حکم حیاط مسجد

پرسش: حکم حیاط مسجد چیست؟ آیا حیاط مسجد حکم مسجد را دارد؟

احکام مسجد

حکم حیاط مسجد 

پرسش :حیاط مسجد چه حکمی دارد؟ آیا احکام مسجد نیز در آن جاری می شود؟
آیت الله مکارم شیرازی :
اگر حیاط مسجد را جزء مسجد وقف کنند و در ابتدا صیغه وقف را بر کلّ آن جارى کنند، حکم مسجد را دارد. امّا اگر بر آن صیغه وقف به عنوان مسجد نخوانده اند و یا اطلاع نداریم که چگونه صیغه وقف خوانده شده، دو صورت دارد؛ در مناطقى مثل جنوب کشور که در بعضى فصول از حیاط، جهت اقامه نماز و برنامه های مسجد استفاده می شود، حیاط جزء مسجد است؛ امّا در مناطقى مثل شمال کشور که از حیاط مسجد چنین استفاده ای نمی شود آن را جزء مسجد نمی دانیم. به عبارت دیگر در چنین مواردى اگر حیاط مسجد براى اقامه نماز و برنامه هاى مسجد است، جزء مسجد بوده و حکم آن را دارد و الّا حکم مسجد را ندارد.

سؤال:آوردن میز تنیس به فضاى مسجد از قبیل زیرزمین، حیاط و… جهت انجام فعالیتهاى سالم فرهنگى ورزشى در کنار آموزش تعالیم دینى (آموزش قرآن، احکام و عقاید) چه حکمى دارد؟
آیت الله مکارم شیرازی
:استفاده از وسایل فوق در شبستان یا فضاى مسجد مجاز نیست ولى اگر سالنهایى براى کتابخانه یا فعالیتهاى فرهنگى در مسجد ساخته شده، از فضاى آن مى توان براى این کار استفاده کرد.

پرسش: رد شدن خانم ها در ایام عادت ماهیانه از مسجد آیا تنها در مواقع ضرورت بلا اشکال است و آیا احتیاطی هم در این مورد نیاز هست؟
توقف حائض در حیاط مسجد اگر عنوان مسجدیت ندارد اشکال ندارد و همچنین توقف در صحن امام‏زاده بلکه رفتن به درون حرم آن ها نیز براى زن در حال عادت اشکال ندارد ولی توقف در آنچه که عنوان مسجدیت دارد مانند شبستان ها و همچنین در حرم امامان مثل حرم حضرت رضا(ع) برای شخص جنب و زنی که در حال عادت یا نفاس است حرام می باشد ولی اگر از یک درب وارد شوند و بدون توقف از درب دیگر خارج شوند اشکال ندارد و اضطرار لازم نیست بلکه در حال اختیار هم می تواند از یک در وارد شود و از در دیگر خارج شود. البته توجه داشته باشید که نباید توقف صورت بگیرد (استفتا از دفتر مقام معظم رهبری)

برچسب ها

نوشته های مشابه

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن