حکم خارج شدن از مسجد در اعتکاف

حکم خارج شدن از مسجد در اعتکاف

سوال : بنده در زمان اعتکاف امسال یه امتحان دارم می تونم به مدت دو ساعت برم امتحانمو بدم بر گردم اعمال اعتکافم بهم نمی خوره؟

آیت الله خامنه ای : معتکف مى‌تواند براى امور ضرورى شرعى و عرفى و عقلى از مسجد خارج شود ولى اگر به قدرى طول دهد که صورت اعتکاف محو شود، اعتکاف صحیح نیست؛ و تشخیص ضرورى شرعى و عرفى و عقلى با خود مکلف است.

آیت الله مکارم شیرازی : در صورت ضرورت اشکالی ندارد ولی در اولین فرصت به محل اعتکاف بازگردد.

حکم خارج شدن از مسجد در اعتکاف

خروج معتکف از مسجد

استفتائات جدید

 

س. اگر داخل مسجد امکان وضو گرفتن باشد (مثل مسجد امام حسن عسگری قم علیه السلام) ولی معتکف به خاطر ندانستن مسأله، بعد از قضای حاجت در بیرون مسجد وضو نیز میگرفته است، اعتکاف او چه حکمی دارد؟

 

ج. اگر وضو گرفتن در آنجا رجحان داشته باشد، اشکال ندارد.

 

س. حکم ادامه دادن اعتکاف در مسجد دوم در صورتی که مسجدها به هم متصل بوده و یا به جهت مجوزشرعی از مسجد خارج شده و فاصله تا مسجد دوم به همان مقدار و یا کمتر باشد و ادامه اعتکاف در مسجد اول به جهت خوف خرابی مسجد ممکن نباشد چیست؟

 

ج. صحیح نیست.

 

س.رفتن به سرویس‌هاى بهداشتى متعلق به مسجد که در خارج از مسجد است در موارد زیر چه حکمى دارد؟ الف: براى حمام کردن(نظافت)؛ ب: برا‌ى غسل مستحب؛ ج: براى این‌که با وضو باشد؛ د: وضو گرفتن براى خواندن قرآن یا نماز مستحبى؛ هـ: براى شستن دندان‌ها و دست‌ها.

حکم خارج شدن از مسجد در اعتکاف

 

ج: خارج شدن از مسجد به دلایل مذکور اشکال ندارد، ولى باید به قدر حاجت اکتفا کند و طول ندهد.

 

س. آیا در اعتکاف با بودن آب در مسجد مى‌توان براى وضو به خارج از مسجد رفت؟

 

ج: در فرض مذکور معتکف نباید از مسجد خارج شود.

 

س. آیا در هنگام اعتکاف، بیرون رفتن از مسجد براى غذا خوردن جایز است؟ و اگر خیر، آیا خوردن در داخل مسجد جایز است؟

 

ج: خروج براى تهیه غذاى مورد نیاز و یا غذا خوردن در بیرون اشکال ندارد؛ همان‌طور که غذا خوردن در داخل مسجد فى حدّ نفسه منعى ندارد.

 

س. با توجه به مشکلاتى که صرف غذا در مسجد دارد، آیا صرف غذا در سالن غذاخورى که در محوطه مسجد قرار دارد براى معتکفین جایز است؟

 

ج) چنانچه عرفاً ضرورت دارد که براى صَرف غذا از مسجد بیرون رود جایز است، اما زیاد معطّل نشود و اگر ضرورت عرفى ثابت نباشد، جایز نیست.

حکم خارج شدن از مسجد در اعتکاف

س. هیأت برگزارى اعتکاف که متشکل از تعدادى از معتکفین است، وظیفه خدمت به معتکفین و فراهم کردن نیازمندى‌هاى آنها را بر عهده دارد لذا باید نیازمندى‌هاى معتکفین مثل افطارى و سحرى را خریدارى کند، آیا این مسئله به اعتکاف آنها ضرر نمى‌رساند؟

 

ج: خارج شدن از مسجد براى خرید چیزهاى ضرورى مثل غذا و غیره اگر در ضمن آن نیازمندى‌هاى خود را نیز تهیه مى‌کنند، اشکال ندارد؛ البته با رعایت قیودى که در استفتاى «خرید و فروش توسط معتکف» خواهد آمد.

 

س. حکم رفتن به حیاط بیرونى که ملحق به مسجد است چیست؟

 

ج: رفتن به جاهایى که در حکم مسجد است، اشکال ندارد اما رفتن به خارج از مسجد جایز نیست مگر مواردى که خروج از مسجد به خاطر آنها جایز است.

 

س.هنگام خروج از مسجد براى امور ضرورى، انتخاب کوتاه‌ترین راه و رفتن زیر سایه چه صورتى دارد؟

 

ج: احتیاط واجب آن است که نزدیکترین راه را انتخاب کند و واجب است در صورت امکان زیر سایه ننشیند لکن راه رفتن زیر سایه اشکال ندارد؛ گرچه احتیاط مستحب ترک آن است.

حکم خارج شدن از مسجد در اعتکاف

س. در صورت نزدیک بودن مکانی جهت قضاء حاجت یا وضو گرفتن یا مسواک زدن مسلم است که باید به مکان نزدیک‌تر برود؛ حال اگر مکان نزدیک مستلزم صف ایستادن و معطّل شدن شود و مکان دیگری با فاصله‌ی کمی بیشتر باشد که معطّلی نداشته و زمان کمترى گرفته می‌شود تکلیف چیست؟ (مثلاً سرویس بهداشتی در جنب شبستان اعتکاف هست ولی شلوغ است اما در وسط حیاط مسجد حوض هست و می‌توان آنجا بدون معطلی وضو گرفت) آیا باید به مکان دوم برود؟ یا مستحب است؟ یا به‌خاطر فاصله بیشتر، رفتن به مکان دوم جایز نیست؟

 

ج: رفتن به مکان دوم در فرض سؤال اشکالى ندارد.

 

س. آیا رفتن به تشییع جنازه در هنگام اعتکاف مدّت زمان مشخص دارد؟ حکم رفتن زیر سایه در این هنگام ـ چه در ماشین و یا غیر آن ـ چیست؟

 

ج: زمان مشخصى ندارد و رفتن به تشییع جنازه در صورتی که ضرورت عرفی به‌حساب آید و آن‌قدر طولانى نشود که باعث محو صورت اعتکاف شود، اشکال ندارد و در صورت امکان واجب است که زیر سایه ننشینند و احتیاط مستحب این است که زیر سایه حرکت نکند.

 

س. نظر مبارک‌تان را در مورد «شرکت در امتحان براى معتکفین» بیان فرمایید.

 

ج: اگر شرکت در امتحان ضرورت ندارد خارج نشوند و براى افرادى که شرکت در امتحان ضرورت عرفى دارد مانع ندارد ولى خروج از مسجد نباید به حدّى برسد که صورت اعتکاف محو شود.

 

س. آیا شخص معتکف براى شرکت در نماز جمعه مى‌تواند از مسجد محل اعتکاف خارج شود؟

 

ج: با انتخاب نزدیکترین راه و معطّل نشدن در بین راه اشکال ندارد؛ ولى نباید خروج او به مقدارى باشد که صورت اعتکاف به‌هم بخورد.

 

س. آیا مى‌توان براى غسل امّ داوود از محل اعتکاف خارج شد؟ بر فرض خروج (سهواً یا عمداً) آیا باعث ابطال اعتکاف مى‌شود؟

 

ج: با مراعات آن‌چه در جواب سؤال قبل گفته شد، اشکال ندارد.

 

س. آیا اشخاصى که مشغول کارند اعم از کارمندان، کارگران و معلمان و… مى‌توانند در ایام کار معتکف شوند و در عین اعتکاف به محل کار رفته و بعد از اتمام کار به محل اعتکاف برگردند؟

 

ج: نمى‌توانند.

حکم خارج شدن از مسجد در اعتکاف

س. اگر مکان‌هایى براى وضو و شستن دست‌ها و دندان‌ها در خارج از مسجد فراهم شده باشد، آیا واجب است مکان خاصى در داخل مسجد تهیه شود تا معتکف از مسجد خارج نشود؟

 

ج: صِرف نیاز به خروج از مسجد براى طهارت و نظافت ـ براى جواز خروج ـ کافى است و تهیه مکانى در داخل مسجد واجب نیست.

 

س. اگر کسى سهواً به غیر از جهاتى که تجویز شده براى بیرون رفتن از مسجد در هنگام اعتکاف بیرون رود، آیا اعتکافش باطل مى‌شود؟

 

ج: اگر به جهت فراموشى خارج شود و خروجش زیاد طول نکشد، اعتکافش باطل نمى‌شود.

حکم خروج معتکف از مسجد در روز سوم برای غسل مستحبی 

پرسش :هرگاه معتکف در روز سوم اعتکاف، براى انجام غسل مستحبّى از مسجد خارج شود، اعتکافش چه حکمى دارد؟
آیت الله مکارم شیرازی: در فرض سوال، اشکالى ندارد ولى زیاد در خارج مسجد توقّف نکند.

حکم خارج شدن از مسجد در اعتکاف

دکمه بازگشت به بالا