Ultimate magazine theme for WordPress.

راههای رسیدن به سعادت و خوشبختی

پرسش: راههای رسیدن به سعادت و خوشبختی چیست؟ چگونه می توانیم به کمال و سعادت اخروی برسیم؟

راههای رسیدن به سعادت و خوشبختی

ازدواج، خود راهی برای تکامل و سعادت است؛ چرا که خداوند انسان را زوج آفریده و ازدواج – که مظهر بروز زوجیت است – خود بزرگ راهی برای خروج انسان از فردگرایی و خود محوری، به زوجیت و دیگرنگری است.

اما چه محورهایی برای تکامل و سعادت در این محدوده وجود دارد؟ همان گونه که سعادت فردی انسان، در پرتو تنظیم روابط با خدا، خلق و خود آدمی به دست می آید، در عرصه ازدواج نیز اگر اهداف اساسی آفرینش – که همان کمال یابی انسان در تقرب به خداوند است – فراموش نشود، مرحله بالاتری از کمال در دسترس انسان خواهد بود.

بنابراین نحوه نگرش به زندگی، عامل بسیار مهمی در تأمین این هدف است. اگر زندگی به منظور تأمین خواسته های نفسانی و دنیایی باشد و تنها کامروایی مد نظر قرار گیرد، روشن است که این نوع زندگی، روزنه ای به سوی کمال نخواهد بود. ولی اگر تشکیل خانواده را صحنه ای برای ابتلا و آزمایش و جلوه گاهی برای بروز ارزش ها دانستیم، آنگاه زندگی خانوادگی را، شاه راهی به سوی کمال خواهیم یافت.

بنابراین به طور خلاصه باید گفت: زندگی زناشویی عرصه مناسب تری برای بروز صفات ارزشمند انسانی است. پس بایستی در پرتو ایمان و اخلاق، به زندگی شکل داد. هر صفت و خصیصه اخلاقی که به طور فردی ارزش است، در خانواده نیز باید ارزش باشد. اگر گذشت ارزش است، در خانواده و زندگی نیز همین طور باید باشد. علاوه بر آن که عشق و محبت در زندگی زناشویی چاشنی بسیار مناسبی برای ارتقای پایه های اخلاقی است. بنابراین باید گفت: زندگی زناشویی که بر پایه ایمان، اخلاق، تفکر، تفاهم، احترام و ارزشمندی بنیان گردیده است، بدون تردید عرصه ای برای سعادت و تکامل خواهد بود.

پیغمبر اکرم(صلی الله علیه وآله) فرمودند: «4 چیز از عوامل سعادت و خوشبختی است؛ همسر صالح، خانه وسیع، همسایه خوب و مرکب» بی شک با توجه به گفته رسول خدا(صلی الله علیه وآله) هریک از این عوامل زمینه ساز خوشبختی هستند البته نه اینکه هر کس از این نعمت ها بی بهره باشد، بدبخت و شقاوتمند است؛ هرگز!

هم نشینى با بزرگان

پیامبراکرم(صلی الله علیه وآله) مى فرماید: اسعد الناس من خالط کرام الناس ؛ سعادت مندترین مردم کسى است که با افراد بزرگوار و کریم هم نشین باشد».( بحارالانوار، ج 74 ص 185)

پند پذیرى

امام على (علیه السلام) مى فرماید: السعید من وعظ بغیره ؛ سعادتمند کسى است که از سرنوشت دیگران پند گیرد.( نهج البلاغهء فیض الاسلام ، خطبه 85)

درواقع پس از راه روشن، بیداری و آگاهی و معرفت؛ تعهد، تلاش، توجه و جهت دهی به اعمال و پاک سازی آنها و توکل در تمام فراز و نشیب های زندگی، از گام های موثر دیگر برای رسیدن به خوشبختی هستند

عاقبت به خیرى

امام صادق (علیه السلام)از امام على (علیه السلام) نقل مى کند: حقیقت سعادت این است که آخرین مرحلهء زندگى انسان با عمل سعادتمندانه اى پایان پذیرد و حقیقت شقاوت این است که آخرین مرحلهء عمر با عمل شقاوت مندانه اى خاتمه یابد».( تفسیر نمونه ، ج 9 ص 250)

آخرت گرایی

از منظر حدیث،‌خوش بخت، دنیا را (که فقط برای امتحان در مسیر راه انسان قرار گرفته) رها می کند یا از تعلقاتش به آن می‌کاهد و در مسیر اخرت گام بر می دارد.

انسان عاقل،‌ خوشبختی را در امور فانی و متغیر نمی جوید. سعادت واژه ‌مقدسی است که عقل و روان پاک آن را تفسیر می کند و متاع قلیل ،‌ لذت زودگذر و متغیر و در یک کلمه “دنیا” نمی تواند تفسیر کننده آن باشد.

مولای متقیان نیک بختی را چنین تفسیر می کند: “نیک بخت ترین فرد کسی است که لذّت فانی(دنیا) را برای لذّت باقی(آخرت) رها کند”. ( غرر الحکم ج2 ص441)

چون دنیا دار فانی است و بی اعتباری خویش را ثابت کرده و مرگ، عبرت بزرگ آن است، گشتن در پی خوش بختی و یافتن این گنج بزرگ در جایی و برای جایی که از بین رفتنی است، بیهوده است.

بیایید با هم عبارت های مثبت را جایگزین باورهای بسته و منفی و محدودکننده خود کنیم. چرا که با این کار، گام بلندی به سوی موفقیت برداشته و درحقیقت به سوی خوشبختی، پنجره ای بزرگ گشوده ایم: «من هرچه احساس گناه، ترس، خشم، غضب، نفرت و انزجار است، از خود دور می کنم.»

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع از