سردمزاجی

سردمزاجی

سردمزاجی نوعی اختلال جنسی است که مرد یا زن را به ارتباط جنسی بی رغبت و ناتوان می کند. نوع اولیه پایین بودن میل جنسی که در زنان سردمزاجی نامیده می شود، نتیجه مشکلات در رشد روانی جنسی است. نوع دیگر آن که ثانویه نامیده می شود، کاهشی است که شایع ترین علت آن مشکلات روزمره در روابط با افراد است.

اغلب زوج ها نمی دانند که رفتار جنسی آنها، آینه احساسات خوب و بد ناخودآگاهشان است. نیاز ظاهری یک مرد به محبت زن، دشمنی ها را پنهان می کند. وقتی چنین فردی به طور دایمی نقش آرام بخش را بازی می کند، از عصبانیتی که در درونش انباشته شده، آگاه نیست؛ اما تظاهر این عصبانیت می تواند کاهش میل جنسی، انزال زودرس و حتی ناتوانی جنسی باشد.[ لینکلن رزماری، از ناتوانی جنسی تا لذت جنسی، ترجمه فرشاد نجفی پور، ص۱۴۵.]

بی شک سردمزاجی را نباید عارضه ای ساده پنداشت؛ بلکه باید آن را پدیده ای بسیار پیچیده و مرموز شمرد که انواع و درجات گوناگونی دارد. برای پی بردن به چگونگی سردمزاجی، باید علت های آن را بررسی کرد. علت عمده سردمزاجی زن، ناآگاهی مرد و رفتارهای ناشیانه اوست. غالباً مرد است که نمی داند چگونه باید زن را برای دست یابی به اوج لذت آماده کند و این ناآگاهی، به خصوص به لحاظ نقاط حساس زن در به اوج رسیدن جنسی و انزال است. بیشتر مردها اطلاعاتشان از نزدیکی، تنها دخول است.[ محمدرضا تقدمی، خستگی جنسی، ص۱۲۰.]

انزال هر زنی مستلزم شرایط خاصی است. گاهی مستلزم کارهایی است که به ظاهر بی معنا و خنده آور جلوه می کند؛ اما تا جایی که ممکن است و ممنوعیتی از جهت شرعی و اخلاقی وجود ندارد، باید در تأمین آنها کوشید و به خواسته های آنان توجه کرد؛ البته توجه کردن به خواسته های آنان به معنای احتیاط کاری و شرمساری و تعارف نیست که زن و مرد همانند عبور از در اتاق یا سالنی به یکدیگر تعارف کنند. رابطه جنسی میان زن و مرد، باید به گونه ای صریح باشد که آنان بدون تعارف به نهایت لذت جنسی بیندیشند. اندیشیدن به نهایت لذت جنسی نه تنها خودخواهی نیست، بلکه یک نوع فداکاری است.

جایی که انسان در سایه اوج لذت جنسی دیگران، خود نیز به ارگاسم می رسد، به هیچ وجه خودخواهی تلقی نمی شود؛ بلکه تنها همانند مادری است که با اوج لذت فرزند خود، خود نیز به اوج لذت می رسد؛ بنابراین برای دور کردن از سرد مزاجی که می تواند آسیب های فراوانی به زندگی وارد کند، مرد نهایت تلاش خود را باید به کار بندد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

منبع: پرسمان دانشجویی

دکمه بازگشت به بالا