وصیت نامه امام خمینی(ره)

وصیت نامه امام خمینی(ره)

110110_0.jpgنکات فراوان وارزشمندی در این وصیت نامه،وجود دارد.از جمله نکات کلیدی آن نقش ثقلین (قرآن وعترت علیهم السلام)در جامعه اسلامی است،وهمین یک نکته کافی است تا این وصیت نامه مورد توجه قرار گیرد وتعالیم این دو میراث گرانبها،مورد عمل قرار گیرد.جایگاه تعلیم وتربیت ونقش مراکز علمی ،حوزوی ودانشگاهی وتوجه به آسیبهای این دو مرکز.وده ها وصدها نکته دیگری که با تعمق در آن می توان بدست آورد.
وصیت نامه الهی سیاسی امام یک سند افتخار برای کشور و ملت ما می باشد . در جای جای این وصیت نامه امام خمینی رهنمونهای بسیار دقیقی را ارائه داده اند .وصیت نامه امام خمینی(ره) ‌ از قویترین و بهترین مواریث معنوی آن امام و راهنمای ملت در همه مسائل و رویدادها ست. به فرموده مقام معظم رهبری :قشرهای مختلف مردم به ویژه جوانان، مسئولان قوای سه گانه و مسئولان همه دستگاهها این وصیت نامه را بازخوانی و در بخش ها و نکات فراوان آن تأمل و تدبر کنند چرا که این وصیتنامه در واقع دستورالعملی ملی برای پیشرفت و توسعه و سرافرازی ایران است.
در قالب چند تیتر به مواردی که از نظر علوم سیاسی و جامعه شناسی و علم حکومت از اصول علمی این رشته ها میباشد اشاره میکنیم .

نکاتی در مطالب زیر وجود دارد که (هرچند به اختصار به آنها پرداخته ایم) از نظرگاه علوم اسلامی و انسانی امام را به عنوان یک سیاست مدار و یک رهبر دینی در قله ی مدیریت و درایت و دانایی نشان می دهد :
۱- تعلق انقلاب به ملت
(اهمیت انقلاب شکوهمند اسلامى که دستاورد میلیونها انسان ارزشمند و هزاران شهید جاوید آن و آسیب دیدگان عزیز، این شهیدان زنده است)
هیچ فرد و جریان و طبقه ای جز ملت، مالک و صاحب انقلاب نیست و مردم نیز این دارایی عظیم و این امانت الهی را با حفظ هویت و جهت گیری های انقلاب حفظ خواهد کرد.امام خمینی با درایتی مثال زدنی حکومتی تشکیل دادند که در آن علاوه بر اینکه اسلام به عنوان دین اکثریت مردم نقش اساسی در حکومت دارد . مردم نیز به جایگاه واقعی خود دست یاقته اند .
امام در وصیت نامه خویش این مهم را متذکر می شوند که انقلاب وابسته به هیچ کس حتی خود امام با آن عظمت که بنیان گذار انقلاب هستند نمی باشد . نکته ایی که در اینجا نهفته است . جامع نگری امام و تیز هوشی و زمان شناسی ایشان است . تاسیس حکومتی با ویژگیهای جمهوری اسلامی ایران در آن موقعیت تاریخی امری بسیار خطیر و بزرگ بود .

جا انداختن این مسأله که انقلاب مردمی باشد و با مردم به اهداف خود برسد یکی از به روز ترین اندیشه های سیاسی امروزه می باشد که امام هم در عمل و سیره خویش وهم در وصیت نانه خود بر آن تأکید کرده اند .

۲- استکبار ستیزی و دفاع از مظلومان جهان به ویژه ملت فلسطین
یکی دیگر از وصیت های امام استکبار ستیزی می باشد که ثمرات فراوانی چون آزادی و آزادگی و استفلال و خود باوری و پیشرفت را به دنبال خواهد داشت .
شعارهای ضد استکباری و دفاع مسلمانان از مظلومان جهان به ویژه ملت فلسطین و مقابله امت اسلامی با شبکه اختاپوسی صهیونیزم از جمله نشانه های گسترش آرمان های امام می باشد . امروزه حتی شعار انرژی هسته ای ملت ایران در کشورهای اسلامی و عربی به خواستی عمومی تبدیل شده و این واقعیت نشان می دهد که ملتهای مسلمان به ایده ها و اهداف ملت ایران، به چشم عزت و احترام می نگرند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اعتراف دوست و دشمن به فراگیر شدن آرمان دفاع از ملت فلسطین می فرمایند: امروز ملتهای مسلمان نیز مانند ملت بزرگ ایران، اسرائیل را رژیمی جعلی و تحمیلی می دانند .

۳- پیشرفت و خلاقیت و نوآوری با تاسیس جمهوری اسلامی
دشمنان اسلام و ایران، در طول دهها سال، دینداری را مانع پیشرفت، و غربزدگی را عامل رشد و توسعه تبلیغ می کردند اما امام تأکید می کرند و در عمل نیز نشان دادند که روح انقلابی، روح پیشرفت و ابتکار و نوآوری است و ملت ایران، امروز این حقیقت روشن را در میدان های مختلف از جمله عرصه های علم و سیاست به اثبات رسانده و جوانان ملت با همین اعتقاد همچنان به پیش خواهند رفت.
اتکاء ملت ایران به توانایی های درونی و حرکت در مسیر «خلاقیت، قطع وابستگی و کسب استقلال» از علل دشمنی سلطه گران جهانی با جمهوری اسلامی ایران میباشد . علت مخالفت استکبار با بهره مندی ملت ایران از انرژی هسته ای نیز این است که جوانان ایرانی با اتکاء به دانش، نوآوری و نیروی درونی خود و بدون وابستگی به قدرت های زورگو توانسته اند به دانش هسته ای دست یابند..

۴- توجه به عملیات روانی استکبار برای ناامید کردن ملتها
هنگامی که زورگویان جهانی در میدان عمل از مقابله با یک ملت عاجز می مانند به جنگ روانی متوسل می شوند و به همین علت است که دشمن در طول سی سال گذشته از شیوه های مختلف عملیات روانی برضد ملت ایران استفاده کرده است.
دشمن برای ناامید کردن جوانان و انکار پیشرفتهای عظیم ملت ایران می خواهد به جوان ایرانی القاء کند که بدون وابستگی به قدرتها به جایی نخواهد رسید و از این طریق انگیزه حرکت و پیشرفت را از ملت و جوانان ایران بگیرد.امام با تشخیص این مسأله نسبت به عملیات روانی دشمنان توجه داده اند امام خمینی(ره) ‌در وصیت نامه خود در خصوص توطئه های سازمان یافته برای دور کردن جوانان از ایمان و انگیزه دینی و گرفتن روحیه نشاط و کار و تلاش تأکید میکنند که دشمن سعی دارد با اقدامات سازمان یافته و در توطئه ای بسیار خطرناک جوانان را به مواد مخدر، سرگرمی های جنسی و مسائل شهوانی مشغول کند و ملت ایران را از حرکت در مسیر پیشرفت بازدارد.
۵– تفرقه افکنیها به عنوان بزرگترین خطر برای اسلام و ایران
توجه دادن امام به این موضوع که اختلاف افکنی کار دشمنان و ایادی آنهادر داخل است جزو آن دسته از مواردی است که نشان دهنده جامعیت امام و نکته سنجی ایشان میباشد . یک رهبر سیاسی دور اندیش با دیدن افقهای پیش روی ملت با راهنمایی های به جا و به موقع میتواند آینده ی درخشانی را برای ملت خود رقم بزند . به گوشه هایی از وصایای امام که نشان ار نبوغ یک سیاست مدار است توجه فرمایید:
(…آن همه شعرها و بذله گویی ها، و آن همه مراکز عیاشى و فحشا و قمار و مسکرات و مواد مخدره که همه و همه براى کشیدن نسل جوان فعال که باید در راه پیشرفت و تعالى و ترقى میهن عزیز خود فعالیت نمایند، به فساد و بى تفاوتى در پیشامدهاى خائنانه، که به دست شاه فاسد و پدر بى فرهنگش و دولت ها و مجالس فرمایشى که از طرف سفارتخانه هاى قدرتمندان بر ملت تحمیل مى شد، و از همه بدتر وضع دانشگاه ها و دبیرستان ها و مراکز آموزشى که مقدرات کشور به دست آنان سپرده مى شد، با به کار گرفتن معلمان و استادان غربزده یا شرقزده صددرصد مخالف اسلام و فرهنگ اسلامى بلکه ملى صحیح، با نام «ملیت» و «ملى گرایى»،…اینجانب به همه نسلهاى حاضر و آینده وصیت مى کنم که اگر بخواهید اسلام و حکومت الله برقرار باشد و دست استعمار و استثمارگران خارج و داخل از کشورتان قطع شود، این انگیزه الهى را که خداوند تعالى در قرآن کریم بر آن سفارش فرموده است از دست ندهید و در مقابل این انگیزه که رمز پیروزى و بقاى آن است، فراموشى هدف و تفرقه و اختلاف است… امروز و در آتیه نیز آنچه براى ملت ایران ومسلمانان جهان باید مطرح باشد و اهمیت آن را در نظر گیرند، خنثى کردن تبلیغات تفرقه افکن خانه برانداز است. توصیه اینجانب به مسلمین و خصوص ایرانیان بویژه در عصر حاضر، آن است که در مقابل این توطئه ها عکس العمل نشان داده و به انسجام و وحدت خود، به هر راه ممکن افزایش دهند و کفار و منافقان را مأیوس نمایند…از توطئه هاى مهمى که در قرن اخیر، خصوصاً در دهه هاى معاصر، و بویژه پس از پیروزى انقلاب آشکارا به چشم مى خورد، تبلیغات دامنه دار با ابعاد مختلف براى مأیوس نمودن ملتها و خصوص ملت فداکار ایران از اسلام است. گاهى ناشیانه و با صراحت به اینکه احکام اسلام که ۱۴۰۰ سال قبل وضع شده است نمى تواند در عصر حاضر کشورها را اداره کند.)
۶- همیشه در صحنه بودن ملت
امام با اینکه در هیچ یک از دانشکده ها و مراکز سیاسی دنیا درس سیاست نخوانده بود ولی در مواضع ایشان آنچنان مسائلی وجود دارد که همگان را به شگفتی وامیدارد . مردمی بودن امام و حاظر کردن مردم در تمامی برهه های سخت نشان از شناخت صحیح ایشان از مردم و قدرت مردم و ایمان توده هاست .

امام با هدایت مردم و در بسیاری از موارد با تشویق مردم به حضور در صحنه های انقلاب و فداکاری و ایثار توانست انقلابی بزرگ نه تنها در ایران بلکه در کل جهان راه بیندازد . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۴/۱۰۰۱۱۰۹۹۶)

منبع: پرسمان دانشجویی

دکمه بازگشت به بالا