در آیه 59 سوره نساء اولی الامر چه کسانی هستند

تفسیر آیه 59 سوره نساء در مورد اولی الامر از بیان حاج آقای قرائتی

ویدیو زیر را حتما ببینید

در آیه 59 سوره نساء اولی الامر چه کسانی هستند؟

آیه اولی الامر در قرآن

مقصود از «اولی الامر» در آیه شریفه 59 سوره نساء ، چه کسانی هستند ؟
مقصود از “اولی‏الامر” در این آیه شریفه، امامان معصوم علیهم ‏السلام می‏باشد که رهبری مادی و معنوی جامعه اسلامی، در تمام شؤون زندگی، از طرف خدای سبحان و پیامبراکرم صلی الله‏ علیه‏ و‏آله به آنها سپرده شده است؛ زیرا:

اولاً: نام “اولی‏الامر” در کنار نام خدا و رسول آمده آمده، و آیه شریفه اطاعت از “أُولی‏الأمر” را مانند اطاعت از خدا و رسول بدون قید و شرط، لازم و واجب شمرده است؛ بنابراین، “اولی‏الامر” (همانند پیامبر)، باید افرادی معصوم و مصون از خطا و گناه باشند؛ زیرا اگر معصوم نباشند، اطاعت بی‏قید و شرط از آنان موجب گمراهی خواهد شد.

ثانیا، روایات متعددی در منابع شیعه و برخی منابع اهل سنّت نقل شده که همگی گواهی می‏دهد که منظور از “اولی‏ا لامر” امامان معصوم علیهم‏السلام می‏باشد و حتی در بعضی از آنها نام امامان یک به یک صریحا ذکر شده است، چنان‏که در حدیثی از جابربن ‏عبداللّه‏ انصاری نقل شده است که گفت: “وقتی خدای عزوجل آیه شریفه: “یأیها الذین ءامنوا أطیعوا اللّه‏ و أطیعوا الرسول و أُولی الأمر منکم…” را بر پیامبر گرامیش “محمّد” صلی‏الله‏علیه‏و‏آله نازل کرد، به آن حضرت گفتم: یا رسول‏اللّه‏! خدا و رسولش را شناختیم، اولی‏الامر که خداوند اطاعت آنان را در ادامه اطاعت تو قرار داده کیست؟ فرمود:ای جابر! آنان جانشینان من‏اند و امامان مسلمین بعد از من که اولشان علی‏بن‏ابی‏طالب و سپس حسن و آن‏گاه حسین و بعد از او علی‏بن‏الحسین و سپس محمدبن‏علی است که در تورات معروف به باقر است، و تو به زودی او را درک خواهی کرد. چون او را دیدار کردی از طرف من سلامش برسان. و سپس صادق جعفربن‏محمّد و بعد از او موسی‏بن‏جعفر و آن‏گاه علی‏ بن‏ موسی و بعد از وی محمد بن ‏علی و سپس علی ‏بن ‏محمّد و آن‏گاه حسن ‏ب ن‏علی و آخرین امام همنام من است، که هم، نامش نام من (محمّد) و هم، کنیه ‏اش کنیه من (ابوالقاسم) است: او حجت خداست بر روی زمین و بقیه ‏اللّه‏ و یادگار الهی است در بین بندگان خدا. او پسر حسن‏بن‏علی است. اوست آن کسی که خدای تعالی نام خودش را به دست او در سراسر جهان یعنی همه بلاد مشرقش و مغربش می‏گستراند… .”1 

1. ر.ک: تفسیر نمونه، آیه‏اللّه‏ مکارم شیرازی و دیگران، ج 3، ص 435 ـ 444، دارالکتب الاسلامیه ـ المیزان، علامه طباطبایی، ترجمه سیدمحمدباقر موسوی همدانی، ج 4، ص 616 ـ 640 و 653 ـ 659، دفتر انتشارات اسلامی ـ ینابیع المودّه، سلیمان بن‏القندوزی الحنفی، تحقیق سیدعلی جمال اشرف الحسینی، ج 1، ص 341 ـ 351، دارالاسوه للطباعه و النشر ـ البرهان فی تفسیر القرآن، علامه بحرانی ـ تفسیر نورالثقلین، الحویزی، ذیل آیه 59 سوره نساء.

دکمه بازگشت به بالا