آشنایی با قرآن؛ راههای نزدیک شدن به قرآن چیست؟

آشنایی با قرآن | راههای نزدیک شدن به قرآن

چه راهی برای ورود به دنیای آسمانی و روحانی قرآن کریم و آشنا شدن با این دریای بی کران الهی و غرق شدن در لذّات روحانی آن و ایجاد علاقه به این کتاب عزیز وجود دارد ؟ لطفاً آن را بیان فرمایید ؟

خیلی ها دوست دارند به قرآن نزدیک شوند; امّا راه آن را نمی دانند . برای نزدیک شدن به قرآن ، قبل از هر چیز باید بدانیم که قرآن چیست ؟ چرا خدا آن را فرستاده ؟ و اگر نمی فرستاد ، چه می شد ؟ راستی آیا تا کنون درباره این پرسشها فکر کرده اید ؟

خداوند ، دوست و آفریدگار ماست . همه دنیا ، آسمان ، زمین ، ماه ، خورشید ، و ستارگان را برای ما آفریده است . دنیا را آفریده تا در آن زندگی کنیم ; از نور و گرمای خورشید استفاده کنیم و از تماشای ماه و ستارگان لذّت ببریم . پس از این جهان نیز ، جهانی بهتر و والاتر برای ما آفریده و انواع میوه ها و غذاها را در آن قرار داده است . باغ های پر از گل ، درختانِ پر از شکوفه و میوه ، دوستانِ مهربان و هزاران نعمتِ دیگر که چون آن ها را ندیده ایم ، نمی توانیم تصور کنیم .

رسیدن به آن دنیای زیبا و رفتن به آن بهشتِ خوبی ها ، نیاز به راهنما و نقشه دارد و خداوند ، آن نقشه را در اختیار ما گذاشته است . به راستی اگر آن نقشه نبود ، هرگز به سعادت نمی رسیدیم . آن کلیدی که ما را به بهشت رضوان الهی می رساند ، قرآن است . اگر قرآن نبود ، خوبی ها را نمی فهمیدیم . راه درست و نادرست را نمی شناختیم ; در نتیجه ، در زندگی سرگردان می شدیم . نمی دانستیم چگونه رفتار کنیم ; از چه راهی برویم ; چه کارهایی انجام دهیم ; چه غذاهایی بخوریم ; چه حرف هایی بزنیم ; با پدر ، مادر ، دوستان ، و اقوام خود چگونه رفتار کنیم ; با چه کسانی دوست شویم ; با خدا چگونه حرف بزنیم ، و سرانجام چه کنیم تا به رستگاری ابدی برسیم .

راستی اگر قرآن نبود ، آیا می توانستیم این همه را بفهمیم؟  هرگز ! هر آیه و سوره قرآن به ما می آموزد که چگونه زندگی کنیم تا کامیاب و خوشبخت شویم . وقتی فهمیدیم قرآن ، چنین کتاب با ارزشی است ، کم کم احساس می کنیم به قرآن و فهم این کتاب الهی نیازمندیم و این احساس نیاز اولین قدم برای علاقه مند شدن به قرآن است .

البته راه هایی هم برای نزدیک شدن به این کتاب آسمانی وجود دارد; مانند:

1 . فراگیری روخوانی و روان خوانی قرآن ;

2 . اقدام به قرائت قرآن ;

3 . حفظ سوره های قرآن ;

4 . توجه به معنای سوره ها و آیه ها;

5 . عمل کردن به گفته های قرآن . همه این ها فضای ذهن و دل و زندگی ما را برای نزدیک شدن به قرآن آماده می کند .

علاوه بر مطالب یاد شده می توان از طریق : 1ـ عترت (بیانات پیامبراکرم (ص ) و ائمه طاهرین (علیهم السلام )) 2ـ تزکیه نفس 3ـ دعا و.. . با قرآن ارتباط برقرار کرد

دکمه بازگشت به بالا