درس پنجم: بزرگ ترین معجزه پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله وسلم)

معجزه جاویدان

همه دانشمندان اسلام معتقدند که قرآن مجید برترین معجزه پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله وسلم) است. این که مى گوییم برترین به خاطر این است که:

اولا قرآن معجزه اى است عقلى که با روح و فکر مردم سر و کار دارد.

ثانیاً معجزه اى است جاودانى و همیشگى.

ثالثاً معجزه اى است که چهارده قرن فریاد مى زند: «اگر مى گویید این کتاب آسمانى از سوى خدا نیست همانند آن را بیاورید»!

این دعوت به مبارزه و به اصطلاح «تحدى» در چند مورد صریحاً در قرآن آمده است:

یک جا مى‌گوید (قل لئن اجتمعت الانس و الجن على ان یأتوا بمثل هذا القرآن لا یأتون بمثله ولو کان بعضهم لبعض ظهیرا);(1) «بگو اگر تمام جهانیان اجتماع کنند که مانندقرآن رابیاورندنمى‌توانند اگرچه بایکدیگرنهایت‌همکارى و همفکرى را داشته باشند».

در جایى دیگر شرط این مبارزه را آسان تر کرده مى‌گوید: (ام یقولون افترایه قل فأتوا بعشر سور مثله مفتریات و ادعوا من استطعتم من دون الله ان کنتم صادقین);[1] «مى گویید شما این آیات را به خدا بسته و ساختگى است، بگو اگر راست مى گویید شماهم‌ده‌سوره‌مانند آن بیاورید و غیر از خدا هر کس را مى توانید به کمک دعوت کنید».

«و بعد از آن مخصوصاً اضافه مى‌کند اگر این دعوت را اجابت نکردند، بدانید این آیات از طرف خدا است[2]».

دیگر بار شرایط مبارزه را به حداقل کاهش داده، مى‌گوید: (و ان کنتم فى ریب مما نزلنا على عبدنا فأتوا بسوره من مثله و ادعوا شهدائکم من دون الله ان کنتم صادقین);[3] «اگر در کتابى که بر بنده خود نازل کرده ایم تردید دارید، لااقل یک سوره همانند آن بیاورید و گواهان و همفکران خود را غیر از خدا دعوت کنید اگر راست مى‌گویید».

و در آیه بعد با صراحت مى‌گوید: اگر این کار را انجام ندادند – و هرگز نمى توانند انجام دهند – بگو از آتشى بپرهیزید که آتشگیره اش مردم و سنگ‌هاست و براى کافران مهیا شده است.

این دعوت‌هاى پى در پى براى مقابله منکران، نشان مى‌دهد که پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) بیشترین تکیه خود را در مسئله اعجاز بر «قرآن» داشته، هر چند معجزات متعدد دیگرى نیز از پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله وسلم)نقل شده که در کتب تاریخ آمده است.

امّا چون قرآن معجزه زنده اى است که در دسترس همه ماست، ما در این بحث بیش از همه روى آن تکیه مى‌کنیم.

چگونه در برابر این «تحدى» عاجز ماندند؟

جالب این که قرآن حداکثر فشار را براى دعوت مخالفان به میدان مبارزه آورده و با تعبیرات‌تحریک‌آمیزى‌آنها رابه این‌میدان طلبیده است، تا عذرى براى هیچ کس باقى نماند.

و تعبیراتى از قبیل «اگر راست مى گویید»… «هرگز نمى توانید»، «از تمام جهانیان کمک بگیرید»… «لااقل همانند یک سوره آن بیاورید»… «اگر کافر شوید آتش سوزانى در انتظار شماست»… بیانگر این واقعیت است.

اینها همه از یک سو، از سوى دیگر مبارزه پیامبر با مخالفان مبارزه ساده اى نبود زیرا اسلام نه تنها سرنوشت مذهب آنها را که سخت به آن پاى بند بودند به خطر افکنده بود، بلکه منافع اقتصادى و سیاسى حتى موجودیّت آنها، در مخاطره قرار گرفته بود.

به تعبیر دیگر پیشرفت و نفوذ اسلام تمام زندگى آنها را درهم مى ریخت. لذا ناچار بودند که با تمام قدرت و نیرو به میدان آیند.

آنها براى خلع سلاح کردن پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله وسلم) باید به هر قیمتى ممکن بود آیاتى همانند قرآن بیاورند تا دیگر نتواند قرآن را به رخ آنها بکشد، همگى را در مقابل آن عاجز و ناتوان بشمارد و سندى براى حقانیت خود محسوب دارد.

آنها از تمام مردان فصیح و بلیغ عرب کمک خواستند ولى هر بار که به مبارزه قرآن آمدند شکست خوردند و به سرعت عقب نشینى کردند که شرح آن در تواریخ آمده.

داستان ولید بن مغیره

از جمله کسانى که به این مبارزه دعوت شدند «ولید بن مغیره» از طایفه «بنى‌مخزوم» بودکه در میان عرب در آن زمان به حسن تدبیر و فکر صائب شهرت داشت.

از او خواستند در این باره فکرى بیندیشند و نظر خود را در مورد آیات عجیب قرآن و نفوذ خارق العاده اش بیان دارد.

«ولید» از پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله وسلم) خواست آیاتى از قرآن را بر او بخواند، پیامبر(صلى‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) قسمتى‌ازآیات «سوره‌حم‌سجده» را تلاوت فرمود.

این آیات چنان شور و هیجانى در ولید ایجاد کرد که بى اختیار از جا برخاست و به محفلى که از طرف طایفه «بنى مخزوم» تشکیل شده بود درآمد و گفت به خدا سوگند از محمّد سخنى شنیدم که نه شبیه گفتار انسان‌ها است و نه پریان… تا آنجا که چنین گفت: «و ان له لحلاوه و أن علیه لطلاوه و أن أعلاه لمثمر و أن أسفله لمغدق و انه یعلو ولا یعلى علیه;

گفتار او حلاوت خاصى دارد و زیبایى مخصوصى، بالاى آن همچون شاخه‌هاى درخت برومند پرمیوه است، و ریشه‌هاى آن پرمایه گفتارى است که بر هر چیز پیروز مى‌شود و چیزى بر آن پیروز نخواهد شد».

این‌سخن‌سبب‌شد که‌درمیان‌قریش‌این‌زمزمه‌پیچیدکه‌«ولید» دلباخته‌محمّدشده است!

«ابوجهل» دستپاچه به خانه او آمد و ماجراى قریش را به او گفت و او را به مجلس آنها دعوت کرد.

«ولید» به مجلس آنها درآمد و گفت:

آیا فکر مى کنید محمّد دیوانه است؟ هرگز آثار جنون در او دیده اید؟!

حاضران گفتند: نه.

– تصوّر مى کنید او دروغ گوست؟ آیا تا کنون به راستگویى و امانت در میان شما مشهور نبوده و او را صادق امین نمى خواندید؟!

بعضى از سران قریش گفتند: پس چه چیز به او نسبت دهیم؟

«ولید» کمى فکر کرد و گفت بگویید: «او ساحر است»!

گرچه آنها با این تعبیر مى خواستند توده مردمى را که شیفته قرآن شده بودند از آن دور کنند ولى این تعبیر «سحر» خود دلیل زنده اى بر جاذبه فوق العاده قرآن بود، و آنها اسم این جاذبه را سحر گذاشتند، در حالى که ربطى به سحر نداشت.

این جا بود که قریش این شعار را همه جا پخش کردند که محمّد ساحر چیره دستى است واین‌آیات‌سحراوست، ازاودورى‌کنید، فاصله‌بگیرید، وسعى‌کنیدسخنانش را نشنوید!

ولى نقشه آنان با همه این تلاش‌ها اثر نکرد، و تشنگان حقیقت که در گوشه و کنار فراوان بودند و دل‌هاى پاکى داشتند گروه گروه به سوى قرآن آمدند، و از زلال این پیام آسمانى سیراب گشتند، دشمنان شکست خورده عقب نشینى کردند.

امروز نیز قرآن مجید همه جهانیان را تحدى مى‌کند و به مبارزه دعوت مى‌کند و فریاد مى زند، اگر در صحت این آیات تردید دارید، و آن را زائیده فکر بشر مى دانید همانند آن را بیاورید، اى دانشمندان! اى فلاسفه! اى ادبا و اى نویسندگان از هر قوم و ملت!

این را نیز مى‌دانیم که دشمنان اسلام مخصوصاً کشیش‌هاى مسیحى که اسلام را به عنوان یک آیین انقلابى و پرمحتوا رقیب سرسخت و خطرناک خود مى دانند، همه ساله میلیون‌ها میلیون دلار صرف تبلیغات ضد اسلامى مى کنند و زیر پوشش‌هاى مختلف فرهنگى و علمى و درمانى و بهداشتى در کشورهاى مختلف اسلامى فعالیت دارند، چه مى شد که آنها راه را نزدیک مى‌کردند، و از گروهى از مسیحیان عرب زبان و دانشمندان و شعرا و نویسندگان و فلاسفه آنها دعوت مى نمودند که سوره‌هایى همچون قرآن بنویسند و نشر دهند و مسلمانان را خاموش کنند.

مسلماً اگر چنین امرى امکان پذیر بود به هر قیمتى ممکن بود انجام مى دادند.

ناتوانى آنها در برابر این موضوع خود دلیل دندان شکنى در برابر مخالفان و سند گویایى بر اعجاز قرآن است.

فکر کنید و پاسخ دهید

  1. چرا قرآن مجید برترین و بالاترین معجزه پیامبر گرامى اسلام است؟
  2. قرآن چگونه تحدى مى‌کند؟
  3. چرا دشمنان قرآن نام سحر بر آن گذارده اند؟
  4. چرا اسلام رقیب سرسخت مسیحیت کنونى است؟
  5. داستان ولید بن مغیره مخزومى چه بود؟

 

منبع : سایت حوزه آنلاین برگرفته از کتاب 50 درس اعتقادی برای جوانان

پی نوشت ها

[1] سوره اسراء، آیه 88.

[2] سوره هود، آیه 13.

[3] سوره هود، آیه 14.

دکمه بازگشت به بالا