درس دوّم: فلسفه وجود امام

بحث‌هایى که درباره لزوم بعثت پیامبران داشتیم تا حدّ زیادى ما را به لزوم وجود امام(علیه السلام) بعد از پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) آشنا مى سازد، چرا که در قسمت مهمّى از برنامه‌ها اشتراک دارند، ولى در این جا لازم است مباحث دیگرى را نیز مطرح کنیم:

1. تکامل معنوى در کنار وجود رهبران الهى
قبل ازهرچیزبه‌سراغ هدف آفرینش انسان‌مى‌رویم‌که گل سرسبدجهان آفرینش است.
او راهى پر فراز و نشیب و طولانى را به سوى خدا، به سوى کمال مطلق و به سوى تکامل معنوى در تمام ابعاد مى پیماید.
بدون شک این راه را بدون رهبرى یک پیشواى معصوم نمى تواند به انجام برساند و طىِّ این مرحله بى رهبرى یک معلّم آسمانى ممکن نیست، چرا که «ظلمات است بترس از خطر گمراهى».
این همان چیزى است که در کتب اعتقادى از آن به «قاعده لطف» تعبیر مى کنند و منظورشان از قاعده لطف این است که خداوند حکیم، تمام امورى را که براى وصال انسان به هدف آفرینش لازم است، در اختیار او قرار مى‌دهد، از جمله بعثت پیامبران و نصب وجود امام معصوم و گرنه نقض غرض کرده است. (دقّت کنید)

2. پاسدارى شرایع آسمانى
مى‌دانیم ادیان الهى به هنگام نزول بر قلب پیامبران مانند قطره‌هاى آب باران شفاف و زلال و حیاتبخش و جان پرورند; امّا هنگامى که وارد محیط‌هاى آلوده و مغزهاى ناتوان یاناپاک‌مى‌شوندتدریجاً آلوده‌مى‌گردند، وخرافات وموهومات‌بر آن مى فزایند، تا آن شفافیت و ظرافت روز اوّل را از دست دهد، در این حال نه جاذبه اى دارد، و نه تأثیر تربیتى چندانى، نه تشنه کامان را سیراب مى‌کند، و نه شکوفه و گل فضیلتى را مى‌رویاند.
این جاست که همیشه باید پیشوایى معصوم به عنوان پاسدارى از اصالت مکتب، و خالص بودن برنامه‌هاى دینى در کنار آن باشد تا از کجى‌ها و انحرافات و افکار التقاطى، ونظرات‌نادرست وبیگانه، و موهومات و خرافات، جلوگیرى کند; که اگر مذهب و آیین بدون وجودچنین‌رهبرى‌باشد درمدت‌بسیار کوتاهى اصالت و خلوص خود را از دست خواهد داد.
به همین دلیل على(علیه السلام) در یکى از سخنان خود در نهج البلاغه مى‌فرماید:
«اللهم بلى، لا تخلو الارض من قائم لله بحجّه، امّا ظاهراً مشهورا، او خائفاً مغمورا لئلا تبطل حجج الله و بیناته;1
آرى، هرگز روى زمین از قیام کننده به حجّت الهى خالى نمى‌گردد، خواه ظاهر و آشکار باشد، و یا ترسان و پنهان، تا دلائل الهى و نشانه‌هاى روشن او باطل نگردد».
در حقیقت قلب امام(علیه السلام) از این نظر همانند صندوق‌هاى مطمئنى است که اسناد گران بها را همیشه در آن مى گذارند، تا از دستبرد دزدان، و حوادث دیگر مصون و محفوظ بماند، و این یکى دیگر از فلسفه‌هاى وجود امام(علیه السلام) است.

3. رهبرى سیاسى و اجتماعى امت
بدون شک هیچ جمع و گروهى بدون نظام اجتماعى که در رأس آن رهبرى توانا باشد نمى توانند به حیات خود ادامه دهند، و به همین دلیل از قدیمى ترین ایّام تا کنون همه اقوام و ملّت‌ها براى خود رهبرى برگزیده اند که گاه صالح بوده و در بسیارى از مواقع ناصالح، و بسیار مى شده که با استفاده از نیاز امت‌ها به وجود رهبر، سلاطین سلطه جو با زور و تزویر خود را بر مردم تحمیل مى‌کردند، و زمام امور را به دست مى گرفتند… این از یکسو.
از سوى دیگر براى این که انسان بتواند به هدف کمال معنوى خویش نائل گردد باید این راه را نه به تنهایى، بلکه با جماعت و جامعه بپیماید، که نیروى فرد از نظر فکرى و جسمى و مادى و معنوى بسیار ناچیز است و نیروى جمع بسیار پرقدرت.
ولى جامعه اى لازم است که نظام صحیحى بر آن حاکم باشد، استعدادهاى انسانى را شکوفا سازد، با کجى‌ها و انحرافات مبارزه کند، حقوق همه افراد را حفظ نماید، و براى رسیدن به هدف‌هاى بزرگ برنامه ریزى و سازماندهى داشته باشد و انگیزه‌هاى حرکت را در یک محیط آزاد در کل جامعه بسیج کند.
و از جا که انسان خطاکار قدرت چنین رسالت عظیمى را ندارد، همان گونه که با چشم خود همیشه ناظر انحرافات زمامداران سیاسى دنیا از مسیر صحیح بوده ایم، لازم است پیشوایى معصوم از سوى خداوند بر این امر مهم نظارت کند، و در عین بهره گیرى از نیروهاى مردمى و اندیشه‌هاى دانشمندان جلو انحرافات را بگیرد.
این یکى دیگر از فلسفه‌هاى وجود امام است(علیه السلام) و یکى دیگر از شعبه‌هاى «قاعده لطف». باز تکرار مى‌کنیم تکلیف مردم در زمان‌هاى استثنایى که امام معصوم به عللى غایب گردد نیز روشن شده که به خواست خدا در بحث‌هاى حکومت اسلامى مشروحاً از آن سخن خواهیم گفت.

4. لزوم اتمام حجّت
نه تنها دل‌هاى آماده باید در پرتو وجود امام(علیه السلام) راهنمایى شده و مسیر خود را به سوى کمال مطلق ادامه دهد، بلکه باید براى آنها که دانسته و عمداً راه خلاف را مى پویند اتمام حجّت شود، تا اگر وعده کیفرى به آنها داده شده است بى دلیل نباشد، و کسى نتواند ایراد کند که اگر رهبرى الهى و آسمانى دست ما را گرفته بود و به سوى حق رهنمون گشته بود هرگز تخلّف نمى‌کردیم.
خلاصه راه عذر بسته شود، دلائل حق به اندازه کافى بیان گردد، به ناآگاهان آگاهى داده شود، و به آگاهان اطمینان خاطر و تقویّت اراده.

5. امام(علیه السلام) واسطه بزرگ فیض الهى است
بسیارى از دانشمندان – به پیروى احادیث اسلامى – وجود پیامبر و امام(علیه السلام) را در جامعه انسانیت و یا در کل عالم هستى به وجود «قلب» در مجموعه بدن انسان تشبیه مى کنند. مى‌دانیم هنگامى که قلب مى تپد خون را به تمام عروق مى فرستد، و تمام سلول‌هاى بدن را تغذیه مى‌کند.
از آن جا که امام معصوم به صورت یک انسان کامل و پیشرو قافله انسانیّت سبب نزول فیض الهى مى گردد و هر فرد به مقدار ارتباطش با پیامبر و امام(علیه السلام) از این فیض بهره مى گیرد; باید گفت همان گونه که وجود قلب براى انسان ضرورى است وجود این واسطه فیض الهى نیز در کالبد جهان انسانیّت ضرورت دارد. (دقّت کنید)
اشتباه نشود پیامبر و امام(علیه السلام) از خود چیزى ندارند که به دیگران بدهند هر چه هست از ناحیه خداست، امّا همان گونه که قلب واسطه فیض الهى براى بدن است، پیامبر و امام(علیه السلام) نیز واسطه‌هاى فیض خدا براى انسان‌ها از تمام قشرها و گروه‌ها هستند.
1. نقش امام(علیه السلام) در تکامل معنوى انسان‌ها چیست؟
2. نقش امام(علیه السلام) در پاسدارى شریعت چگونه است؟
3. نقش‌امام(علیه‌السلام) در مسئله رهبرى حکومت و نظام جامعه چگونه مى‌باشد؟
4. اتمام حجّت چه معنى دارد؟ و امام(علیه السلام) چه نقشى در این زمینه دارد؟
5. واسطه فیض چیست؟ و بهترین تشبیهى که براى پیامبر و امام(علیه السلام) از این نظر مى توان کرد کدام است؟

پی نوشت ها
[1] نهج البلاغه، کلمات قصار، جمله 147.

دکمه بازگشت به بالا