گناهان بزرگ/ گناه کوچک هم بزرگ است

بزرگی گناه

گناه را نباید توجیه کرد. گناه چیز خوبی نیست. کم آن هم زیاد است. کوچک آن هم بزرگ است. امام هشتم علیه السلام فرمودند:

ومن لم یخف الله فی القلیل لم تخفه فی الکثیر؛(عیون أخبار الرضا، ج 2، ص 178؛ بحار الأنوار، ج 71 ص 174، ح 10.) کسی که در گناه اندک از خدا نترسد در گناه بسیار هم از او نمی ترسد.

وقتی گناه شروع می شود، هرچند کوچک باشد، طلسم آن شکسته می شود. انحراف و گناه همیشه از کوچک شروع می شود. معتادها از یک نخ سیگار شروع می کنند. کسی را نداریم که از روز اول مواد خطرناک بزند. شیطان گام به گام پیش می برد. با مدارا عمل می کند. گناهان کوچک را هم دست کم نگیرید.پیغمبر صلی الله علیه و آله وسلم به اباذر فرمودند:

یا اباذر، لا تنظر إلی صغر الخطیئه و لکن انظر إلی من عصیت؛(الأمالی (للطوسی)، ص 528؛ بحار الانوار، ج 74، ص 77.) ای ابوذر! به کوچکی گناه نگاه نکن؛ بلکه به بزرگی کسی نگاه کن که از او نافرمانی کرده ای.

گناه به یک معنا، کوچک و بزرگش بزرگ است. مواظب باشیم در دنیا آبرو و مال کسی را نبریم، دل کسی را نشکنیم، زخم زبانی نزنیم. اگر ناخواسته پیش آمد انسان توبه و استغفار می کند. نا امید نباشید. ولی مواظب باشید. پیشگیری خیلی بالاتر است از این که انسان خودش را آلوده کند، بعد توبه کند. رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند:

من قارف ذنباً فارقه عقل لا یرجع إلیه أبداً؛( المحجه البیضاء ، ج 8 ص 160.) هرکس گناهی را مرتکب شود، عقلی از او جدا شود که دیگر هرگز به او باز نگردد.

مثل آن نیست که گناه نکرده است. یک لکه ای به او خورده است. توبه هم می کند، خدا هم گناه او را تبدیل به حسنه می کند، ولی با کسی که گناه نکرده است فرق می کند.

راهیابی به گناهان بزرگ

کسی که در گناهان ریز از خدا نترسد، در گناهان بزرگ هم نمی ترسد. نگوییم این گناه کوچکی است. بسیاری از ارتباط های نامشروع با یک پیامک، با یک تلفن با نامحرم، با یک نگاه، شروع می شود. و پایانش به بسیاری از جنایات منجر می شود. امام رضا علیه السلام فرمودند:

الصغائر من الذنوب طرق إلی الکبائر؛(عیون أخبار الرضا، ج 2، ص، 178؛ بحار الأنوار، ج 71، ص 174، ح 10.) گناهان کوچک راههایی به سوی گناهان بزرگ اند.

کسی را می شناختم که متأهل بود و همسر و فرزند داشت. در یک شهرستان زندگی می کرد. متأسفانه با دختری یک ارتباط تلفنی شروع شد. این تلفن باعث شد صدای طرف، او را مجذوب کند. خلاصه روابطی بینشان ایجاد می شود. آن دختر هم با مادرش زندگی می کرد. وقتی مادرش از خانه بیرون می رفت، آن دو با هم خلوت می کردند.

یک بار مادر سرزده وارد خانه می شود و همه چیز لو می رود. آن پسر آن مادر را خفه می کند. دختر شیون می کند که مادر مرا کشتی. پسر حمله می کند و دختر را هم می کشد.

یک ارتباط کوچک با نامحرم، به چند جنایت بزرگ و دو کشته منجر می شود. گناه کوچک راه را برای گناه بزرگ باز می کند. این است که انبیا و اولیا بی نهایت به خدا پناه می بردند. حضرت یوسف می گوید:

وَمَا أُبَرِّئُ نَفْسِی إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَهٌ بِالسُّوءِ إِلَّا مَا رَحِمَ رَبِّی إِنَّ رَبِّی غَفُورٌ رَحِیمٌ؛(سورۂ یوسف، آیه 53.)و من نفس خود را تبرئه نمی کنم، چرا که نفس قطعا به بدی امر می کند، مگر کسی را که خدا رحم کند؛ زیرا

پروردگار من آمرزنده مهربان است.

با این که از خطر زلیخا رد شده است، باز می گوید: من خودم را تبرئه نمی کنم. خیلی جالب است. کسی که گناه هم نکرده و پاک است می گوید:

«مَا أُبَرِّئُ نَفْسِی» یعنی من خودم را تبرئه نمی کنم. این نفس جنایتکار اینجا هست. فعلا خدا بر آن سرپوش گذاشته است. اگر رحم خدا نباشد، فوران می کند. مثل آتشفشان است.

مرحوم آیت الله بهاء الدینی مکرر می فرمودند: نفوس ما نفوس آتشفشانی است. منتها خدا درش را بسته است. اگر خدا حفظ نکند، نفس پیرمرد نود ساله هم فوران می کند.

بلاخره او را اعدام کردند. از کجا شروع شد؟ از یک تلفن، از یک پیامک. به همین دلیل است که خدا می گوید نگاه نکن. خدا ما را می شناسد. می گوید: این راه را نرو. این مسیر لغزنده است. چند تابلو در جاده می زنند، که پیچ خطرناک است، سرعت را کم کن، آنجا دیگر نمی شود کنترل کرد. قرآن نمی گوید: زنا نکنید. می گوید: «وَلَا تَقْرَبُوا الزِّنَا؛(سوره اسراء، آیه 32.) به زنا نزدیک نشوید.» امیر المؤمنین علیه السلام فرمودند:

إذا أبصرت العین الشهوه عمی القلب عن العاقبه؛(غرر الحکم، ح 4063.) آن گاه که چشم، صحنه های شهوت آلود ببیند، دل از دیدن پایان کارها، نابینا می گردد.

این هشدار بزرگی است که هیچ وقت گناه را کوچک نشمارید. هیچ وقت گناه را دست کم نگیرید. این فیلم را نبینید. این شبکه اینترنت را نگاه نکنید. همه این گناهکاران از روز اول اراذل و اوباش نبودند. از روز اول گناه بزرگ و جنایت نمی کردند. از کم شروع شد. گناهان کوچک راهی به سوی کبائر هستند. کسی که در گناه صغیره از خدا نترسد، در گناه کبیر هم نمی ترسد.

یک گناه مثل سم است. یک مثقال سم هم می کشد. برای یک انبار پنبه یک کبریت کافی است. لازم نیست هیزم آتش بیاورید. یک جرقه کافی است. گناه مثل یک جرقه است. «الصغائر من الذنوب طرق إلی الکبائر.» امامان ما از چیزی فروگذاری نکرده اند. همه چیز را گفته اند.

دکمه بازگشت به بالا