امام علی علیه السلام

قتل علی فی محرابه لشده عدله .
(علی (ع ) در محراب عبادت بخاطر شدت عدلش کشته شد . )
در شجاعت شیر ربانیستی
در مروّت خود که داند کیستی ؟
(مولوی )
حضرت علی (ع ) چهارمین پسر حضرت ابوطالب (یعنی بعد از طالب و عقیل و جعفر) است که 23 سال قبل از هجرت ، به دنیا آمد . مادرش فاطمه دختر اسد بن هاشم بن عبد مناف است . محل تولد حضرت علی را خانه کعبه نوشته اند و آن 13 رجب مصادف با روز جمعه بوده است .
حضرت علی (ع ) تا شش سالگی در خانه پدر بود ، از آن سال به بعد به جهت خشکسالی در مکه ، زندگی ابوطالب دچار سختی شد و این کار هم حکمتی داشت زیرا همین امر موجب شد که حضرت علی (ع ) در مکتب رسالت و در آغوش پر مهر محمّد (ص ) قرار گیرد . علی (ع ) در سایه تربیت محمّد هرگز در سراسر عمر در مقابل بتها تواضع نکرد . و از بین مردان نخستین کسی بود که به پیامبری رسول مکرم (ص ) ایمان آورد؛ زیرا در حدود هفت سال با پیغمبر (ص ) و در خانه رسول خدا زندگی کرد تا بعثت رسول مکرم (ص ) پیش آمد . حضرت علی (ع ) رسالت پیامبر را از دل و جان پذیرفت .
علی (ع ) نیز در این باره می فرماید: (چنانکه بچه به دنبال مادرش می دود؛ پیوسته پیرو رسول خدا بودم و هر روز درسی از فضایل اخلاقی به من می آموخت و مرا دستور داد از وی پیروی کنم ) .
از زمان بعثت پیامبر ، علی (ع ) همیشه در کنار پیامبر و در غم و شادیش شریک و در تمام فراز و نشیبهای زندگی همراه وی بود . در سختی های سیزده ساله مکه و در جنگهای بدر و احد و خندق تا پیروزی فتح مکه و حنین و . . . در مدینه ، همیشه تلاش و فداکاری و ایثار کرد .
همگان ، علی (ع ) را مظهر عدالت ، صداقت و فداکاری شناخته اند و چنین بود . شدت سختگیری علی (ع ) در اجرای عدالت و تحقق حق ، بین دوست و دشمن ، ضرب المثل است و چنین است .
در سالهای آغازین اسلام ، رسول خدا (ص ) برای نماز خواندن به دره های مکه می رفت و علی (ع ) را با خود همراه می برد و با هم نماز می گزاردند و شب بر می گشتند . روزی حضرت ابیطالب فرزند خود را دید با پسرعمویش مشغول نمازاند . اول مقداری با رسول خدا صحبت کرد ، سپس به فرزندش چنین گفت : (پسرجان ، چه کار می کنی ؟ ) .
گفت : پدرجان ، من اسلام آورده ام و برای خدا ، با پسرعموی خود نماز می گزارم . ابوطالب گفت : (از وی جدا مشو که البته ترا جز به خیر و سعادت دعوت نکرده است )

منبع

چهارده اختر تابناک

دکمه بازگشت به بالا