تحریف قرآن/ دلایل تحریف نشدن قرآن

پرسش: آیا قرآن تحریف شده است؟ دلایل تحریف نشدن قرآن چیست؟ انواع تحریف در قرآن را بفرماید و چگونه می توان ثابت کرد که قرآن تحریف نشده است؟

آیا قرآن تحریف شده است؟

قبل از بیان ادلّه عدم تحریف قرآن، ذکر این نکته لازم است که طرح شبهه تحریف قرآن، اولاً تلاشی از سوی دشمنان اسلام جهت تضعیف کردن قرآن و ثانیاً به دلیل وجود روایاتی در این زمینه در برخی از کتب شیعه و اهل‏ سنت است و با دقّت و تأمّل در آنها می‏یابیم که بیشتر آنها جعلی و از جهت سند، ضعیف و غیر معتبر است و تمسّک به آنها جایز نیست و بقیه هم اصلاً دلالت بر تحریف قرآن ندارد؛ علاوه بر آن، این روایات متعارض با قرآن و روایات متواتر است که ما را به قرآن ارجاع می‏دهند؛ بنابراین اعتباری به آن روایات نیست.1

انواع تحریف در قرآن

تحریف به معنای تغییر حروف و کلمات و یا تغییر معانی قرآن، بر دو قسم است: تحریف لفظی؛ تحریف معنوی. تحریف لفظی، یعنی تغییر دادن الفاظ با کاستن یا افزودن کلمات قرآن، و تحریف معنوی به معنای تفسیر به رأی قرآن است. تحریف لفظی خود بر دو قسم است: 1. افزودن بر آیات؛ 2. کاستن از آیات. مسأله مسلّم و مورد اتفاق دانشمندان این است‏که قرآن، دستخوش تحریف لفظی به معنای افزودن چیزی بر آن نشده است که در این قسمت، به برخی از دلایل مصونیت قرآن از تحریف اشاره می‏کنیم.

دلایل تحریف نشدن قرآن

1. دلیل عقلی: بشر به تنهایی و با استفاده از عقل و علم خود قادر نیست به کمال نهایی ـ که غایت آفرینش است ـ برسد؛ پس‏لازم است از باب حکمت و لطف الهی، راهی تضمین شده وجود داشته باشد تا فلسفه آفرینش تحقق یابد و نقض غرض نشود. از سوی دیگر، با امکان تحریف قرآن ـ که تنها سند آسمانی تأمین سعادت و کمال بشر است ـ دیگر راه تضمین شده‏ای باقی نخواهد ماند؛ پس حکمت و لطف الهی اقتضا دارد که قرآن به طور سالم و دست‏نخورده در دسترس انسان‏ها قرار گیرد تا بتوانند برای پیمودن راه سعادت دنیا و آخرتِ خود از آن بهره گیرند.2

2. روایات: مثلاً پیامبر فرمودند: زمانی که فتنه‏ها مثل شب تیره و ظلمانی بر شما هجوم آوردند، لازم است به قرآن‏تمسّک جویید.3 حال اگر قرآن موجود، دستخوش تحریف قرار گرفته باشد، نمی‏توان به آن تمسک کرد؛ چون موجب گمراهی می‏شود؛ در حالی که روایات به ما امر می‏کنند که به همین قرآن موجود تمسک کنیم؛ پس معلوم می‏شود قرآن، مورد تحریف واقع نشده؛ زیرا در این صورت سفارش مراجعه به آن و تمسک به آن لغو می‏بود. این که امامان معصوم ما را به قرآن ارجاع می‏دهند، به این جهت است که آنچه در هدایت ما نقش داشته، همین قرآن است و چیزی از آن کاسته نشده.4 3. دلیل تاریخی: با مراجعه به تاریخ، شواهد مهمّی را می‏یابیم که حضرت رسول صلی‏الله‏علیه‏و‏آله اهتمام زیادی به حفظ و گردآوری آیات قرآن داشتند. حافظان و قاریان آنقدر زیاد بودند که تنها در یکی از جنگ‏ها حدود هفتاد نفر از آنها به شهادت رسیدند؛5 پس در زمان رسول خدا صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏آله چنین امری (تحریف) ممکن نبود. در زمان خلفا هم شواهد بسیاری موجود است که حتی کسی مثل خلیفه هم جرأت افزودن بر قرآن یا کاستن چیزی از آن را نداشت و مورد اعتراض اصحاب واقع می‏شد؛ چنان‏که وقتی خلیفه دوم، آیه صد سوره توبه: “والذین اتبعوهم باحسان” را بدون واو خواند، مورد اعتراض واقع شد.6 اهل‏بیت علیهم ‏السلام نیز در انتقادات خود به خلفای جور، اشاره‏ای به تحریف قرآن نکرده و پیوسته مردم را به تمسّک به همین قرآنِ در دسترس سفارش کرده؛ پس معلوم می‏شود که قرآن مورد تحریف واقع نشده بود.

3. دلیل قرآنی: دسته‏ای از آیات قرآن دلالت دارد بر این‏که قرآن از هر گونه تغییر و تحریف حفظ شده است؛ مثل آیه نه سوره حجر که خداوند متعال می‏فرماید: “انّا نحن نزّلنا الذکر و انّا له لحفظون؛ ما قرآن را فرو فرستادیم و خود از آن محافظت می‏کنیم.” استدلال: الف) خداوند فرموده که قرآن را از هر گونه کاستی و زیادی محافظت می‏کند؛ ب) آنچه را خداوند از کاستی و زیادتی حفظ کند، محال است مورد تحریف قرار گیرد. نتیجه: پس محال است قرآن مورد تحریف قرار گیرد؛7 بنابراین با وجود دلایلی که ذکر شد و دلیل‏های دیگر، قرآن هرگز دستخوش تحریف نشده و نخواهد شد.

پی نوشت ها: 1. ر.ک: المیزان، علامه طباطبایی رحمه‏الله، ج 12، ذیل آیه 9 از سوره حجر ـ مصونیت قرآن از تحریف، آیت‏اللّه‏ معرفت، ترجمه محمد شهرابی، ص 189 ـ 245، نشر دفتر تبلیغات اسلامی. 2. برای آگاهی بیشتر ر.ک: قرآن‏شناسی، آیه‏اللّه مصباح یزدی، ج 1، ص 216، نشر مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قدس‏سره. 3. اصول کافی، ترجمه سیدهاشم رسولی، ج 4، کتاب فضل‏القرآن، روایت دوم، ص 398، انتشارات علمیه اسلامیه. 4. البیان، آیه‏اللّه‏ خویی رحمه‏الله، ص 213 و 214، منشورات انوارالهدی. 5. سفینه‏البحار، محدّث قمی، ج 1، باب الحاء الموحده، ص 57، نسخه خطّی المرتضی، بیروت. 6. ر.ک: تفسیر درالمنثور، سیوطی، ج 4، ص 179 و 268، نشر دارالفکر، 1314 ق. 7. ر.ک: المیزان، علامه طباطبایی رحمه‏الله، ج 12، ذیل آیه 9، سوره حجر، ص 101، چاپ دوم، بیروت ـ مجمع‏البیان، ج 6، چاپ اوّل، بیروت، ذیل آیه مذکور، ص 508.

دکمه بازگشت به بالا