Ultimate magazine theme for WordPress.

آیا آروغ زدن روزه را باطل میکند؟

استفراغ کردن عمدی روزه را باطل میکند، سوال این است که آیا آروغ زدن روزه را باطل میکند؟ حکم آروغ زدن روزه دار چیست؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می دهیم.

آیت الله مکارم شیرازی
آیا آروغ زدن روزه را باطل میکند؟ طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی

حکم آروغ زدن روزه دار

آیت الله مکارم شیرازی 

پرسش :چنانچه فرد روزه دار آروغ بزند، روزه ی او چه حکمی دارد؟ آیا آروغ زدن روزه را باطل می کند؟
پاسخ :هرگاه یقین دارد که به واسطه آروغ زدن چیزى از گلو بیرون مى ‏آید که به آن قى کردن مى گویند نباید عمداً آروغ بزند، ولى اگر یقین نداشته باشد اشکال ندارد و هر گاه بر اثر آروغ زدن بدون اختیار چیزى در گلو یا دهانش بیاید باید آن را بیرون بریزد و اگر عمداً فرو ببرد روزه ‏اش باطل است، ولى اگر بى‏ اختیار فرو رود اشکالى ندارد.

آیت الله خامنه ای
آیت الله خامنه ای

آیت الله خامنه ای

۸۱. گاهی اوقات انسان ترش می‌‌کند، یعنی موادی ترش مزه از معده او به فضای دهان او می‌‌آید.حال اگر روزه‌داری ترش کند و این مواد را سهواً یا عمداً قورت دهد، روزه‌اش چه حکمی‌ دارد؟
ج) اگر پس از آنکه به فضای دهان آمد عمداً و اختیاراً فرو برد، روزه‌اش باطل می‌‌شود ولی سهواً مبطل روزه نیست.(برگرفته از استفتائات مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای)

آیت الله سیستانی
آیا آروغ زدن روزه را باطل میکند؟ آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی

آیا آروغ زدن روزه را باطل میکند؟
توضیح المسائل آیت الله سیستانی مسأله ۱۶۲۱ ـ اگر یقین داشته باشد که به واسطه آروغ زدن، چیزی از گلو بیرون میآید، چنانچه طوری باشد که بر آن قی کردن صدق کند، نباید عمداً آروغ بزند. ولی اگر یقین نداشته باشد اشکال ندارد.

جمع بندی آیا آروغ زدن روزه را باطل میکند؟

اگر روزه‌دار بداند که با آروغ زدن چیزی بی اختیار از گلو در دهان می‌آید آیا مجاز به این کار است یا خیر؟

1- چنانچه به واسطۀ آروغ زدن، چیزی از معده روزه‌دار بیرون آید و به فضای دهان برسد:‌
اگر بدون اختیار فرو رود، روزه‌ باطل نمی‌شود.
و در صورتی که آن را با اختیار فرو برده شود روزه‌ باطل، و قضا و کفّاره واجب است.

2- شخص روزه‌دار اگر یقین داشته باشد و بداند، بواسطه آروغ زدن، چیزی بیرون می‌آید که قی کردن بر آن صدق می‌کند و یا بی‌اختیار پایین می‌رود، نباید عمدا آروغ بزند.

3- روزه‌دار اگر یقین نداشته باشد، بلکه احتمال بدهد که بواسطه آروغ زدن، چیزی بر می‌گردد که قی کردن بر آن صدق می‌کند و یا بی‌اختیار پایین می‌رود، آروغ زدن از روی عمد اشکال ندارد و در این صورت اگر چیزی خارج شود و بی‌اختیار پایین هم برود، روزه‌اش باطل نمی‌شود، البته این در صورتی است که عادتش این نباشد و گرنه اشکال دارد و نباید احتیاط را ترک نماید.(برگرفته از توضیح المسائل امام خمینی)

اگر سوالی مرتبط با این مطلب یعنی آیا آروغ زدن روزه را باطل میکند؟ را دارید در بخش نظرات همین پست بپرسید ان شاء الله در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما هستیم.

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع از