شهادت امام علی (ع)

سه تن از خوارج در مکه هم عهد و هم قسم شدند ، که به گمان خود سه تن از زمامداران وقت را: معاویه و عمرو عاص و مولی علی (ع ) را به قتل رسانند و زندگی مسلمانان را از آشوبها برهانند . از آن سه تن نگون بخت ، عبدالرحمن بن ملجم مرادی کشتن امیرالمؤ منین را پذیرفت ، ابن ملجم به کوفه آمد و در میان قبیله (تیم الرباب ) با زنی زیبا به نام (قطام ) دختر (اخضر تیمی ) آشنا شد . آن زن که کینه دیرینه ای از علی (ع ) در دل داشت ، کشتن علی (ع ) را جزو مهریه خود قرار داد . ابن ملجم با دو نفر دیگر و آن زن فتنه انگیز شب نوزدهم ماه رمضان سال چهلم هجری به مسجد آمدند . آن بخت برگشته از کمینگاه بیرون آمد و با شمشیری که قبلا زهر داده بود فرق منوّر علی (ع ) را در محراب عبادت شکافت . علی (ع ) از بامداد روز نوزدهم تا حود ثلثی از شب بیست و یکم رمضان در بستر بود؛ در حال مرض و ضعف ، امّا با این همه سخن می گفت ، نصحیت می کرد مخصوصا به فرزندان عزیزش حسن (ع ) و حسین (ع ) گفت :
(همیشه به تقوا آراسته باشید ، به دنبال دنیا نروید و بر آنچه از دنیا از دست می دهید افسوس نخورید . حق را بگویید . . . با ستمگران ستیزه کنید و ستمدیدگان را یاری نمائید .
به دو فرزند دلبندش حسن و حسین فرمود: (( (کونا للظالم خصما و للمظلوم عونا) )) دشمن ستمگر و یاور ستمدیده باشید .
آری ، علی پاک زیست و پاک از جهان رفت . همیشه با حق بود و حق نیز با علتی بود . آراسته به تقوا و عدالت . براستی همچنان که خود فرمود: (( (فزت برب الکعبه ) )) راستی علتی رستگار شد . و نه تنها نامش در نزد خدا و فرشتگان خدا و مسلمانان بویژه شیعیان ، بلکه در تاریخ بشریت یکی از مقدس ترین و بزرگترین و گرامی ترین نامهای بشریت است و این کلمه (علی ) درخشندگی جالبی به صفحات تاریخ بخشیده است . و این را نه تنها شیعیان و مسلمانان جهان ، بلکه پیروان ادیان دیگر هم می گویند .
پس از آنکه در بستر بیماری ، ضعف و حالت نزع بر آن حضرت مستولی شده بود باری چشمانش را گشود و نگاهی به یکایک فرزندان عزیزش کرد و این آیه بر لبان نازنینش نقش بست :
(( (لمثل هذا فلیعمل العاملون ) )) (آیه 61 سوره 37) . آری دیگران هم باید چنین عمل کنند ، تا چنین سرافراز بمیرند .
آنگاه بر همه درود فرستاد و کلمه طیبه (( (لا اله الا اللّه ) )) را آن قدر تکرار کرد تا روح مقدسش از پیکر نازنینش جدا شد و به بهشت جاودان شتافت .
بدن مقدس علی (ع ) در نجف اشرف مدفون شد . درود خدا بر او باد جاودانه .

منبع: چهارده اختر تابناک

دکمه بازگشت به بالا