ابو حمزه ثمالی ؛ لفظ قائم

ابو حمزه ثمالی ؛ لفظ قائم

ابو حمزه ثمالی اسم ایشان ثابت، نام پدرش دینار ( با کنیه ابوصفیه ) بود. شخصیت ایشان از نظر کتب رجالی شیعه شناخته شده است و از چهار امام سجاد ، امام باقر و صادق و موسی بن جعفر علیهم السلام حدیث نقل می کند ، و نزد ائمه فرد مورد اعتمادی بوده متن کامل و صحیح حدیثی که نقل کرده اید از قرار ذیل است :
على بن احمد بن محمّد دقّاق و محمّد بن محمّد بن عصام رضى اللَّه عنهما گفته اند: محمّد بن یعقوب کلینى از قاسم بن علا از اسماعیل فزارى از محمّد بن جمهور عمى، از ابن ابى نجران از کسى که یادش نموده، از ابى حمزه ثابت بن دینار ثمالى، وى مى گوید: از حضرت ابو جعفر محمّد بن على الباقر علیهما السّلام سؤال نموده و عرض کردم: اى پسر رسول خدا، مگر شما همگى قائم به حق نیستید؟
فرمودند: آرى.
عرض کردم: پس چرا خصوص حضرت قائم علیه السّلام را به این نام خوانده اند؟
فرمودند: هنگامى که جدّم امام حسین علیه السّلام کشته شد فرشتگان گریستند و ضجّه زده و به درگاه الهى نالیده و گفتند: اى خدا و اى سرور ما آیا از کسى که برگزیده و فرزند برگزیده و بهترین خلق تو را کشته غافل هستى؟
خداى عزّ و جلّ به ایشان وحى نمود: اى ملائکه من آرام باشید قسم به عزّت و جلال خودم از قاتلین او انتقام خواهم گرفت اگر چه در زمان بعد باشد، سپس ائمّه اى که از فرزندان امام حسین علیه السّلام هستند را به ایشان نشان داد، آنها مسرور و خوشحال شدند در بین فرزندان حضرت یکى از آنها ایستاده و نماز مى خواند، حقّ تعالى فرمود: با این قائم از قاتلین انتقام خواهم گرفت. ( علل الشرائع، ج ۱، ص ۱۶۰ )

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

منبع: پرسمان دانشجویی

دکمه بازگشت به بالا