زیارت قبور علما و بزرگان

زیارت قبور علما و بزرگان

سه نکته درباره زیارت قبور علما

1. زیارت قبور علما مستحب است.

2. بازسازى قبور مکروه است، مگر قبور انبیا، ائمه و علما.

3. نمازگزاردن در کنار قبور اولیاى الهى و علماى ربانى مستحب است.[1]

زیارت قبور مؤمنان معمولی دارای اجر و پاداش است، اکنون اگر انسان به زیارت قبر یک انسان شایسته، صالح و پرهیزکار برود چه اجر و پاداش‌های بزرگ به دنبال دارد؟! و چه بسیارند کسانی در کنار مزار عالم مهذب و مجتهد والا مقام و آزاده‌ای به اذن خدا به مقصد و حاجت خویش دست یافته‌اند و به آسانی از دست‌انداز‌های خطرناک زندگی رها شده‌اند.
این‌جانب سال‌ها پیش از شیخنا الاستاد حضرت آیت الله حاج شیخ محمد علی اراکی رضوان الله علیه شنیدم که می‌فرمودند: «من از قبر مرحوم آقای حاج سید محمد تقی خوانساری قدس سره ـ یا کنار قبر ایشان ـ حوایج خود را می‌گیرم.
نیز انسان مؤمن صادق القولی که اورا به خوبی می‌شناسم می‌گفت: «چند سال قبل برای رفتن به حج واجب، دچار مشکل شده بودم؛ حتی چون بعضی می‌گفتند که در حج واجب می‌توان به اشخاص دارای نفوذ مراجعه کرد، به بعضی از آنان هم مراجعه کردم و موضوع را با آن‌ها در میان گذاشتم و با این حال، مؤثر واقع نشد تا اتفاقاً در شب چندمین سالگرد مرحوم آیت الله العظمی آقای حاج شیخ عبدالکریم حائری قدس سره مجلس بزرگداشت ایشان منعقد بود. من در آن مجلس به روح پاک ایشان متوسل شدم. دو یا سه روز بعد، جریان کار، اصلاح شد و توانستم به حج مشرف شوم.»
شایان توجه است که باید زیارت علمای ربانی، تهذیب شده و بی‌هوا، عالمان خداجو و دل به خدا داده را در ایام حیاتشان نیز مغتنم شمرد و از فیض حضورشان، از علم و فضایل فراوان و از روحیات و معنویات آنان حداکثر استفاده را کرد؛ از بیانات و افاضاتشان بهره‌مند گردید و این فرصت طلایی را نباید از دست داد.
از خاطراتی که این جانب از سفرهای تبلیغی خود در چند دهه قبل که این‌گونه اشتغالات داشتم به خاطر دارم این است: در اهواز روزهای جمعه که فرا می‌رسید مردم محترم آن سامان به حضور علمای اعلام آن‌جا می‌آمدند و آن‌ها را زیارت می‌کردند.[2]

[1] . فرهنگ فقه، ج 5، ص 306؛ عروه الوثقى، ج 2، ص 403 و 132.

[2]. سایت آستان قدس رضوی

دکمه بازگشت به بالا