راز موفقیت و خوشبختی در زندگی زناشویی

پرسش: راز موفقیت و خوشبختی در زندگی زناشویی چیست؟ برای اینکه زندگی شادی و خوبی داشته باشیم باید چه ویژگی های داشته باشیم؟

راز موفقیت و خوشبختی در زندگی زناشویی

پاسخ اجمالی: راز موفقیت و خوشبختی در زندگی زناشویی را می توان در بندهای زیر خلاصه کرد: خوشرویی، خوش زبانی، منطقی بودن، التزام به تعهدات، رعایت عفت، به کارگیری تدبیر، حسن نیت، صفا و صداقت و حقیقت گویی، پذیرش تعهدات همسری و وفای به عهد، چشم پوشی از خطاها، عذرخواهی و قبول خطا، احترام به شخصیت همسر، آراستگی ظاهری و نظافت، تعاون و هم کاری و هم دلی در امور، شکرگزاری و قدردانی از خدمات و به حساب آوردن کار یکدیگر، اهتمام به روابط زناشویی و نیازهای همسر.

پاسخ تفصیلی:

زوج‌های موفق، در پی شناخت همسرشان هستند

آن‌ها سعی می‌کنند هر روز شناخت بهتر و دقیق‌تری از همسرشان به دست بیاورند. در حقیقت آن‌ها پذیرفته‌اند که انسان تغییر می‌کند و این تغییرات هم دائمی است. زمانی که تجربه‌های او بیشتر می‌شود، نگاهش نسبت به دنیا و زندگی عوض خواهد شد و این تغییر نگرش و نگاه هم می‌تواند رفتارش را تغییر دهد.

بسیاری از زوج‌هایی که مدت‌هاست در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، سال‌ها قبل همدیگر را شناخته‌اند و نمی‌توانند تغییر طرف مقابلشان را بپذیرند، یا حتی ممکن است اصلاً آن را نبینند و انکار کنند. برای همین هم گاهی پس از گذشت چند سال، وقتی دوباره به ارتباطشان نگاه می‌کنند، متوجه می‌شوند همسرشان برای آن‌ها مثل یک غریبه شده است؛ غریبه‌ای که اصلاً او را نمی‌شناسند. بنابر این، آن‌هایی که نمی‌خواهند زندگی مشترکشان چنین آسیبی ببیند، هر روز باید در پی شناخت همسرشان باشند و سعی کنند آن فرد جدید را بهتر از قبل بشناسند.زوج‌های موفق، واقع‌گرا هستند و می‌دانند هر انسانی ممکن است اشتباه کند.

زوج‌های موفق، واقع‌گرا هستند

زوج‌های موفق، واقع‌گرا هستند و می‌دانند هر انسانی ممکن است اشتباه کند. گاهی زندگی بسیار سخت پیش می‌رود و شرایط طوری می‌شود که زن و مرد احساس می‌کنند گیج شده‌اند و نمی‌توانند راه درست را انتخاب کنند.

اگر در این مواقع، حواستان نباشد، ممکن است مرتکب اشتباهی شوید که زندگی‌تان را تهدید می‌کند. پس هر وقت چنین مشکلاتی سر راهتان قرار گرفت، به خودتان یادآوری کنید که هر کسی ممکن است اشتباه کند؛ ولی واکنش شما در برابر اشتباه همسرتان می‌تواند نتیجه آن را تغییر دهد.

زوج‌های موفق، به فکر فریب دادن همسرشان نیستند

آن‌ها هرگز به فکر فریب دادن همسرشان نیستند. پس اگر شما می‌خواهید همسرتان را آزار دهید، حتماً به این کار فکر کنید؛ اما اگر واقعاً همسرتان را دوست دارید، هیچ وقت و در هیچ شرایطی به فکر خیانت و تقلب نباشید.

زوج‌های موفق، می‌توانند عدم موافقتشان را اعلام کنند

آن‌ها به یکدیگر این فرصت را می‌دهند که عدم موافقتشان را اعلام کنند. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که همسران مرتکب می‌شوند این است که فکر می‌کنند زن و شوهر موفق، در تمام موضوعات زندگی باید با یکدیگر موافق باشند. در حالی که زوج‌های موفق، طور دیگری رفتار کرده‌اند و اختلاف نظرهایی را که با همسرشان داشته‌اند، پذیرفته‌اند. البته درباره موضوعات مهم و اساسی زندگی، حتماً باید تفاهم و توافقی وجود داشته باشد، اما در مورد مباحث ساده و جزئی‌تر، می‌توان به توافق رسید.

برای توضیح بیشتر ر.ک: 1- آیین همسرداری،ابراهیم امینی 2- ازدواج آسان و شیوه همسرداری،محمدی اشتهاردی

دکمه بازگشت به بالا