Ultimate magazine theme for WordPress.

فرق بین سوره های مکی و مدنی

تفاوت و فرق بین سوره های مکی و مدنی چیست؟

متن سوال: در اینکه می گویند چندین سوره قرآن مکی و چندتای دیگر مدنی است این را می دانیم آنچه در مکّه بوده مکی و آنچه در مدینه بود مدنی آیا مگر فرق می کند که این سوره ها در چه جائی نازل شده اند؟ قرق بین سوره های مکی و مدنی چیست؟ تفاوت بین آیات مکی و مدنی چیست؟
متن پاسخ: دانشمندان علوم قرآنی و مفسرین برای شناخت آیات مکی و مدنی معیارهایی ذکر نموده اند که عبارتند از:

معیارهای آیات مکی و مدنی

ا1- عده ای معتقدند ، آیاتی که قبل از هجرت و یا در راه ، قبل از رسیدن به مدینه نازل شده ، مکی بوده و آیاتی که بعد از هجرت نازل شده ، هر چند در غیر مدینه ، مدنی هستند .

2- برخی نیز عقیده دارند ، آیاتی که در مکه و حوالی آن نازل شده – هرچند بعد از هجرت – مکی بوده و آیاتی که در مدینه و حوالی مدینه نازل شده مدنی هستند .

3- بعضی گفته اند: آیاتی که اهل مکه را مورد خطاب قرار داده اند مکی و آیاتی که مردم مدینه را مورد خطاب قرار داده اند مدنی اند . مثلا: هر آیه که در آن «یأیّها الناس » آمده ، مکی و آیه ای که در آن «یـأیّها الذین ءآمنوا» آمده مدنی است .1

راههای شناخت آیات مکی و مدنی

راههای شناخت آیات مکی و مدنی عبارتند از:

1- با مراجعه به سیاق آیات و سوره های قرآن می توان به مکی و مدنی بودن آیات پی برد . بنابراین ، برای فهم این نکته لازم است شأن نزول آیه و تفسیر آن دیده شود .2

2- با مراجعه به سخنان نقل شده از صحابه و تابعین صحابه پیامبر(ص ) ، چرا که این ها از شاهدان نزول بوده و می دانستند که چه آیه ای ی در کجا نازل شده است .

3- از طریق ویژگی های آیات ; که از نظر محتوی هر یک از آیات مکی و مدنی دارای ویژگی هایی هستند . این ویژگی ها عبارتند از:

ویژگی های آیات مکی

آیات مکی: الف – بیشتر آیات مکی کوتاه ، کوبنده و گاه همراه با سوگند و خطاب های «ناس » ، «بنی آدم » و امثال این واژه ها هستند . ب – اکثر آیات مکی در اثبات مسایل اعتقادی و نفی شرک می باشند . ج – محتوی مسایل اخلاقی هستند . د- محتوی داستان های پیامبران هستند .

ویژگی های آیات مدنی

ویژگی های آیات مدنی: 1- محتوی بسیاری از احکام شرعی هستند . 2- در رد بر یهود و نصاری نازل شده اند . 3- اوصاف منافقین در این آیات آمده است . 4- جنگ های پیامبر(ص ) در این آیات است . 5- بیشتر آیات طولانی هستند .3

 

پی نوشت ها: 1. التمهید فی علوم القرآن، آیه‏ا… معرفت، ج 1، ص 99 – 100، نشر مرکز مدیریت حوزه علمیه قم. 2. المیزان، علامه طباطبایی، ج 13، ذیل آیه 106 اسراء، ص 235. 3. علوم القرآن عند المفسرین، آیت‏ا… معرفت، ص 307 ـ علوم قرآن، محمدباقر سعیدی، ص 147 و 148.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از