Ultimate magazine theme for WordPress.

احکام روزه قضا طبق نظر آیت الله خامنه ای

در این نوشتار احکام روزه قضا را طبق نظر آیت الله خامنه ای تقدیم شما می کنیم.

آیت الله خامنه ای
احکام روزه قضا طبق نظر آیت الله خامنه ای

احکام روزه قضا

۲۶۷. کسی که یک یا چند روز بیهوش و در حال اغماء بوده و روزه‌ی واجب از او فوت شده، لازم نیست قضای روزه‌ی آن روزها را به جا آورد.

۲۶۸. کسی که بخاطر مستی روزه از او فوت شده، مانند اینکه بر اثر مستی نیّت روزه نکرده هر چند همه‌ی روز را امساک کرده باشد، قضای روزه‌ئی که از او فوت شده واجب است.

۲۶۹. کسی که نیّت روزه کرده ولی سپس مست شده و همه یا بخشی از روز را با حال مستی گذارنیده بنا به احتیاط باید روزه‌ی آن روز را قضا کند، مخصوصاً در مستی‌های شدید که موجب زائل شدن عقل است. و در این مسئله و مسأله‌ی قبل فرقی نیست میان این‌که صَرف ماده‌ی سکرآور برای او حرام باشد یا به‌خاطر بیماری یا بی‌اطلاعی از موضوع، حلال بوده باشد.

۲۷۰. زن باید ایامی‌ را که بخاطر عادت ماهیانه و یا زایمان روزه نگرفته پس از ماه رمضان قضا کند.

۲۷۱. کسی که چند روز از ماه رمضان را بخاطر عذری روزه نگرفته، و تعداد آن روزها را نمی‌‌داند مثلاً نمی‌‌داند که آیا در روز بیست و پنجم ماه رمضان به سفر رفته تا روزهایی که از او فوت شده مثلاً شش روز باشد یا در روز بیست و ششم رفته که پنج روز باشد، می‌‌تواند مقدار کمتر را قضا کند و اما در صورتی که هنگام شروع عذر (مثلاً سفر) را می‌‌داند، مثلاً می‌‌داند که در روز پنجم ماه به سفر رفته ولی نمی‌‌داند که در شب دهم برگشته تا پنج روز فوت شده باشد یا شب یازدهم برگشته تا شش روز فوت شده باشد، در این صورت احتیاط آن است که مقدار بیشتر را قضا کند.

۲۷۲. اگر از چند ماه رمضان روزه‌ی قضا داشته باشد، قضای هر کدام را که اول بگیرد مانع ندارد، ولی‌ اگر وقت قضای آخرین ماه رمضان تنگ باشد، مثلاً پنج روز از رمضان آخر قضا داشته باشد و پنج روز هم به ماه رمضان باقی مانده باشد در این صورت احتیاط آن است که قضای رمضان آخر را بگیرد.

۲۷۳. کسی که قضای روزه‌ی ماه رمضان را می‌‌گیرد در صورتی که وقت قضای او تنگ نباشد می‌‌تواند پیش از ظهر روزه‌ی خود را باطل کند، و اگر وقت تنگ است یعنی فقط به عدد روزهای قضا تا ماه رمضان آینده وقت دارد، احتیاط آن است که روزه را در پیش از ظهر هم باطل نکند.

۲۷۴. کسی که به‌خاطر بیماری روزه ماه رمضان را نگرفته، اگر بیماری‌اش تا ماه رمضان آینده ادامه یافت، قضای رمضانِ گذشته از او ساقط می‌‌شود و باید برای هر روز یک مدّ طعام بدهد.

۲۷۵. کسی که بخاطر سفر، روزه‌ی ماه رمضان را نگرفته، اگر تا ماه رمضان سال بعد در وضعیت سفر باشد قضای رمضان گذشته از او ساقط نمی‌‌شود و باید بعداً آن را به‌جا آورد، و احتیاط مستحب آن است که کفاره (یک مدّ طعام برای هر روزه) نیز بدهد.

۲۷۶. اگر در ماه رمضان به‌سبب عذری روزه نگیرد و بعد از رمضان عذر او برطرف شود و با این حال قضای روزه‌ی خود را بجا نیاورد تا ماه رمضان آینده فرا برسد، باید روزه را قضا کند و برای هر روز یک (مدّ) طعام بدهد.

۲۷۷. اگر قضای روزه‌ی رمضان را چند سال به تأخیر بیندازد باید قضا را بگیرد و بخاطر تأخیر از سال اول کفاره (یک مدّ طعام) بدهد، ولی بخاطر تأخیر سال‌های بعد چیزی بر او واجب نمی‌‌شود.

۲۷۸. کسی که باید برای هر روز یک مدّ طعام بدهد می‌‌تواند کفاره‌ی چند روز را به یک فقیر بدهد.

۲۷۹. اگر پدر و نیز بنابر احتیاط واجب، مادر روزه‌ی خود را به‌خاطر عذری ـ غیر از سفر ـ به‌جای نیاورده و با این‌که می‌‌توانسته آن را قضا کند، قضا نیز نکرده است بر پسر بزرگتر آنان واجب است که پس از مرگ آنان خودش یا بوسیله‌ی اجیر، قضای‌ آن روزه را به‌جا بیاورد. و اما آنچه به‌خاطر سفر به‌جا نیاورده‌اند واجب است حتی در صورتی که فرصت و امکان قضا را هم نیافته‌اند، آن را قضا کند.

۲۸۰. روزه‌هایی را که پدر و مادر عمداً به‌جا نیاورده‌اند بنابر احتیاط باید بوسیله‌ی پسر بزرگتر ـ شخصاً یا با گرفتن اجیر ـ قضا شود.

روزه مستحبی و نذری با داشتن روزه قضا

۲۸۱. آیا کسی که روزه واجب بر گردن اوست می‌‌تواند روزه مستحبی بگیرد؟
ج) کسی که روزه قضای ماه رمضان بر گردن اوست نمی‌‌تواند روزه مستحبی بگیرد.

۲۸۲. کسی که قضای روزه ماه رمضان بدهکار است، آیا می‌‌تواند روزه نذر کند؟
ج) اگر قصد داشته باشد که روزه نذری را بعد از روزه قضا بگیرد نذرش صحیح است.

قضای روزه‌های فوت شده در سفر

۲۸۳. هجده روز روزه به علت مسافرت در ماه رمضان برای انجام مأموریت دینی بر عهده‌ ام می‌ باشد، وظیفه من چیست؟ آیا قضای آن‌ها بر من واجب است؟
ج) قضای روزه‌های ماه رمضان که بر اثر مسافرت از شما فوت شده، واجب است.

باطل کردن روزه بر اثر جهل به حکم

۲۸۴. نظر شریف جناب‌عالی درباره شخصی که بر اثر جهل به مسأله، عمداً روزه‌ اش را افطار کرده، چیست؟ آیا فقط قضا بر او واجب است یا این‌که کفّاره هم باید بدهد؟
ج) اگر به سبب بی‌اطلاعی از حکم شرعی، کاری را انجام دهد که روزه را باطل می‌‌کند ـ مثل این‌که نمی‌‌دانست خوردن دارو نیز مانند سایر خوردنی‌ها روزه را باطل می‌‌کند و در روز ماه رمضان دارو خورد ـ روزه‌اش باطل است و باید آن را قضا کند ولی کفّاره بر او واجب نیست.

ندانستن تعداد روزه‌های قضا

۲۸۵. کسی که تعداد روزهایی که روزه نگرفته و مقدار نمازهایی را که نخوانده نمی‌ داند، وظیفه‌ اش چیست؟ کسی هم که نمی‌ داند روزه‌ اش را بر اثر عذر شرعی افطار کرده و یا عمداً آن را خورده است، چه حکمی‌ دارد؟
ج) جایز است که به قضای آن مقدار از نماز و روزه‌هایش که یقین به فوت آن‌ها دارد، اکتفا نماید، و در صورت شک در افطار عمدی کفّاره واجب نیست.

شک در گرفتن روزه قضا

۲۸۶. اگر شک کنم در این‌که اقدام به گرفتن قضای روزه‌هایی را که بر عهده‌ ام بوده، کرده‌ ام یا خیر تکلیف من چیست؟
ج) اگر یقین به اشتغال قبلی ذمّه خود دارید، واجب است به مقداری که موجب یقین به انجام تکلیف می‌ شود، روزه قضا بگیرید.

قادر نبودن بر قضای روزه‌های فوت شده

۲۸۷. بعضی از افراد بر اثر تبلیغات گمراه کننده کمونیست‌ها چندین سال نماز و واجبات خود را ترک کرده‌ اند، ولی بعد از پیام تاریخی امام راحل به سران شوروی سابق پی به اشتباه خود بردند و به سوی خداوند توبه نموده‌ اند، آن‌ها در حال حاضر قادر به قضای همه آن نمازها و روزه‌ها نیستند، وظیفه آن‌ها چیست؟
ج) بر آنان واجب است که نمازها و روزه‌های فوت شده را به هر مقدار که قدرت دارند، قضا و هر مقداری که قادر نیستند وصیّت نمایند.

فوت روزه بر اثر جهل به علائم بلوغ

۲۸۸. من حدود شش ماه است که به سن تکلیف رسیده‌ ام. چند هفته قبل از رسیدن به آن سن فکر می‌ کردم تنها علامت بلوغ، تمام کردن پانزده سال هجری قمری است. ولی اکنون کتابی راجع به علامت‌های بلوغ پسران خواندم که در آن علامت‌های دیگری برای بلوغ ذکر شده که در من وجود دارند، ولی زمان پیدایش آن‌ها را نمی‌ دانم. آیا در حال حاضر قضای نماز و روزه بر عهده من هست یا خیر؟ با توجه به این‌که من گاهی نماز می‌ خواندم و ماه رمضان سال گذشته را به‌طور کامل روزه گرفته‌ ام، وظیفه من در این باره چیست؟
ج) قضای همه نمازها و روزه‌هایی که یقین به فوت آن‌ها پس از رسیدن به سنّ بلوغ و تکلیف شرعی دارید، واجب است.

۲۸۹. من قبل از سن ۱۴ سالگی محتلم می‌‌شدم و نمی‌‌دانستم که احتلام نشانه بلوغ است لذا تا سن پانزده سالگی روزه نگرفته‌ام. آیا تنها قضای روزه کفایت می‌‌کند یا کفّاره هم دارد؟
ج) قضای روزه واجب است.

قضای روزه بیمار

استمرار بیماری از ماه رمضان تا رمضان آینده

۲۹۰. من از عینک طبی استفاده می‌ کنم و در حال حاضر چشمانم بسیار ضعیف است. هنگامی‌ که به پزشک مراجعه کردم به من گفت که اگر برای تقویت چشمانم تلاش نکنم، ضعیف تر خواهند شد، بنا بر این اگر از روزه ماه رمضان معذور باشم، چه وظیفه‌ ای دارم؟
ج) اگر روزه برای چشمان شما ضرر دارد، واجب نیست روزه بگیرید، بلکه واجب است افطار کنید و اگر بیماری شما تا ماه رمضان آینده استمرار پیدا کرد، قضای روزه بر شما واجب نیست، ولی واجب است که عوض هر روز یک مدّ طعام به فقیر بدهید.

استمرار چند ساله بیماری و قضای روزه‌ها

۲۹۱. مادرم تقریباً سیزده سال بیمار بود و به همین دلیل نمی‌ توانست روزه بگیرد. من دقیقاً اطلاع دارم که علت روزه نگرفتن او احتیاج به مصرف دارو بوده است، امیدواریم ما را راهنمایی فرمایید که آیا قضای روزه‌ها بر او واجب است؟
ج) اگر ناتوانی او از روزه گرفتن بر اثر بیماری بوده، قضا ندارد.

قضای عبادات مبتلایان به آلزایمر

۲۹۲. کسی که بیماری آلزایمر داشته و اکنون فوت کرده آیا نماز و روزه بر او واجب بوده است؟ وظیفه‌ی ما در این باره چیست؟
ج) اگر به حدّی که عنوان جنون بر آن صدق کند نرسیده، نماز و روزه بر او واجب بوده است و در صورتی که از او نماز و روزه فوت شده، قضای آن بر عهده پسر بزرگتر می‌‌باشد مگر آنکه نسبت به آن وصیّت کرده باشد و از ثلث مال او هم تجاوز نکند که در این صورت می‌‌توانید برای این کار شخصی را اجیر کنید.

قضای روزه والدین

قضای روزه پدر و مادر

۲۹۳. اگر فرزند بزرگ میّت دختر و فرزند دوم او پسر باشد، آیا قضای نمازها و روزه‌های پدر و مادر بر این پسر واجب است؟

ج) ملاک واجب بودن قضای نماز و روزه پدر و مادر این است که فرزند مذّکر از دیگر اولاد ذکور میّت ـ اگر میّت اولاد ذکور داشته باشد ـ بزرگتر باشد، و در فرض سؤال قضای نماز و روزه پدر بر پسر که فرزند دوم پدر است، واجب است و قضای نماز و روزه‌ ای که از مادر فوت شده، نیز بنابر احتیاط واجب است.

قضای روزه‌های فوت شده عمدی پدر

۲۹۴. پدری که همه اعمال عبادی خود را عمداً انجام نداده است، آیا بر پسر بزرگ قضای همه نمازها و روزه‌هایی را که پدرش انجام نداده و به پنجاه سال می‌ رسد، واجب است؟

ج) در این صورت هم احتیاط در قضای آن‌ها است.

قضای روزه فوت شده پدر بر اثر سکته مغزی

۲۹۵. پدرم سکته مغزی نموده و مدت دو سال مریض بود و بر اثر سکته قادر به تشخیص خوب و بد نبود، یعنی قدرت تفکر و تعقل از او سلب شده بود. در این دو سال نماز و روزه خود را انجام نداده است. آیا قضای نماز و روزه او بر من که پسر بزرگ خانواده هستم، واجب است؟ البته می‌ دانم که اگر وی بیماری‌های مذکور را نداشت، قضای نماز و روزه‌های او بر من واجب بود. امیدوارم مرا در این مسأله راهنمایی فرمایید.

ج) اگر ضعف عقلی وی به حدی که عنوان جنون بر آن صدق کند، نرسیده و در تمام اوقات نماز در حال اغماء نبوده است، قضای نمازها و روزه‌های فوت شده او بر شما واجب است، و گرنه چیزی از بابت آن بر شما نیست.

تقدّم قضای روزه خود یا پدر

۲۹۶. اگر قضای نماز و روزه بر عهده پسر بزرگ باشد و قضای نماز و روزه پدر هم برآن اضافه گردد، کدام یک مقدّم است؟

ج) در این صورت مخیّر است و شروع به انجام هر کدام کند، صحیح است.

فوت پسر بزرگتر

۲۹۷. اگر پسر بزرگ چه بالغ باشد یا غیر بالغ، قبل از پدر فوت کند. آیا قضای نمازهای پدر از فرزندان دیگر ساقط می‌ شود؟

ج) تکلیف قضای نماز و روزه پدر بر پسر بزرگی واجب است که هنگام وفات پدر زنده باشد، هرچند فرزند اول یا پسر اول پدر نباشد.

۲۹۸. آیا اگر پسر بزرگ که قضای نماز پدر بر عهده اوست، فوت نماید، انجام آن‌ها بر ذمّه وارث پسر بزرگ است یا این‌که به پسر بعدیِ پدر (برادرِ پسر بزرگ) منتقل می‌ شود؟

ج) قضای نماز و روزه پدر که بر پسر بزرگ واجب است، با فوت وی پس از فوت پدرش، بر پسر و یا برادر او واجب نمی‌ شود.

شک در روزه قضای پدر

۲۹۹. پدرم چند سال روزه قضا داشت که نمی‌ دانم آنها را به جا آورده یا نه و در این مورد وصیتی هم نکرده است؛ تکلیف پسر ارشد خانواده چیست؟

ج) اگر پسر بزرگ تر یقین دارد که پدرش روزه قضا داشته است، باید آنها را به جا آورد.

۳۰۰. من پسر بزرگ خانواده هستم. آیا واجب است برای گرفتن روزه یا خواندن نمازهای قضای پدرم، تا زنده است از او تحقیق کنم یا این‌که بر او واجب است مرا از مقدار آن آگاه نماید؟ در صورتی که مرا مطلع نکند، تکلیف من چیست؟

ج) تفحص و سؤال بر شما واجب نیست، ولی بر پدر واجب است تا فرصت دارد خودش بخواند و اگر نتوانست وصیت نماید. به هرحال پسر بزرگ مکلّف است که بعد از فوت پدرش، آن مقدار از نماز و روزه‌هایی را که یقین دارد از پدرش فوت شده است، قضا نماید.

به دنیا آمدن فرزند بعد از فوت پدر

۳۰۱. اگر در وقت فوت کسی فرزند پسرش هنوز به دنیا نیامده باشد و بعد از وفات او به دنیا بیاید و میت پسر دیگری هم نداشته باشد آیا این پسر در مورد نماز و روزه قضای او تکلیفی دارد؟
ج) در فرض سؤال بر پسر بعد از بلوغ، نماز و روزه قضای میت واجب است.

قضای روزه پدر برای دختر

۳۰۲. اگر پدر، تنها فرزند دختر داشته باشد، آیا بعد از مرگش قضای روزه‌های او، بر دختر بزرگ تر واجب است؟
ج) خیر، واجب نیست.

وجوب قضای عبادات پدر بر پسر دوم

۳۰۳. در صورت فوت پسر بزرگ خانواده، آیا قضای عبادات پدر بر پسر دوم نیز واجب می‌‌شود؟
ج) تکلیف قضای نماز و روزه پدر بر پسر بزرگی واجب است که هنگام وفات پدر زنده باشد، هر چند فرزند اول یا پسر اول پدر نباشد.

قضای نماز رو روزه پدر بر فرزند صغیر یا ممنوع از ارث

۳۰۴. آیا بر فرزند صغیر یا ممنوع از ارث واجب است که نماز و روزه‌ای را که از پدر فوت شده قضا کند؟
ج) بر ولی (پسر بزرگتر هنگام فوت پدر) واجب است که نماز و روزه‌های فوت شده پدر را قضا کند؛ و بالغ بودن وی هنگام فوت پدر شرط نیست، پس بر فرزند خردسال هم وقتی بزرگ شد واجب است، همچنان‌که ارث بردن هم شرط نیست و لذا بر کسی که ـ به‌خاطر قتل یا کفر و مانند آن ـ ممنوع از ارث هست نیز واجب است.

تأخیر و سهل‌انگاری در قضای روزه

تأخیر قضای روزه از روی جهل

۳۰۵. اگر شخصی بر اثر جهل به وجوب قضای روزه تا قبل از ماه رمضان سال آینده قضای روزه‌هایش را به تأخیر اندازد، چه حکمی‌ دارد؟
ج) فدیه تأخیر قضای روزه تا ماه رمضان سال بعد، بر اثر جهل به وجوب آن ساقط نمی‌ شود.

حکم سهل انگاری در قضای روزه

۳۰۶. کسی که در قضای روزه ماه رمضان خود، سهل انگاری کرده و اکنون به جهت بیماری، نمی‌ تواند آنها را به جا آورد، تکلیف چیست؟
ج) اگر در قضای روزه‌ها سهل انگاری کرده و اکنون نمی‌ تواند تا رمضان آینده آنها را به جا آورد، باید برای هر روز یک مد طعام به فقیر بدهد و هر زمان توانایی پیدا کرد، باید روزه‌ها را قضا کند.

باطل کردن روزه قضا

۳۰۷. آیا کسی که روزه قضا گرفته، می‌ تواند آن را به جهتی باطل کند؟
ج) اگر پیش از ظهر باشد، اشکال ندارد؛ ولی خوردن آن بعد از ظهر جایز نیست و اگر چنین کند، باید کفّاره بدهد و مقدار آن پرداخت ده مُدّ طعام به فقیر (هر نفر یک مُدّ) است و اگر ندارد سه روز روزه بگیرد که بنا بر احتیاط واجب پی در پی باشد.

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع از