رسولش صلی‏الله‏علیه‏و‏آله را بیان کرده و فهمانده که اطاعت رسول اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله از اطاعت ایمان و به خدا جدا نیست؛ پس ایمان به رسول خدا، ایمان به خدا و کفر به او، کفر به خدای تعالی است؛ چنان‏که قرآن کریم می‏فرماید: “و یقولون ءامنّا باللّه و بالرّسول…؛ (نور، 47) [منافقان] گویند: خدا و پیغمبر او را باور داریم و اطاعت می‏کنیم. آنگاه با وجود این، گروهی از ایشان روی می‏گردانند، و آنان مؤمن نیستند.”3 البته لوازم ایمان چیزهای مهم دیگری هم هستند که توضیح همه آنها از حوصله این پاسخنامه خارج است.

پی نوشت ها: 1. ر.ک: فرهنگ و مقاومت فرهنگی، مهدی نوید؛ تهاجم فرهنگی، آیه‏اللّه‏ مصباح یزدی؛ فرهنگ و تهاجم فرهنگی، سخنان مقام معظم رهبری. 2. ر.ک: منشور جاوید، آیه‏اللّه‏ سبحانی، ج 3، ص 315، انتشارات توحید. 3. ر.ک: تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج 5، ص 126؛ ج 15، ص 144، نشر اسلامی.

دکمه بازگشت به بالا