آیا برگشت غذا از معده به دهان روزه را باطل میکند؟

حکم موادی که از معده وارد دهان شده در حال روزه

۸۱. گاهی اوقات انسان ترش می‌‌کند، یعنی موادی ترش مزه از معده او به فضای دهان او می‌‌آید.حال اگر روزه‌داری ترش کند و این مواد را سهواً یا عمداً قورت دهد، روزه‌اش چه حکمی‌ دارد؟
ج) اگر پس از آنکه به فضای دهان آمد عمداً و اختیاراً فرو برد، روزه‌اش باطل می‌‌شود ولی سهواً مبطل روزه نیست.(برگرفته از استفتائات مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای)

حکم آروغ زدن برای روزه دار

اگر روزه‌دار بداند که با آروغ زدن چیزی بی اختیار از گلو در دهان می‌آید آیا مجاز به این کار است یا خیر؟

1- چنانچه به واسطۀ آروغ زدن، چیزی از معده روزه‌دار بیرون آید و به فضای دهان برسد:‌
اگر بدون اختیار فرو رود، روزه‌ باطل نمی‌شود.
و در صورتی که آن را با اختیار فرو برده شود روزه‌ باطل، و قضا و کفّاره واجب است.

2- شخص روزه‌دار اگر یقین داشته باشد و بداند، بواسطه آروغ زدن، چیزی بیرون می‌آید که قی کردن بر آن صدق می‌کند و یا بی‌اختیار پایین می‌رود، نباید عمدا آروغ بزند.

3- روزه‌دار اگر یقین نداشته باشد، بلکه احتمال بدهد که بواسطه آروغ زدن، چیزی بر می‌گردد که قی کردن بر آن صدق می‌کند و یا بی‌اختیار پایین می‌رود، آروغ زدن از روی عمد اشکال ندارد و در این صورت اگر چیزی خارج شود و بی‌اختیار پایین هم برود، روزه‌اش باطل نمی‌شود، البته این در صورتی است که عادتش این نباشد و گرنه اشکال دارد و نباید احتیاط را ترک نماید.(برگرفته از توضیح المسائل امام خمینی)

اگر سوالی دیگری در مورد این مطلب یعنی ترش کردن در حال روزه یا آروغ زدن برای روزه دار و برگشت غذا به دهان در حال روزه دارید در بخش نظرات مطرح کنید ان شاء الله در کوتاه ترین زمان پاسخگوی سوالات شما هستیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

2
پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
اطلاع از
محمد مهدی شرفیه
محمد مهدی شرفیه

اگر ترش کنیم و اونو بیرون بریزم روزه باطله یا صحیح

دکمه بازگشت به بالا
بستن