ولادت حضرت مهدی(عج) نزد اهل سنت

نظر عامه (اهل سنت) درباره ولادت امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چیست؟
میان عامه درباره این موضوع دو دیدگاه وجود دارد:
الف. اکثر آنان ولادت امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را قبول ندارند؛ بلکه معتقدند او در آخر الزمان به دنیا می‌آید.
ب. برخی از آنان، ولادت حضرت را پذیرفته‌اند؛ برای نمونه، موارد زیر ارائه می شود:
1. محمد بن یوسف شافعی در کتاب البیان فی اخبار صاحب الزمان، می گوید:
در تألیف کتاب، اخبار و روایات مربوط به مهدی صاحب الزمان را از غیر از طرق شیعه نقل کرده‌ام؛ هرچند آنچه که شیعه در این زمینه معتقد است و پذیرفته است، صحیح و نقل آن، درست است.
2. محمد بن طلحه شافعی در کتاب مطالب السؤول فی مناقب آل الرسول می گوید:
مهدی منتظر، در سال 258ق، در سامرا متولد شد. پدرش، حسن بن علی بن محمد بن علی الرضا بن موسی الکاظم بن جعفر الصادق بن محمد الباقر بن علی زین العابدین بن حسین بن علی المرتضی (علیهم السلام) است. نام  او محمد و کنیه اش ابوالقاسم و از القاب او حجت و خلف صالح و منتظر است.
سپس روایاتی را از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) درباره مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) موعود نقل می کند مبنی بر این که: «مهدی، از نسل من و از فرزندان فاطمه (سلام الله علیها) و هم نام من است؛ در آخرالزمان قیام می کند و زمین را از عدل و داد پر می کند، بعد از آن که از ظلم و جور پر شده است. این قیام، حتمی است، حتی اگر یک روز از عمر دنیا بیش تر باقی نمانده باشد». وی پس از ذکر این روایات، آن‌ها را بر همان ابوالقاسم محمد بن حسن بن علی … علی ابن ابی طالب (علیهم السلام) متولد 255ق تطبیق می کند و به اشکال ها و شبهاتی که در این‌باره ممکن است مطرح شود، پاسخ میدهد.
3. سبط ابن جوزی حنفی در کتاب تذکره الخواص می گوید:
حضرت حجت مهدی، محمد بن حسن بن علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی¬طالب (علیهم السلام) است. کنیه او، ابوعبدالله و ابوالقاسم است و او است حضرت حجت و صاحب الزمان و قائم منتظر.
سپس از عبدالله بن عمر روایتی نقل می کند که رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) گفت: در آخرالزمان، مردی از فرزندان من قیام می کند که نام او همانند نام من و کنیه اش همانند کنیه من است و زمین را از عدل و داد پر می کند پس از آن که از ظلم و جور پر شده است.
4. عبدالوهاب شعرانی در کتاب الیواقیت و الجواهر، که در بیان آرای اکابر و بزرگان علمای اهل سنّت در مسائل مختلف عقیدتی است، فصلی را به وقایعی که پیش از روز رستاخیز و در پایان دنیا حتماً اتفاق می افتد، اختصاص داده است که یکی از آن وقایع، قیام حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است که مفصلاً درباره آن بحث کرده است. او از قول برخی از اکابر علمای اهل سنت، نقل می کند:
«مهدی (علیه السلام [، فرزند حسن عسکری] (علیه السلام [ است که در نیمه شعبان سال 255ق متولد شد و زنده باقی خواهد ماند، تا با عیسی] (علیه السلام) [ ظهور کند و اکنون که سال 958 هجری است، 703 سال از عمر شریف او می گذرد».
نیز از قول شیخ محیی الدین عربی چنین نقل می کند:
خروج مهدی] (علیه السلام [، حتمی است بعد از آن که زمین از ظلم و جور پر شود؛ به گونه ای که حتی اگر یک روز از عمر دنیا بیش تر باقی نمانده باشد، حتماً مهدی] (علیه السلام [ قیام می کند و زمین را از عدل و داد پر می کند. او، از نسل پیامبر اکرم] (صلی الله علیه و آله و سلم [ و فاطمه] (سلام الله علیها [ است و جدش، حسین بن علی ابن ابی طالب (علیهم السلام [ است و پدرش حسن عسکری، فرزند علی النقی، فرزند محمد التقی، فرزند علی الرضا، فرزند موسی الکاظم، فرزند جعفر الصادق، فرزند محمد الباقر، فرزند زین العابدین علی، فرزند حسین، فرزند امام علی ابن ابی‌طالب (علیهم السلام [، است. اسمش، اسم رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و چهره اش، شبیه رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) است و ….
ما به ذکر همین چند نمونه بسنده می کنیم

منابع
سایت حوزه آنلاین
کتاب آفتاب مهر

دکمه بازگشت به بالا