روزه های واجب، حرام، مستحب و مکروه

در این نوشتار احکام روزه واجب، حرام، مستحب و مکروه بر اساس استفتائات مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای را تقدیم شما می کنیم.

احکام روزه
احکام روزه واجب، حرام، مستحب و مکروه

احکام روزه

معنای روزه

۱. «روزه» در شرع مقدس اسلام آن است که انسان در تمام روز (از طلوع فجر تا مغرب) با قصد اطاعت از فرمان خداوند از خوردن و آشامیدن و چیزهای دیگری که به تفصیل گفته خواهد شد خودداری کند.

انواع روزه

۲. روزه از یک نظر بر چهار نوع است:
ـ روزه‌ی واجب، مثل روزه‌ی ماه مبارک رمضان.
ـ روزه‌ی مستحب، مثل روزه‌ی ماه رجب و شعبان.
ـ روزه‌ی مکروه، مثل روزه‌ی روز عاشورا.
ـ روزه‌ی حرام، مثل روزه‌ی عید فطر (اول ماه شوال) و قربان (دهم ماه ذی‌الحجه).

روزه‌های واجب

۳. روزه‌های واجب عبارتند از:
ـ روزه‌ی ماه مبارک رمضان.
ـ روزه‌ی قضا.
ـ روزه‌ی کفاره.
ـ روزه‌ی قضای پدر و مادر.
ـ روزه‌ی مستحبی که به واسطه‌ی نذر و عهد و قسم واجب شده است.
ـ روزه‌ی روز سوم از ایام اعتکاف.
ـ روزه‌ی بدل از قربانی در حج تمتع*.

  • اگر حاجی در حج، قدرت بر قربانی نداشته و نتواند قرض کند باید به‌جای آن ده روز روزه بگیرد که سه روز آن را در سفر حج و هفت روز آن را در وطنش می‌گیرد.

روزه روز عاشورا

۴. آیا روزه گرفتن در روز عاشورا جایز است؟
ج) کراهت دارد.

روزه سکوت

۵. شنیده‌ام که گرفتن روزه سکوت حرام است، ولی بعضی می‌گویند در صورت نذر حلال است. آیا چنین گفته‌ای صحیح است؟
ج) حرام است.

روزه زن و فرزند

۶. در اقسام روزه‌های حرام می‌فرمایند: روزه زوجه اگر مزاحم حق زوج باشد، و روزه‌ی فرزند اگر موجب اذیت و رنج پدر و مادر گردد؛ حال سؤال این است که این روزه فقط شامل روزه‌ی مستحبی است یا شامل روزه‌ی واجب موسّع هم می‌شود؟
ج) شامل روزه‌ی واجب نمی‌شود.

شرایط وجوب روزه

۷. روزه بر افرادی واجب است که واجد شرایط زیر باشند:
ـ بلوغ.
ـ عقل.
ـ قدرت.
ـ بی‌هوش نبودن.
ـ مسافر نبودن.
ـ حایض و نفسا نبودن.
ـ ضرری نبودن روزه.
ـ حَرَجی نبودن روزه.

مشقت در گرفتن روزه

ناتوانی از گرفتن روزه در آغاز بلوغ

۸. دختری که به سن تکلیف رسیده، ولی به علت ضعف جسمانی توانایی روزه گرفتن ندارد، و بعد از ماه مبارک رمضان هم نمی‌ تواند قضای آن را به جا آورد تا این‌که ماه رمضان سال بعد فرا می‌‌ رسد، چه حکمی‌‌ دارد؟
ج) ناتوانی از گرفتن روزه و قضای آن به مجرد ضعف و عدم قدرت موجب سقوط قضای روزه نمی‌‌ شود، بلکه قضای روزه‌ های ماه رمضان که از او فوت شده، بر وی واجب است.

۹. دخترانی که تازه به سن تکلیف رسیده‌ اند و روزه گرفتن بر آن‌ها مقداری مشکل است، چه حکمی‌ دارند؟ آیا سن بلوغ شرعی دختران اکمال نه سال قمری است؟
ج) بنا بر نظر مشهور، بلوغ شرعی دختران همان تکمیل نه سال قمری است که در این هنگام روزه بر آن‌ها واجب است و ترک آن به مجرد بعضی از عذرها جایز نیست، ولی اگر روزه گرفتن برای ایشان ضرر داشته باشد یا تحمل آن برایشان همراه با مشقت زیاد باشد، افطار برای آن‌ها جایز است.

۱۰. اگر دختر نه ساله‌ ای که روزه بر او واجب شده، به دلیل دشواری، روزه‌ اش را افطار نماید، آیا قضا بر او واجب است یا خیر؟
ج) قضای روزه‌‌ هایی که از ماه رمضان افطار کرده، بر او واجب است.

۱۱. من بر اثر ضعف جسمانی از ابتدای سن بلوغ تا دوازده سالگی روزه نگرفته‌ ام، در حال حاضر چه تکلیفی دارم؟
ج) واجب است روزه‌‌ هایی را که در ماه مبارک رمضان نگرفته ‌اید با این‌که به سنّ تکلیف رسیده بودید، قضا کنید، و اگر افطار روزه ماه رمضان عمدی و اختیاری و بدون عذر شرعی بوده، کفّاره هم بر شما واجب است.

۱۲. کسی که در اوائل سن تکلیف بر اثر ضعف و عدم توانایی، نتوانسته روزه بگیرد، آیا فقط قضا بر او واجب است یا قضا و کفّاره با هم بر او واجب است؟
ج) اگر گرفتن روزه برای او حرجی نبوده و عمداً افطار کرده، علاوه بر قضا، کفّاره نیز بر او واجب است و اگر خوف داشته باشد که اگر روزه بگیرد مریض شود، فقط قضای روزه‌ ها بر عهده او می‌ باشد.

افطار به‌خاطر مشقت در اثنای روز

۱۳. اگر شخصی جهت شغلی که دارد و نمی‌‌تواند آن را رها کند چنانچه بر اثر تشنگی یا گرسنگی روزه برایش حرجی باشد، و همچنین افراد کم سن و سال که روزه گرفتن برای آن‌ها مشقّت شدید دارد آیا از اوّل روز می‌‌توانند افطار کنند یا این‌که حکم دیگری دارند؟
ج) در فرض سؤال، هر وقت دچار حرج و مشقّت شدند، می‌‌توانند افطار نموده و بعدا باید روزه آن روز را قضا نمایند.

دکمه بازگشت به بالا