حکم خون و لکه بینی بعد از یائسگی

پرسش: حکم خون بعد از یائسگی چیست؟ حکم لکه بینی بعد از یائسگی چیست؟

حکم خون بعد از یائسگی

خونی که زن بعد از یائسگی می بیند حیض نیست و احکام دیگری دارد; مثلا ممکن است خون استحاضه باشد که دارای احکام خاصّی است که تفصیل آنها در رساله های عملیّه آمده است.

پرسش: زنی که پنجاه سال یا شصت سال قمری را تمام کرده و باز خون می بیند با‏‎ ‎‏اوصاف حیض در غیر ایام عادت، تکلیف او در طواف و نماز چیست؟‏
امام خمینی (ره): بعد از رسیدن به سن یائس، خونی که می بیند حکم استحاضه‏‎ ‎‏دارد و باید در نماز و طواف، به وظیفه مستحاضه عمل کند.‏

حکم خون دیدن و لکه بینی بعد از یائسگی 

پرسش :من حدود 12 سال است که دوران یائسگی را پشت سر گذاشته ام و دچار عادت ماهانه نمیشوم یعنی می توانم به طور کامل نماز بخوانم. اما طی 2 سال اخیر توسط یک پزشک متخصص زنان دارویی به من تجویز شده که اینک با نظر همان پزشک اقدام به قطع تدریجی دارو کردم که دارو هنوز تمام نشده ولی من دچار عادت ماهانه شدم که هم اکنون حدودا 1 هفته است که ادامه دارد اکنون خواهشمند است که راهنمایی بفرمائید که ایا نماز خواندن بر من واجب است یا خیر؟ و اگر نماز بر من واجب نیست بعد از چه مدتی باید نماز بخوانم؟ ایا با همین وضع می توانم نماز بخوانم؟
آیت الله مکارم شیرازی:این خون حکم استحاضه را دارد و شما باید اعمال زن مستحاضه را انجام دهید و عباداتتان را بجا آورید. (استفتائات موجود در سایت معظم له)

دکمه بازگشت به بالا