کتاب نهج البلاغه با ترجمه فارسی + دانلود pdf

توجه: جهت دانلود کتاب نهج البلاغه به انتهای مطلب مراجعه کنید!

مشخصات کتاب نهج البلاغه

سرشناسه:علی بن ابی طالب (ع)، امام اول، ۲۳ قبل از هجرت – ۴۰ ق.
عنوان قراردادی:نهج البلاغه . فارسی
عنوان و نام پدیدآور:ترجمه نهج البلاغه / مولف سیدرضی ؛مترجم حسین انصاریان .
مشخصات نشر:قم :دارالعرفان ، ۱۳۸۸.
مشخصات ظاهری:۷۶۴ ص.
فروست:مجموعه آثار ؛ ۲
شابک:978-964-2939-23-7 :۷۰۰۰۰ ریال
وضعیت فهرست نویسی:فیپا
موضوع:علی بن ابی طالب (ع)، امام اول، ۲۳ قبل از هجرت – ۴۰ق — خطبه ها
موضوع:علی بن ابی طالب (ع)، امام اول، ۲۳ قبل از هجرت – ۴۰ق. — کلمات قصار
موضوع:علی بن ابی طالب (ع)، امام اول، ۲۳ قبل از هجرت – ۴۰ق. — نامه ها
شناسه افزوده:انصاریان، حسین، ۱۳۲۳ -، مترجم
رده بندی کنگره:BP۳۸ /۰۴۱ ۱۳۸۸ح
رده بندی دیویی:۲۹۷/۹۵۱۵
شماره کتابشناسی ملی:۱۹۱۰۳۴۸
ص :1
عناوین اصلی کتاب شامل:
اشاره؛ پیشگفتار مترجم؛ دور نمایی از شخصیت امیر المؤمنین(علیه السّلام)؛ شریف رضی گرد آورنده نهج البلاغه؛ مقدمه الشریف الرضی؛ باب اول؛ باب دوم؛ باب گزیده حکمتها و موعظه های امیر مؤمنان علیه السّلام و از آن است گزیده؛ در آن مقداری از گزیده سخنان مشکل آن حضرت است که نیاز؛ ادامه کلمات قصار

مقدمه مترجم نهج البلاغه

پیشگفتار مترجم

هو العلیّ الأعلی نهج البلاغه،پس از قرآن مجید و گفتار پیامبر،بهترین سخن و برترین کلام است.

نهج البلاغه،گوهر بی نظیر دریای معنویت است،که تحصیل این گوهر،موجب سعادت دنیا و آخرت انسان است.

نهج البلاغه،گوهر بی نظیر دریای معنویت است،که تحصیل این گوهر،موجب سعادت دنیا و آخرت انسان است.

نهج البلاغه،چراغ پر فروغ هدایت است،که از افق عقل امیر المؤمنین علیه السلام طلوع کرده،و درخشش و نور بخشی آن ابدی است.

نهج البلاغه،آب خوشگوار و زلالی است،که تشنگان جام معرفت را سیراب می کند.

نهج البلاغه،روزی عقل،و رزق قلب،و نور نفس،و بال و پر روح،و عامل سلامت جسم و جان است.

نهج البلاغه،باده مست کننده عاشقان،و مایه حیرت عالمان،و نور بزم و الهان،و سرمایه حیات عارفان،و راهنمای گم شدگان است.

نهج البلاغه،کتاب دانش،دفتر بینش،و حاوی اسرار آفرینش است.

نهج البلاغه،شرح توحید،نمایانگر حق،تفسیر حقیقت،بیان عقاید،مبیّن اخلاق،هدایتگر به سوی عمل صالح،و صحیفه سیاست،و چشمه جوشان مسائل ملک و ملکوت است.

نهج البلاغه،جلوه علم ازلی بر قلب نازنین علوی،و دلیلی استوار بر امامت نفس نبوی،و نصّی محکم بر خلافت بلا فصل حضرت مرتضوی است.

نهج البلاغه،قانون زندگی،دستور بندگی،عامل آزادگی و موجب بقاء و پایندگی است.

نهج البلاغه،طبیب حاذق امراض فکری و نفسی،و داروی دردهای خانوادگی و اجتماعی،و حلاّل مشکلات حیات انسانی است.

نهج البلاغه،پرتوی از اندیشه تابناک و دل پاک علی علیه السلام است،که پیامبر بزرگ ضربت او را در روز خندق برتر از عبادت جن و انس دانست.

نهج البلاغه،نتیجه روح عرشی انسانی است که خاتم انبیا در باره او فرمود:

پیامبر بزرگ ضربت او را در روز خندق برتر از عبادت جن و انس دانست.

نهج البلاغه،نتیجه روح عرشی انسانی است که خاتم انبیا در باره او فرمود:

جوانمردی جز علی،شمشیری(برای خدا و در راه خدا)جز ذو الفقار نیست.

نهج البلاغه،اندکی از دانش موجود والایی است که نبی اکرم هزار باب علم به او آموخت که از هر بابی هزار باب گشوده می شد.

نهج البلاغه،میوه وجود مردی است که رسول الهی در باره او فرمود:آن که از علی طلب ارشاد کند گمراه نمی شود،و دچار هلاکت نمی گردد.

نهج البلاغه،ثمره شجره طیّبه ای است که رسول اکرم در باره او فرمود:مردم در صورت پایبندی به ولایت علی گرفتار گمراهی و تباهی نمی شوند.

نهج البلاغه،حاصل وجود پاک انسانی است که رسول خاتم در حق او فرمود:

خدا و پیامبر و جبرئیل از علی راضی هستند.

نهج البلاغه،شعاع قلب ملکوتی آن منبع فیضی است که محمّد صلّی اللّه علیه و آله در حق او فرمود:خداوند هر روز به علی به فرشتگان خود مباهات می کند! نهج البلاغه،محصول پر برکت وجود مبارکی است که پیامبر عزیز به او فرمود:

من و تو از نور خداوند عزّ و جلّ هستیم.

این کتاب بی نظیر در دنیای بشریت ناشناخته،و در میان مسلمانان مهجور،و در جامعه شیعه غریب است.بر آنان که از وجدان بیدار برخوردارند و احساس تکلیف می نمایند،واجب است آن را به تمام ملّت های غیر اسلامی بشناسانند،در میان مسلمانان از محاق مهجوریت در آورند و غربتش را که خسارتی بس سنگین است در جامعه شیعه علاج کنند.

بر گویندگان لازم است خطبه هایش را بر مردم بخوانند.بر نویسندگان واجب است نامه هایش را در نوشته های خود بیاورند.بر طبیبان روحانی فرض است که حکمت هایش را در میان مردم رواج دهند.

گزیده ای از خطبه ها و نامه ها و حکمت های این کتاب لازم است جزء کتب درسی دبیرستانها و دانشگاهها قرار گیرد،تا نسل جوان با معارف الهی،و نظام زندگی،و حسنات اخلاقی،و روش همزیستی مسالمت آمیز،و طریق سیاست مثبت آشنا شوند،و از این رهگذر به احیای اصول انسانی برخیزند،و تبدیل به منابعی از معرفت و عمل صالح شوند.

گذشتگان از دانشمندان،برای بیداری امّت،و هدایت ملّت،این کتاب را تفسیر و یا ترجمه کرده اند.برخی از عالمان این عصر هم در جهت رشد جامعه،به این کار پسندیده دست یازیده اند و هر یک از این بزرگواران با توجه به نیازهای فرهنگی زمان خود،دست به قلم برده و مردم را با این کوثر الهی آشنا نموده اند.و بر صاحبان بصیرت و اهل دل،و عاشقان فضیلت،و علاقه مندان به ولایت و دلدادگان به امیر مؤمنان لازم است از زحمات مفسّران و مترجمان قدر دانی نمایند و کوشش آنان را در این مسیر ارج نهاده،از زحماتشان سپاسگزاری کنند.

این فقیر که سالیانی از عمرم را در حوزه مقدسه قم،در مکتب فقهای عظام،و مفسران بزرگ،و ادیبان عالم،جهت تحصیل علم سپری نمودم،و پس از فراگیری دانش اسلامی به نشر آن از طریق تبلیغ و قلم اقدام کردم،و در این طریق توفیق حضرت حق رفیق راهم بوده و هست،و تاکنون موفق به تألیف سی جلد کتاب در

مسائل اجتماعی،خانوادگی،تربیتی و معارف الهی شده ام،در عین اینکه خود را لایق ترجمه این ودیعه الهی،و دریای حکمت خداوندی،و نور اندیشه علوی نمی دانم،و خیال این برنامه بسیار سنگین و طاقت فرسا را در ذهن نمی آوردم،و ترجمه های عصر حاضر را برای امّت اسلام،بخصوص نسل نو کافی می دانستم ولی در برابر اصرار مدیر متعهد و متدین انتشارات پیام آزادی که یکی از بهترین و با منفعت ترین مؤسسه های نشر معارف اسلامی در این زمان است تسلیم شدم،زیرا اشتیاق فراوانی به ترجمه زیر نویس این کتاب شریف با قلمی روان و دور از پیچیدگی های انشائی داشتند،ترجمه ای که در عین مختصر بودن بتواند به آسانی مفاهیم جملات حضرت مولی الموحدین را منعکس نماید.

در زمینه این ترجمه،ابتدا جملات ملکوتی نهج البلاغه را دقت می نمودم،سپس به لغت مراجعه می کردم،آن گاه شرح ابن ابی الحدید،و شرح ابن میثم،و شرح خوئی،و شرح ملا صالح قزوینی و برخی از شروح دیگر را می دیدم،تا در مدّت هفت ماه کار و فعالیت شبانه روزی،این ترجمه آماده شد.

امید است با در دست داشتن این کلاف،مرا هم در بازار قیامت جزء خریداران یوسف مصر وجود قلمداد نمایند،و حضرت مولا با گوشه چشمی راه نجاتم را در آن طوفان بلا باز کند،و به مزد این کار اندک و ناچیز،بخشش تقصیرات و گناهانم را از خداوند مهربان بخواهد.

به هر حال امید است مشتاقان حکمت و عرفان،دانش و فضیلت،علم و عمل، اخلاق و سیاست و خیر و سعادت،به اندازه قدرت خود از این ترجمه بهره مند شوند و حقایق آن را در زندگی روز مرّه خود تحقق دهند.

در این قسمت خود را موظف می دانم به دور نمائی از شخصیت امیر المؤمنین اشاره کنم،باشد که بیش از پیش به معرفت ما به آن منبع کمالات و فضائل بیفزاید و در حدّ توان خویش افق طلوع نهج البلاغه را بشناسیم.

دانلود کتاب / دانلود pdf
جهت دانلود کتاب نهج البلاغه روی تصویر کلیک کنید
دکمه بازگشت به بالا