حکم حیاط، پشت بام، زیر زمین و طبقه بالای مسجد

پرسش: حکم حیاط، پشت بام، زیر زمین و طبقه بالای مسجد چیست؟ آیا حیاط و پشت بام و زیر زمین و طبقه بالا حکم مسجد را دارند؟

احکام مسجد

حکم حیاط مسجد 

پرسش :حیاط مسجد چه حکمی دارد؟ آیا احکام مسجد نیز در آن جاری می شود؟
آیت الله مکارم شیرازی :
اگر حیاط مسجد را جزء مسجد وقف کنند و در ابتدا صیغه وقف را بر کلّ آن جارى کنند، حکم مسجد را دارد. امّا اگر بر آن صیغه وقف به عنوان مسجد نخوانده اند و یا اطلاع نداریم که چگونه صیغه وقف خوانده شده، دو صورت دارد؛ در مناطقى مثل جنوب کشور که در بعضى فصول از حیاط، جهت اقامه نماز و برنامه های مسجد استفاده می شود، حیاط جزء مسجد است؛ امّا در مناطقى مثل شمال کشور که از حیاط مسجد چنین استفاده ای نمی شود آن را جزء مسجد نمی دانیم. به عبارت دیگر در چنین مواردى اگر حیاط مسجد براى اقامه نماز و برنامه هاى مسجد است، جزء مسجد بوده و حکم آن را دارد و الّا حکم مسجد را ندارد.

حکم پشت بام مسجد

پرسش : حکم پشت بام مسجد چیست؟ اعتکاف در پشت بام، زیرزمین و محراب مسجد جامع چه حکمی دارد؟
آیت الله مکارم شیرازی :
پشت بام، زیرزمین و محراب مسجد جزء مسجد محسوب مى شود مگر اینکه یقین داشته باشیم واقف آنها را جزء مسجد قرار نداده است.

حکم زیر زمین مسجد

س 417: مدتی است که در یکی از مساجد، نماز جماعت اقامه می‏کنم و اطلاعی از کیفیت وقف مسجد ندارم. با توجه به این که مسجد از جهت هزینه با مشکلاتی روبرو است، آیا اجاره دادن زیرزمین مسجد برای کاری که مناسب با شأن مسجد باشد، جایز است؟
آیت الله خامنه ای: اگر زیر زمین عنوان مسجد را ندارد و جزء تأسیساتى نیست که مسجد به آن نیاز داشته باشد و وقف آن هم وقف انتفاع نباشد، اشکال ندارد.

س 418: هیأت امنای مسجدی که املاکی برای اداره امور خود ندارد، تصمیم گرفته‏اند زیرزمینی را در قسمت سقف دار مسجد برای ساختن کارگاه و تأسیسات عمومی برای خدمت به مسجد ایجاد نمایند، آیا این کار جایز است؟آیت الله خامنه ای: حفر زمین مسجد براى تأسیس کارگاه و مانند آن جایز نیست.

سؤال: در محل ما مسجدی هست که هنگام تجدید بنا زیرزمینی در زیر همان مسجد ساختند، اوایل از آنجا برای نماز استفاده می شد و الان آنجا را برای رستوران و غذا خوری اجاره داده اند، آیا این کار جایز است؟
آیت الله خامنه ای: زیرزمین و طبقات فوقانی که در مکان مسجد قبلی احداث می شود، حکم مسجد را دارد و اجاره دادن و تبدیل آن به رستوران و امثال آن جایز نیست.

حکم طبقه بالای مسجد

پرسش :اگر در جایى صیغه مسجد خوانده شود، آیا زیرزمین یا طبقه فوقانى آن نیز حکم مسجد دارد؟
آیت الله مکارم شیرازی :آرى حکم مسجد دارد؛ مگر این که هنگام وقف آن را استثنا کنند.


برچسب ها

نوشته های مشابه

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن