آیا فرو بردن خلط گلو و سینه روزه را باطل میکند؟
آیت الله خامنه ای
آیا قورت دادن خلط گلو وسینه روزه را باطل می کند؟ آیت الله خامنه ای

مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای

حکم فرو بردن اخلاط سر و سینه در حال روزه

۸۲. هنگامی‌ که مبتلا به بیماری زکام بودم، مقداری از اخلاط سر و سینه در دهانم جمع شده بود که به جای بیرون انداختن، آن را فرو بردم، آیا روزه‌ ام صحیح است یا خیر؟ در بعضی از روزهای ماه مبارک رمضان در منزل یکی از اقوام بودم که بر اثر زکام و خجالت و حیا مجبور شدم با خاک، تیمّم بدل از غسل واجب بکنم و تا نزدیک ظهر غسل نکردم. این کار برای چند روز تکرار شد، آیا روزه‌ ام در آن روزها صحیح است یا خیر؟
ج) فرو بردن اخلاط سر و سینه ضرری به روزه نمی‌ رساند، ولی اگر به فضای دهان رسیده باشد بنا بر احتیاط واجب باید از فرو بردن آن خودداری نماید، و اما ترک غسل جنابت قبل از طلوع فجرِ روزی که می‌ خواهید روزه بگیرید و انجام تیمّم بدل از غسل به جای آن، اگر به‌خاطر عذر شرعی باشد و یا تیمّم در آخر وقت و به‌خاطر تنگی آن باشد، موجب بطلان روزه نیست و روزه شما با تیمّم صحیح است. در غیر این صورت، روزه شما در آن روزها باطل است.

آیت الله مکارم شیرازی
حکم فرو بردن خلط سینه و گلو آیت الله مکارم شیرازی

آیت الله مکارم شیرازی

حکم فرو بردن اخلاط سر و سینه در روزه

پرسش :هنگام روزه بودن، فرو بردن اخلاط سر و سینه چه حکمی دارد؟
آیت الله مکارم شیرازی: اگر اخلاط وارد بینی شده باشد احتیاط واجب آن است که آن را فرو نبرد، ولی اگر مربوط به سر و سینه باشد و به فضای دهان نرسد اشکالی ندارد.

آیت الله سیستانی
حکم فرو بردن خلط در روزه آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی

حکم فرو بردن خلط در روزه

پرسش: قورت دادن خلط گلو که به فضای دهان رسیده روزه را باطل می کند؟
آیت الله سیستانی: باطل نمی کند.

منبع: سایت پاسخکده برگرفته از استفتائات موجود در سایت مراجع تقلید

اگر سوالی مرتبطی در مورد مطلب بالا یعنی حکم فرو بردن خلط در روزه دارید در بخش نظرات بپرسید ان شاء الله کارشناسان در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما هستند.