آیا باید قرآن را به عربی خواند؟ چرا باید قرآن را به زبان عربی خواند؟

آیا حتما باید قرآن را به عربی خواند

 

متن پرسش: آیا می شود معنای قرآن را به جای خود قرآن خواند و آیا ثواب آن دو یکی است؟  آیا حتما باید قرآن را به عربی خواند؟ چرا باید قرآن را به زبان عربی خواند؟

متن پاسخ: اگر بخواهیم از علوم و معارف بی‏کران قرآن بهره ببریم، شایسته است به ترجمه و تفسیر مختصر آن توجه کنیم تا در پرتو نور معارف الهی و عمل به آنها اجر و ثواب دنیایی و آخرتی را نصیب خود گردانیم. امّا خوب است بدانیم که خواندن متن عربی قرآن، ثواب ویژه دارد. یکی از مسائلی که در قرآن و روایات پیشوایان معصوم، مورد تأکید فراوان قرار گرفته، خواندن و تلاوت قرآن کریم است و این عمل، یکی از سنت های حسنه‏ ای است که علما و اولیا و بزرگان دین در طول تاریخ اسلام، به آن اهمیت زیادی داده و بر آن تأکید کرده اند؛ گو اینکه خواندن قرآن، سخن گفتن با پروردگار و شنیدن سخنان حضرت ذوالجلال است که نه تنها ثواب و اجر دارد، بلکه زنگار را از دل‏ها زدوده، قلب‏ها را احیا و از فحشا و منکر منع می‏کند. هر چند حق تلاوت، منحصر به خواندن نمی‏شود، امّا خواندن و عمل کردن مکمل یکدیگرند. و اگر عمل کردن و حتی خواندن معنای آن، همراه با تلاوت نباشد، قلب انسان به تدریج می‏میرد و یا مانند آهن زنگ می‏زند. در آیه‏  ای از قرآن “إنّ الّذین یتلون کتـب اللّه و أقاموا الصّلوه…؛ (فاطر، 29) خواندن کتاب خدا مقدم بر نماز و زکات و انفاق آمده است. امیرمؤمنان علیه‏ السلام یکی از صفات پرهیزکاران را تلاوت قرآن شمرده است.1 پیامبر اکرم فرموده: برتو باد خواندن قرآن؛ چرا که خواندن قرآن، کفاره گناهان و نگهداری از آتش و امان از عذاب آخرت است. در خود قرآن، با الفاظ مختلف به خواندن قرآن دستور داده شده، به عنوان مثال: “فاقرءوا ما تیسّر منه؛ (مزمل، 20) آنچه می‏توانید از آیات قرآن را بخوانید.”2 در قرآن آمده که وقتی فردی قرآن می‏خواند، خداوند میان او و کسانی که به جهان آخرت ایمان ندارند پرده می‏افکند. (اسراء، 46). و باز می‏فرماید: در هر حالی [مریضی، سفر، جهاد و…] قرآن بخوانید تا پاداش الهی نصیب شما گردد.” (مزمل، 20). پیامبر صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله می‏فرماید: بهترین شما کسی است که قرآن بخواند، قرآن بخوانید؛ زیرا دلی که ظرف تلاوت قرآن شده، عذاب نمی‏شود. در جای دیگری می‏فرماید: عدد درجات بهشت به اندازه آیات قرآن است. و کسی که داخل بهشت شود، و قاری قرآن باشد، کسی بالاتر از او نیست. و نیز فرموده: وقتی بنده‏ای ختم قرآن کند، شش هزار فرشته بر او درود می‏فرستند و خلاصه اینکه تلاوت قرآن بالاترین عبادت است.3 وقتی اسحاق بن ‏عمار به امام صادق علیه‏ السلام عرض می‏کند: من قرآن را حفظ دارم آیا از حفظ بخوانم بهتر است یا از روی قرآن؟ امام می‏فرماید: بلکه آن را بخوان و نگاه کن (و از روی آن بخوان) که بهتر است. آیا ندانسته ‏ای که نگاه کردن در قرآن عبادت است؟4 اینها نمونه‏ هایی اندک از توصیه به خواندن خود قرآن بود، پس همان گونه که لازم است در آیات قرآن تدبر و آن را در زندگی روزمره خود اجرا و به احکام مقدسش مو به مو عمل کنیم، باید با خواندن آن، حیات آخرتی خود را نیز زینت بخشیم، و زندگی جاودانه فردا را بسازیم. روزی علامه بحرالعلوم وارد حرم حضرت علی علیه‏السلامشد و امام زمان(ع) را دید که با صدای بلند و شیوا قرآن می‏خواند و همان جا این شعر را سرود: چه خوش است صوت قرآن ز تو دلربا شنیدنبه رُخت نظاره کردن سخن خدا شنیدن5

پی نوشت ها: 1. نهج‏البلاغه، خطبه همام. 2. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج 92، ص 17. 3. به نقل از کتاب ره توشه راهیان نور ویژه ماه مبارک رمضان 1375. ه ش، ص 211 ـ 214. 4. اصول کافی، ج 4، ص 418، دفتر نشر فرهنگ اهل‏بیت. 5. ر.ک: در پیشگاه قرآن، مهری.

دکمه بازگشت به بالا