Ultimate magazine theme for WordPress.

معنای روزه چیست؟

شاید برای خیلی سوال باشد که روزه به چه معناست ؟ که در این یادداشت معنای لغوی و اصطلاحی روزه را توضیح خواهیم داد.

«روزه» در شرع مقدس اسلام آن است که انسان در تمام روز (از طلوع فجر تا مغرب) با قصد اطاعت از فرمان خداوند از خوردن و آشامیدن و چیزهای دیگری که به تفصیل گفته خواهد شد خودداری کند.

روزه از فروع دین اسلام و به معنای، خودداری از انجام برخی کارها از جمله خوردن و آشامیدن از اذان صبح تا اذان مغرب است. منابع دینی، برای روزه آثار اخلاقی و معنوی متعددی بر شمرده‌اند.

معنای روزه در لغت

روزه (صیام) در لغت به معنای خودداری از انجام کاری است و در اصطلاح شرع به معنای بازداشتن نفس از همه چیزهایی است که روزه را باطل می‌کند.(مُفطِرات)

روزه در ادیان پیش از اسلام بوده است. تورات و انجیل گزارش هایی از روزه گرفتن امتهای پیشین را گزارش داده است.

بر اساس منابع اسلامی، وجوب روزه ماه رمضان در ۲۸ شعبان سال ۲ هجری قمری، ۱۳ روز پس از تغییر قبله تشریع شد.دستور روزه گرفتن در ماه رمضان و بسیاری از احکام مربوط به آن در سوره بقره آیات ۱۸۳-۱۸۵، و آیه ۱۸۷ آمده است.

در ابتدای تشریع این حکم، روزه‌داران پس از افطار، فقط تا وقتی که به خواب نرفته بودند مجاز بودند غذا بخورند و زناشویی، در شب و روز ماه رمضان حرام بود. این دو حکم پس از مدتی منسوخ شد.

روزه از نظر فقهی، بر چهار قسم واجب، مستحب، مکروه و حرام است. روزه ماه رمضان بر مسلمانان واجب است.

ما انواع روزه داریم که شامل روزه واجب، حرام، مستحب و مکروه است. که جهت تفصیل بیشتر به لینک روبرو مراجعه کنید: روزه های حرام و مکروه، واجب و مستحب کدامند؟

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع از