حکم فرو بردن خلط گلو و بینی در روزه

حکم فرو بردن خلط گلو و بینی در روزه چیست؟ آیا فرو بردن خلط روزه را باطل می کند؟

همه مراجع (به جز سیستانی و بهجت): فرو بردن خلط (چنانچه به فضایدهاننیامده باشد) اشکالی ندارد, ولی اگر به فضای دهان برسد احتیاط واجب اناست که فرو نبرد.

آیت الله بهجت
: فرو بردن خلط (اگر در حال غیر روزه امری عادی باشد و بهفضای دهان نیز نیامده باشد) اشکال ندارد, ولی اگر به فضای دهان برسد احتیاطواجب آن است که فرو نبرد.

آیت الله سیستانی:
فرو بردن خلط (چنانچه به فضای دهان نیامده باشد) اشکالندارد, ولی اگر به فضای دهان برسد احتیاط مستحب آن است که فرو نبرد.

تبصره. مرز فضای دهان و حلق, مخرج حرف (خ) می باشد.

حکم فرو بردن خلط در روزه | آیا فرو بردن خلط گلو و بینی روزه را باطل میکند

عوارض قورت دادن خلط گلو و بینی

وسف اصغری در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه سلامت خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: ترشحات بینی باید دفع شود و روایت‌های زیادی در این زمینه وجود دارد و سفارش شده است که افراد قبل از وضو آب استنشاق کنند و وارد شدن آب به مجرای بینی خود از عوامل خنک کننده مغز است و برای تقویت مغز بسیار عالیست.

به گفته وی اگر ترشحات بینی وارد مجاری گوارشی و ریه شود خود عامل بروز بیماری است البته علت بروز آن زیاد است و اکثراً به دلیل مشکلات گوارشی است و هر ماده‌ای که وارد مجاری ریه و گوارش شود، مشکل ایجاد می‌کند و مشکل را باید رفع کرد.

کارشناس سطح عالی حوزه و پژوهشگر در زمینه طب اسلامی بیان داشت: ترشحات پشت حلق چیز عادی نیست الان خیلی از مردم خلط دارند می‌گویند چیز عادی است ولی در واقع نباید خلط ته حلق داشته باشند یا حداقل اگر باشد باید دفعش کنند نه اینکه بریزند در ریه یا دستگاه گوارش.

اصغری عنوان کرد: ترشحات بینی در روایات به عنوان خبیثات معرفی شده که در آیات قرآن مذموم دانسته شده است که حکم به حرمت علما داده‌اند و خوردن خلط عمداً حرام است در نماز می‌توانند دفعش کنند البته خوردن خبیثات حرام است خلط گلو اگر بتوانید دفع کنند باید دفع شود البته خضاب گذاشتن روی سرکه فرمودند یک درهم به مصرف خضاب رساندن بهتر است از بخشش هزار درهم در راه خداست.

وی اضافه کرد: در خضاب 14خصلت است، بادگوش را از بین می‌برد ( خضاب فقط حنا نیست هر چیزی که به سر بمالند ) و خیلی اثرات مثبت دارد کسانی که گرم مزاجند بهتر است از خنک کننده استفاده کنند مانند لعاب گل ختمی و گل پنیرک که خنک هستند یا خود حنا که دارای طبع گرم و تر است و  سدر که دارای طبیعت سرد و خشک هستند است و برای ریشه مو بسیار مفید است.

کارشناس سطح عالی حوزه و پژوهشگر در زمینه طب اسلامی خاطرنشان کرد:  یکی از اثرات مهم این خضاب گذاشتن نرم کردن مخاط بینی هست که راحت دفع می شود که یکی از فضولات مغزی حساب می شود در طب سنتی که 14 خصلت را برای آن بیان کرده است.

حکم فرو بردن خلط در روزه | آیا فرو بردن خلط گلو و بینی روزه را باطل میکند

دکمه بازگشت به بالا