زمان نیت روزه واجب و مستحبی

توصیه می کنم قبل از خواندن این مطلب که درباره زمان نیت روزه واجب و مستحبی است روی لینک زیر کلیک کنید ومطلب زیر را بخوانید
احکام نیت روزه و چگونگی نیت روزه

آیت الله خامنه ای
زمان نیت روزه طبق نظر آیت الله خامنه ای

زمان نیت روزه طبق نظر آیت الله خامنه ای

زمان نیّت روزه‌های واجب

۵۲. زمان نیّت روزه‌های واجب به‌طور عادی چه زمانی است؟
ج) نیّت برای روزه ماه رمضان و نذر معیّن، از اول شب تا اذان صبح و برای روزه غیر معیّن (مانند روزه قضا و نذر مطلق)، از اول شب تا ظهر روز بعد است.

زمان نیّت روزه‌ی مستحبّی

۵۳. روزه‌ی مستحبّی را در هر وقت از روز که به فکر روزه بیفتد می‌‌تواند نیّت کند و روزه‌ی او صحیح است، مشروط بر اینکه تا آن لحظه کاری که موجب باطل شدن روزه است از او سر نزده باشد.

تأخیر در نیّت روزه

۵۴. از آن‌جا که شروع روزه از اول فجر است، نیّت آن هم باید از آن لحظه به تأخیر نیفتد، و بهتر آن است که پیش از فرا رسیدن فجر، نیّت روزه کند.

۵۵. کسی که در ماه رمضان، هنگام فرا رسیدن اذان صبح، عمداً نیّت روزه نمی‌‌کند، اگر در اثنای روز نیّت روزه کند، روزه‌اش باطل است و در عین حال باید تا غروب آن روز از همه‌ی چیزهای باطل کننده‌ی روزه اجتناب کند و بعد از ماه رمضان هم قضای آن روز را به‌جا آورد.

۵۶. کسی که در ماه رمضان از روی فراموشی یا بی‌اطلاعی، نیّت روزه نکرده و در اثنای روز ملتفت شود، در صورتی که کاری که روزه را باطل می‌‌کند انجام داده باشد، روزه‌ی آن روز باطل است ولی تا غروب از کارهای باطل‌کننده‌ی روزه خودداری کند اما چنانچه تا هنگامی‌ که ملتفت روزه می‌‌شود، کاری که روزه را باطل می‌‌کند انجام نداده باشد اگر بعد از ظهر است روزه باطل است، و اگر پیش از ظهر است، بنابر احتیاط واجب باید نیّت روزه کند و روزه بگیرد و بعداً نیز روزه‌ی آن روز را قضا کند.

۵۷. اگر برای روزه‌ی واجب غیر ماه رمضان مانند روزه‌ی کفّاره یا قضا تا نزدیک ظهر نیّت نکند، چنانچه تا آن وقت کاری که روزه را باطل می‌‌کند انجام نداده باشد، می‌‌تواند نیّت کند و روزه‌ی او صحیح است.

۵۸. اگر شخصی نیّت روزه استیجاری را عمداً یا سهواً تا قبل از اذان ظهر به تأخیر بیندازد، آیا روزه آن روز ـ بدون آن که مبطلی را انجام داده باشد ـ صحیح است؟
ج) در موارد استیجار باید مورد اجاره طبق اجاره و نیز آنچه متعارف بین مؤمنین است انجام بگیرد؛ در غیر این صورت صحیح نبوده و مستأجر مستحقّ مال‌الاجاره نیست.

آیت الله سیستانی
زمان نیت روزه طبق نظر آیت الله سیستانی

زمان نیت روزه طبق نظر آیت الله سیستانی

مسأله ۱۵۲۹ ـ لازم نیست انسان نیت روزه را از قلب خود بگذارند، یا مثلاً بگوید فردا را روزه میگیرم، بلکه همین‌قدر که بنا داشته باشد برای تذلل در پیشگاه خداوند عالم از اذان صبح تا مغرب کاری که روزه را باطل میکند انجام ندهد کافی است، و برای آنکه یقین کند تمام این مدت را روزه بوده، باید مقداری پیش از اذان صبح، و مقداری هم بعد از مغرب از انجام کاری که روزه را باطل میکند خودداری نماید.

مسأله ۱۵۳۰ ـ انسان می‌تواند در هر شب از ماه رمضان برای روزه فردای آن نیت کند.

مسأله ۱۵۳۱ ـ آخرین وقت نیت روزه ماه رمضان برای شخص ملتفت، هنگام اذان صبح است به این معنی که ـ بنا بر احتیاط واجب ـ باید هنگام صبح امساک او همراه با قصد روزه باشد هرچند در ضمیر ناخود آگاه.

مسأله ۱۵۳۲ ـ کسی که کارهایی که روزه را باطل میکند انجام نداده باشد، در هر وقت از روز نیت روزه مستحبی بکند، هرچند فاصله کمی تا مغرب باشد، روزه او صحیح است.

مسأله ۱۵۳۳ ـ کسی که پیش از اذان صبح در روزه ماه رمضان، و همچنین در روزه واجبی که زمانش معین است بدون نیت روزه خوابیده است، اگر پیش از ظهر بیدار شود و نیت کند، روزه او صحیح است. و اگر بعد از ظهر بیدار شود، باید احتیاطاً بقیه روزه را به قصد قربت مطلقه امساک کند، و روزه آن روز را نیز قضا نماید.

آیت الله مکارم شیرازی
زمان نیت روزه طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی

زمان نیت روزه طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی

چگونگی نیت کردن روزه ی ماه رمضان [زمان نیت روزه]

پرسش : آیا می توان در شب اول ماه رمضان، برای تمام ماه نیت روزه کرد؟
پاسخ : کافى است که در هر شب از ماه مبارک رمضان براى روزه فردا نیّت کند، ولى بهتر است که در شب اوّل ماه، علاوه ی ‏براین، نیّت روزه همه ماه را نیز بنماید.

حکم روزه واجب معین در صورت قصد انجام مبطلات [زمان نیت روزه]

پرسش : اگر فردی در روزه واجب معین مثل روزه ماه رمضان قصد خوردن نماید، حکم روزه ی او چیست؟
پاسخ : اگر شخص نیّت کند چیزى که روزه را باطل مى ‏کند به جا آورد، مثلًا تصمیم بر خوردن غذا بگیرد، روزه ‏اش باطل مى‏ شود، هرچند اصلًا غذا هم نخورد، مگر این‏که در آن حال توجّه نداشته باشد که فلان عمل روزه را باطل مى‏ کند، هر چند در هر صورت کفاره ندارد.

حکم تردید یا برگشتن از نیت در روزه ی واجب معین یا ماه رمضان [زمان نیت روزه]

پرسش : اگر فردی در روزه واجب مانند ماه رمضان یا روزه ی نذری مردد در نیت شود، روزه ی او چه حکمی دارد؟
پاسخ : هرگاه در ماه رمضان یا هر روزه ی واجب معیّن دیگر، از نیّت روزه برگردد، یا مردّد شود که روزه بگیرد یا نه، روزه ‏اش باطل مى ‏شود،ولی کفاره ندارد.

چگونگی اطمینان از صحت زمان روزه [زمان نیت روزه]

پرسش : چگونه شخص می تواند اطمینان کند که تمام روز را روزه گرفته است؟
پاسخ : باید احتیاطاً کمى قبل از اذان صبح و کمى هم بعد از مغرب، از انجام مبطلات روزه خوددارى کند تا یقین حاصل کند که تمام این مدّت را روزه داشته است.

اگر سوالی در مورد زمان نیت روزه دارید در بخش نظرات این مطلب مطرح کنید ان شاء الله در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما خواهیم بود.

دکمه بازگشت به بالا