ولایت شرط قبولی اعمال (عبادت بدون ولایت)

پرسش: آیا در قرآن آیه ای داریم دال بر بطلان عبادت بدون ولایت ، اگر بالفرض داشته باشیم آیا عبادت بدون ولایت بدون اجر می ماند؟ آیا ولایت شرط قبولی اعمال است؟

ولایت شرط قبولی اعمال (عبادت بدون ولایت)

آنچه از قرآن کریم در خصوص پرسش فوق استفاده می‏شود، دو آیه از سوره محمد صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله است که در یکی از آنها “یأیّها الّذین ءامنوا أطیعوا اللّه و أطیعوا الرّسول و لاتبطلوا أعمـلکم.” (محمّد 33) خداوند متعال می‏فرماید: ای مؤمنان! خدا و رسول را اطاعت کنید تا اعمالتان باطل نشود. توضیح آنکه یکی از دستورهای مؤکّد خداوند و پیامبر، اطاعت و پیروی از عترت و اهل‏بیت و اوصیای پیامبر است که در کتب حدیثی شیعه و سنّی به طور مفصّل و متواتر ذکر شده است؛ بنابراین، مخالفت با آنها و پیروی نکردن از دستورهای ایشان، موجب مخالفت با خدا و رسول خدا و در نتیجه موجب بطلان اعمال آنها خواهد شد. خداوند در آیه دیگر همین سوره می‏فرماید: “إنّ الّذین کفروا و صدّوا عن سبیل اللّه و شآقّواالرّسول…و سیحبط أعمـلهم؛ (محمّد، 32) کسانی که کافر شدند و مانع راه خدا می‏شوند و با رسول خدا مخالفت و دشمنی می‏کنند… به زودی اعمالشان نابود می‏شود.” مشاقّه با رسول خدا موجب حبط عمل می‏شود و کسانی که حاضر به قبول اطاعت از امامان معصوم نیستند، و ولایت و امامت کسانی را که خدا و رسول با آن همه تأکیدات فراوان در موارد متعدد مانند غدیرخم و غیره پیروی آنان را از امت اسلام خواسته‏اند قبول نکنند و بیگانگان را در اطاعت و ولایت بر آنها برگزینند، نوعی مخالفت و مشاقّه با خدا و رسول خدا محسوب شده و در نتیجه، اعمال آنها طبق همین آیه شریف حبط و نابود می‏شود. در اثبات بطلان اجر و ثواب و عبادت مخالفان با امامت امامان معصوم علیهم ‏السلام آن قدر روایت وارد شده است که به حدّ تواتر و استفاضه می‏رسد.1 یک نمونه از آنها: امام رضا علیه‏السلام فرمود: عبادت هیچکس را خدا قبول نمی‏کند. مگر اینکه همراه ولایت ما باشد و کسانی که ولایت ما را نپذیرند، مشمول این آیه هستند: “وقدمنا الی ما عملوا فجعلناه هباء منثورا”2

پی نوشت ها: 1. مراجعه شود به کتاب بحارالانوار، ج 27، ص 166 تا 202، دارالکتب الاسلامیه. 2. کتاب جامع احادیث الشیعه، ج 1، ص 427.

دکمه بازگشت به بالا