فرق بین بهشت و جهنم برزخ با آخرت

فرق بهشت و جهنم برزخ با بهشت و جهنم قیامت و آخرت

متن سوال: فرق بین بهشت برزخ و بهشت آخرت (معاد) در چیست ؟

متن پاسخ: از بعضی آیات و روایات استفاده می‏شود: بهشت و دوزخی که انسان‏ها بر اثر عمل نیک و بد به آن وارد می‏شوند، در دو مکان وجود دارد: 1. بهشت و دوزخ برزخی در دنیا: که نمونه‏ ای از بهشت و دوزخ رستاخیز است؛ با این تفاوت که ابدی و دایمی نیستند. و آیات: (یس 26، آل‏عمران 169، بقره 35، عبس 8، فاطر 22، مؤمنون 100، کهف 79، الرحمن 20، و…) بر بهشت برزخی دلالت می‏کنند.

از امام صادق علیه‏السلام در مورد بهشت آدم علیه ‏السلام سؤال کردند که آیا از بهشت‏ های دنیا بوده؟ و یا از بهشت‏های آخرت؟ امام فرمود: از بهشت‏ های دنیا بوده و خورشید و ماه در آن طلوع می‏کردند و اگر از بهشت‏ های آخرت می‏بود، آدم تا ابد از آن بیرون نمی‏شد.1

آیات یاد شده به روشنی ثابت می‏کنند که انسان در عالم برزخ، هم دارای آثار روحی و روانی مانند: فرح و شادمانی، حزن و اندوه، و هم دارای آثار جسمانی مانند: رزق و روزی، و… است. همه این آثار، پس از مرگ دنیایی و قبل از رستاخیز است.

فرق اصلی عالم برزخ با عالم آخرت در این است که در عالم برزخ، آثاری که در بالا یاد شد، به بدنی غیر از بدن عنصری تعلق می‏گیرد؛ بدنی که متناسب با حیات برزخی است که به اصطلاح متکلمان به آن، بدن یا قالب “مثالی” گویند. [فقط آرایش و رنگ ماده را دارد]. 2. عالم آخرت. در این عالم، همه بدن‏ها دوباره زنده می‏شوند و برای حساب‏رسی حضور پیدا می‏کنند. این عالم را، عالم تجرد یا عالم امر و ملکوت گویند که به کلی از مادّه و رنگ آن، صیقل یافته. بعض آیات که بر آن دلالت می‏کنند عبارتند از: (نجم 15، آل‏عمران 131، توبه 100 و…)2

پی نوشت ها: 1. تفسیر قمی، ج 1، ص 43. 2. ر.ک: المیزان، علامه طباطبایی، ج 1، ص 138، ج 8، ص 39، نشر اسلامی ـ تفسیر نمونه، آیه‏اللّه‏ مکارم شیرازی و دیگران، ج 18، ص 354، ج 22، ص 498، دارالکتب الاسلامیه ـ معاد، آیه‏اللّه‏ شیخ حسین ربانی میانجی، ص 359 ـ 391، چاپ علمیّه.
برچسب هاویژگى هاى بهشت برزخىویژگى هاى بهشت برزخىویژگى هاى بهشت

دکمه بازگشت به بالا